ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Skryté dědictví holocaustu. Diskuse s Věrou Roubalovou Kostlánovou, 28. června 2021

9.6.2021

Od dokumentů k příběhům – odraz holocaustu v životě poválečných generací


Pro přeživší ani pro jejich potomky trauma holocaustu neskončilo 8. května 1945. Jeho následky si nesou dodnes.


Jak trauma generace lidí, kteří prožili holocaust, ovlivnilo jejich děti i vnoučata? Jak lidé poznamenaní holocaustem žili za komunistického režimu? Jaké aspekty v sobě nese téma tak zvané „druhé generace“ a jaké otázky pro vzdělávání otevírá?


Svědectví pamětníků se stalo jednou ze stěžejních součástí předávání informací a vzdělávání o hrůzách holocaustu. Aktuální otázkou je, co budeme dělat, až mezi námi již nebudou přímí svědci, a jak budeme předávat "příběh holocaustu" dalším generacím.


Zveme vás na diskuzi s paní Věrou Roubalovou Kostlánovou, psychoterapeutkou, která se ve své dlouholeté praxi věnuje mimo jiné lidem z rodin nesoucích paměť holocaustu, ale také lidem na útěku ze zemí, které jsou v současné době postiženy válečnými konflikty. Spolupracuje s organizací Rafael Institut a InBase.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 105 - květen 2021

3.6.2021

Květnové číslo oznamuje čtenářům, že letošní Terezínská tryzna se uskuteční 5. září. Vyprávíme o mimořádných osobnostech, které zachraňovaly židy před a během šoa, další stránky věnujeme životním vzpomínkám Maxe M. Livniho. V Památníku Terezín oceněné studentské literární a výtvarné práce otiskujeme na konci tohoto čísla.

>> Celý článek

Od května má naše knihovna otevřeno

18.5.2021

Od května je opět otevřena naše knihovna. Knížky si můžete přijít půjčit nebo je vrátit každou středu a čtvrtek od 10.00 do 15.00. Knihy si můžete objednat také prostřednictvím e-mailu library@terezinstudies.cz. Vybírat můžete v našem katalogu.

Prosíme všechny čtenáře o dodržování platných nařízení – vstup do knihovny je povolen pouze se zakrytým nosem a ústy, a to respirátorem třídy FFP2 nebo KN 95, případně nanorouškou.

Těšíme se na vás.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 104a - duben 2021

3.5.2021

Mimořádné číslo je věnované životnímu příběhu Jiřího Diamanta, jednomu z Birkenau boys, který dnes žije v Nizozemsku.

>> Celý článek

Facing History Global Summit 2021

22.4.2021

Jsme poctěni, že Vás můžeme pozvat  na online summit, který organizuje americká centrála vzdělávacího programu Facing History and Overselves, a to díky nově navázanému exkluzivnímu partnerství s Facing History and Ourselve. Summit proběhne 6. května online, více informací a možnost registrace najdete na facinghistory.org/global-summit.

 

Jednacím jazykem celého programu je angličtina, tlumočení do češtiny nezajišťujeme.

 

 

>> Celý článek

Procházka při příležitosti Veřejného čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021

7.4.2021

Nebýt pandemických okolností, rádi bychom vás na tuto procházku připomínající oběti holocaustu pozvali osobně.  Ale rozhodli jsme se zpracovat archivní materiály tak, abyste si trasu mohli projít sami a podklady mít ve svém mobilu, tabletu či si je doma vytisknout.

Kromě materiálů budou vašimi průvodci i kameny zmizelých – Stolpersteine, unikátní celosvětový projekt, který pomocí bronzových destiček připomíná poslední místa pobytu obětí holocaustu.

V okolí jednoho bloku na Starém Městě se seznámíte s tvářemi a osudy čtyř židovských rodin. Všichni se snažili uniknout svému osudu a vycestovat, ale bohužel neúspěšně a zahynuli v nacistických ghettech a vyhlazovacích táborech.

 

Procházku si můžete stáhnout zde (pdf)


 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 104 - březen 2021

25.3.2021

Březnové číslo přináší projevy v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti vysílané na ČT 24. Vzpomněli jsme na P. Stránského při příležitosti jeho nedožitých stých narozenin. Tryzna za oběti rodinného tábora se letos konala v on-line přenosu. Logo Googlu upozornilo na nedožité 105. narozeniny F. Hirsche. Transgeneračnímu přenosu traumatu se věnuje příspěvek Covid a generace po holocaustu.

>> Celý článek

archiv aktualit

Tváří v tvář historii i současnosti, kurz lektorských dovedností

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA


Lektorský kurz Tváří v tvář historii a současnosti

 • březen až září 2021, 6 tematických setkání, celkem 70 hodin
 • účast zdarma
 • 12 účastníků, 6 lektorů
 • místo konání: Praha a Benešov (ubytování a strava hrazeny)
 • v případě nepříznivé epidemiologické situace bude kurz částečně nebo úplně online
 • osvědčení o absolvování (podmínky: 80% účast, příprava vlastního vzdělávacího programu, 3 náslechy na vzdělávacích programech ITI, 2 supervizní setkání s lektory ITI)
 • úspěšní absolventi budou moci navázat placenou spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy
 • uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021, přihlásit se můžete zde


Účastníci kurzu se seznámí s originální metodou výuky moderních dějin Facing History and Ourselves, která pomáhá pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti, připomíná hodnotu lidského života, důstojnost jednotlivce a jeho přirozených práv, podporuje diskusi o odpovědnosti, vině a trestu, a napomáhá vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí.

Kurz nabízí přímou zkušenost

 • Společně navštívíme místo paměti Lety u Písku.
 • Poskytneme vám historický výklad dějin Romů na území ČR ve 20. století.
 • Vyzkoušíte si práci s autentickými dokumenty a příklady z historie.
 • Setkáte se s přímým pamětníkem holocaustu či se zástupcem tzv. druhé generace.


Kapacita kurzu je omezena, proto s vyplněním přihlášky neváhejte.
 

Program a lekroři kurzu

 

Máte odhodlání se něčemu novému naučit? Jste otevřeni a ochotni diskutovat? Máte odvahu jít do toho s námi?


Přihlaste se!


 

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

 

 

 

Partneři projektu:

Logo_Romano jasnica Logo_Khamoro


 

Více informací o projektu.