ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Nikdy nesmíme zapomenout, že jsme posly!

19.2.2021

Pavel Stránský se narodil 20. února 1921 v Praze. Do let jeho dospívání postupně vstoupila nacistická okupace Československa a postupující diskriminace židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. 1. prosince 1941 jsem byl zařazen do transportu jednoho tisíce mladých mužů a odvezen do Terezína – jednalo se o transport s označením AK II – tzv. Aufbaukomando (komando výstavby). K jeho nedožitým stým narozeninám jsme připravili na našem vzdělávacím portálu holocaust.cz životopisný článek.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti, kurz lektorských dovedností

12.2.2021

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA

Uzávěrka přihlášek: 28. února 2021

 

Informace a program kurzu

Více informací o projektu

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 103 - leden 2021

3.2.2021

V listopadu 2020 tomu bylo 80 let, co se v Haifě potopil parník Patria. Uplynulý rok v Památníku Terezín, v Institutu Terezínské iniciativy, v Židovském muzeu v Praze a v Památníku ticha byl námětem zpráv z těchto organizací, reportáž ze zapálení prvního chanukového světla v Praze – Bubnech. Nad 5 fotografiemi jsme vzpomněli na vznik a první léta Terezínské iniciativy, otištění několika studentských výtvarných i literárních prací zakončilo první vydání letošního roku.

>> Celý článek

„Jinak bychom tady nebyli.“ Příběh rodiny Dychovy z obce Hrušky

21.1.2021

Josef a Estera Dychovi byli v květnu 1943 i se svými osmi dětmi deportováni do tzv. cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Jediný z rodiny, kdo se vyhnul deportaci a přežil válku, byl nemanželský syn Damián. Důležitou roli při jeho záchraně sehráli tehdejší starosta obce Hrušky a jeho předchůdce, u nějž byl Damián zaměstnán.

Osud rodiny Dychovy z jihomoravské obce Hrušky nám 27. ledna 2021 představí historik Michal Schuster. On-line přednáška začíná v 16.30, pro přístup do místnosti na Zoom se registrujte zde.

 

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové; 12.-13. března 2021 (pátek-sobota), online

19.1.2021

Na základě dlouholetých zkušeností s metodou Tváří v tvář historii otevíráme novou sérii vzdělávacích seminářů. První z nich proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. března 2021 online prostřednictvím platformy zoom. Ústředním tématem tohoto dvoudenního semináře bude příběh Anny Frankové, její rodiny, zachránců a odkazu pro současnost.

 

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu.

 

Uvolnila se nám 4 místa, neváhejte se v případě zájmu přihlásit.

>> Celý článek

Nabídka spolupráce: grafik / grafička

5.1.2021

Pro vzdělávací projekt Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání podpořeném v programu Active Citizens Fund hledáme grafičku/grafika.
 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 102 - listopad 2020

2.12.2020

Na titulní straně listopadového čísla nalezne čtenář unikátní fotografii židovského transportu, uvnitř reportáž z připomínky zahájení transportů, reportáž z trochu jiné Terezínské tryzny a několik studentských prací ze soutěže Památníku Terezín. Dostali jsme také smutné zprávy o úmrtí J. Krause a E. Bezdíčkové. Zveřejňujeme anonci nového filmu Zpráva (o slavném útěku A. Wetzlera a R. Vrby z pekla Osvětimi), který přijde do českých kin v lednu příštího roku.

>> Celý článek

archiv aktualit

Co se to leskne tam na zemi? Stolpersteine – osudy skryté pod kameny

Stoplersteine neboli Kameny zmizelých se v Evropě poprvé objevily v roce 1995. Z původního projektu německého výtvarníka Guntera Demniga se stal postupně projekt celoevropský a v roce 2008 se objevily tyto kameny i České republice, nejprve v Praze, později i v jiných městech. Jsou pokládány před domy, odkud byli jejich obyvatelé deportováni do koncentračních táborů. Jsou na nich zachycena jména a základní údaje deportovaných. Kdo ale byli lidé, kterým tato jména patřila? Jsme dnes schopni rekonstruovat jejich předválečný osud?

 

Vzdělávací program seznámí žáky s tématikou Stolpersteine a připomínání vůbec. Žáci si vyzkouší práci s autentickými archivními dokumenty, ze kterých lze vyčíst životní osudy obětí a jejich rodin. Též dostanou informace o dokumentech, se kterými pracují a které pocházejí z Databáze obětí. Sami si ve skupinkách vyzkouší sestavit životopisný medailonek. Poté vyrazí na krátkou procházku a svým spolužákům prezentují informace, které z dokumentů vyčetli. Procházka je spojena s výkladem o památkách, které při procházce míjejí.

 

 

 • Časová dotace: 3 vyučovací hodiny – 135 min
 • Počet účastníků: 1 třída
 • Metody: skupinová práce, práce s prameny – historickými dokumenty, práce s textem, prezentace.
 • Vzdělávací cíle:
  • žáci se seznámí se Stolpersteine
  • žáci si sami naučí vyhledávat informace a interpretovat je
  • na základě konkrétních osudů se žáci dozvědí nejen o samotném holocaustu, ale i o předválečném životě a každodennosti
  • žáci si vyzkouší prezentační dovednosti


V současnosti nabízíme tuto metodiku pro kameny položené v okolí Jáchymky. Může též sloužit jako inspirace pro vytvoření vlastní procházky po okolí školy/bydliště.

 

04_stolpersteine

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.

 

Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.

 

Kontakt

E-mail: marie.smutna@terezinstudies.cz, dana.gabalova@terezinstudies.cz

Telefon: +420 222 31 70 13 / +420 608 611 787 / + 420 739 058 008