ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Změna ředitele Institutu Terezínské iniciativy

22.10.2021

Z důvodu náhlé hospitalizace ředitele ITI Martina Thiela byl do funkce ředitele dočasně jmenován Tomáš Kraus. Jeho hlavním úkolem je zajištění administrativního chodu Institutu TI. Martinu Thielovi přejeme brzké uzdravení.

>> Celý článek

Facing Holocaust Today — Rescuing European Jewish and Roma Memories, 25.–28. 10. 2021

1.10.2021

Mezinárodní seminář a setkání pro pedagogy a studenty z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska konaný v Lublinu a Belzeci se uskuteční u příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940 ve dnech 25.–28. 10. 2021.

Přihlášku vyplňte do 15. 10. 2021 zde.

Jelikož je o seminář velký zájem, který jsme ani neočekávali, můžeme účastníkům z ČR nabídnout u jen místa náhradníků, pro zájemce se Slovenska máme ještě několik volných míst.


Seminář v polštině bude tlumočen do češtiny a maďarštiny, znalost angličtiny jakožto komunikačního jazyka je vítána, ne však nutná.

>> Celý článek

Vyhlášení výběrového řízení na ředitele/ ředitelku Institutu Terezínské iniciativy

30.9.2021

Správní rada Institutu Terezínské iniciativy se sídlem Jáchymova 63/3, 110 00, Praha 1 (dále jen ITI) vyhlašuje dne 1. října 2021 výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky ITI.

Předpokládaný nástup do funkce a vznik pracovního poměru 1. ledna 2022 Písemné přihlášky do výběrového řízení doručte osobně či poštou na adresu ITI nejpozději do 15. listopadu 2021. Obálku označte nápisem: SPRÁVNÍ RADA ITI.

 

 

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti – seminář pro učitele k 80. výročí zahájení transportů z Protektorátu Čechy a Morava

20.9.2021

14. až 15. října 2021, Praha

Akreditovaný seminář se koná v rámci projektů Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání a Nechte mě být, jaká jsem - vrstevnické vzdělávání a historická gramotnost.

 

 

KAPACITA JE NAPLNĚNA. DALŠÍ PŘIHLÁŠENÉ BUDEME POČÍTAT MEZI NÁHRADNÍKY.

 

Hlásit se můžete do 30. září. Kapacita kurzu je omezena.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 106 - srpen 2021

27.8.2021

Srpnové číslo přináší reportáž z koncertu Ivy Bittové v Praze, upozornění na divadelní hru Jeden německý život a životopisnou knihu o Ročkových, důležité připomenutí 80. výročí zahájení transportů a zbudování ghetta Terezín, pokračování vzpomínek na ty, kteří pomáhali židům, pokračování a dokončení vzpomínek Max M. Livniho a ukázku literární a výtvarné práce studentů na téma Válka skončila, můžeme zapomenout?

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu, podzimní běh

18.8.2021

Díky tomu, že lze již semináře konat naživo, nabízíme vám možnost připojit se k našim účastníkům na podzimní část kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.

Nové tváře v kurzu poprvé uvítáme 15. září na odpoledním semináři v Praze, kde vám představíme, co to ty kompetence pro demokratickou kulturu jsou, jak s nimi souvisí celý náš kurz a jak je budete moci využít ve své praxi. 23. a 24. září se již potkáte se stávajícími účastníky v Benešově u Prahy.

 

Počet míst na kurzu je limitován, s vyplněním přihlášky neváhejte.

PŘIHLÁŠKA
Hlásit se můžete až do 6. září.

>> Celý článek

Konference "Facing Holocaust Today"

26.7.2021

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

 

>> Celý článek

archiv aktualit

Co se to leskne tam na zemi? Stolpersteine – osudy skryté pod kameny

Stoplersteine neboli Kameny zmizelých se v Evropě poprvé objevily v roce 1995. Z původního projektu německého výtvarníka Guntera Demniga se stal postupně projekt celoevropský a v roce 2008 se objevily tyto kameny i České republice, nejprve v Praze, později i v jiných městech. Jsou pokládány před domy, odkud byli jejich obyvatelé deportováni do koncentračních táborů. Jsou na nich zachycena jména a základní údaje deportovaných. Kdo ale byli lidé, kterým tato jména patřila? Jsme dnes schopni rekonstruovat jejich předválečný osud?

 

Vzdělávací program seznámí žáky s tématikou Stolpersteine a připomínání vůbec. Žáci si vyzkouší práci s autentickými archivními dokumenty, ze kterých lze vyčíst životní osudy obětí a jejich rodin. Též dostanou informace o dokumentech, se kterými pracují a které pocházejí z Databáze obětí. Sami si ve skupinkách vyzkouší sestavit životopisný medailonek. Poté vyrazí na krátkou procházku a svým spolužákům prezentují informace, které z dokumentů vyčetli. Procházka je spojena s výkladem o památkách, které při procházce míjejí.

 

 

 • Časová dotace: 3 vyučovací hodiny – 135 min
 • Počet účastníků: 1 třída
 • Metody: skupinová práce, práce s prameny – historickými dokumenty, práce s textem, prezentace.
 • Vzdělávací cíle:
  • žáci se seznámí se Stolpersteine
  • žáci si sami naučí vyhledávat informace a interpretovat je
  • na základě konkrétních osudů se žáci dozvědí nejen o samotném holocaustu, ale i o předválečném životě a každodennosti
  • žáci si vyzkouší prezentační dovednosti


V současnosti nabízíme tuto metodiku pro kameny položené v okolí Jáchymky. Může též sloužit jako inspirace pro vytvoření vlastní procházky po okolí školy/bydliště.

 

04_stolpersteine

 

V rámci našich vzdělávacích aktivit nabízíme pro školy jednorázové či návazné programy a dlouhodobé vzdělávací projekty.

 

Kompletní nabídku nabízených seminářů a ceník neleznete zde.

 

Kontakt

E-mail: marie.smutna@terezinstudies.cz, dana.gabalova@terezinstudies.cz

Telefon: +420 222 31 70 13 / +420 608 611 787 / + 420 739 058 008