Letošní již desátý ročník připomínkové akce Jom-ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu se bude konat ve čtvrtek 16. dubna od 14 hodin v sedmi městech České republiky.
PŘIPOJTE SE K NÁM přečtením několika jmen a stručných osudů mužů, žen a dětí, kteří byli během druhé světové války pronásledováni a zavražděni pouze kvůli svému židovskému nebo romskému původu!
Tématem akce jsou Návraty a Nenávraty českých a moravských Židů a Romů po osvobození koncentračních táborů v roce 1945 a jejich vzpomínky na první poválečná léta.
Mottem akce je citát paní Eva Löwidtové - Erbenové: „Plakala jsem pro všechny, kteří se nedožili konce války, pro tátu a mámu, a proto, že jsem zůstala jen já. Neměla jsem pocit, že jsem zvítězila...“
Pro mnohé, kterým se podařilo přežít, skončilo období a naděje záhy po návratu domů... Nenacházeli své nejbližší, kteří se jim ztratili během holocaustu, často ani svůj domov a přátele. Své zázemí museli budovat z ničeho a často bez pomoci a vstřícnosti okolí. Důkazy otevřeného nepřátelství vůči navrátivším se Židům byly poválečné pogromy v polských Kielcích a v Krakově nebo na Slovensku. Z celkového počtu více než osmdesáti tisíc deportovaných českých a moravských Židů se osvobození dočkalo přibližně deset tisíc, z téměř sedmi tisíc českých a moravských Romů se vrátilo necelých šest set.
K akci byl také vyhlášen již III. ročník soutěže pro školy.
Výsledky soutěže budou zveřejněny 7. dubna 2015 - v pondělí 13. dubna se bude konat slavnostní předání cen!
Místa konání akce:
BRNO - Moravské náměstí před Místodržitelským palácem
KOLÍN - Karlovo náměstí
KUTNÁ HORA - Palackého náměstí
LIBEREC - náměstí Dr. E. Beneše
OLOMOUC - Horní náměstí
PRAHA - náměstí Míru, Praha 2
SUŠICE - náměstí Svobody
Podrobný program sledujte také na facebookové stránce Jom ha-šoa.
Diskantová Žofie - narozena 28. prosince 1876 - Terezín. Izbica - Zavražděna.
Jirouš Vlastimil - narozen 11. února 1935 - Zemřel 1943 Lety u Písku.
Pro čtení jmen obětí holocaustu připravujeme seznamy židovských obětí, vycházející z Databáze obětí holocaustu, a romských obětí, které připravuje Muzeum romské kultury v Brně. Primárně se jedná o záznamy těch, kteří pocházeli z daného regionu, resp. z něj byli deportováni do nacistických ghett a koncentračních táborů, doplněné dalšími jmény a stručnými osudy včetně míst jejich věznění a úmrtí.
Pro zájemce připravíme osobní seznam podle Vašeho zadání. V případě zájmu o vlastní seznam prosím kontaktujte Anetu Plzákovou na database@terezinstudies.cz.