ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Změna ředitele Institutu Terezínské iniciativy

22.10.2021

Z důvodu náhlé hospitalizace ředitele ITI Martina Thiela byl do funkce ředitele dočasně jmenován Tomáš Kraus. Jeho hlavním úkolem je zajištění administrativního chodu Institutu TI. Martinu Thielovi přejeme brzké uzdravení.

>> Celý článek

Facing Holocaust Today — Rescuing European Jewish and Roma Memories, 25.–28. 10. 2021

1.10.2021

Mezinárodní seminář a setkání pro pedagogy a studenty z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska konaný v Lublinu a Belzeci se uskuteční u příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940 ve dnech 25.–28. 10. 2021.

Přihlášku vyplňte do 15. 10. 2021 zde.

Jelikož je o seminář velký zájem, který jsme ani neočekávali, můžeme účastníkům z ČR nabídnout u jen místa náhradníků, pro zájemce se Slovenska máme ještě několik volných míst.


Seminář v polštině bude tlumočen do češtiny a maďarštiny, znalost angličtiny jakožto komunikačního jazyka je vítána, ne však nutná.

>> Celý článek

Vyhlášení výběrového řízení na ředitele/ ředitelku Institutu Terezínské iniciativy

30.9.2021

Správní rada Institutu Terezínské iniciativy se sídlem Jáchymova 63/3, 110 00, Praha 1 (dále jen ITI) vyhlašuje dne 1. října 2021 výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky ITI.

Předpokládaný nástup do funkce a vznik pracovního poměru 1. ledna 2022 Písemné přihlášky do výběrového řízení doručte osobně či poštou na adresu ITI nejpozději do 15. listopadu 2021. Obálku označte nápisem: SPRÁVNÍ RADA ITI.

 

 

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti – seminář pro učitele k 80. výročí zahájení transportů z Protektorátu Čechy a Morava

20.9.2021

14. až 15. října 2021, Praha

Akreditovaný seminář se koná v rámci projektů Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání a Nechte mě být, jaká jsem - vrstevnické vzdělávání a historická gramotnost.

 

 

KAPACITA JE NAPLNĚNA. DALŠÍ PŘIHLÁŠENÉ BUDEME POČÍTAT MEZI NÁHRADNÍKY.

 

Hlásit se můžete do 30. září. Kapacita kurzu je omezena.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 106 - srpen 2021

27.8.2021

Srpnové číslo přináší reportáž z koncertu Ivy Bittové v Praze, upozornění na divadelní hru Jeden německý život a životopisnou knihu o Ročkových, důležité připomenutí 80. výročí zahájení transportů a zbudování ghetta Terezín, pokračování vzpomínek na ty, kteří pomáhali židům, pokračování a dokončení vzpomínek Max M. Livniho a ukázku literární a výtvarné práce studentů na téma Válka skončila, můžeme zapomenout?

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu, podzimní běh

18.8.2021

Díky tomu, že lze již semináře konat naživo, nabízíme vám možnost připojit se k našim účastníkům na podzimní část kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.

Nové tváře v kurzu poprvé uvítáme 15. září na odpoledním semináři v Praze, kde vám představíme, co to ty kompetence pro demokratickou kulturu jsou, jak s nimi souvisí celý náš kurz a jak je budete moci využít ve své praxi. 23. a 24. září se již potkáte se stávajícími účastníky v Benešově u Prahy.

 

Počet míst na kurzu je limitován, s vyplněním přihlášky neváhejte.

PŘIHLÁŠKA
Hlásit se můžete až do 6. září.

>> Celý článek

Konference "Facing Holocaust Today"

26.7.2021

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

 

>> Celý článek

archiv aktualit

Kulatý stůl a mezinárodní seminář pro pedagogy Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace / Der Holocaust und Wir. Die Erinnerungen von Juden und Roma am Leben erhalten

23. a 24. ledna 2021

Online (Brémy)

 

Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

 

Centropa a Institut Terezínské iniciativy připravily společně mezinárodní seminář pro pedagogy z Česka, Slovenska a Německa, který se měl konat 23. až 25. ledna v Brémách. O seminář byl velký zájem, místa se zaplnila během několika dní. Kvůli pandemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními se akce musela konat online. Webinář tak proběhl ve pouze ve dnech 23. a 24. ledna. Celkem se jej zúčastnilo 47 pedagogů ze všech tří zemí: 15 z Česka, 10 ze Slovenka a 21 z Německa a dobrovolník ITI z Rakouska. Hlavním tématem semináře byla otázka, jakým způsobem využít vzpomínky druhé generace přeživších, když přímí svědci odcházejí. Na tuto otázku hledali odpověď zástupci ITI a Centropy a představitelé druhé generace, kteří se zúčastnili kulatého stolu, jenž semináři předcházel. Součástí interaktivního semináře pro učitele bylo setkání s pamětníkem Hanušem Hronem, narozeným v Československu v r. 1925.

 

fht_small02


Centropa i ITI disponují rozsáhlou databází židovských biografií a rodinných fotografií, které lze dobře použít ve výuce. V sobotu jsme viděli film Centropy o osudech Dagmar Lieblové "Z Čech do Bergen-Belsenu a zpět" a při práci ve skupinách jsme se podívali na  jeho využití ve výuce. Michael Heitz z Albert-Schweitzer-Schule v Sinsheimu prezentoval film Centropy „Zachor – pamatuj!“, který natočil jeho mladý student původem z Izraele, dále účastníci pracovali aktivně se vzdělávací česko-německou výstavou „Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR“, kterou je provedl  její autor, historik Alfons Adam. Následně se ve workshopu Marie Smutné věnovali vzpomínkové kultuře a paměti míst. Na závěr prvního dne webináře hovořil prof. Jörg Wollenberg z univerzity Bremen v informacemi nabité přednášce o nacistické nucené práci v severním Německu, ale tématizoval také poválečný vývoj a vlastní zážitky.


Druhý den webináře začal prezentacemi příkladů dobré praxe z Německa i ČR – své projekty představili Pablo Arias Meneses a Rudolf Steffens z Rahel-Varnhagen-Kolleg v Hagenu a Daniela Vitásková z Obchodní akademie a Hotelové školy v Třebíči. Marie Smutná z ITI vedla worskhop „Holokaust a my“ o využití vzpomínek druhé generace přeživších holocaustu a poté si již účastníci připravovali otázky na pamětníka Hanuše Hrona. Debata s Hanušem byla zlatým hřebem webináře, nejen díky informacím, o které se podělil, ale také díky jeho přívětivému přístupu a smyslu pro humor. Poté jsme si s Ksenjou Holzman alespoň virtuálně prohlédli Bunker Valentin v Brémách Farge, kde měla být instalována výstava „Ztracená paměť“. John Gerardu představil ve své prezentaci projekt Spurensuchen. Celý webinář byl tlumočen.


Podle slov účastníků se nám podařilo i v této náročné podobě kurzu udržet interaktivní charakter akce a právě obsahová i formální stránka byly velmi pozitivně hodnoceny.

 

fht_small01

 

Z ohlasů 

  • Chtěla bych vám všem velice poděkovat za možnost navštívit aspoň virtuálně v čase covidu hned 2 země – Česko a Německo. Setkání s Vámi bylo pro mně cenné, nejen z pohledu učitele, ale také člověka, který se zajímá o dějiny 20.století. Program byl výborný, hosté taktéž, rozdělení do skupin super…

 

  • Velmi pěkná a přínosná akce! Baví mě vést rozhovory s učiteli a učitelkami z jiných zemí.

 

  • Díky pestrému programu a zdařilému střídání filmů, prezentací, přednášek a především workshopů ve skupinách byla akce velmi dobrá. Výměna zkušeností mezi českými, slovenskými a německými učiteli byla skvělá. Ještě jednou děkuji za možnost se zúčastnit semináře.

 

  • Na okraj: velmi užitečná zkušenost být dva dny na druhém konci on-line "výuky". Trochu lépe rozumím svým žákům, jak je složité se v domácím prostředí soustředit.

 

  • Jako velmi pozitivní akci, kde jsem se dozvěděla spoustu nových informací. Každá přednáška, představení projektů od ostatních kolegů z Čech, Slovenska a Německa, mě vedlo k zamyšlení, jak to přenést k nám:-) Myslím, že osobní setkání by bylo jistě příjemnější a více podnětné, ale i v těchto podmínkách to bylo moc fajn a jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Velmi přínosný pro mě byl i kulatý stůl, který se konal před zahájením konference. Trošku jsem se bála jazykové bariéry, ale díky skvělým tlumočnicím to nebyl vůbec žádný problém, i překladač Google velmi dobře pracoval:-)

 

  • Se seminářem jsem byla velmi spokojená. Odnesla jsem si spoustu nových informací, nápadů. byla jsem ráda za setkání s německými kolegy, protože jsem mohla na vlastní oči vidět a na vlastní uši slyšet, jak se k otázce holokaustu staví oni a také, co dělají se svými žáky. Za mě deset hvězdiček z deseti:-)

 

  • Seminár, ktorý priniesol mnoho nových pohľadov na česko-nemecko-slovenské vzťahy, nabitý program, organizátori veľmi dobre pripravení, účastníci super, videla som opäť mnohé známe tváre. Kedykoľvek by si to žiadalo repete, avšak v prezenčnej forme, možno ako Letná škola ITI?

 

  • Seminár bol inšpiratívny, pretože si porovnať skúsenosti s kolegmi z iných škôl a krajín je vždy obohacujúce. Veľa kvalitného materiálu, veľmi hutný workshop na informácie. Skvele organizovaný, dodržiavanie časového rozvrhnutia, výborné moderátorské vedenie a fajn tlmočenie.

 

  • Extrémne zaujímavé projekty kolegov z Nemecka a z Čiech. Ako inak sa dá hovoriť o dejinách regiónu/mesta.

 

 

Fotografie z akce


Konání akce finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti, který akci vyhlásil za projekt měsíce. Za fond promluvil na semináře Stefan Gehrke.Pozvánka na seminář

Program semináře (pdf)

 

 

 

Partneři projektu:

MNS-logo  Centropa_allw_strone_dialogu

 

 

 

eacea_2015_00550000_cs_web