ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti, Praha 5. - 8. 6. 2022

11.5.2022

Ve společnosti jsou témata, která nás rozdělují, ve kterých převažují emoce nad argumenty, o kterých raději mlčíme, než abychom o nich mluvili. Jak diskutovat o citlivých a polarizujících tématech v bezpečné a otevřené atmosféře? Jak zabránit polarizaci v naší skupině?

Mezinárodní konference "Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti" se bude konat v Praze 5. - 8. června 2022.

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-Šoa 2022

7.4.2022

V letošním roce bude čtení jmen obětí holocaustu probíhat 28. dubna ve 24 městech celé České republiky. Ve všech městech začínáme ve 14:00. Akce se koná pod záštitou velvyslanectví Státu Izrael v České republice a za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu.

>> Celý článek

Prohlášení Institutu Terezínské iniciativy k válce na Ukrajině

9.3.2022

Institut Terezínské iniciativy je paměťovou institucí, která byla založena především proto, aby připomínala tragédii holocaustu a druhé světové války dalším generacím. Mementem těch, kteří přežili nacistické řádění a útrapy koncentračních a vyhlazovacích táborů, vždy bylo a je varování lidstvu  - NIKDY VÍC.


Bohužel musíme konstatovat, že se lidstvo z historie nepoučilo. Geopolitické ambice, zahalené do nacionalistických frází a pochybných argumentů, nemohou nikdy ospravedlnit akt agrese a válečných operací, při kterých umírají nevinní lidé.


Tak, jako byl počátkem genocidy českých a posléze evropských Židů ostudný mnichovský diktát, lze kořeny současné situace vidět v okupaci Krymu před osmi lety. Jakkoli jsou historické paralely vždy nepřesné, nelze nevidět podobnost dnešních válečných operací Ruské federace ve strategii nacistického Německa. Všichni víme, co následovalo.


Světové společenství by mělo – i přes složitost politických a ekonomických vazeb – za každou cenu zabránit dalšímu globálnímu konfliktu, který nyní hrozí a co nejdříve se zasadit za ukončení bojů na Ukrajině.


Nechceme, aby naši rodiče a prarodiče před osmi desetiletími umírali zbytečně. Jejich oběť by měla být nejen morálním mementem, ale i praktickým návodem, jak se má svět chovat. Ještě je čas.
Tomáš Kraus, ředitel

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frank na gymnáziu v Nymburce

16.2.2022

Do 9. března je výstava Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frank k vidění na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce. Rolí průvodců se ujali studenti a studentky z Klubu moderní historie.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 108 - leden 2022

3.2.2022

Lednové číslo se na prvních stránkách vrací k 80. výročí zahájení transportů a vzniku ghetta Terezín reportáží z pochodu živých z Bohušovic do Terezína, k loňskému hudebnímu festivalu Věčná naděje, k projektu Musica non grata, k minulému roku v Památníku Terezín a v Židovském muzeu v Praze a k výstavě Institutu TI na Kampě. Na terezínské dětství vzpomíná Eva Erbenová, vydání přináší recenzi knihy Moje máma z Terezína a vzpomínku na plukovníka Jana Horala.

>> Celý článek

Nová webová aplikace přibližuje, jak byli za války Židé omezováni na území Prahy

26.1.2022

Kde za druhé světové války bydleli židovští obyvatelé Prahy před tím, než byli deportováni? Která místa nesměli za okupace navštěvovat? Na jakých místech byli zadrženi za porušení protižidovských zákazů a nařízení? Odpovědi poskytuje aplikace MemoGIS Praha, zprovozněná u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu.

>> Celý článek

Jak mluvit a neubližovat (si). Konstruktivní komunikace s Michalem Dubcem

18.1.2022

Ve spolupráci s Michalem Dubcem jsme pro vás připravili tři navazující semináře. Naučíte se, jak komunikovat, abyste dosáhli cíle a nenarušili si vztahy. Na základě konkrétních situací z vaší praxe – z komunikace se žáky, s kolegy či s rodiči si vyzkoušíte, jak dosáhnout dobrých výsledků. Zjistíte, co vám brání v efektivní komunikaci a jak se svými bloky pracovat.

PŘIHLÁŠKU VYPLŇTE NEJPOZDĚJI DO 26. LEDNA ZDE.
Kapacita kurzu je omezena na 15 účastníků.

Pondělí 31. ledna, 14.00 – 18.00:

  • Vedení dětí k odpovědnosti a samostatnosti

Sobota 26. února, 9.00 – 18.00

  • Společně s rodiči
  • Jak ve škole zvládat své emoce

Sobota 12. března, 9.00 – 18.00

  • Práce se skupinovou dynamikou školní třídy
  • Skupinovou reflexí k naplňování potřeb dětí

Kurz proběhne u nás v Institutu TI na Praze 1, Jáchymova 3.
Pro účastníky z Prahy je kurz díky grantu zdarma.

>> Celý článek

archiv aktualit

Mezinárodní seminář pro učitele a pro mládež – výročí 26. října: likvidace Romů a Sinti ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940

25. až 28. října 2021

Belzec, Majdanek, Lublin

 

Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

 

U příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných v Belzecu roku 1940, v době existence pracovního tábora pro Židy, Romy a Sinti, se ve dnech 25. až 28. října 2021 konal v Belzeci, Majdanku a Lublinu mezinárodní seminář pro učitele a studenty. Zúčastnilo se jej více než 50 účastníků z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska a Rakouska.

 

fht_belzec_01

Kromě návštěvy a prohlídky vyhlazovacího tábora Belzec a koncentračního tábora Majdanek se 26. října 2021 za přítomnosti ředitele muzea a památníku v Belzecu (Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu) konal pietní akt za Romy a Sinti zavražděné v Belzecu u památníku vybudovaného roku 2012. 

 

fht_belzec_03

Workshopy se zaměřily také na holocaust Romů a Sintů. Skupina žáků se mimo jiné zabývala historií a kulturou romského etnika a v malých skupinkách diskutovala o tom, jak se postavit nenávisti a jaké předpoklady musí mít společná budoucnost, aby se společnost znovu nevydala cestou nenávisti vedoucí k vyhlazování. Jednotlivé skupiny představily různé návrhy řešení, jak by mohla vypadat budoucnost bez nenávisti a předsudků.

 

fht_belzec_02

Skupině učitelů a vzdělavatelů představila dr. Małgorzata Kołaczek z fakulty Mezinárodních a politických studií Jagellonské univerzity v Krakowě, jak je diskriminace a marginalizace Romů vnímána jimi samotnými, hovořila o historii „romofobie“, tj. negativního vnímání Romů ve společnosti, o fungování předsudků i o tom, kdy začal proces o uznání holocaustu Romů, stejně jakodlouhodobý proces jejich odškodnění.

 

fht_belzec_05

 

Seminář uspořádal Institut Terezínské iniciativy a Fundacja w Stronę Dialogu za podpory Centropa Budepast a Nadácie Milana Šimečku.


Online publikace ke stažení (pdf)

 


Partneři projektu:
Fundacja w Stronę Dialogu, Nadácia Milana Šimečku, Centropa Budapest

 

  w_strone_dialogu MNS-logo Centropa_all


The project is co-financed by the Europe for Citizens Programme (EU) and by the governments of the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad International Fund grants. The Fund's mission is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

eacea_2015_00550000_cs_web      visegrad_fund_logo_blue_800px-1