20. až 22. srpna 2017
Brno
Identita evropských Romů ve 20. století
Ve dnech 20. až 22. srpna 2017 proběhla v Brně a na Žalově poblíž Hodonína u Kunštátu letní škola pro učitele v rámci projektu „Identita evropských Romů ve 20. století“, jež realizuje Institut Terezínské iniciativy. Na letní škole se sešlo 38 účastníků a účastnic. Celá akce byla realizována ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně.
Třídenního semináře se účastnilo 30 učitelů a učitelek z celé republiky, 9 lektorů z Institutu Terezínské iniciativy a Muzea romské kultury, 1 pracovnice z Ústavu pro studium totalitních režimů a 2 pracovnice Židovského muzea v Praze, pobočky Brno.
Letní školu jsme zahájili v neděli 20. srpna účastí na pietním aktu na místě bývalého koncentračního tzv. Cikánského tábora II Hodonín u Kunštátu a na hřbitově v Černovicích. Pietního aktu na Žalově se účastnil i premiér ČR Bohuslav Sobotka a bylo to poprvé, co se takto vysoce postavený státní činitel podobné akce na pietním místě utrpení československých Romů zúčastnil. Pro řadu účastníků to byla rovněž jedinečná příležitost setkat se s pamětníky a jejich potomky.
Po návratu do Brna reflektovali účastníci význam i podobu pietného aktu a hovořili o tom, co by sami uvítali v připravovaných expozicích památníku. První den letní školy zakončila komentovaná prohlídka brněnské části Cejl, kde před 2. světovou válkou žila početná židovská populace. Účastníky provedl Mgr. Michal Konečný, PhD. z Národního památkového ústavu a Filozofické fakulty MU Brno.
V pondělí i v úterý probíhal program v prostorách Muzea romské kultury – v pondělí letní školu zahájily Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy, a PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury. Na programu byla prohlídka expozic muzea, přednáška Mgr. Dušana Slačky o dějinách českých, moravských a slovenských Romů ve 20. století a dva paralelní workshopy o menšinových školách a o rozpravě nad zákonem z roku 1927. V závěrečném bloku se otevřela diskuze na téma, jak ve výuce pracovat s kontroverzními tématy.
V úterý jsme přivítali pamětnici Margitu Lázokovou, která v živé diskusi hovořila o svých zkušenostech především ze soužití majoritní společnosti s romskou menšinou.
Následovaly tři paralelní workshopy - Romská literatura (vedený Miladou Závodskou, romistkou a knihovnicí Muzea romské kultury), Předsudky a stereotypy (poradní kruh vedený Evou Dittingerovou) a Holocaust Romů - neznámý a zapomenutý? (vedený Janou Horváthovou, Michalem Schusterem, Terezou Štěpkovou).
V závěrečném bloku byly učitelům představeny metodiky, projekty a materiály zaměřené na identitu, předsudky a metody, jak vést debatu s žáky s předsudečnými názory. Hovořili jsme také znovu o tom, jak otevírat ve škole kontroverzní témata a co nám může pomoci. Celá letní škola se nesla v přátelské atmosféře. Na základě kladných ohlasů účastníků lze do budoucna uvažovat o tom, že bychom podobnou letní školu opět realizovali.
Ohlasy účastníků semináře
Co jste se dozvěděli nového?
- Snad se to sem ani nedá vypsat. Jsem vděčný za odkazy na literaturu, divadelní tipy, filmy. Informace o povídkách, které lze využít ve výuce na prvním stupni. Doporučení na materiály k tématu. Odkazy na osobnosti, jež mi byly naprosto neznámé.
- Expozice muzea. Zkušenost ostatních kolegů s kontroverzními tématy.
- Historii Romů. Prameny, o nichž jsem neměla ponětí + odkazy na dokumenty, spoustu a spoustu nových technik a metod do výuky.
O čem budete dál přemýšlet?
- O začlenění dějin Romů do výuky ve větší míře. O dalších aktivitách souvisejících s tímto tématem. O předsudcích.
- O slovech paní Lázokové… o svých možnostech ve vztahu k vylepšení vztahů.
- Jak odbourat předsudky v sobě, pak to zprostředkovat dále.
Kterému z témat/námětů letní školy se chcete věnovat vy výuce?
- Zákonu „o potulných cikánech“ a na něm otevírat témata, která se věnují lidským právům a zavánějí stereotypy.
- Romskému holocaustu, tématice rasismu, soužití majoritní společnosti s menšinou: Rozšiřovat „humanitní“ stránky osobností u dětí (témata a diskuse, které je třeba jinde nepotkají).
Záznam projevu Bohuslava Sobotky (zdroj: romea.cz)
Letní škola se konala za podpory: