Česko-německé setkání mládeže

16.3.2015

Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci se Severočeských muzeem v Liberci pořádá ve dnech 24. až 25. dubna 2015 dvoudenní česko-německé setkání mládeže určené žákům středních škol ve věku 16 – 19 let. Z české i německé strany se do setkání zapojí dvacet účastníků. Tématem setkání jsou zapomenutá místa nucené práce na Liberecku a Jablonecku, na Žitavsku a v polském příhraničí.

>> Celý článek

Týden otevřeného vzdělávání - akce v Jáchymce

6.3.2015

Institut Terezínské iniciativy se připojuje k mezinárodní akci Týden otevřeného vzdělávání - kampaně, jejímž cílem je propagovat a představovat veřejnosti principy otevřeného vzdělávání a aktivity, které se na tomto poli konají. V úterý 10. března přijďte besedovat o přístupech ke vzdělávání o holocaustu s panem Tomanem Brodem. Ve středu 11. března Vám nabízíme ochutnávku našeho nového workshopu Jáchymka a Užhorod - Jak si Židé a Romové založili školu.

 

>> Celý článek

Téma měsíce: Terezínský rodinný tábor

6.3.2015

 

Letos v březnu uplyne 71 let od zavraždění bezmála 4 tisíc vězňů tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Během noci z 8. na 9. března 1944 bylo v osvětimských plynových komorách zavražděno 3 792 židovských vězňů deportovaných do Osvětimi z Terezína v září 1943; tato událost je označována za největší hromadnou popravou československých občanů, k níž došlo za druhé světové války. Zvláštnost Terezínského rodinného tábora, kde zacházení s vězni mělo od začátku do konce zcela odlišný průběh než u jiných transportů, vyvolávala řadu otázek, na které historikové hledali odpovědi jen složitě, i vzhledem k neexistenci podrobné dokumentace. Jako připomínku této tragické události pro Vás vybíráme některé články, studie i autentická svědectví.

 

>> Celý článek

Téma měsíce: Nucené práce

11.2.2015

V únoru pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci workshop "Ztrácíme paměť? Zapomenutá místa nacistické nucené práce ve střední Evropě". Při této příležitosti jsme pro Vás vybrali některé články a studie k tématu nucené práce.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 73 - leden 2015

11.2.2015

Velkým tématem lednového čísla časopisu je 70. výročí osvobození Osvětimi. Najdeme zde zprávy i bohatou fotografickou dokumentaci o připomínkových pietních aktech, které byly při této příležitosti uspořádány – v Praze, Terezíně a Osvětimi. Leden je již tradičně také měsícem ohlédnutí za předchozím rokem; svou činnost zde představuje mj. Terezínská iniciativa, Památník Terezín nebo Židovské muzeum v Praze. Institut Terezínské iniciativy představuje a zve na stálou výstavu Jáchymka, slavnostně otevřenou v rámci Dne otevřených dveří v prosinci 2014.

>> Celý článek

III. ročník soutěže pro školy Jom ha-šoa

27.1.2015

Návraty a nenávraty

70. výročí osvobození a konce druhé světové války

Motto: „Plakala jsem pro všechny, kteří se nedožili konce války, pro tátu a mámu, a proto, že jsem zůstala jen já. Neměla jsem pocit, že jsem zvítězila...“ (Eva Löwidtová Erbenová)

 

Návraty a nenávraty jsou tématem letošního, již III. ročníku soutěže pro školy při příležitosti vzpomínkové akce Jom ha-šoa.

 

Výsledky soutěže budou zveřejněny 7. dubna 2015 - v pondělí 13. dubna se bude konat slavnostní předání cen!

 

Verze pro tisk ke stažení ZDE.

>> Celý článek

Téma měsíce - 70. výročí osvobození Osvětimi

20.1.2015

 

V úterý 27. ledna uplyne 70 let od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, kterého se v tomto táboře dočkalo jen přibližně 7500 obětí holocaustu-šoa. V roce 2005 byl tento den Organizací spojených národů prohlášen za Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Při této příležitosti bychom rádi doporučili Vaší pozornosti některé studie a články, věnované tomuto tématu.

>> Celý článek

Konference "Ztrácíme paměť? Zapomenutá místa nacistické nucené práce ve střední Evropě"

22.12.2014

Institut Terezínské iniciativy a Severočeské muzeum v Liberci Vás zvou na konferenci "Ztrácíme paměť? Zapomenutá místa nacistické nucené práce ve střední Evropě", která se bude konat 25—26. února 2015 v Liberci.

 

>> Celý článek

Pozvánka na diskusní workshop pro pedagogy

24.11.2014

V pátek 12.12.2014 se od 14.30 hodin uskuteční diskusní wokrshop pro pedagogy s názvem "Škola - místo výchovy proti rasismu a antisemitismu", spojený s komentovanou prohlídkou nově otevřené výstavy o dějinách židovské školy v Praze v Jáchymově ulici. Součástí programu bude také prezentace projektu Zmizelí sousedé žáky ze ZŠ ve Slaném (natáčeno ČT Déčko pro pořad Zprávičky). Vzhledem k omezené kapacitě se prosím přihlašte na emailu institute@terezinstudies.cz.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 72 - listopad 2014

14.11.2014

S listopadovým číslem časopisu se podíváme do Lobkovického paláce na setkání členů Terezínské iniciativy s německým velvyslancem, věnujeme vzpomínku pánům Tommy Karasovi a Petru Lieblovi, najdeme v něm zprávu o zářijovém shromáždění proti antisemitismu v Senátu PČR a mnohé další zajímavé články, zprávy a pozvání.

 

>> Celý článek

archiv aktualit

 

Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost, vznikl transformací z Nadace Terezínská iniciativa, založené v roce 1993 mezinárodním sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínskou iniciativou.
 
Smyslem činnosti Institutu je podpora vědeckého výzkumu dějin konečného řešení židovské otázky v českých zemích a dějin terezínského ghetta, zprostředkování jeho výsledků odborné i laické veřejnosti a zejména nejmladší generaci - žákům a studentům českých škol.
 
Svůj cíl se snažíme naplnit prostřednictvím několika základních projektů:
- provozujeme vzdělávací portál holocaust.cz
- vytvořili jsme a provozujeme Databázi obětí "konečného řešení židovské otázky" z českých zemí i Evropy dostupnou na portálu holocaust.cz
- vydáváme odborné publikace zaměřené nejen na téma holocaustu-šoa (Terezínské pamětní knihy, ročenku Terezínské studie a dokumenty, apod.)
- budujeme a pro veřejnost provozujeme odbornou knihovnu specializovanou na problematiku holocaustu, antisemitismu a rasismu
- pořádáme vzdělávací semináře a konference pro učitele a žáky českých škol
 
V roce 2012 jsme získali akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako vzdělávací instituce.
 
Za dobu svého působení jsme navázali kontakty s řadou organizací podobného zaměření v zahraničí, např. v Izraeli, USA, Německu a Rakousku, a spolupracujeme s nimi při naplňování svých projektů, především při dokumentaci jmen a osudů bývalých terezínských vězňů.
 
 

 


  ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH