Večerní škola Tomana Broda v Jáchymce, III. díl: Konečné řešení národnostní otázky

23.11.2015

Srdečně Vás zveme na třetí pořad cyklu přednášek pamětníka holocaustu a historika Dr. Tomana Broda o fenoménech moderních českých dějin. Třetí díl nese název "Konečné řešení národnostní otázky. Poválečné vyhnání německého obyvatelstva z českých zemí" a bude se konat 1. prosince 2015 od 18 hodin v Jáchymce.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 77 - listopad 2015

16.11.2015

Listopadové číslo časopisu připomíná 74. výročí od prvního transportu z Prahy do Lodže, přináší rozhovor s paní Evou Merovou a najdeme v něm také několik textů ze soutěže pro školy pořádané Institutem Terezínské iniciativy, jež se nevešly do předchozího mimořádného vydání.

>> Celý článek

Večerní škola Tomana Broda v Jáchymce, II. díl: Čas strasti i naděje, čas činu i odplaty

22.10.2015

Srdečně Vás zveme na další pořad cyklu podzimních přednášek pamětníka holocaustu a historika Dr. Tomana Broda o fenoménech moderních českých dějin. Druhý díl nese název Čas strasti i naděje, čas činu i odplaty. Období Protektorátu Čechy a Morava a bude se konat 10. listopadu 2015 v Jáchymce.

>> Celý článek

Mezinárodní workshop Výchova k respektu a toleranci, 10. a 11. listopadu 2015

15.10.2015

Lze využít znalostí o holocaustu ve vzdělávání a výchově k respektu a toleranci? Jak propojovat historii se současností a nesrovnávat? A jaký je význam občanského vzdělávání?
Pojďte se společně s námi seznámit s novými přístupy ke vzdělávání o holocaustu a občanskému vzdělávání a otevřeně debatovat o jeho významu pro kultivaci diskuse v současné společnosti a pro výchovu k respektu a toleranci. Zajímají nás Vaše názory, zkušenosti a návrhy na možnosti řešení současné situace. Přihlašte se na další mezinárodní seminář Výchova k respektu a toleranci, který se koná v úterý 10. a středu 11. listopadu 2015 v Jáchymce.
 

>> Celý článek

Večerní škola Tomana Broda v Jáchymce

22.9.2015

Srdečně Vás zveme na cyklus podzimních přednášek pamětníka holocaustu a historika Dr. Tomana Broda o fenoménech moderních českých dějin. První ze tří večerů s tématem Malé Rakousko-Uhersko. Národnostní problematika první československé republiky se bude konat 13. října 2015 v Jáchymce.

>> Celý článek

Školákem ve válečných letech

22.9.2015

U příležitosti 70. výročí konce druhé světové války zahajují Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut pro další vzdělávání projekt určený žákům různých typů škol, školním kolektivům a jejich učitelům Školákem ve válečných letech.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 76a - září 2015

15.9.2015

Mimořádné číslo časopisu Terezínská iniciativa představuje tři ročníky soutěže pro školy, pořádané při příležitosti připomínkové akce Jom ha-šoa, a je věnováno výtvarným a literárním dílům mladých autorů. Věříme, že ukázky z tvorby žáků a studentů budou pro mnohé motivací pro účast v dalších ročnících soutěže a děkujeme všem, kteří se během uplynulých let odhodlali do soutěže zapojit a zamyslet se nad nelehkými otázkami, spojenými s tématy soutěže.

>> Celý článek

archiv aktualit

 

Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost, vznikl transformací z Nadace Terezínská iniciativa, založené v roce 1993 mezinárodním sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínskou iniciativou.
 
Smyslem činnosti Institutu je podpora vědeckého výzkumu dějin konečného řešení židovské otázky v českých zemích a dějin terezínského ghetta, zprostředkování jeho výsledků odborné i laické veřejnosti a zejména nejmladší generaci - žákům a studentům českých škol.
 
Svůj cíl se snažíme naplnit prostřednictvím několika základních projektů:
- provozujeme vzdělávací portál holocaust.cz
- vytvořili jsme a provozujeme Databázi obětí "konečného řešení židovské otázky" z českých zemí i Evropy dostupnou na portálu holocaust.cz
- vydáváme odborné publikace zaměřené nejen na téma holocaustu-šoa (Terezínské pamětní knihy, ročenku Terezínské studie a dokumenty, apod.)
- budujeme a pro veřejnost provozujeme odbornou knihovnu specializovanou na problematiku holocaustu, antisemitismu a rasismu
- pořádáme vzdělávací semináře a konference pro učitele a žáky českých škol
 
V roce 2012 jsme získali akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako vzdělávací instituce.
 
Za dobu svého působení jsme navázali kontakty s řadou organizací podobného zaměření v zahraničí, např. v Izraeli, USA, Německu a Rakousku, a spolupracujeme s nimi při naplňování svých projektů, především při dokumentaci jmen a osudů bývalých terezínských vězňů.
 
 

 


  ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH