Časopis Terezínská iniciativa č. 71 - srpen 2014

17.9.2014

V srpnovém čísle najdeme článek Deborah E. Lipstadtové o současném antisemitismu, rozhovor s vrchním pražským rabínem panem Davidem Peterem, ukázky studentských literárních prací a mnoho dalšího.

>> Celý článek

Obnovený nápis na budově bývalé židovské školy v Jáchymce

24.7.2014

Na budově bývalé židovské školy v Jáchymově ulici byl na začátku července obnoven původní hebrejský nápis znějící v překladu:

"Pro Tóru a modlitbu. Tóru vyvýšenou a velebenou."

 

 

>> Celý článek

Výroční zpráva Institutu TI za rok 2013

30.6.2014

Zajímá Vás, co jsme v Institutu dělali v loňském roce? Podívejte se do naší výroční zprávy.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 70 - červen 2014

24.6.2014

 

Červnové číslo přináší zprávu o Jom ha-šoa, Terezínské tryzně a dalších vzpomínkových setkáních, dále rozhovor s Innou Rottovou a Zuzanou Peterovou nebo ukázku fotografické práce Richarda Homoly.

>> Celý článek

Hledání stop „Richard“ – workshop pro studenty v Terezíně a Litoměřicích 26. dubna 2014

26.5.2014

V rámci 8. německo-českého setkání mládeže, které uspořádalo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem ve spolupráci s Památníkem Terezín ve dnech 25.-27. 4. 2014 v Terezíně, připravil Institut Terezínské iniciativy spolu s Památníkem Flossenbürg  (KZ-Gedenkstätte Flossenbürg) workshop k minulosti a současnosti oblasti, v níž se nacházel za druhé světové války pobočný koncentrační tábor Litoměřice.
 

>> Celý článek

Prezentace knihy: Přepsali se - a tak jsem tady: příběh Dagmar Lieblové

19.5.2014

Prezentace nedávno vydané knihy vzpomínek paní Dagmar Lieblové, překladatelky a dlouholeté předsedkyně Terezínské iniciativy v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, Maiselova 15, Praha 1 proběhne ve středu 21. května 2014 od 18 hodin. 

>> Celý článek

Jom ha-Šoa 2014 - fotografie

9.5.2014

Jak probíhalo letošní veřejné čtení jměn obětí holocaustu v Praze, Brně, Kutné Hoře, Liberci, Olomouci a Sušici?

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 69 - duben 2014

7.5.2014

 

Dubnové číslo se podrobně věnuje Terezínskému rodinnému táboru a jeho vyhlazení před 70 lety. V časopise najdeme zprávu o nedávném sněmu Terezínské iniciativy, představíme si novou knihu vzpomínek Dagmar Lieblové a dokumentární film o Tomanu Brodovi. Je zde také vzpomínka věnovaná Alici Herz-Sommerové a mnoho dalšího.

>> Celý článek

Vyhodnocení SOUTĚŽE PRO ŠKOLY „Mít své místo. Židé a Romové - naši spolužáci před holocaustem a dnes.“

16.4.2014

Do letošního 2. ročníku soutěže vyhlášené u příležitosti Jom ha-šoa - Dne vzpomínání na oběti holocaustu se přihlásilo veliké množství škol i jednotlivců. Vybírali jsme z 233 prací od jednotlivců i škol, do soutěže se zapojilo celkem 46 škol z celé České republiky. 

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 68 - únor 2014

11.2.2014

 

V únorovém čísle časopisu se ohlédneme za uplynulým rokem, připomeneme si činnost Židovského muzea v Praze, památníku Terezín, nebo vzdělávací aktivity Terezínské iniciativy. Najdeme v něm zprávu o Dni otevřené Jáchymky a pozvánku na pietní akci Jom ha-šoa, projevy pronesené při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a mnoho dalšího.

>> Celý článek

archiv aktualit

 

Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost, vznikl transformací z Nadace Terezínská iniciativa, založené v roce 1993 mezinárodním sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínskou iniciativou.
 
Smyslem činnosti Institutu je podpora vědeckého výzkumu dějin konečného řešení židovské otázky v českých zemích a dějin terezínského ghetta, zprostředkování jeho výsledků odborné i laické veřejnosti a zejména nejmladší generaci - žákům a studentům českých škol.
 
Svůj cíl se snažíme naplnit prostřednictvím několika základních projektů:
- provozujeme vzdělávací portál holocaust.cz
- vytvořili jsme a provozujeme Databázi obětí "konečného řešení židovské otázky" z českých zemí i Evropy dostupnou na portálu holocaust.cz
- vydáváme odborné publikace zaměřené nejen na téma holocaustu-šoa (Terezínské pamětní knihy, ročenku Terezínské studie a dokumenty, apod.)
- budujeme a pro veřejnost provozujeme odbornou knihovnu specializovanou na problematiku holocaustu, antisemitismu a rasismu
- pořádáme vzdělávací semináře a konference pro učitele českých škol
 
V roce 2012 jsme získali akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako vzdělávací instituce.
 
Za dobu svého působení jsme navázali kontakty s řadou organizací podobného zaměření v zahraničí, např. v Izraeli, USA, Německu a Rakousku, a spolupracujeme s nimi při naplňování svých projektů, především při dokumentaci jmen a osudů bývalých terezínských vězňů.
 
 

 


  ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH