Večerní škola Tomana Broda v Jáchymce

22.9.2015

Srdečně Vás zveme na cyklus podzimních přednášek pamětníka holocaustu a historika Dr. Tomana Broda o fenoménech moderních českých dějin. První ze tří večerů s tématem Malé Rakousko-Uhersko. Národnostní problematika první československé republiky se bude konat 13. října 2015 v Jáchymce.

>> Celý článek

Školákem ve válečných letech

22.9.2015

U příležitosti 70. výročí konce druhé světové války zahajují Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut pro další vzdělávání projekt určený žákům různých typů škol, školním kolektivům a jejich učitelům Školákem ve válečných letech.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 76a - září 2015

15.9.2015

Mimořádné číslo časopisu Terezínská iniciativa představuje tři ročníky soutěže pro školy, pořádané při příležitosti připomínkové akce Jom ha-šoa, a je věnováno výtvarným a literárním dílům mladých autorů. Věříme, že ukázky z tvorby žáků a studentů budou pro mnohé motivací pro účast v dalších ročnících soutěže a děkujeme všem, kteří se během uplynulých let odhodlali do soutěže zapojit a zamyslet se nad nelehkými otázkami, spojenými s tématy soutěže.

>> Celý článek

Jom ha-šoa: Od čísel k příběhům - pozvánka

8.9.2015

Srdečně Vás zveme na vzdělávací pořad Jom ha-šoa: Od čísel k příběhům - Připomínání obětí holocaustu jako výzva pro současnost a součást moderní výuky o holocaustu, který pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci se školským výborem ZMČ Praha 5 dne 8. října 2015 od 16 hodin v sídle úřadu MČ Praha 5 na adrese Štefánikova 13, 15, 15022 Praha 5.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 76 - červenec 2015

20.7.2015

Červencové číslo časopisu přináší zprávu o Terezínské tryzně, pietním aktu v Letech u Písku či o mezinárodním setkání studentů v Terezíně.

>> Celý článek

Za ostnatým drátem - dernisáž výstavy a workshop

8.6.2015

V úterý 16. června se uskuteční dernisáž výstavy Za ostnatým drátem, pobočné koncentrační tábory na dnešním území ČR a industriál války, která proběhne formou workshopu v Kulturním centru Nákladové nádraží Žižkov od 19 hodin.

V rámci workshopu představí historik dr. Alfons Adam projekt Institutu Terezínské iniciativy "Zapomenutá místa nacistické nucené práce v České republice".

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 75 - květen 2015

19.5.2015

Květnové číslo časopisu nás informuje o každoročním sněmu Terezínské iniciativy, o průběhu vzpomínkové akce Jom ha-šoa nebo například o udělení čestního občanství a zasazení památného stromu na počest Artura Radvanského.

>> Celý článek

Jáchymka – Výchova k respektu a toleranci, dílna pro pedagogy - Praha 5. - 7. června 2015

4.5.2015

Srdečně zveme pedagogy, asistenty pedagoga a další pedagogické pracovníky základních a středních škol na první víkendovou dílnu projektu Výchova k respektu a toleranci, která nabízí účastníkům vybrané příklady z českých moderních dějin, na kterých lze efektivně demonstrovat, jak fungovala či nefungovala tolerance a respekt ve vztazích většinové společnosti a jednotlivých národnostních, etnických či náboženských menšin.


KDE? Praha – Sedlec, Jůnův statek – sociální zařízení FOCUS Praha
Praha 1 - Jáchymka (budova bývalé židovské školy v Praze)
KDY? 5. – 7. června 2015

>> Celý článek

Spravedlnost 300 – výstava portrétních snímků brněnských židovských obyvatel

8.4.2015

Součástí letošní připomínkové akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu 16. dubna v Brně bude na Moravském náměstí instalace a otevření výstavy prezentující 300 portrétních snímků brněnských židovských obyvatel. Jedná se o unikátní a dosud nezveřejněný soubor fotografií pocházejících z let 1939–1941. Výstava, která potrvá do 30. května, bude k vidění přímo ve veřejném prostoru na Moravském náměstí ve zvláštním kruhovém objektu připomínajícím trnovou korunu, který bude obepínat sochu Spravedlnosti a symbolicky s ní komunikovat. Projekt připravil Sokol Brno I v rámci projektu Rok smíření.


 

>> Celý článek

archiv aktualit

 

Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost, vznikl transformací z Nadace Terezínská iniciativa, založené v roce 1993 mezinárodním sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínskou iniciativou.
 
Smyslem činnosti Institutu je podpora vědeckého výzkumu dějin konečného řešení židovské otázky v českých zemích a dějin terezínského ghetta, zprostředkování jeho výsledků odborné i laické veřejnosti a zejména nejmladší generaci - žákům a studentům českých škol.
 
Svůj cíl se snažíme naplnit prostřednictvím několika základních projektů:
- provozujeme vzdělávací portál holocaust.cz
- vytvořili jsme a provozujeme Databázi obětí "konečného řešení židovské otázky" z českých zemí i Evropy dostupnou na portálu holocaust.cz
- vydáváme odborné publikace zaměřené nejen na téma holocaustu-šoa (Terezínské pamětní knihy, ročenku Terezínské studie a dokumenty, apod.)
- budujeme a pro veřejnost provozujeme odbornou knihovnu specializovanou na problematiku holocaustu, antisemitismu a rasismu
- pořádáme vzdělávací semináře a konference pro učitele a žáky českých škol
 
V roce 2012 jsme získali akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako vzdělávací instituce.
 
Za dobu svého působení jsme navázali kontakty s řadou organizací podobného zaměření v zahraničí, např. v Izraeli, USA, Německu a Rakousku, a spolupracujeme s nimi při naplňování svých projektů, především při dokumentaci jmen a osudů bývalých terezínských vězňů.
 
 

 


  ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH