Časopis Terezínská iniciativa č. 76 - červenec 2015

20.7.2015

Červencové číslo časopisu přináší zprávu o Terezínské tryzně, pietním aktu v Letech u Písku či o mezinárodním setkání studentů v Terezíně.

>> Celý článek

Za ostnatým drátem - dernisáž výstavy a workshop

8.6.2015

V úterý 16. června se uskuteční dernisáž výstavy Za ostnatým drátem, pobočné koncentrační tábory na dnešním území ČR a industriál války, která proběhne formou workshopu v Kulturním centru Nákladové nádraží Žižkov od 19 hodin.

V rámci workshopu představí historik dr. Alfons Adam projekt Institutu Terezínské iniciativy "Zapomenutá místa nacistické nucené práce v České republice".

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 75 - květen 2015

19.5.2015

Květnové číslo časopisu nás informuje o každoročním sněmu Terezínské iniciativy, o průběhu vzpomínkové akce Jom ha-šoa nebo například o udělení čestního občanství a zasazení památného stromu na počest Artura Radvanského.

>> Celý článek

Jáchymka – Výchova k respektu a toleranci, dílna pro pedagogy - Praha 5. - 7. června 2015

4.5.2015

Srdečně zveme pedagogy, asistenty pedagoga a další pedagogické pracovníky základních a středních škol na první víkendovou dílnu projektu Výchova k respektu a toleranci, která nabízí účastníkům vybrané příklady z českých moderních dějin, na kterých lze efektivně demonstrovat, jak fungovala či nefungovala tolerance a respekt ve vztazích většinové společnosti a jednotlivých národnostních, etnických či náboženských menšin.


KDE? Praha – Sedlec, Jůnův statek – sociální zařízení FOCUS Praha
Praha 1 - Jáchymka (budova bývalé židovské školy v Praze)
KDY? 5. – 7. června 2015

>> Celý článek

Spravedlnost 300 – výstava portrétních snímků brněnských židovských obyvatel

8.4.2015

Součástí letošní připomínkové akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu 16. dubna v Brně bude na Moravském náměstí instalace a otevření výstavy prezentující 300 portrétních snímků brněnských židovských obyvatel. Jedná se o unikátní a dosud nezveřejněný soubor fotografií pocházejících z let 1939–1941. Výstava, která potrvá do 30. května, bude k vidění přímo ve veřejném prostoru na Moravském náměstí ve zvláštním kruhovém objektu připomínajícím trnovou korunu, který bude obepínat sochu Spravedlnosti a symbolicky s ní komunikovat. Projekt připravil Sokol Brno I v rámci projektu Rok smíření.


 

>> Celý článek

Stromy čestným občanům Prahy-Suchdola - Artur Radvanský

8.4.2015

Ve středu 22. dubna v 15 hodin se uskuteční slavnostní zasazení stromů čestným občanům v Suchdolském sadu. Zastupitelstvo městské části udělilo čestné občanství in memoriam pěti bývalým spoluobčanům, kteří se významným způsobem podíleli na životě městské části, v České republice i v zahraničí: generálmajorovi inženýru Rudolfu Pernickému, inženýru Arturu Radvanskému, profesoru Václavu Žilkovi, panu učiteli Radovanu Papežovi, akademickému malíři Jaroslavu Šerých. 

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 74 - leden 2015

30.3.2015

Nové číslo časopisu přináší zprávu o tradiční tryzně v Pinkasově synagoze, která se koná každý rok 8. března k připomínce vyvraždění terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau, dále se věnuje odhalení sochy "Brána nenávratna" na nádraží Bubny či přináší pozvánky na nadcházející připomínkové události.

>> Celý článek

Česko-německé setkání mládeže

16.3.2015

Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci se Severočeských muzeem v Liberci pořádá ve dnech 24. až 25. dubna 2015 dvoudenní česko-německé setkání mládeže určené žákům středních škol ve věku 16 – 19 let. Z české i německé strany se do setkání zapojí dvacet účastníků. Tématem setkání jsou zapomenutá místa nucené práce na Liberecku a Jablonecku, na Žitavsku a v polském příhraničí.

>> Celý článek

Týden otevřeného vzdělávání - akce v Jáchymce

6.3.2015

Institut Terezínské iniciativy se připojuje k mezinárodní akci Týden otevřeného vzdělávání - kampaně, jejímž cílem je propagovat a představovat veřejnosti principy otevřeného vzdělávání a aktivity, které se na tomto poli konají. V úterý 10. března přijďte besedovat o přístupech ke vzdělávání o holocaustu s panem Tomanem Brodem. Ve středu 11. března Vám nabízíme ochutnávku našeho nového workshopu Jáchymka a Užhorod - Jak si Židé a Romové založili školu.

 

>> Celý článek

archiv aktualit

 

Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost, vznikl transformací z Nadace Terezínská iniciativa, založené v roce 1993 mezinárodním sdružením bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínskou iniciativou.
 
Smyslem činnosti Institutu je podpora vědeckého výzkumu dějin konečného řešení židovské otázky v českých zemích a dějin terezínského ghetta, zprostředkování jeho výsledků odborné i laické veřejnosti a zejména nejmladší generaci - žákům a studentům českých škol.
 
Svůj cíl se snažíme naplnit prostřednictvím několika základních projektů:
- provozujeme vzdělávací portál holocaust.cz
- vytvořili jsme a provozujeme Databázi obětí "konečného řešení židovské otázky" z českých zemí i Evropy dostupnou na portálu holocaust.cz
- vydáváme odborné publikace zaměřené nejen na téma holocaustu-šoa (Terezínské pamětní knihy, ročenku Terezínské studie a dokumenty, apod.)
- budujeme a pro veřejnost provozujeme odbornou knihovnu specializovanou na problematiku holocaustu, antisemitismu a rasismu
- pořádáme vzdělávací semináře a konference pro učitele a žáky českých škol
 
V roce 2012 jsme získali akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako vzdělávací instituce.
 
Za dobu svého působení jsme navázali kontakty s řadou organizací podobného zaměření v zahraničí, např. v Izraeli, USA, Německu a Rakousku, a spolupracujeme s nimi při naplňování svých projektů, především při dokumentaci jmen a osudů bývalých terezínských vězňů.
 
 

 


  ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH