V roce 2014 jsme zahájili setkávání lidí zabývajících se vzděláváním v oblasti lidských práv, výchovou k demokracii, respektu a toleranci.
1. setkání se konalo 6. března u příležitosti dvou významných událostí:
7. březen 1943 - první hromadný transport moravských Romů do Osvětimi
8. březen 1944 - hromadná vražda části vězňů tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi
Cílem setkávání je zahájení diskuse o aktuálních aktivitách zúčastněných, potřebách a možnostech spolupráce.
Dlouhodobým cílem je vytvoření diskusní skupiny složené z odborníků zabývajících se historií a současností menšin, aktivistů, vzdělavatelů a pedagogů.
Na březnovém setkání jsme si navzájem představovali činnosti našich organizací a společně se spolupracujícími pedagogy pokládali úvodní návrhy a snažili se sestavit přehled potřeb a oblastí, které pokládáme za vhodné a potřebné k řešení v současném vzdělávání.
Další setkání se uskutečnilo v květnu a jeho hlavní náplní byla diskuse o možnostech práce se studenty pedagogických fakult a stavu a významu monitoringu projevů rasismu a antisemitismu pro využití ve vzdělávání.
Zatím poslední aktivitou v roce 2014 byl mezinárodní workshop projektu „Výchova k toleranci a respektu v rámci otevřené společnosti“, který jsme pořádali 21. - 22. listopadu a jež byl otevřen všem členům skupiny. Jeho hlavním tématem byly metody práce s předsudky a stereotypy ve školách, s mladými lidmi, stereotypizace menšin v médiích, vytváření bezpečného prostředí pro otevřenou diskusi, mediální gramotnost a konkrétní materiály a metodiky mediální výchovy a další.
Co je před námi:
V roce 2015 a 2016 chceme v setkávání a diskusích na „lidsko-právní“, „menšinová“ témata a oblast nových přístupů ve vzdělávání pokračovat.
Kromě diskusních odpolední a večerů chceme pokračovat v pořádání vícedenních vzdělávacích seminářů, na které budeme zvát také hosty ze zahraničí. Workshopy chceme koncipovat jako vícedenní tak, aby umožnily setkání dosavadních účastníků „známých“ z minulých setkání a zároveň nových účastníků – lektorů, učitelů, asistentů pedagoga, apod.
V roce 2014 se setkání sítě zúčastnili zástupci těchto organizací:
Institut Terezínské iniciativy, o.p.s.
Multikulturní centrum Praha
Agentura pro sociální začleňování
Úřad vlády České republiky
ZŠ Přerov, Boženy Němcové
Muzeum romské kultury Brno
Židovské muzeum v Praze – oddělení pro vzdělávání a kulturu
ZŠ Jana Malíka, Chrudim
Základní škola logopedická a Základní škola praktická, Praha 8
o. s. Živá paměť
Nadační fond obětem holocaustu, Praha
Amnesty International
Asimilovaní, z. s.
Lauderovy školy v Praze
Bezpečnostní oddělení Židovské obce v Praze
Odkazy:
Pozvánka na první setkání sítě Možnosti a výzvy vzdělávání O/A menšin, 6. března 2014