ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem; 3. až 5. dubna 2020, Praha

17.2.2020

Znáte metodu Tváří v tvář historii a sobě samým (Facing history and ourselves)? Chcete se dozvědět, jak funguje a jaké jsou její výhody? Chcete získat novou inspiraci na práci ve svých hodinách? Využijte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 98 - listopad 2019

12.12.2019

Listopadové číslo časopisu se zabývá připomínce prvních transportů z Prahy do Lodže. Dále zde najdeme zprávu se setkání v Národním muzeu z října tohoto roku, které bylo věnováno tématu Dánských Židů v Terezíně. 90. narozeniny Helgy Hoškové jsou připomenuty společně s její nedávnou výstavou v Jeruzalémské synagoze. Ti, kdo ji znali, vzpomínají na Věru Šlesingerovou, která nás opustila 21. října 2019.

>> Celý článek

SHKID: představení animovaného filmu v rámci nového mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019

16.10.2019

V pátek 18.10. a v neděli 20.10. proběhne v rámci mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019 prezentace filmového díla ve vývoji od španělského režiséra a producenta Fernanda Cortíza o dětech uvězněných v Terezině za 2. světové války. Promítání ukázky a následná beseda s režisérem i producentkou a malířkou Isabel Rey Sastre probíhá za participace bohemistky Kateřiny Vlasákové a Soni Králové a  dalších významných osobností a zástupců institucí.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 97 - září 2019

11.10.2019

Zářijové číslo časopisu je věnované Doris Grozdanovičové, která byla dlouholetou redaktorkou tohoto časopisu a která bohužel 21. srpna 2019 zemřela. Dále číslo shrnuje řadu zajímavých akcí, které se udály během letošního léta a září.

>> Celý článek

Česká premiéra filmu „Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.“

3.10.2019

Rádi bychom vás pozvali 15. října 2019 do Kina Pilotů, kde se uskuteční česká premiéra filmu režiséra Stefana Aucha Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.

Po promítání filmu proběhne beseda s režisérem.

Kapacita kina je omezena, rezervujte si místa ZDE prostřednictvím tohoto formuláře.

>> Celý článek

Vzpomínka na Doris

17.9.2019

Dne 21. srpna 2019 bohužel odešla naše milá Doris Grozdanovičová. Rádi bychom na ni spolu s Vámi zavzpomínali, a proto Vás srdečně zveme na vzpomínkový večer, který se uskuteční ve čtvrtek 26. 9. v 18h, Sloupový sál, Sněmovní 7.

>> Celý článek

archiv aktualit

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2019

2. května 2019

Česká republika
 

Letošní již 14. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa se uskutečnil 2. května ve 21 městech České republiky. V roce 2019 se k akci nově připojila města Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. Záštitu nad letošní akcí přijali velvyslanec státu Izrael v ČR J.E. Daniel Meron a ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

 

Soa_pozvanka_na web 1


Oba se společně s dalšími významnými osobnostmi našeho veřejného života akce zúčastnili. Čtení v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad zahájila paní Dita Krausová - pamětnice a členka Terezínské iniciativy. Následoval velvyslanec Státu Izrael se svou manželkou Jill, která četla jména členů své rodiny, pocházejících z olomoucka. Ministr zahraničí, velvyslanci států Rakouska, Německa, zástupce velvyslanectví USA, rektor Univerzity Karlovy, zástupce Židovské obce v Praze, starostové městských částí Praha 1 a Praha 2 i primátor Hlavního města Prahy, členky Terezínské iniciativy a pamětnice holocaustu - paní Michaela Vidláková, paní Bohumila Havránková… Po nich následovala řada dalších významných hostů: příslušníci tzv. II. generace přeživších holocaustu, jejich děti, žáci Lauderových škol, žáci ze ZŠ Londýnská, členové Židovské obce v Praze a mnoho dalších. Po celé tři hodiny bylo prostranství před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně architekta Jože Plecnika zaplněno, lidé stále přicházeli a trpělivě čekali na krátký okamžik přečtení jmen obětí holocaustu - v češtině, němčině, angličtině i slovenštině.

 

 

 

 jhs19_small_01

V Kolíně se čtení konalo tradičně na Karlově náměstí. Četlo se zde dvě hodiny a akce se zúčastnili nejen místní studenti a zástupci kolínských spolků - baráčníků a skautů, ale též široká veřejnost a zástupci města. “Akce se vydařila, přálo počasí. Tentokrát s námi četla i paní Laura Trebel - Gniazdowska z Polského institutu v Praze, která o hodinu později v synagoze představovala výstavu o Židech v Polsku (pozn.: Jedná se o putovní výstavu 'Po-lin. Židé v republice mnoha národů', kterou si návštěvníci kolínské synagogy mohou prohlédnout až do konce prázdnin.). Při této příležitosti přijela dříve, aby s námi mohla číst,” dodává za kolínské pořadatele paní Miroslava Jouzová z kolínské knihovny.

 

V Kutné Hoře se letos četlo hodinu a po čtení následovala komentované procházka po Stolpersteinech položených v Kutné Hoře. Role průvodce po dějinách kutnohorských Židů se ujal Marek Lauermann. “Letošní ročník byl z našeho pohledu zatím nejlepší, sešli se lidé, kteří se aktivně zapojili do uctění památky a připomínce obětí holocaustu. I zájem studentů byl opravdový, účastnili se v době svého volna.” říká za pořadatele paní Jitka Dušková z Městké knihovny Kutné Hora. “Zajímavým, velmi silným emotivním okamžikem, o kterém jsem mluvila v dalších dnech se studenty při výuce dějepisu, bylo vystoupení muže, který četl data narození a úmrtí obětí německy a po přečtení se odmlčel a lámanou češtinou řekl: Omlouvám se za to, co jsme my Němci udělali. Oslovila jsem ho. A svěřil se mi, že se mu velmi těžce žije s vědomím, co všechno špatného Němci způsobili. A že je velmi rád, že se tyto akce konají. A velmi ho trápí vzrůstající nacionalismus v Německu,” dodává Jitka Šimková z Vyšší odborné školy v Kutné Hoře.

Po loňském čtení na náměstí v Sedlčanech se letos akce přesunula zpět do Kosovy Hory, kde se akce uskutečnila poprvé před dvěma lety.

 

 

jhs19_small_07


Čtení jmen v Mělníku zahájili, stejně jako loni, Mělničtí zvoníci rozeněním zvonů kostela sv. Petra a Pavla. Kromě vlastního čtení, které trvalo hodinu, si město ve spolupráci s knihovnou a muzeem připravilo bohatý doprovodný program, jehož součástí byla přednáška Zbyňka Taranta “Soudobé trendy a projevy českého anitisemitismu”. Čtení jmen se vedle představitelů města zúčastnili též studenti a žáci škol. “Na čtení byla celkem malá účast. Přesto akci hodnotím kladně. V příštím roce bych ráda cílila na "náhodnou" veřejnost”, popisuje letošní účast organizátorka mělnického čtení Jana Černá. I přesto se čtení jmen v Mělníku zúčastnilo asi 60 osob.

 


Na poslední chvíli se přidaly i Poděbrady, kde se uskutečnil nultý ročník. Jména zde předčítali žáci a studenti poděbradských škol a o osudech poděbradských Židů pohovořila paní PhDr. Jana Hrabětová. Žáci ZUŠ Otakara Vondrovice svou hudbou dokreslili pietní atmosféru. Na závěr byla  studenty Hotelové školy Poděbrady vysazena růže u pamětní desky, která je věnovaná právě poděbradským židovským obětem.

 


V Plzni se čtení jmen konalo tradičně ve Smetanových sadech. Čtení se zúčastnil mimo jiné i primátor města Plzně Martin Baxa: "Jsem rád, že jsme se tady sešli, abychom si přečtením jmen obětí připomněli hrůzy holocaustu, který se již nikdy nesmí opakovat,“ uvedl primátor před zahájením čtení jmen. Zmínil rovněž, že si letos město Plzeň připomnělo 75 let od vyhlazení terezínského tábora, kde zahynuly stovky jeho obyvatel. Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa bylo součástí Slavností svobody Plzeň - připomenutí osvobození Plzně americkou armádou.

 

jhs19_small_03


Dalším tradičním místem konání akce byla Sušice. Od 16. hodin program pokračoval na náměstí Svobody v kopulovitém stanu geodom, kde se odehrálo literárně hudební pásmo Rút Sidonové a Josefa Gušlbauera - Blues z Maiselovy ulice. Představení nabídlo úsměvný i vážný pohled na život dnešních, zejména pražských židů. Od 18. hodiny proběhl koncert kapely Trombenik, která opět zavítá do Sušice se zcela osobitou interpretací klezmeru.

Ani letos čtení jmen nevynechali v Klatovech. Většina zúčastněných byli studenti klatovských středních škol, přišly 2 třídy se svými učiteli, jedna z gymnázia a jedna z obchodní akademie. “Akce proběhla potřetí a již je více méně ustálen průběh čtení i časový rámec. Místo konání se rovněž osvědčené a těžko si představit v Klatovech jiné, kde by se to mohlo konat. Každý rok se čtení účastní 2 třídy středoškoláků, za což patří dík jejich učitelům, kteří tuto akci sledují a přikládají jí velkou důležitost. Po skončení akce přišel pán, který celé čtení sledoval a poděkoval, že tuto akci pořádáme. Mezi přečtenými jmény bylo i jméno jeho bratra, který jako 14tiletý zahynul v Osvětimi,” popisuje průběh čtení jmen klatovský pořadatel František Škůrek ze spolku Synagoga Klatovy.

Po loňské premiéře letos druhý ročník čtení jmen proběhl v Horažďovicích. Letos se zde konal spíše v komorním duchu na místním starém židovském hřbitově: “Starosta Ing. Forman zahájil program proslovem a započal se čtením jmen rodin z Horažďovic dům po domu. S každým vyřčeným jménem těžkla mezi zúčastněnými i atmosféra, protože k nám doléhala ta hrůznost likvidace židovského obyvatelstva za války. Celé rodiny byly zlikvidovány; staří, mladí, děti, ženy, muži bez výjimky,” popisuje čtení vedoucí muzea v Horažďovicích Iva Košatková. “Na příští rok je plánované čtení na náměstí do mikrofonu,” dodává.

 

jhs19_small_05


Letos se do čtení jmen poprvé zapojilo Nýrsko, kde se organizace chopilo Muzeum Královského hvozdu. Petr Olivík čtení jmen popisuje následujícími slovy: “Do akce se díky vstřícnosti ředitelů a učitelů zapojily obě základní školy v Nýrsku. Žáci četli i opakovaně a ze čtení se díky tomu opravdu podařilo udělat maraton. Akce zaujala i okolo jdoucí, kteří se také přidávali ke čtení. Někteří přihlížející jen těžko skrývali dojetí a omlouvali se ze čtení kvůli rozrušení.”

 

 


V Havlíčkově Brodě se již  tradičně četlo na Havlíčkově náměstí a letošní čtení bylo doprovozeno malou výstavou o židovských památkách na Halvíčkobrodsku: “Doplnění akce o malou výstavu se osvědčilo - poutalo více zájemců z řady veřejnosti,” dodává Alena Jindrová z Muzea v Havlíčkově brodě.

 


V Olomouci se letos četla jména obětí již poněkolikáté. Primátor města Olomouc Mirek Žbánek před čtením připomněl význam této ojedinělé akce. „Známe čísla o počtech obětí holocaustu. Čísla jsou ale chladná a bezejmenná,“ uvedl. „Jsem proto vděčný za ústřední myšlenku této veřejné vzpomínky. Každý jeden zavražděný muž, žena a dítě měli svá jména, své velké i malé touhy, a především své právo na život. Toto vše jim nacističtí vrazi upírali tak, že jim ta jména vzali a nahradili je číslem. Proto jim tato jména dnes symbolicky vracíme. Pokusme se tedy čtením jmen obětí holokaustu vrátit ztracené lidské bytosti zpět mezi nás, do našich srdcí a vědomí.“

 

 

jhs19_small_02


I Lipník nad Bečvou se letos ke čtení jmen připojil již podruhé. Čtení se zde zúčastnili převážně žáci místních škol. Po skončení čtení byl promítán film Sofiina volba. Účastníci čtení též měli možnost prohlédnout si stálou expozici věnovanou lipenským Židům.

 


Dalším městem, kde se čtení konalo letos poprvé, byl Prostějov. Organizace se ujalo Muzeum a galerie v Prostějově, spolek Hanácký Jeruzalém a město Prostějov. “Moc mile mě překvapila odezva lidí, kteří děkovali, že se akce konala a taky zájem studentů číst vícekrát. Měla jsem obavu, aby se nám ke konci nezmenšoval okruh čtenářů, ale na vydání seznamů jsem měla takovou frontu, že mě to moc mile překvapilo,” popisuje atmosféru v Prostějově paní Alena Zatloukalová z Muzea a galerie v Prostějově.

 


V Brně se četlo na Moravském náměstí za účasti představitelů města, židovské obce a Muzea romské kultury. “Domníváme se, že letošní ročník navštívil největší počet zájemců za dobu konání v Brně. Mohlo to být způsobeno i tím, že letos pozvánku na tuto akci odvysílal i Český rozhlas Brno,” popisuje letošní čtení Jitka Králová z brněnské židovské obce.

 

jhs19_small_06


K dalším nově zapojeným městům patří v letošním roce Mikulov. “Akce byla pro nás zcela nová, ačkoliv proběhla bez potíží, objevili jsme samozřejmě řadu věcí, které nefungovaly tak, jak jsme si představovali a z nichž si budeme muset vzít poučení pro případnou účast v dalších ročnících. Příště budeme muset určitě aktivně zapojit školy, neboť v letošním roce se nám přes oslovení ředitelů a učitelů nepodařilo školy na akci přilákat. Pokud se budeme akce účastnit i v dalších letech, rádi bychom už předem zapojili žáky např. tím, že se pokusí sami v různých databázích vyhledat jména obětí holocaustu z našeho města,” popisuje své první zkušenosti s pořádáním Josef Šuba z Muzea v Mikulově.

I v Karlových Varech se letos četlo poprvé a organizace se chopila Židovské obec Karlovy Vary: “Samotnému čtení jmen předcházelo tematické hudební vystoupení studentů Střední pedagogické školy, gymnázia a VOŠ Karlovy Vary, které přilákalo velký počet kolemjdoucích. Po vystoupení následoval projev předsedy ŽOKV a primátorky města Karlovy Vary, po kterém následovalo samotné čtení jmen obětí holocaustu. Před podiem byly vystaveny panely s šesti medailonky pamětníků - přeživších šoa. Za tři dny po té, tedy 6. května, proběhla v karlovarském kině Drahomíra beseda s pamětnicí holocaustu,” popisuje akci ve městě Lukáš Květoň z karlovarské židovské obce.

 

 


Ústí nad Labem se četlo již po několikáté a akce se tam pomalu dostává do povědomí lidí: “Ústí je velmi specifické město. Dáno složením obyvatelstva, vzdělanostním potenciálem. Oslovit Ústečany dá hodně práce, ale nám se daří rok od roku po malých krůčkách dostávat tuto akci do podvědomí. Lidé přibývají. Někteří přicházejí cíleně, někteří náhodně. Vše klaplo k naší spokojenosti. Pro příští rok máme přislíbenu spolupráci s novým partnerem - s Filosofickou fakultou UJEP. Tam vidíme potenciál k oslovení studentů a pedagogů UJEP,” popisuje místní situaci pedagožka Jindřiška Waňková.

 

jhs19_small_04


Posledním nově zapojeným letošním městem jsou Teplice: “Osvědčila se spolupráce obou spolků (pozn.:Ulpan Teplice a SAYFY z.s.), které se na organizaci podílely. Zklamáni jsme byli z nezájmu základních a středních škol, které jsme emailem vyzvali k účasti na akci,” popisuje první ročník Robert Appel ze spolku Ulpan Teplice.

 


V Liberci se letos nečetlo na náměstí, ale před Městskou knihovnou. Do čtení se zapojili jak představitelé města i kraje a také studenti. “Napříště bychom potřebovali nějaké dobrovolníky, dělat to celé sama je velmi obtížné,” popisuje zákulisí organizace Lea Květ ze Židovské obce Liberec.

 


V Ústí nad Orlicí letos proběhl již druhý ročník veřejného čtení. Akce se zatím potýká s malým zájmem ze stran veřejnosti. V knihovně se však nevzdávají: “Určitě budeme pokračovat, musíme ten nezájem veřejnosti prolomit…” říká Jana Kalousková z Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

 

Děkujeme všem, kdo se do čtení jmen obětí holocaustu zapojili. Příští rok se bude Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa konat 21. dubna. Již nyní máme přislíbenou účast i dalších měst, která se ke čtení jmen nestihla letos zapojit. Děkujeme též za finanční podporu Nadačnímu fondu obětem holocaustu a dalším partnerům, kteří se na realizaci akce podílejí. Stejně tak všem regionálním partnerům a dobrovolníkům, bez jejichž obětavé práce by se akce nemohla konat v tolika městech a krajích napříč Českou republikou.

 

FOTOGALERIE

Tisková zpráva

 

Partneři akce:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitivP3_final_obdelnik_6logo ŽO OlomoucMRK_logo smalllogo_olomoucbrno-stredknihovna kolinKolin_logo-RGB-jpegLogo ZOBLOGO - středLogo-synagogaZOLlogo_Plzen_mesto-RGBKutna_Hora_logo-var1-colorhranicar_logo_1ZCM logo_velke_barevnerašelina logalogo_MuzeumSumavyZŠ Trmice3357_b_2741_s_Logo SIRKUS LOGO muzeaMEKUC logo barevné bez adresykraj vysocina logologo3-k_lipnik Logo_Echo mesto_melnik_logoSEDLCANY_LOGO_BARVA logo

 logo_usti nad orlici logo olomoucky kraj Muzeum UL logo modre rmm_horizontal Městská knihovna KT logo logo barevné kv_logo_rgb prostejovznak_Horazdovice znak mikulovlogo-A4-modráLogo_8_red-blackArtis fontesulpan_teplicelogo_hd_krivky  teplice_znak  logo  logo_KosovkaPB_logo_sRGB2.Logo Hanácký Jeruzalém - b1   logo_kalich Kaveeska_logo_RGB_color