ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Změna ředitele Institutu Terezínské iniciativy

22.10.2021

Z důvodu náhlé hospitalizace ředitele ITI Martina Thiela byl do funkce ředitele dočasně jmenován Tomáš Kraus. Jeho hlavním úkolem je zajištění administrativního chodu Institutu TI. Martinu Thielovi přejeme brzké uzdravení.

>> Celý článek

Facing Holocaust Today — Rescuing European Jewish and Roma Memories, 25.–28. 10. 2021

1.10.2021

Mezinárodní seminář a setkání pro pedagogy a studenty z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska konaný v Lublinu a Belzeci se uskuteční u příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940 ve dnech 25.–28. 10. 2021.

Přihlášku vyplňte do 15. 10. 2021 zde.

Jelikož je o seminář velký zájem, který jsme ani neočekávali, můžeme účastníkům z ČR nabídnout u jen místa náhradníků, pro zájemce se Slovenska máme ještě několik volných míst.


Seminář v polštině bude tlumočen do češtiny a maďarštiny, znalost angličtiny jakožto komunikačního jazyka je vítána, ne však nutná.

>> Celý článek

Vyhlášení výběrového řízení na ředitele/ ředitelku Institutu Terezínské iniciativy

30.9.2021

Správní rada Institutu Terezínské iniciativy se sídlem Jáchymova 63/3, 110 00, Praha 1 (dále jen ITI) vyhlašuje dne 1. října 2021 výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky ITI.

Předpokládaný nástup do funkce a vznik pracovního poměru 1. ledna 2022 Písemné přihlášky do výběrového řízení doručte osobně či poštou na adresu ITI nejpozději do 15. listopadu 2021. Obálku označte nápisem: SPRÁVNÍ RADA ITI.

 

 

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti – seminář pro učitele k 80. výročí zahájení transportů z Protektorátu Čechy a Morava

20.9.2021

14. až 15. října 2021, Praha

Akreditovaný seminář se koná v rámci projektů Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání a Nechte mě být, jaká jsem - vrstevnické vzdělávání a historická gramotnost.

 

 

KAPACITA JE NAPLNĚNA. DALŠÍ PŘIHLÁŠENÉ BUDEME POČÍTAT MEZI NÁHRADNÍKY.

 

Hlásit se můžete do 30. září. Kapacita kurzu je omezena.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 106 - srpen 2021

27.8.2021

Srpnové číslo přináší reportáž z koncertu Ivy Bittové v Praze, upozornění na divadelní hru Jeden německý život a životopisnou knihu o Ročkových, důležité připomenutí 80. výročí zahájení transportů a zbudování ghetta Terezín, pokračování vzpomínek na ty, kteří pomáhali židům, pokračování a dokončení vzpomínek Max M. Livniho a ukázku literární a výtvarné práce studentů na téma Válka skončila, můžeme zapomenout?

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu, podzimní běh

18.8.2021

Díky tomu, že lze již semináře konat naživo, nabízíme vám možnost připojit se k našim účastníkům na podzimní část kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.

Nové tváře v kurzu poprvé uvítáme 15. září na odpoledním semináři v Praze, kde vám představíme, co to ty kompetence pro demokratickou kulturu jsou, jak s nimi souvisí celý náš kurz a jak je budete moci využít ve své praxi. 23. a 24. září se již potkáte se stávajícími účastníky v Benešově u Prahy.

 

Počet míst na kurzu je limitován, s vyplněním přihlášky neváhejte.

PŘIHLÁŠKA
Hlásit se můžete až do 6. září.

>> Celý článek

Konference "Facing Holocaust Today"

26.7.2021

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

 

>> Celý článek

archiv aktualit

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021

Podruhé on-line

 

cover fb02 událost


8. dubna proběhl další ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu ve virtuálním prostoru. Už 16 let se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, která nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. „Jejich hrdinství a odvaha hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací. Aktivně a veřejně se připojujeme k připomínce nevinných lidí - obětí holocaustu, vyslovujeme nahlas jejich jména a tvoříme jim tak kdesi v éteru symbolické náhrobky a pomníky,“ řekla v úvodní řeči ředitelka Institutu Terezínské iniciativy (ITI) Tereza Štěpková.

Již deset let se na základě iniciativy České unie židovské mládeže čtou také jména romských obětí nacismu. „Stejně jako v počátcích akce bylo cílem přispět k boji proti antisemitismu, cílem připojení jmen romských obětí bylo a je přispět k uznání skutečnosti rasového pronásledování Romů během druhé světové války a přijetí genocidy Romů za součást dějin holocaustu, a také boje proti anticiganismu. Tím i ke zlepšení postavení dodnes diskriminovaných Romů v současné společnosti,“ uvedla dále T. Štěpková.

 

 

 

 

 

 


Stream čtení jmen trval bezmála 4 a půl hodiny

Stejně jako v loňském roce zasáhla do realizace akce pandemie koronaviru a s ní spojená protiepidemiologická opatření. Již podruhé se proto připomínka obětí nacistické rasové perzekuce za druhé světové války nekonala ve veřejném prostoru, ale pouze ve virtuálním světě.


Na rozdíl od loňského roku jsme se ale na tuto situaci měli čas lépe připravit. Letošní ročník jsme tak již téměř od začátku připravovali na virtuální podobu. Sice jsme se nemohli potkat osobně, ale na druhou stranu se mohli do čtení jmen aktivně zapojit i lidé žijící v zahraničí – nejen z okolních evropských států, ale i ze zámoří – z Kanady či Spojených států. Převážně se jednalo o členy rodin, které mají kořeny v České republice a měli tak příležitost zapojit se do připomínky právě tady v Česku.

Letošní čtení jmen se konalo pod záštitou J. E. Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael v České republice, MUDr. Zdeňka Hřiba, primátora hl. města Prahy, a Mgr. Tomáše Petříčka, Ph.D., ministra zahraničních věcí ČR, a za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu.
Účastníci se mohli připojit třemi způsoby. Předem registrovaní zájemci se připojovali do čtení v reálném čase a toto čtení bylo streamováno na našem facebooku. Dále se bylo možné k akci připojit také tím, že zájemci předtočili video nebo audio, které nám poslali předem a my tyto nahrávky zařadili na začátek a na konec živého čtení. Bylo také možno sdílet svůj příspěvek přímo na své sociální sítě, a to s hashtagem #ctujmenanajomhasoa či sledovat stream vysílání a věnovat obětem nacistického bezpráví tichou vzpomínku v soukromí.

 

Pro účastníky Jom ha-šoa byly v ITI připraveny seznamy jmen, která pak přečetli, ale měli také možnost sestavit si vlastní seznam, často ze členů vlastních rodin. Této možnosti využilo letos 20 % účastníků. Dalších 30 % lidí si přálo číst umučené obyvatele města, v němž žijí nebo k němu mají bližší vztah. Zaznívala tak jména mnoha židovských obětí, ale například také romských dětí narozených v Letech u Písku, které se nedožily více než několika měsíců.

Ke čtení se také připojili zaměstnanci Muzea romské kultury i zástupci různých organizací, knihoven a samospráv, které by se za normálních okolností podíleli na čtení jmen ve svých městech. Jména obětí četli také velvyslanci Izraele, Německa, Francie, Norska, Rakouska, Slovenska, Irska či Řecka, stejně jako významní představitelé kulturního, vědeckého a společenského života, zástupci přeživších holocaustu a jejich potomci, celé školní skupiny i se svými pedagogy a v neposlední řadě také široká veřejnost.

 Doba bohužel nepřála ani doprovodným programům, které se v řadě míst pravidelně konají. Ale i přes to se podařilo připravit výstavu ve venkovních prostorách knihovny v Poděbradech, připomínající osudy poděbradských židů, kterou lze shlédnout až do 7. května. Již 6. dubna měli zájemci možnost poslechnout si online přednášku rabína Davida Maxi „Holokaust z pohledu českého rabína a výzvy pro dnešek“. V návaznosti na Jom ha-šoa budou v Kolíně a v Liberci položeny nové Stolpersteiny.

 

 

 

 • K Veřejnému čtení jmen obětí holocaustu se již od roku 2018 přidává i město Mělník. Regionální muzeum Mělník připravilo letos videopřednášku svého historika Lukáše Snopka o obraze Mělnická synagoga, který má ve svých sbírkách:

 

  

Čtení bylo pro mnohé velmi emocionální zkušenost

Řada účastníků nám poslala své dojmy a názory na letošní Jom ha-Šoa, což nás velmi potěšilo. Například americká novinářka Helen Epstein napsala: „Čtení jmen je pro mne velmi emocionální zkušenost, obzvlášť mě dojaly děti, když četly své seznamy… Budu šťastná, když vám příští rok pomohu s publicitou této události a budu ji sdílet na mé FB stránce.“ Emoce dávali najevo i další účastníci čtení, některé přemohl pláč, takže vybraná jména sotva dočetli. Norský velvyslanec Robert Kvile napsal, že si velmi váží toho, že do svého seznamu mohl přidat i jména manželů Emy a Artura Melicharových, prvních vlastníků vily, která je nyní rezidencí norského velvyslanectví v Praze.

Poslanec a primátor města Plzně Martin Baxa poděkoval ITI za organizaci Veřejného čtení. „A současně bych Vám rád napsal, že Vám držím palce ve sporu se správní radou ITI ohledně společného čtení jmen romských a židovských obětí šoa. Vím od Moniky Stehlíkové, jak je to obtížné, a já jsem přesvědčen, že bojujete za správnou věc.“


 

Publicistka Agáta Pilátová v reakci na Jom ha-Šoa napsala: „Nesnášenlivost, xenofobie, antisemitismus jsou bohužel mezi námi stále latentně přítomny, musíme být připraveni jim čelit. Ten, kdo před lety navrhl onen zdánlivě prostý, ve skutečnosti však velice výmluvný a naléhavý způsob připomenutí děsivosti holocaustu, to vymyslel skvěle.“ Sebereflexi nad událostmi 2. světové války vyjádřil velvyslanec SRN Christoph Israng: „Zejména my Němci máme povinnost připomínat Holocaust a jeho oběti. Velký význam má přitom veřejné čtení jmen obětí holocaustu v rámci Jom ha-šoa. Oběti totiž ukazuje jako lidi - a každý z nás tak má možnost osobně něco udělat proti zapomnění… "

Vojtěch Ripka z Ústavu pro studium totalitních režimů zapojil do čtení své děti a společně začali v databázi hledat příbuzné rodinného kamaráda, přeživšího. „Představovali jsme si, že pokud známe poměrně neobvyklé příjmení a místo bydliště, poznáme členy jeho rodiny, avšak k našemu překvapení jich mezi oběťmi byly desítky až stovky. Také různé varianty jmen, jak v databázi obětí, tak v rodinných rodokmenech, vzbudily řadu zajímavých otázek. Akci tedy považuji za cennou nejen v jejím pietním rozměru, ale též jako impuls: ukotvilo a soustředilo to zájem mých dětí, ale nakonec i širší rodiny. 

Paní Lucie Prokešová z Gymnázia B. Hrabala v Nymburku je jednou z učitelek, které se zúčastňují seminářů pořádaných Institutem Terezínské iniciativy. Se svými žáky se věnuje problematice holocaustu a dějinám Židů v Nymburku. Velkou skupinu studentů získala i pro čtení jmen obětí na Jom ha-Šoa. „Velice si vážíme možnosti se zapojit a přispět k tomu, aby se nezapomnělo na více než sedmdesát nevinných nymburských obětí holocaustu,“ napsala paní Prokešová na web školy a dodala: „V příštím roce Jom ha-šoa připadá na 28. dubna. Bude nám ctí se opět připojit.“

„Byl to velmi emocionální moment, když jsem četl krátký seznam jmen obětí a moje myšlenky byly s nimi a jejich rodinami,“ napsal řecký velvyslanec Athanassios Paressoglou. „Šlo o lidi, kteří žili před 70 lety a z jejichž rodiny často nezbyl ani jediný člen, který by na ně mohl vzpomínat. Díky vaší iniciativě můžeme přečíst jejich jména a uchovat tak vzpomínku na ně živou.“


Jak to bude příští rok

A jak bude čtení jmen probíhat příští rok? Těžko v tuto chvíli soudit, ale rádi bychom některé prvky z online čtení zachovali do budoucna, abychom dali i lidem žijícím v zahraničí možnost aktivně se zapojit do dění tady u nás. Někteří se v tomto smyslu také vyjádřili: „Samotnou mě trochu zaskočilo, jak to vlastně pro mě bylo těžké, ale jsem vám vděčná za ten zážitek,“ napsala z Kanady Rita McLeodová. „Je smutné, že se akce nemohla konat v reálu, ale na druhou stranu to umožnilo mnoha lidem, jako např. mně, se zúčastnit. Doufejme, že příští rok už bude normálnější, ale přimlouvala bych se za to, abyste on-line formát příští rok také zachovali,“ dodala.

 

A kdo dál se připojil na svých sociálních sítích?

 

 • Městské muzeum Bechyně: 

 

 • Sedlčany a Kosova Hora: 

 

 • Město Poděbrady: 

 

 • Město Kolín:

 

 • Muzeum v Luhačovicích: 

 

Jom ha-šoa v Luhačovicích. muzeum-zlin.cz

 

 • Sirkus - Sušice: 

 

 • Filozofická fakulta UJEP: 

 

 • Základní škola ve Vlašimi: 

 

 • Centrum kultury a vzdělávání Blatná: 

 

 

 • Vila Löw-Beer v Brně: 

 •  
 • Spolek Přátelé vily Stiassni v Brně
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Přátelé vily Stiassni (@pratelevilystiassni)

 

   

   

 • Město Mikulov: 
 •  

  • Muzeum regionu Boskovicka a Kulturní zařízení města Boskovice

   

  • Břeclav

   

  • Lipník nad Bečvou

   

  Synagoga Maribor:

   

   

   

   

   

   

 

 

 

 

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021 v médiích:

Lidé čtením jmen připomněli oběti holokaustu a začátek povstání ve varšavském ghettu. irozhlas.cz, 8. dubna 2021

Lidé čtením jmen připomněli oběti holokaustu. České noviny.cz, 8. dubna 2021

Studio ČT24, 8. dubna 2021, čas 18.08: Téma: Veřejné čtení jmen obětí holokaustu, Host: Tereza Štěpková, ředitelka, Institut Terezínské iniciativy (živý vstup), moderuje Linda Bartošová

Muzeum romské kultury nesouhlasí s vyloučením romských jmen ze čtení jmen obětí holokaustu Jom ha-šoa. romea.cz, 8. dubna 2021

Jména židovských a romských obětí holokaustu zazní společně. Výhradám navzdory. idnes.cz, 8. dubna 2021

Tereza Štěpková: Ke sporům o veřejné čtení jmen obětí holocaustu. A2larm, 6. dubna 2021

Mikuláš Vymětal k čtení jmen zesnulých: Nechte letos ty, kteří budou předčítat, aby si sami vybrali, zda číst jména židovských nebo romských obětí holokaustu. Romea.cz, 5. dubna 2021

Pražské fórum pro romské dějiny ke sporu kolem čtení romských jmen na Jom ha-šoa: Společné připomínání židovských a romských obětí holokaustu by se mělo stát vzorem a inspirací pro další iniciativy. Romea.cz, 3. dubna 2021

Jom ha-šoa v době covidu, jak Bůh zatočil s Egyptem a pozvánka ke studiu ivritu. Český rozhlas - Šalom alejchem. 4. dubna 2021.

 

 

 

 

Letošní ročník Veřejného čtení jmen obětí holocasutu - Jom ha-šoa finančně podpořil:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv