ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Databáze obětí na holocaust.cz má novou část: Údaje o obětech rasového pronásledování Romů, Sintů a dalších osob označených za “cikány” na území ČR během druhé světové války

13.5.2020

Na portálu holocaust.cz jsme v rámci Databáze obětí zveřejnili údaje o 329 obětech nacistické genocidy „cikánů” z území dnešní ČR. Jedná se o lidi, kteří zahynuli v protektorátním "cikánském táboře" Lety u Písku. Nacistická rasistická perzekuce lidí označených za „cikány“ se za druhé světové války dotkla většiny Romů a Sintů na území dnešní ČR. Veřejně přístupná část databáze zobrazuje základní údaje o jednotlivých vězních zemřelých v tomto táboře v době jeho trvání od srpna 1942 do srpna 1943, tj. jméno a příjmení, datum a místo narození, datum příchodu do tábora, datum odchodu z tábora, datum a místo úmrtí. Větší část zjištěných údajů je uložena z důvodu ochrany osobních údajů v neveřejné části databáze, která je určena pro registrované badatele a pozůstalé. Zájemci mohou své dotazy směřovat také přímo na pracovníky ITI na email database@terezinstudies.cz.
 

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu

12.5.2020

Hraje podle vás porozumění historii důležitou roli v pochopení demokracie? Chcete získat nástroje, díky nimž budete schopni pomoci tomu, aby vaše škola fungovala na demokratických principech? Kladete si otázku, jak mohou příběhy z minulosti inspirovat k rozhodnutí angažovat se?


Přihlaste se na akreditovaný kurz Od dokumentů k příběhům, ve kterém vám nabízíme moderní metody, jak vést žáky k osvojení si demokratických principů. Prostřednictvím bezpečné cesty historií vám ukážeme, jak  převzít  odpovědnost za vlastní rozhodnutí a jak se aktivně zapojit do života školy a společnosti. Na kurz navazují další aktivity a rozvojové semináře, které Institut Terezínské iniciativy nabízí. Účastníci kurzu si budou moci své znalosti prohloubit v odborných seminářích věnovaných historii, rozvoji komunikačních dovedností a řešení konfliktů či se zúčastnit exkurze na místo paměti.

 

Kurz bude probíhat od září 2020 do února 2021.

Úvodní informační setkání proběhne 18. června 2020 od 16.15 ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí (sál Minuta).

Přihlášky na kurz vyplňujte do 7. června na bit.ly/kompetenceITI.

 

Kurz i navazující semináře jsou díky podpoře OP PPR pro účastníky z pražských škol zdarma.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 100 - březen 2020

23.4.2020

Sté číslo zpravodaje vychází v době, kdy si členové Terezínské iniciativy připomínají 30 let od založení této organizace. Vzpomínkám na 30 let fungování je věnovaná velká část čísla. Číslo rovněž přináší zprávu o činnosti TI za rok 2019.

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - letos poprvé virtuálně, 21. dubna 2020

23.3.2020

Tématem 15. ročníku akce  Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha šoa je identita - našich měst a obcí, komunit i nás samých, vše co ji tvoří a ovlivňuje.

Protože naši současnou identitu ovlivňuje dosud nepoznaná situace a změny s ní související, museli jsme  z důvodu všech opatření souvisejících s epidemií COVID-19 (koronavirus) přistoupit k tomu, že letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2020, neproběhne v reálném veřejném prostoru na náměstích ve 28 městech, která se k letošnímu ročníku připojila.

Datum zůstává. 21. dubna 2020 bude všem zájemcům zpřístupněna internetová stránka, na kterou se formou videokonference bude moci připojit každý, kdo bude chtít jména obětí přečíst on-line v reálném čase, a to v časovém rozmezí od 14.00 do 17.00. Abychom byli schopni zajistit plynulost čtení, je potřeba se předem registrovat na e-mailu jomhasoa@terezinstudies.cz. Každý přihlášený obdrží podrobné instrukce, jak postupovat.

>> Celý článek

Uzavření kanceláře

16.3.2020

Od pondělního rána je vedle knihovny uzavřena i naše kancelář. V případě potřeby nás můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu.
Přejeme všem pevné zdraví a hodně sil.

>> Celý článek

Uzavření knihovny

13.3.2020

Knihovna Institutu Terezínské iniciativy je ode dneška, tedy od 13.3. až do odvolání uzavřena. Jedná se o mimořádné opatření proti šíření koronaviru, a to na základě rozhodnutí Vlády ČR a vyhlášení nouzového stavu. Všechny výpůjčky jsou automaticky prodlouženy.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 99 - leden 2020

24.2.2020

První číslo nového ročníku přináší zprávy o činnosti Památníku Terezín, Židovského muzea v Praze a v Institutu Terezínské iniciativy v roce 2019. Na dalších stranách jsou zveřejněny projevy ze vzpomínkového setkání v Senátu, kde bylo připomenuto 75. výročí osvobození Osvětimi. Dále v čísle najdeme zprávy o tom, co se událo na přelomu roku.

>> Celý článek

archiv aktualit

Vyhlášení výsledků IV. ročníku soutěže Jom ha-šoa

18. dubna proběhlo vyhlášení regionálních vítězů v každé kategorii, jejichž práce hodnotila odborná komise, která z nich vybrala vítězné práce. Tyto práce budou oceněny v rámci festivalu Ze stínu: hudba a divadlo ze židovského archivu 23. září 2016 v prostorách Hudební školy a gymnázia hlavního města Prahy, Komenského náměstí, Praha 3.

 

Tématem letošního ročníku soutěže Jom ha-šoa pro školy byla Pomoc lidem v nouzi. Uzávěrka soutěže byla 31.března 2016. Zapojilo se 32 základních, středních a uměleckých škol a dětských domovů a klubů mládeže z 24 měst celé České republiky. Celkem se sešlo 164 prací ve všech čtyřech kategoriích - výtvarné, literární, filmové a hudební. Letošní ročník probíhá ve spolupráci s festivalem Ze stínu: hudba a divadlo ze židovského archivu.

Fotografie ze slavnostního předávání ocenění


Ve výtvarné kategorii byli vybráni:

 • studenti 2. ročníku brněnského gymnázia pod vedením paní učitelky Ruth Konvalinkové s prací Co pomáhá pomáhat? a Jaké vlastnosti a okolnosti lidem pomáhají pomáhat?
 • Ella Lambertová a Adéla Pospíšilová ZŠ SION v Hradci Králové s prací Přítel v nouzi
 • Jana Hončíková ze ZUŠ Sedlčany s prací Na útěku


V literární kategorii byly vybrány:

 • Eliška Maršíková ze SOŠ Drtinova v Praze s prací Jsem odtamtud
 • Markéta Čermáková ze ZŠ Malešov s prací Odkaz pana Wintona
 • Gabriela Lyčková ze ZŠ Ostrava-Hrabová s prací Jdu a nevím kam...
 • Kateřina Brtníková ze ZŠ SION v Hradci Králové s prací Deník Heleny Rýnské


Ve filmové kategorii byli vybráni
:

 • Sára Šromová z Gymnázia Vítkov v Opavě s prací s názvem Za plotem
 • studenti ZŠ Grafická z Prahy 5 pod vedením pana učitele Tomáše Linharta
 • Lenka Roučková ze školy TRIVIS v Jihlavě s prací s názvem Tady jsem "doma"


V hudební kategorii byli vybráni:

 • Marie, Milan, František a Vladimír Balogovi z Brna s písní Jak kdyby na text
 • Karolína Hlinová ze ZUŠ Vítězslavy Kaprálové v Brně s kompozicí Jaro
 • studenti Jakub Kraus, Michal Svoboda, Aidan Thomas Macready a Vojtěch Holan z brněnského gymnázia s písní Strýc Drbal na text stejnojmenné básně Loe StrausseČlenové hodnotící komise:
Eva Koupová-Del Risco, výtvarnice
Miloš Urban, spisovatel
Tomáš Vorel ml., filmař
Aneta Plzáková, Institut Terezínské iniciativy
Eliška Waageová, Institut Terezínské iniciativy


Všem oceněným gratulujeme a děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili.

16.6.2016