ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - letos poprvé virtuálně, 21. dubna 2020

23.3.2020

Tématem 15. ročníku akce  Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha šoa je identita - našich měst a obcí, komunit i nás samých, vše co ji tvoří a ovlivňuje.

Protože naši současnou identitu ovlivňuje dosud nepoznaná situace a změny s ní související, museli jsme  z důvodu všech opatření souvisejících s epidemií COVID-19 (koronavirus) přistoupit k tomu, že letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2020, neproběhne v reálném veřejném prostoru na náměstích ve 28 městech, která se k letošnímu ročníku připojila.

Datum zůstává. 21. dubna 2020 bude všem zájemcům zpřístupněna internetová stránka, na kterou se formou videokonference bude moci připojit každý, kdo bude chtít jména obětí přečíst on-line v reálném čase, a to v časovém rozmezí od 14.00 do 17.00. Abychom byli schopni zajistit plynulost čtení, je potřeba se předem registrovat na e-mailu jomhasoa@terezinstudies.cz. Každý přihlášený obdrží podrobné instrukce, jak postupovat.

>> Celý článek

Uzavření kanceláře

16.3.2020

Od pondělního rána je vedle knihovny uzavřena i naše kancelář. V případě potřeby nás můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu.
Přejeme všem pevné zdraví a hodně sil.

>> Celý článek

Uzavření knihovny

13.3.2020

Knihovna Institutu Terezínské iniciativy je ode dneška, tedy od 13.3. až do odvolání uzavřena. Jedná se o mimořádné opatření proti šíření koronaviru, a to na základě rozhodnutí Vlády ČR a vyhlášení nouzového stavu. Všechny výpůjčky jsou automaticky prodlouženy.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 99 - leden 2020

24.2.2020

První číslo nového ročníku přináší zprávy o činnosti Památníku Terezín, Židovského muzea v Praze a v Institutu Terezínské iniciativy v roce 2019. Na dalších stranách jsou zveřejněny projevy ze vzpomínkového setkání v Senátu, kde bylo připomenuto 75. výročí osvobození Osvětimi. Dále v čísle najdeme zprávy o tom, co se událo na přelomu roku.

>> Celý článek

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem; 3. až 5. dubna 2020, Praha

17.2.2020

Znáte metodu Tváří v tvář historii a sobě samým (Facing history and ourselves)? Chcete se dozvědět, jak funguje a jaké jsou její výhody? Chcete získat novou inspiraci na práci ve svých hodinách? Využijte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 98 - listopad 2019

12.12.2019

Listopadové číslo časopisu se zabývá připomínce prvních transportů z Prahy do Lodže. Dále zde najdeme zprávu se setkání v Národním muzeu z října tohoto roku, které bylo věnováno tématu Dánských Židů v Terezíně. 90. narozeniny Helgy Hoškové jsou připomenuty společně s její nedávnou výstavou v Jeruzalémské synagoze. Ti, kdo ji znali, vzpomínají na Věru Šlesingerovou, která nás opustila 21. října 2019.

>> Celý článek

archiv aktualit

Památný den romského holocaustu, 2. srpna 2016

 

Praha

 

2. srpna jsme se společně s Českobratrskou církví evangelickou, Židovskou obcí v Praze a Žižkovým sborem Církve československé husitské připojili k uctění památky romských obětí holocaustu a Praha se tak stala dalším evropským městem, ve kterém se vzpomínalo na romské oběti holocaustu. Datum odkazuje na tragickou událost - hromadnou vraždu téměř 3000 vězňů cikánského tábora v Osvětimi  v noci z 2. na 3. srpna 1944. Celkem bylo do Osvětimi deportováno přibližně 23 000 Romů a Sintů, přibližně 20 000 z nich zde bylo zavražděno. Tisková konference za účasti představitelů jednotlivých církví se uskutečnila v budově bývalé židovské školy v Jáchymce. Následně byla vyvěšena romská vlajka na třech místech v Praze: na Židovské radnici v Praze (Maiselova 18, Praha 1), na Ústředí Českobratrské církve evangelické (Jungmannova 9, Praha 1) a na Žižkově sboru Církve československé husitské (náměstí Barikád 1, Praha 3). Celý den byl pak zakončen v Žižkově sboru na Žižkově, kde se konal kulturně-duchovní večer.

 

Podrobnosti o celé akci neleznete v tiskové zprávě.

 

Ohlasy v médiích:

Zástupci církví v Česku si připomněli oběti romského holokaustu. Na svých budovách vyvěsili romskou vlajku. Romea.cz, 2.8.2016

Studio ČT24, Památný den romského holokaustu (sestřih brífinku). Česká televize, 2.8.2016 (od minuty 13:25)

Zástupci církví v Česku si připomněli oběti romského holokaustu. Pražský deník.cz. 2.8.2016

Martina Bílá: Vyvěšení vlajek, hudba i vzpomínky připomněly oběti romského holocaustu. Radio Praha, 6.8.2016

Jana Šustová: Křesťané a židé uctili Památný den romského holocaustu. Český rozhlas, 6.8.2016

Martina Schneibergová: Roma erinnern an Völkermord – und fordern eine würdige Gedenkstätte in Lety. Radio Prag, 3.8.2016