ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Procházka při příležitosti Veřejného čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021

7.4.2021

Nebýt pandemických okolností, rádi bychom vás na tuto procházku připomínající oběti holocaustu pozvali osobně.  Ale rozhodli jsme se zpracovat archivní materiály tak, abyste si trasu mohli projít sami a podklady mít ve svém mobilu, tabletu či si je doma vytisknout.

Kromě materiálů budou vašimi průvodci i kameny zmizelých – Stolpersteine, unikátní celosvětový projekt, který pomocí bronzových destiček připomíná poslední místa pobytu obětí holocaustu.

V okolí jednoho bloku na Starém Městě se seznámíte s tvářemi a osudy čtyř židovských rodin. Všichni se snažili uniknout svému osudu a vycestovat, ale bohužel neúspěšně a zahynuli v nacistických ghettech a vyhlazovacích táborech.

 

Procházku si můžete stáhnout zde (pdf)


 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 104 - březen 2021

25.3.2021

Březnové číslo přináší projevy v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti vysílané na ČT 24. Vzpomněli jsme na P. Stránského při příležitosti jeho nedožitých stých narozenin. Tryzna za oběti rodinného tábora se letos konala v on-line přenosu. Logo Googlu upozornilo na nedožité 105. narozeniny F. Hirsche. Transgeneračnímu přenosu traumatu se věnuje příspěvek Covid a generace po holocaustu. Michal Stránský, šéfredaktor.

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu prostřednictvím metody Facing History and Ourselves / Tváří v tvář historii

11.3.2021

V květnu otevíráme nový běh kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.


Vyzkoušíte si, jak pracovat s kontroverzními tématy a jak pro diskusi o nich vytvořit bezpečné prostředí. K tomu, abychom lépe rozuměli současnému světu a fungování demokratické společnosti, využíváme postupy a metody Facing History and Ourselves (Tváří v tvář historii). Tato metoda pomáhá pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti. Připomíná hodnotu lidského života, podporuje diskusi o odpovědnosti, a napomáhá vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí. Jednotlivé aktivity vytvářejí logický celek.  

I v online prostředí je většina lekcí interaktivních a umožňuje setkávání ve dvojicích a malých skupinkách.
 

  • Kurz probíhá od 13. května do konce listopadu 2021.
  • Účast je díky podpoře OP PPR ZDARMA.
  • Přihlašte se.
  • Hlásit se můžete do 19. dubna.
     

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021, 8. dubna

8.3.2021

16. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa proběhne 8. dubna 2021 od 14.00 do 17.00.

Bohužel stejně jako v loňském roce se s Vámi i letos můžeme setkat pouze ve virtuálním světě.

 

Jak se můžete připojit – co udělat jako první krok?


Do živého čtení se prosím registrujte prostřednictvím tohoto krátkého formuláře.


Pokud si nebudete s vyplněním formuláře vědět rady, napište nám na e-mail jomhasoa@terezinstudies.cz a my se s Vámi rádi domluvíme individuálně.

 

Živé vysílání letošního Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa sledujte od 14.00 do 17.00 na tomto odkazu.

 

 

>> Celý článek

Nikdy nesmíme zapomenout, že jsme posly!

19.2.2021

Pavel Stránský se narodil 20. února 1921 v Praze. Do let jeho dospívání postupně vstoupila nacistická okupace Československa a postupující diskriminace židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. 1. prosince 1941 jsem byl zařazen do transportu jednoho tisíce mladých mužů a odvezen do Terezína – jednalo se o transport s označením AK II – tzv. Aufbaukomando (komando výstavby). K jeho nedožitým stým narozeninám jsme připravili na našem vzdělávacím portálu holocaust.cz životopisný článek.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti, kurz lektorských dovedností

12.2.2021

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA

Uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021

 

Informace a program kurzu

Více informací o projektu

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 103 - leden 2021

3.2.2021

V listopadu 2020 tomu bylo 80 let, co se v Haifě potopil parník Patria. Uplynulý rok v Památníku Terezín, v Institutu Terezínské iniciativy, v Židovském muzeu v Praze a v Památníku ticha byl námětem zpráv z těchto organizací, reportáž ze zapálení prvního chanukového světla v Praze – Bubnech. Nad 5 fotografiemi jsme vzpomněli na vznik a první léta Terezínské iniciativy, otištění několika studentských výtvarných i literárních prací zakončilo první vydání letošního roku.

>> Celý článek

archiv aktualit

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2015

Čtvrtek, 16. dubna 2015, náměstí Míru v Praze a Brno, Liberec, Kolín, Kutná Hora, Olomouc a Sušice

 

JHS 2015 posterOsvětová a vzpomínková akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu se letos konala již podesáté v Praze a podruhé v dalších městech České republiky - v Brně, Liberci, Kolíně, Kutné Hoře, Olomouci a Sušici.
Ve čtvrtek 16. dubna jsme se sešli ve 14 hodin ve všech městech na hlavních náměstích a několik hodin společně s Vámi četli jména obětí nacistické rasové perzekuce - Židů a Romů, zavražděných v koncentračních táborech. Akce se zúčastnili také mnohé významné osobnosti veřejného života, studenti a žáci českých škol, zástupci spolupracujících organizací a lidé, kterým není lhostejný odkaz naší společné minulosti a její význam pro současnost a budoucnost.
 
Tématem letošní akce byly Návraty a nenávraty - osvobození koncentračních táborů v roce 1945. V informačních materiálech jsme publikovali příspěvky ze všech míst, v nichž se akce koná, které reflektují návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů po válce domů. Na otázky Co znamenalo pro mladého člověka, který prožil válku v ghettu nebo koncentračním táboře, vrátit se domů? Jakou roli hrála naděje v tom, že přežil? jsme hledali odpovědi v letošním III. ročníku soutěže pro školy se stejným názvem Návraty a nenávraty. Vítězné práce byly oceněny během slavnostního vyhlášení výsledků 13. dubna 2015 v Jáchymce za účasti předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblové a zástupce České mincovny Lukáše Jokla, který předal TI a vítězné škole pamětní minci vydanou k 70. výročí osvobození Osvětimi. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo téměř 90 základních, středních, uměleckých škol a několik volnočasových klubů a komise vybírala ze 430 soutěžních prací. Vybrané práce byly vystaveny během veřejného čtení na náměstí Míru v Praze, v Kutné Hoře a v Kolíně.

  

 

 

 

Další materiály:

Pozvánka Jom ha-šoa 2015

Plakát Jom ha-šoa 2015 (Praha)

Tisková zpráva Jom ha-šoa 2015

Informační brožura Jom ha-šoa 2015 - Návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů z koncentračních táborů v roce 1945

 

Napsali o nás: 

Jom ha-šoa: vzpomínka na oběti holokaustu - Praha 2

Galerie: Lidé vzpomínali na oběti totalitních režimů - Kolínský deník

FOTO, VIDEO: V Kutné Hoře vzpomínali na oběti holocaustu - Kutnohorské listy

Liberec vzpomínal na oběti holocaustu - Regionální televize Liberecka a Jablonecka
Brňané uctili památku obětí holokaustu. Na Moravském náměstí četli jejich jména - Brněnský deník

"Jom ha-šoa ve ha-gvura" na olomouckém Horním náměstí. Podívejte se - Olomoucký deník


Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu - SZŠ Olomouc

 Den vzpomínání na oběti holocaustu - ZŠ Vsetín, Sychrov

 

Video ze Sušice

 

 

Spolupořadatelé akce:

Židovská obec Liberec

Židovská obec Olomouc

Židovská obec Brno

Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze

Muzeum romské kultury v Brně

Město Kutná Hora

Město Kolín

Kulturní spolek Rašelina

 

Vzpomínková akce se konala pod záštitou veřejné ochránkyně práv Mgr. Anny Šabatové, Ph.D. a místních autorit – náměstka primátora Statutárního města Brna Bc. Matěje Hollana, 1. místostarosty Kolína Mgr. Michaela Kašpara, hejtmana Libereckého kraje Bc. Martina Půty, náměstka primátora města Olomouc PhDr. Pavla Urbáška a starosty města Sušice Bc. Petra Motla.

 

Poděkování za spolupráci:

Liberecký kraj

Tradiční kloub

Západočeské muzeum v Plzni

Muzeum Šumavy

Statutární město Olomouc

ES4U

Kávééska

Sirkus

Knihovna Liberec

Jaroslava Jouzová - Městská knihovna Kolín

Marie Deličová, Liberec

Tomáš Hrbek, Olomouc

Michal Schuster, Brno

Alena Mikovcová, Brno

Michal Chmelenský, Plzeň

 

 

Mediální partner:

Radio 1

 

Projekt finančně podpořili:

Federace Židovských obcí v ČR

Magistrát Hlavního města Prahy

Židovská obec v Praze

Městská část Praha 2

Městská část Brno-Střed

Město Kutná Hora

Město Kolín

FNNO-NROS-eee logolink