ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - letos poprvé virtuálně, 21. dubna 2020

23.3.2020

Tématem 15. ročníku akce  Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha šoa je identita - našich měst a obcí, komunit i nás samých, vše co ji tvoří a ovlivňuje.

Protože naši současnou identitu ovlivňuje dosud nepoznaná situace a změny s ní související, museli jsme  z důvodu všech opatření souvisejících s epidemií COVID-19 (koronavirus) přistoupit k tomu, že letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2020, neproběhne v reálném veřejném prostoru na náměstích ve 28 městech, která se k letošnímu ročníku připojila.

Datum zůstává. 21. dubna 2020 bude všem zájemcům zpřístupněna internetová stránka, na kterou se formou videokonference bude moci připojit každý, kdo bude chtít jména obětí přečíst on-line v reálném čase, a to v časovém rozmezí od 14.00 do 17.00. Abychom byli schopni zajistit plynulost čtení, je potřeba se předem registrovat na e-mailu jomhasoa@terezinstudies.cz. Každý přihlášený obdrží podrobné instrukce, jak postupovat.

>> Celý článek

Uzavření kanceláře

16.3.2020

Od pondělního rána je vedle knihovny uzavřena i naše kancelář. V případě potřeby nás můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu.
Přejeme všem pevné zdraví a hodně sil.

>> Celý článek

Uzavření knihovny

13.3.2020

Knihovna Institutu Terezínské iniciativy je ode dneška, tedy od 13.3. až do odvolání uzavřena. Jedná se o mimořádné opatření proti šíření koronaviru, a to na základě rozhodnutí Vlády ČR a vyhlášení nouzového stavu. Všechny výpůjčky jsou automaticky prodlouženy.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 99 - leden 2020

24.2.2020

První číslo nového ročníku přináší zprávy o činnosti Památníku Terezín, Židovského muzea v Praze a v Institutu Terezínské iniciativy v roce 2019. Na dalších stranách jsou zveřejněny projevy ze vzpomínkového setkání v Senátu, kde bylo připomenuto 75. výročí osvobození Osvětimi. Dále v čísle najdeme zprávy o tom, co se událo na přelomu roku.

>> Celý článek

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem; 3. až 5. dubna 2020, Praha

17.2.2020

Znáte metodu Tváří v tvář historii a sobě samým (Facing history and ourselves)? Chcete se dozvědět, jak funguje a jaké jsou její výhody? Chcete získat novou inspiraci na práci ve svých hodinách? Využijte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 98 - listopad 2019

12.12.2019

Listopadové číslo časopisu se zabývá připomínce prvních transportů z Prahy do Lodže. Dále zde najdeme zprávu se setkání v Národním muzeu z října tohoto roku, které bylo věnováno tématu Dánských Židů v Terezíně. 90. narozeniny Helgy Hoškové jsou připomenuty společně s její nedávnou výstavou v Jeruzalémské synagoze. Ti, kdo ji znali, vzpomínají na Věru Šlesingerovou, která nás opustila 21. října 2019.

>> Celý článek

archiv aktualit

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2015

Čtvrtek, 16. dubna 2015, náměstí Míru v Praze a Brno, Liberec, Kolín, Kutná Hora, Olomouc a Sušice

 

JHS 2015 posterOsvětová a vzpomínková akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu se letos konala již podesáté v Praze a podruhé v dalších městech České republiky - v Brně, Liberci, Kolíně, Kutné Hoře, Olomouci a Sušici.
Ve čtvrtek 16. dubna jsme se sešli ve 14 hodin ve všech městech na hlavních náměstích a několik hodin společně s Vámi četli jména obětí nacistické rasové perzekuce - Židů a Romů, zavražděných v koncentračních táborech. Akce se zúčastnili také mnohé významné osobnosti veřejného života, studenti a žáci českých škol, zástupci spolupracujících organizací a lidé, kterým není lhostejný odkaz naší společné minulosti a její význam pro současnost a budoucnost.
 
Tématem letošní akce byly Návraty a nenávraty - osvobození koncentračních táborů v roce 1945. V informačních materiálech jsme publikovali příspěvky ze všech míst, v nichž se akce koná, které reflektují návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů po válce domů. Na otázky Co znamenalo pro mladého člověka, který prožil válku v ghettu nebo koncentračním táboře, vrátit se domů? Jakou roli hrála naděje v tom, že přežil? jsme hledali odpovědi v letošním III. ročníku soutěže pro školy se stejným názvem Návraty a nenávraty. Vítězné práce byly oceněny během slavnostního vyhlášení výsledků 13. dubna 2015 v Jáchymce za účasti předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblové a zástupce České mincovny Lukáše Jokla, který předal TI a vítězné škole pamětní minci vydanou k 70. výročí osvobození Osvětimi. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo téměř 90 základních, středních, uměleckých škol a několik volnočasových klubů a komise vybírala ze 430 soutěžních prací. Vybrané práce byly vystaveny během veřejného čtení na náměstí Míru v Praze, v Kutné Hoře a v Kolíně.

  

 

 

 

Další materiály:

Pozvánka Jom ha-šoa 2015

Plakát Jom ha-šoa 2015 (Praha)

Tisková zpráva Jom ha-šoa 2015

Informační brožura Jom ha-šoa 2015 - Návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů z koncentračních táborů v roce 1945

 

Napsali o nás: 

Jom ha-šoa: vzpomínka na oběti holokaustu - Praha 2

Galerie: Lidé vzpomínali na oběti totalitních režimů - Kolínský deník

FOTO, VIDEO: V Kutné Hoře vzpomínali na oběti holocaustu - Kutnohorské listy

Liberec vzpomínal na oběti holocaustu - Regionální televize Liberecka a Jablonecka
Brňané uctili památku obětí holokaustu. Na Moravském náměstí četli jejich jména - Brněnský deník

"Jom ha-šoa ve ha-gvura" na olomouckém Horním náměstí. Podívejte se - Olomoucký deník


Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu - SZŠ Olomouc

 Den vzpomínání na oběti holocaustu - ZŠ Vsetín, Sychrov

 

Video ze Sušice

 

 

Spolupořadatelé akce:

Židovská obec Liberec

Židovská obec Olomouc

Židovská obec Brno

Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze

Muzeum romské kultury v Brně

Město Kutná Hora

Město Kolín

Kulturní spolek Rašelina

 

Vzpomínková akce se konala pod záštitou veřejné ochránkyně práv Mgr. Anny Šabatové, Ph.D. a místních autorit – náměstka primátora Statutárního města Brna Bc. Matěje Hollana, 1. místostarosty Kolína Mgr. Michaela Kašpara, hejtmana Libereckého kraje Bc. Martina Půty, náměstka primátora města Olomouc PhDr. Pavla Urbáška a starosty města Sušice Bc. Petra Motla.

 

Poděkování za spolupráci:

Liberecký kraj

Tradiční kloub

Západočeské muzeum v Plzni

Muzeum Šumavy

Statutární město Olomouc

ES4U

Kávééska

Sirkus

Knihovna Liberec

Jaroslava Jouzová - Městská knihovna Kolín

Marie Deličová, Liberec

Tomáš Hrbek, Olomouc

Michal Schuster, Brno

Alena Mikovcová, Brno

Michal Chmelenský, Plzeň

 

 

Mediální partner:

Radio 1

 

Projekt finančně podpořili:

Federace Židovských obcí v ČR

Magistrát Hlavního města Prahy

Židovská obec v Praze

Městská část Praha 2

Městská část Brno-Střed

Město Kutná Hora

Město Kolín

FNNO-NROS-eee logolink