ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

„Jinak bychom tady nebyli.“ Příběh rodiny Dychovy z obce Hrušky

21.1.2021

Josef a Estera Dychovi byli v květnu 1943 i se svými osmi dětmi deportováni do tzv. cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Jediný z rodiny, kdo se vyhnul deportaci a přežil válku, byl nemanželský syn Damián. Důležitou roli při jeho záchraně sehráli tehdejší starosta obce Hrušky a jeho předchůdce, u nějž byl Damián zaměstnán.

Osud rodiny Dychovy z jihomoravské obce Hrušky nám 27. ledna 2021 představí historik Michal Schuster. On-line přednáška začíná v 16.30, pro přístup do místnosti na Zoom se registrujte zde.

 

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové; 12.-13. března 2021 (pátek-sobota), Benešov

19.1.2021

Na základě dlouholetých zkušeností s metodou Tváří v tvář historii otevíráme novou sérii vzdělávacích seminářů. První z nich proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. března 2021 v středočeském Benešově. Ústředním tématem tohoto dvoudenního semináře bude příběh Anny Frankové, její rodiny, zachránců a odkazu pro současnost.

 

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu a pojeďte s námi do Benešova.

>> Celý článek

Nabídka spolupráce: grafik / grafička

5.1.2021

Pro vzdělávací projekt Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání podpořeném v programu Active Citizens Fund hledáme grafičku/grafika.
 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 102 - listopad 2020

2.12.2020

Na titulní straně listopadového čísla nalezne čtenář unikátní fotografii židovského transportu, uvnitř reportáž z připomínky zahájení transportů, reportáž z trochu jiné Terezínské tryzny a několik studentských prací ze soutěže Památníku Terezín. Dostali jsme také smutné zprávy o úmrtí J. Krause a E. Bezdíčkové. Zveřejňujeme anonci nového filmu Zpráva (o slavném útěku A. Wetzlera a R. Vrby z pekla Osvětimi), který přijde do českých kin v lednu příštího roku.

>> Celý článek

Seminář Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace, Brémy, 23. až 25. ledna 2021

9.11.2020

Institut Terezínské iniciativy a Centropa připravili třídenní mezinárodní seminář pro pedagogy z České republiky, Slovenska a Německa s názvem Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace.

Seminář se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu v termínu 23. až 25. ledna 2021 v Brémách v Německu.

 

Přihlášku vyplňte do 30. 11. 2020 na http://bit.ly/bremen2021_CZ.

 

V případě nepříznivé epidemiologické situace se seminář uskuteční ve stejném termínu v online podobě.

>> Celý článek

Uzavření kanceláře a knihovny Institutu Terezínské iniciativy

15.10.2020

Z důvodu zhoršené epidemiologické situace a s ohledem na platná vládní nařízení je Knihovna Institutu Terezínské iniciativy a také naše kancelář až do odvolání uzavřena. Kdybyste něco potřebovali, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailů, buď přímo na osobní adresy nebo přes institute@terezinstudies.cz. Děkujeme za pochopení a přejeme všem pevné zdraví. Opatrujte se.

>> Celý článek

Spolkový kříž za zásluhy pro přeživšího holocaustu Tomana Broda

6.10.2020

Na Německém velvyslanectví v Praze byl dne 5. října předán Záslužný kříž se stuhou Záslužného řádu Spolkové republiky Německo historikovi a přeživšímu holocaustu Tomanu Brodovi. Vysoké vyznamenání mu propůjčil spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier za zásluhy o česko-německé usmíření.

 

Je nám ctí, že můžeme pana Tomana Broda zvát na besedy v rámci našich seminářů jak pro pedagogy, tak pro žáky. Děkujeme Německému velvyslanectví v Praze za pozvání při této příležitosti.

>> Celý článek

archiv aktualit

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2015

Čtvrtek, 16. dubna 2015, náměstí Míru v Praze a Brno, Liberec, Kolín, Kutná Hora, Olomouc a Sušice

 

JHS 2015 posterOsvětová a vzpomínková akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu se letos konala již podesáté v Praze a podruhé v dalších městech České republiky - v Brně, Liberci, Kolíně, Kutné Hoře, Olomouci a Sušici.
Ve čtvrtek 16. dubna jsme se sešli ve 14 hodin ve všech městech na hlavních náměstích a několik hodin společně s Vámi četli jména obětí nacistické rasové perzekuce - Židů a Romů, zavražděných v koncentračních táborech. Akce se zúčastnili také mnohé významné osobnosti veřejného života, studenti a žáci českých škol, zástupci spolupracujících organizací a lidé, kterým není lhostejný odkaz naší společné minulosti a její význam pro současnost a budoucnost.
 
Tématem letošní akce byly Návraty a nenávraty - osvobození koncentračních táborů v roce 1945. V informačních materiálech jsme publikovali příspěvky ze všech míst, v nichž se akce koná, které reflektují návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů po válce domů. Na otázky Co znamenalo pro mladého člověka, který prožil válku v ghettu nebo koncentračním táboře, vrátit se domů? Jakou roli hrála naděje v tom, že přežil? jsme hledali odpovědi v letošním III. ročníku soutěže pro školy se stejným názvem Návraty a nenávraty. Vítězné práce byly oceněny během slavnostního vyhlášení výsledků 13. dubna 2015 v Jáchymce za účasti předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblové a zástupce České mincovny Lukáše Jokla, který předal TI a vítězné škole pamětní minci vydanou k 70. výročí osvobození Osvětimi. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo téměř 90 základních, středních, uměleckých škol a několik volnočasových klubů a komise vybírala ze 430 soutěžních prací. Vybrané práce byly vystaveny během veřejného čtení na náměstí Míru v Praze, v Kutné Hoře a v Kolíně.

  

 

 

 

Další materiály:

Pozvánka Jom ha-šoa 2015

Plakát Jom ha-šoa 2015 (Praha)

Tisková zpráva Jom ha-šoa 2015

Informační brožura Jom ha-šoa 2015 - Návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů z koncentračních táborů v roce 1945

 

Napsali o nás: 

Jom ha-šoa: vzpomínka na oběti holokaustu - Praha 2

Galerie: Lidé vzpomínali na oběti totalitních režimů - Kolínský deník

FOTO, VIDEO: V Kutné Hoře vzpomínali na oběti holocaustu - Kutnohorské listy

Liberec vzpomínal na oběti holocaustu - Regionální televize Liberecka a Jablonecka
Brňané uctili památku obětí holokaustu. Na Moravském náměstí četli jejich jména - Brněnský deník

"Jom ha-šoa ve ha-gvura" na olomouckém Horním náměstí. Podívejte se - Olomoucký deník


Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu - SZŠ Olomouc

 Den vzpomínání na oběti holocaustu - ZŠ Vsetín, Sychrov

 

Video ze Sušice

 

 

Spolupořadatelé akce:

Židovská obec Liberec

Židovská obec Olomouc

Židovská obec Brno

Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze

Muzeum romské kultury v Brně

Město Kutná Hora

Město Kolín

Kulturní spolek Rašelina

 

Vzpomínková akce se konala pod záštitou veřejné ochránkyně práv Mgr. Anny Šabatové, Ph.D. a místních autorit – náměstka primátora Statutárního města Brna Bc. Matěje Hollana, 1. místostarosty Kolína Mgr. Michaela Kašpara, hejtmana Libereckého kraje Bc. Martina Půty, náměstka primátora města Olomouc PhDr. Pavla Urbáška a starosty města Sušice Bc. Petra Motla.

 

Poděkování za spolupráci:

Liberecký kraj

Tradiční kloub

Západočeské muzeum v Plzni

Muzeum Šumavy

Statutární město Olomouc

ES4U

Kávééska

Sirkus

Knihovna Liberec

Jaroslava Jouzová - Městská knihovna Kolín

Marie Deličová, Liberec

Tomáš Hrbek, Olomouc

Michal Schuster, Brno

Alena Mikovcová, Brno

Michal Chmelenský, Plzeň

 

 

Mediální partner:

Radio 1

 

Projekt finančně podpořili:

Federace Židovských obcí v ČR

Magistrát Hlavního města Prahy

Židovská obec v Praze

Městská část Praha 2

Městská část Brno-Střed

Město Kutná Hora

Město Kolín

FNNO-NROS-eee logolink