ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem; 3. až 5. dubna 2020, Praha

17.2.2020

Znáte metodu Tváří v tvář historii a sobě samým (Facing history and ourselves)? Chcete se dozvědět, jak funguje a jaké jsou její výhody? Chcete získat novou inspiraci na práci ve svých hodinách? Využijte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 98 - listopad 2019

12.12.2019

Listopadové číslo časopisu se zabývá připomínce prvních transportů z Prahy do Lodže. Dále zde najdeme zprávu se setkání v Národním muzeu z října tohoto roku, které bylo věnováno tématu Dánských Židů v Terezíně. 90. narozeniny Helgy Hoškové jsou připomenuty společně s její nedávnou výstavou v Jeruzalémské synagoze. Ti, kdo ji znali, vzpomínají na Věru Šlesingerovou, která nás opustila 21. října 2019.

>> Celý článek

SHKID: představení animovaného filmu v rámci nového mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019

16.10.2019

V pátek 18.10. a v neděli 20.10. proběhne v rámci mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019 prezentace filmového díla ve vývoji od španělského režiséra a producenta Fernanda Cortíza o dětech uvězněných v Terezině za 2. světové války. Promítání ukázky a následná beseda s režisérem i producentkou a malířkou Isabel Rey Sastre probíhá za participace bohemistky Kateřiny Vlasákové a Soni Králové a  dalších významných osobností a zástupců institucí.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 97 - září 2019

11.10.2019

Zářijové číslo časopisu je věnované Doris Grozdanovičové, která byla dlouholetou redaktorkou tohoto časopisu a která bohužel 21. srpna 2019 zemřela. Dále číslo shrnuje řadu zajímavých akcí, které se udály během letošního léta a září.

>> Celý článek

Česká premiéra filmu „Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.“

3.10.2019

Rádi bychom vás pozvali 15. října 2019 do Kina Pilotů, kde se uskuteční česká premiéra filmu režiséra Stefana Aucha Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.

Po promítání filmu proběhne beseda s režisérem.

Kapacita kina je omezena, rezervujte si místa ZDE prostřednictvím tohoto formuláře.

>> Celý článek

Vzpomínka na Doris

17.9.2019

Dne 21. srpna 2019 bohužel odešla naše milá Doris Grozdanovičová. Rádi bychom na ni spolu s Vámi zavzpomínali, a proto Vás srdečně zveme na vzpomínkový večer, který se uskuteční ve čtvrtek 26. 9. v 18h, Sloupový sál, Sněmovní 7.

>> Celý článek

archiv aktualit

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2015

Čtvrtek, 16. dubna 2015, náměstí Míru v Praze a Brno, Liberec, Kolín, Kutná Hora, Olomouc a Sušice

 

JHS 2015 posterOsvětová a vzpomínková akce Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu se letos konala již podesáté v Praze a podruhé v dalších městech České republiky - v Brně, Liberci, Kolíně, Kutné Hoře, Olomouci a Sušici.
Ve čtvrtek 16. dubna jsme se sešli ve 14 hodin ve všech městech na hlavních náměstích a několik hodin společně s Vámi četli jména obětí nacistické rasové perzekuce - Židů a Romů, zavražděných v koncentračních táborech. Akce se zúčastnili také mnohé významné osobnosti veřejného života, studenti a žáci českých škol, zástupci spolupracujících organizací a lidé, kterým není lhostejný odkaz naší společné minulosti a její význam pro současnost a budoucnost.
 
Tématem letošní akce byly Návraty a nenávraty - osvobození koncentračních táborů v roce 1945. V informačních materiálech jsme publikovali příspěvky ze všech míst, v nichž se akce koná, které reflektují návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů po válce domů. Na otázky Co znamenalo pro mladého člověka, který prožil válku v ghettu nebo koncentračním táboře, vrátit se domů? Jakou roli hrála naděje v tom, že přežil? jsme hledali odpovědi v letošním III. ročníku soutěže pro školy se stejným názvem Návraty a nenávraty. Vítězné práce byly oceněny během slavnostního vyhlášení výsledků 13. dubna 2015 v Jáchymce za účasti předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblové a zástupce České mincovny Lukáše Jokla, který předal TI a vítězné škole pamětní minci vydanou k 70. výročí osvobození Osvětimi. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo téměř 90 základních, středních, uměleckých škol a několik volnočasových klubů a komise vybírala ze 430 soutěžních prací. Vybrané práce byly vystaveny během veřejného čtení na náměstí Míru v Praze, v Kutné Hoře a v Kolíně.

  

 

 

 

Další materiály:

Pozvánka Jom ha-šoa 2015

Plakát Jom ha-šoa 2015 (Praha)

Tisková zpráva Jom ha-šoa 2015

Informační brožura Jom ha-šoa 2015 - Návraty a nenávraty českých a moravských Židů a Romů z koncentračních táborů v roce 1945

 

Napsali o nás: 

Jom ha-šoa: vzpomínka na oběti holokaustu - Praha 2

Galerie: Lidé vzpomínali na oběti totalitních režimů - Kolínský deník

FOTO, VIDEO: V Kutné Hoře vzpomínali na oběti holocaustu - Kutnohorské listy

Liberec vzpomínal na oběti holocaustu - Regionální televize Liberecka a Jablonecka
Brňané uctili památku obětí holokaustu. Na Moravském náměstí četli jejich jména - Brněnský deník

"Jom ha-šoa ve ha-gvura" na olomouckém Horním náměstí. Podívejte se - Olomoucký deník


Jom ha-šoa - Den vzpomínání na oběti holocaustu - SZŠ Olomouc

 Den vzpomínání na oběti holocaustu - ZŠ Vsetín, Sychrov

 

Video ze Sušice

 

 

Spolupořadatelé akce:

Židovská obec Liberec

Židovská obec Olomouc

Židovská obec Brno

Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze

Muzeum romské kultury v Brně

Město Kutná Hora

Město Kolín

Kulturní spolek Rašelina

 

Vzpomínková akce se konala pod záštitou veřejné ochránkyně práv Mgr. Anny Šabatové, Ph.D. a místních autorit – náměstka primátora Statutárního města Brna Bc. Matěje Hollana, 1. místostarosty Kolína Mgr. Michaela Kašpara, hejtmana Libereckého kraje Bc. Martina Půty, náměstka primátora města Olomouc PhDr. Pavla Urbáška a starosty města Sušice Bc. Petra Motla.

 

Poděkování za spolupráci:

Liberecký kraj

Tradiční kloub

Západočeské muzeum v Plzni

Muzeum Šumavy

Statutární město Olomouc

ES4U

Kávééska

Sirkus

Knihovna Liberec

Jaroslava Jouzová - Městská knihovna Kolín

Marie Deličová, Liberec

Tomáš Hrbek, Olomouc

Michal Schuster, Brno

Alena Mikovcová, Brno

Michal Chmelenský, Plzeň

 

 

Mediální partner:

Radio 1

 

Projekt finančně podpořili:

Federace Židovských obcí v ČR

Magistrát Hlavního města Prahy

Židovská obec v Praze

Městská část Praha 2

Městská část Brno-Střed

Město Kutná Hora

Město Kolín

FNNO-NROS-eee logolink