Cílem projektu je zahájit veřejnou diskusi o vztazích mezi většinou a menšinami, hlavně Romy ve střední Evropě.
Tuto diskuzi otevíráme na třech úrovních – spojením mezinárodní skupiny odborníků (konference), pořádáním seminářů pro pedagogy (sdílení osvědčených postupů, učením nových přístupů) a otvíráním těchto otázek s mládeží z většinové a romské komunity (mezinárodní semináře a setkání mládeže).
Podněty a výzvy projektu Identita evropských Romů ve 20. století
V rámci tohoto projektu se uskutečnilo 5 akcí:
- Akce 1: Mezinárodní konference Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu / Praha, 11. - 13. května 2017
Ve dnech 11. - 13. května 2017 pořádal Institut Terezínské iniciativy, Antikomplex a Romea.cz v Praze mezinárodní konferenci, jejímž hlavním tématem byl holocaust Romů na území střední Evropy a dokumentace jeho obětí. Konference, která se konala v Kaiserštejnském paláci na Praze 1, se zúčastnila řada českých i zahraničních odborníků z institucí, které se zabývají dokumentací obětí nacistického režimu – celkem se na akci sešlo 93 účastníků, z nichž 80 pochází z České republiky, 8 z Německa, 2 z Polska, 1 ze Slovenska, 1 z Rumunska a 1 z Rakouska. Součástí konference byla i sobotní účast na pietním aktu v místě bývalého koncentračního tábora Lety u Písku.
- Akce 2: Letní škola Identita evropských Romů ve 20. století / Brno, 20. - 22. srpna 2017
Ve dnech 20. až 22. srpna 2017 proběhla v Brně a na Žalově poblíž Hodonína u Kunštátu letní škola pro učitele. Zúčastnilo se jí 38 pedagogických pracovníků z celé České republiky. Celá akce byla realizována ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně. Součástí letní školy byly workshopy, účast na pietním aktu v Hodoníně u Kunštátu, prohlídky expozic Muzea romské kultury a beseda s pamětnicí. Hovořili jsme také o tom, jak otevírat ve škole kontroverzní témata a co nám může pomoci. Celá letní škola se nesla v přátelské atmosféře. Na základě kladných ohlasů účastníků lze do budoucna uvažovat o tom, že bychom podobnou letní školu opět realizovali.
- Akce 3: Mezinárodní studentská konference Identita evropských Romů ve 20. století / Praha, 7. - 9. prosince 2017
Ve dnech 7. - 9. prosince 2017 se ve Skautském institutu v Praze uskutečnila třídenní mezinárodní studentská konference projektu „Identita evropských Romů ve 20. století“. Akce účastnilo 50 účastníků, z nichž 43 pochází z České republiky, 4 ze Slovenska, 2 z Německa a 1 z Rakouska. Účastníky konference byli studenti a jejich učitelé. Cílem konference bylo představit účastníkům formou workshopů vybraná témata romské historie 20. století, která se významným způsobem podílela na formování jejich identity, pokud lze hovořit o jednotné romské identitě. Součástí programu byla i exkurze na místo paměti – na místo bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.
- Akce 4: Setkání mládeže Identita evropských Romů ve 20. století / Heidelberg, Mannheim, 18. - 20. března 2018
Mezinárodního setkání mládeže se zúčastnilo celkem 63 účastníků, z nichž 24 pochází z České republiky, 25 z Německa, 10 z Rumunska, 3 ze Slovenska a 1 z Rakouska. Setkání se uskutečnilo ve dnech 17. až 20. února 2018 v Mannheimu a Heidelbergu. Na programu byly workshopy, diskusní programy a panelové diskuse, ve kterých jsme vycházeli z našich zkušeností se vzdělávacími metodami Facing History and Ourselves, kritickým myšlením, kontroverzními tématy, mediální výchovou. Součástí setkání byly také diskuse s příslušníky druhé generace přeživších holocaustu a prohlídka expozic Dokumentations- und Kulturzentrum Deutscher Sinti und Roma v Heidelbergu, respektive interaktivní skupinová práce v expozici.
- Akce 5: Mezinárodní konference Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu / Budapešť, 15. - 16. května 2018
Závěrečné konference projektu se zúčastnilo 52 účastníků, z nichž 29 pochází z České republiky, 17 z Maďarska, 2 z Německa, 2 ze Slovenska, 1 z Rumunska a 1 z Rakouska. Konference se konala ve dnech 15 a 16. května v Budapešti v sídle Tom Lantos Institute, organizace, která se od roku 2011 zabývá výzkumem a vzděláváním v oblasti lidských práv se zaměřením na židovskou a romskou komunitu, maďarské menšiny a další etnické, jazykové a náboženské menšiny. Náplní konference byla témata spojená s dokumentací, výzkumem a vzděláváním o holocaustu.
Domníváme se, že propojení těchto úrovní a skupin lidí může vytvořit širokou síť, která přivede veřejnou diskusi do zúčastněných zemí.
Projektové aktivity jsou propojeny s projektem Databáze romských obětí holocaustu, která představuje první etapu výzkumu a dokumentace s využitím know-how Databáze obětí holocaustu. Účastníci odborných konferencí jsou vysoce respektovanými zástupci z následujících oblastí: akademici, muzea, dokumentační archivy, romské organizace, zástupci romské komunity včetně druhé generace obětí genocidy Romů atd. Jsme přesvědčeni, že je zapotřebí pracovat na příslušné dokumentaci a výzkumu romské genocidy ve střední Evropě s ohledem na potřeby Romů, zapojit mladé Romy do diskuse a přispět ke snižování nesnášenlivosti a předsudků v současné společnosti.
Partneři projektu: