ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Časopis Terezínská iniciativa č. 87 - září 2017

20.9.2017

Zářijové číslo časopisu přináší rozhovor s pamětnicí Lisou Mikovou, ukázku prací z díla terezínského umělce Ericha Lichtblau-Leskly a ukázku oceněných prací ze studentské výtvarné a literární soutěže „Je minulost stále živá?“, kterou uspořádal Památník Terezín. Nechybí ani řada dílčích zpráv z aktuálního dění.

>> Celý článek

Výstava „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ v Hořicích

20.9.2017

4. října se v 17 hodin uskuteční slavnostní vernisáž výstavy „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ v Hořicích na zámku. Putovní výstavu, jejímž autorem je Anne Frank House v Amsterdamu, koordinuje Institut Terezínské iniciativy.
 

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci. Moderní vzdělávací kurz pro učitele pražských škol

23.8.2017

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento kurz určen právě Vám.

 

 • Kdy? 13. – 15. 10. 2017 a 3. – 5. 11. 2017

 • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Den romského holocaustu, 2. srpna 2017

19.7.2017

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. Cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc romských a sintských vězenkyň a vězňů bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením.

Tento den ustanovil v roce 2011 polský sejm jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů. Roku 2013 bylo datum 2. srpna prohlášeno Radou Evropy mezinárodním dnem připomínky také na celoevropské úrovni.

Chceme tento den připomenout vyvěšením romských vlajek, společným setkáním, diskusí a kulturním programem.

 

Zpráva o akci.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 86 - červen 2017

27.6.2017

Červnové číslo časopisu se věnuje Terezínské tryzně a přináší rozhovor s novým ředitelem Památníku Terezín Janem Roubínkem. Na pražském hlavním nádraží byl odhalen Památník rozloučení, který věnovaly tvz. Wintonovy děti svým rodičům. O své životní osudy se v tomto čísle podělila Anna Hyndráková a Marek Lauermann zmapoval cestu Dagmar Lieblové po Španělsku, kde představili španělské vydání knihy Přepsali se, tak jsem tady.

>> Celý článek

Letní škola - Identita evropských Romů ve 20. století

24.5.2017

Zveme české a slovenské pedagogické pracovníky se zaměřením na dějepis a společenské vědy a vysokoškolské studenty na letní školu "Identita evropských Romů ve 20. století", která se koná v Brně a Hodoníně u Kunštátu ve dnech 20. – 22. srpna 2017.

 

Zpráva z letní školy

 

Program letní školy ke stažení (pdf)

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 85 - duben 2017

16.5.2017

Dubnové číslo se věnuje hlavně každoročnímu sněmu Terezínské iniciativy, Jom ha-šoa a akcí Kulturou proti antisemitismu. Anna Lorencová tentokrát připravila rozhovor s pamětnicí Evou Smolkovou-Keulemansovou, která v těchto dnech oslavila 90. narozeniny. Svoji vzpomínku napsala Eva Štichová, která také brzy oslaví 90. narozeniny.

>> Celý článek

archiv aktualit

Stan malých nakladatelů na Světě knihy

Institut Terezínské iniciativy, Společnost pro jazyky a nakladatelství P3K si pro vás připravili společný stánek na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Ve dnech 11. až 14. května nás neleznete ve Stanu malých nakladatelů před levým křídlem Průmyslového paláce.

  

Nejen dobré knihkupectví, ale také místo inspirace a setkání nabídne společná expozice nakladatelství:
Nakladatelství Akropolis, Nakladatelství Baobab, Nakladatelství Dauphin, Nakladatelství DharmaGaia, GPLUSG, Nakladatelství Labyrint, Maťa nakladatelství, Nakladatelství Meander, Novela bohemica, Nakladatelství P3K, Nakladatelství Torst / Publishing House Torst, Nakladatelství Triáda, Verzone ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Společností pro jazyky.

Stan malých nakladatelů najdete před levým křídlem Průmyslového paláce.

 

Více informací neleznete ve facebookové události Stan malých nakladatelů na Světě knihy.

 

Z programu vybíráme:

 • PÁ 14:00 Přepsali se, tak jsem tady. Setkání s autorkou vzpomínkové knihy Dagmar Lieblovou (Společnost pro jazyky) moderátorkou je Hana Frejková, herečka a šansoniérka.
 • PÁ 15:00 Transport na věčnost. Odvážné čtení pro náctileté v režii Františka Tichého (Baobab)
 • PÁ 16:00 Letec Otto Hanzlíček. Nejkrásnější knihu ČR uvede Matěj Hanauer (Labyrint)
 • PÁ 17:00 Místopis zázraků. Netradiční kroniku čínského spisovatele Jen Lien-kche představí Zuzana Li (Verzone)
 • PÁ 18:00 Antonín Líman. Knihu vzpomínek Tři země, tři domovy představí Zdenka Švarcová (DharmaGaia)
 • PÁ 18:30 Citlivý člověk. Uvedení nové knihy Jáchyma Topola (Torst)
 
 • SO 9:30 Edice manumanu. První z výtvarnic edice Monika Novotná představí ve své dílně Stvoření z nové edice (Meander)
 • SO 10:30 Jezevec Chrujda ve vesmíru. Dětem čte a rozpráví Petr Stančík (Meander)
 • SO 13:00 Eskejp. Dvojnásobný český mistr ve slampoetry Jiří „Rimmer“ Charvát uvádí svůj první román (vydala Novela bohemika)
 • SO 15:00 Dobře mrtvý dědeček. Své vzpomínky uvede Karel Hvížďala (Novela bohemika)
 • SO 16:00 Řecká tragédie. Debata s Ilonou Švihlíkovou a Konstantisem Tsivosem (Novela bohemika)
 • SO 18:00 Bouře poezie. Autorské čtení ze sbírky Viktora Žižkova Egopolis a zhudebnění i nezhudebnění klasikové v podání Sboru břežanských kastrátů – Gellner, Zajíček, Vian, Blake, Rimbaud, Skácel, Brabenec, Jirous a další (edice Bouře nakladatelství Maťa)
 
 • NE od 10:00 Program pro děti v režii autorů z Baobabu, Labyrintu, Rakety a Verzone


(změna programu vyhrazena, kvality nikoli)

S úctou ke knize a nakladatelskému řemeslu!

5.5.2017