ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Časopis Terezínská iniciativa č. 85 - duben 2017

16.5.2017

Dubnové číslo se věnuje hlavně každoročnímu sněmu Terezínské iniciativy, Jom ha-šoa a akcí Kulturou proti antisemitismu. Anna Lorencová tentokrát připravila rozhovor s pamětnicí Evou Smolkovou-Keulemansovou, která v těchto dnech oslavila 90. narozeniny. Svoji vzpomínku napsala Eva Štichová, která také brzy oslaví 90. narozeniny.

>> Celý článek

Stan malých nakladatelů na Světě knihy

5.5.2017

Institut Terezínské iniciativy, Společnost pro jazyky a nakladatelství P3K si pro vás připravili společný stánek na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Ve dnech 11. až 14. května nás neleznete ve Stanu malých nakladatelů před levým křídlem Průmyslového paláce.

>> Celý článek

Jom ha-šoa 2017 - veřejné čtení jmen obětí holocaustu

11.4.2017

Ve 13 městech a obcích České republiky se bude v pondělí 24. dubna 2017 konat 12. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - JOM HA-ŠOA. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod a Blatná, se letos ke čtení připojilo i Ústí nad Labem, Kosova Hora a Klatovy.

>> Celý článek

Ing. Pavel Werner (1932-2017)

7.4.2017

Dne 1. duna 2017 zemřel pan Pavel Werner, člen vedení Terezínské iniciativy, pamětník holocaustu, který neúnavně předával své svědectví dalším generacím. Měli jsme tu čest se s ním setkávat při vzdělávacích seminářích.


Všem jeho pozůstalým upřímnou soustrast.

>> Celý článek

Mezinárodní konference Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu

7.4.2017

V rámci projketu European Roma Identity in the 20th Century a Databáze romských obětí holocaustu pořádáme ve dnech 11. - 13. května 2017 mezinárodní konferenci s názvem Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu, která se koná v Praze a Letech u Písku.

 

REGISTRACE ÚČASTNÍKŮ UZAVŘENA. KAPACITA NAPLNĚNA.

 

 

Doporovodný program bez registrace:

Divadlo utlačovaných: Americký sen

Diskuze o knize Česká cikánská rapsodie

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 84 - březen 2017

4.4.2017

Hlavním tématem tohoto čísla je tryzna za oběti Terezínského rodinného tábora v Osvětimi, která se tradičně konala 8. března v Pinkasově synagoze. Dále je zde shrnutá činnost Institutu Terezínské iniciativy, Památníku Terezín a Oddělení šoa a Vzdělávacího oddělení Židovského muzea v Praze za rok 2016. Toto číslo přináší hned 4 nekrology – za Edu Krásu, Františka Mišku, Evu Herrmannovou a Noemi Makovcovou. Tereza Štěpková se vrací ke kauze hrnků s Adolfem Hitlerem, které prodává nakladatelství Naše vojsko.

>> Celý článek

Koncert při příležitosti Jom ha-šoa

27.3.2017

Židovské muzeum v Praze srdečně zve na koncert u příležitostii letošního Jom ha-šoa, 24. dubna od 19.00 hodin v Maislově synagoze vystoupí BENNEWITZOVO KVARTETO & SOŇA ČERVENÁ.

>> Celý článek

archiv aktualit

Stan malých nakladatelů na Světě knihy

Institut Terezínské iniciativy, Společnost pro jazyky a nakladatelství P3K si pro vás připravili společný stánek na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Ve dnech 11. až 14. května nás neleznete ve Stanu malých nakladatelů před levým křídlem Průmyslového paláce.

  

Nejen dobré knihkupectví, ale také místo inspirace a setkání nabídne společná expozice nakladatelství:
Nakladatelství Akropolis, Nakladatelství Baobab, Nakladatelství Dauphin, Nakladatelství DharmaGaia, GPLUSG, Nakladatelství Labyrint, Maťa nakladatelství, Nakladatelství Meander, Novela bohemica, Nakladatelství P3K, Nakladatelství Torst / Publishing House Torst, Nakladatelství Triáda, Verzone ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Společností pro jazyky.

Stan malých nakladatelů najdete před levým křídlem Průmyslového paláce.

 

Více informací neleznete ve facebookové události Stan malých nakladatelů na Světě knihy.

 

Z programu vybíráme:

 • PÁ 14:00 Přepsali se, tak jsem tady. Setkání s autorkou vzpomínkové knihy Dagmar Lieblovou (Společnost pro jazyky) moderátorkou je Hana Frejková, herečka a šansoniérka.
 • PÁ 15:00 Transport na věčnost. Odvážné čtení pro náctileté v režii Františka Tichého (Baobab)
 • PÁ 16:00 Letec Otto Hanzlíček. Nejkrásnější knihu ČR uvede Matěj Hanauer (Labyrint)
 • PÁ 17:00 Místopis zázraků. Netradiční kroniku čínského spisovatele Jen Lien-kche představí Zuzana Li (Verzone)
 • PÁ 18:00 Antonín Líman. Knihu vzpomínek Tři země, tři domovy představí Zdenka Švarcová (DharmaGaia)
 • PÁ 18:30 Citlivý člověk. Uvedení nové knihy Jáchyma Topola (Torst)
 
 • SO 9:30 Edice manumanu. První z výtvarnic edice Monika Novotná představí ve své dílně Stvoření z nové edice (Meander)
 • SO 10:30 Jezevec Chrujda ve vesmíru. Dětem čte a rozpráví Petr Stančík (Meander)
 • SO 13:00 Eskejp. Dvojnásobný český mistr ve slampoetry Jiří „Rimmer“ Charvát uvádí svůj první román (vydala Novela bohemika)
 • SO 15:00 Dobře mrtvý dědeček. Své vzpomínky uvede Karel Hvížďala (Novela bohemika)
 • SO 16:00 Řecká tragédie. Debata s Ilonou Švihlíkovou a Konstantisem Tsivosem (Novela bohemika)
 • SO 18:00 Bouře poezie. Autorské čtení ze sbírky Viktora Žižkova Egopolis a zhudebnění i nezhudebnění klasikové v podání Sboru břežanských kastrátů – Gellner, Zajíček, Vian, Blake, Rimbaud, Skácel, Brabenec, Jirous a další (edice Bouře nakladatelství Maťa)
 
 • NE od 10:00 Program pro děti v režii autorů z Baobabu, Labyrintu, Rakety a Verzone


(změna programu vyhrazena, kvality nikoli)

S úctou ke knize a nakladatelskému řemeslu!

5.5.2017