ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Časopis Terezínská iniciativa č. 90 - duben 2018

22.5.2018

Toto číslo je věnované vzpomínce na dlouholetou předsedkyni Terezínské iniciativy Dagmar Lieblovou, která zemřela v březnu tohoto roku. Dalšími tématy čísla jsou sněm Terezínské iniciativy, Veřejné čtení jmen obětí holocaustu a tryzna za oběti rodinného tábora. Dále zde najdeme rozhovor s Hanou Trávovou a Michaela Vidláková připravila text o Friedl Dicker-Brandeisové, jejíž díla byla vystavena do dubna v Rakouském kulturním centru v Praze.

>> Celý článek

International Conference European Roma Identity in 20th Century, MAY 15 - 16, 2018; BUDAPEST

19.4.2018

The final event of the Project European Roma Identity in 20th Century is the international conference called European Roma Identity in 20th Century through the lenses of the Holocaust Victims documentation, which follows the first conference of the project in Prague last May and three meetings with teachers and students in Brno, Prague and Heidelberg/Mannheim. We want to share with you, experts, researchers, educators, teachers, students, journalists and activists focused on the Holocaust history and memory and its consequences with European modern history, Roma, Jewish and majority identity today. We invite your to comment, share your experience with the topic and offer your ideas to open wide discussion about our collective future.

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa

14.3.2018

Letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhne ve čtvrtek 12. dubna 2018 od 14:00 a uskuteční se v 16 českých a moravských městech. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.

>> Celý článek

Omezení služeb Knihovny ITI - platí do odvolání!

12.3.2018

Vážení čtenáři, z důvodu reorganizace knihovny došlo k omezení našich výpůjčních služeb.

 

Pokud si chcete nějakou knížku vypůjčit, pošlete prosím nejprve mail na aneta.plzakova@terezinstudies.cz. Knihu vám připravíme a informujeme vás, kdy si ji můžete vyzvednout. Pro vyhledávání můžete využít náš knihovní katalog.


Vracení výpůjček nijak omezeno není.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci - seminář v dubnu

9.3.2018

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento akreditovaný kurz určen právě Vám.

 

 • Kdy? 6. – 8. 4. 2018 a 27. – 29. 4. 2018

 • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 89 - leden 2018

8.2.2018

První letošní číslo se věnuje Dni památky obětí holocaustu jeho připomínce v Terezíně a v Senátu ČR. Svoji činnost za rok 2017 shrnuje Památník Terezín, Institut Terezínské iniciativy, Oddělení pro dějiny šoa a Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP. Číslo se vrací také ke Dni otevřené Jáchymky 2017. Součástí čísla je i obsah všech čísel zpravodaje za rok 2017. Bohužel i v tomto čísle je několik nekrologů – za Evu Štichovou, Ruth Bondy a Růženu Brösslerovou.

>> Celý článek

Projev Růženy Ďorďové v Senátu ČR, 26. ledna 2018

31.1.2018

26. ledna 2018 na vzpomínkovém setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu ČR přednesla svůj projev také Růžena Ďorďová, romská aktivistka, která v současnosti spolupracuje s Institutem Terezínské iniciativy v rámci vzdělávacích a dokumentačních projektů týkajících se romských obětí holocaustu. Její projev Vám přinášíme na našich stránkách.

>> Celý článek

archiv aktualit

Stan malých nakladatelů na Světě knihy

Institut Terezínské iniciativy, Společnost pro jazyky a nakladatelství P3K si pro vás připravili společný stánek na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Ve dnech 11. až 14. května nás neleznete ve Stanu malých nakladatelů před levým křídlem Průmyslového paláce.

  

Nejen dobré knihkupectví, ale také místo inspirace a setkání nabídne společná expozice nakladatelství:
Nakladatelství Akropolis, Nakladatelství Baobab, Nakladatelství Dauphin, Nakladatelství DharmaGaia, GPLUSG, Nakladatelství Labyrint, Maťa nakladatelství, Nakladatelství Meander, Novela bohemica, Nakladatelství P3K, Nakladatelství Torst / Publishing House Torst, Nakladatelství Triáda, Verzone ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Společností pro jazyky.

Stan malých nakladatelů najdete před levým křídlem Průmyslového paláce.

 

Více informací neleznete ve facebookové události Stan malých nakladatelů na Světě knihy.

 

Z programu vybíráme:

 • PÁ 14:00 Přepsali se, tak jsem tady. Setkání s autorkou vzpomínkové knihy Dagmar Lieblovou (Společnost pro jazyky) moderátorkou je Hana Frejková, herečka a šansoniérka.
 • PÁ 15:00 Transport na věčnost. Odvážné čtení pro náctileté v režii Františka Tichého (Baobab)
 • PÁ 16:00 Letec Otto Hanzlíček. Nejkrásnější knihu ČR uvede Matěj Hanauer (Labyrint)
 • PÁ 17:00 Místopis zázraků. Netradiční kroniku čínského spisovatele Jen Lien-kche představí Zuzana Li (Verzone)
 • PÁ 18:00 Antonín Líman. Knihu vzpomínek Tři země, tři domovy představí Zdenka Švarcová (DharmaGaia)
 • PÁ 18:30 Citlivý člověk. Uvedení nové knihy Jáchyma Topola (Torst)
 
 • SO 9:30 Edice manumanu. První z výtvarnic edice Monika Novotná představí ve své dílně Stvoření z nové edice (Meander)
 • SO 10:30 Jezevec Chrujda ve vesmíru. Dětem čte a rozpráví Petr Stančík (Meander)
 • SO 13:00 Eskejp. Dvojnásobný český mistr ve slampoetry Jiří „Rimmer“ Charvát uvádí svůj první román (vydala Novela bohemika)
 • SO 15:00 Dobře mrtvý dědeček. Své vzpomínky uvede Karel Hvížďala (Novela bohemika)
 • SO 16:00 Řecká tragédie. Debata s Ilonou Švihlíkovou a Konstantisem Tsivosem (Novela bohemika)
 • SO 18:00 Bouře poezie. Autorské čtení ze sbírky Viktora Žižkova Egopolis a zhudebnění i nezhudebnění klasikové v podání Sboru břežanských kastrátů – Gellner, Zajíček, Vian, Blake, Rimbaud, Skácel, Brabenec, Jirous a další (edice Bouře nakladatelství Maťa)
 
 • NE od 10:00 Program pro děti v režii autorů z Baobabu, Labyrintu, Rakety a Verzone


(změna programu vyhrazena, kvality nikoli)

S úctou ke knize a nakladatelskému řemeslu!

5.5.2017