ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Den romského holocaustu, 2. srpna 2017

19.7.2017

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. Cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc romských a sintských vězenkyň a vězňů bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením.

Tento den ustanovil v roce 2011 polský sejm jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů. Roku 2013 bylo datum 2. srpna prohlášeno Radou Evropy mezinárodním dnem připomínky také na celoevropské úrovni.

Chceme tento den připomenout vyvěšením romských vlajek, společným setkáním, diskusí a kulturním programem.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 86 - červen 2017

27.6.2017

Červnové číslo časopisu se věnuje Terezínské tryzně a přináší rozhovor s novým ředitelem Památníku Terezín Janem Roubínkem. Na pražském hlavním nádraží byl odhalen Památník rozloučení, který věnovaly tvz. Wintonovy děti svým rodičům. O své životní osudy se v tomto čísle podělila Anna Hyndráková a Marek Lauermann zmapoval cestu Dagmar Lieblové po Španělsku, kde představili španělské vydání knihy Přepsali se, tak jsem tady.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci. Moderní vzdělávací kurz pro učitele pražských škol

30.5.2017

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 13. – 15. 10. 2017 a 3. – 5. 11. 2017

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Letní škola - Identita evropských Romů ve 20. století

24.5.2017

Zveme české a slovenské pedagogické pracovníky se zaměřením na dějepis a společenské vědy a vysokoškolské studenty na letní školu "Identita evropských Romů ve 20. století", která se koná v Brně a Hodoníně u Kunštátu ve dnech 20. – 22. srpna 2017.

 


KAPACITA NAPLNĚNA. NOVĚ PŘIHLÁŠENÉ EVIDUJEME JAKO NÁHRADNÍKY.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 85 - duben 2017

16.5.2017

Dubnové číslo se věnuje hlavně každoročnímu sněmu Terezínské iniciativy, Jom ha-šoa a akcí Kulturou proti antisemitismu. Anna Lorencová tentokrát připravila rozhovor s pamětnicí Evou Smolkovou-Keulemansovou, která v těchto dnech oslavila 90. narozeniny. Svoji vzpomínku napsala Eva Štichová, která také brzy oslaví 90. narozeniny.

>> Celý článek

Stan malých nakladatelů na Světě knihy

5.5.2017

Institut Terezínské iniciativy, Společnost pro jazyky a nakladatelství P3K si pro vás připravili společný stánek na 23. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Ve dnech 11. až 14. května nás neleznete ve Stanu malých nakladatelů před levým křídlem Průmyslového paláce.

>> Celý článek

Jom ha-šoa 2017 - veřejné čtení jmen obětí holocaustu

11.4.2017

Ve 13 městech a obcích České republiky se bude v pondělí 24. dubna 2017 konat 12. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - JOM HA-ŠOA. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod a Blatná, se letos ke čtení připojilo i Ústí nad Labem, Kosova Hora a Klatovy.

 

Zpráva o akci

>> Celý článek

archiv aktualit

Letní škola - Identita evropských Romů ve 20. století

Zveme české a slovenské pedagogické pracovníky se zaměřením na dějepis a společenské vědy a vysokoškolské studenty na letní školu "Identita evropských Romů ve 20. století", která se koná v Brně a Hodoníně u Kunštátu ve dnech 20. – 22. srpna 2017.

 


KAPACITA NAPLNĚNA. NOVĚ PŘIHLÁŠENÉ EVIDUJEME JAKO NÁHRADNÍKY.

  

Letní školu pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Muzeem romské kultury v rámci evropského projektu "Identita evropských Romů ve 20. století".
Součástí letní školy bude komentovaná prohlídka expozic Muzea romské kultury, workshopy, diskuse, setkání s představitelem romské menšiny, sdílení příkladů dobré praxe, kulturní program. První den letní školy proběhne návštěva bývalého cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu s účastí na pietním aktu, následující dva dny se program uskuteční v Brně.

 

Výběr z témat, kterým se letní škola bude věnovat:

  • Známe historii Romů ve 20. století?
  • Otevíráme ve školách romská témata, včetně holocaustu Romů během 2. světové války?
  • Pokud ne, co nám brání učit o tématech spojených s Romy? V čem je romské téma konfliktní či kontroverzní?
  • Jak pracovat s předsudky?
  • Jak pracovat s kontroverzními tématy ve výuce?
  • Sdílení příkladů dobré praxe: co funguje?


Na letní škole pracujeme s metodou Facing History and Ourselves, které jsou využívány v projektech Naši nebo cizí. Židé v českém 20. století (www.nasinebocizi.cz) a Výchova k respektu a toleranci (www.vychovakrespektu.cz).

Jako doprovodná akce bude připravena komentovaná prohlídka brněnského Cejlu (Meeting Brno).
 
Účast (ubytování, stravování a materiály) na letní škole je bezplatná. Účastníci si hradí pouze cestovné.

 

Závaznou přihlášku vyplňujte zde.

 

Kurz ve výši 6.500 Kč je díky dotaci z fondu Evropa pro občany nabízen zdarma. V případě, že se po vyplnění závazné přihlášky na letní školu nedostavíte nebo za sebe nezajistíte náhradu, může být naúčtován storno poplatek ve výši 2500 Kč.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Pro úspěšné absolventy letní školy je připraven návazný mezinárodní program v Dokumentačním centru pro Romy a Sinty v Heidelbergu na počátku roku 2018 a účast na mezinárodní konferenci v Budapešti na jaře 2018.

24.5.2017