ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Časopis Terezínská iniciativa č. 90 - duben 2018

22.5.2018

Toto číslo je věnované vzpomínce na dlouholetou předsedkyni Terezínské iniciativy Dagmar Lieblovou, která zemřela v březnu tohoto roku. Dalšími tématy čísla jsou sněm Terezínské iniciativy, Veřejné čtení jmen obětí holocaustu a tryzna za oběti rodinného tábora. Dále zde najdeme rozhovor s Hanou Trávovou a Michaela Vidláková připravila text o Friedl Dicker-Brandeisové, jejíž díla byla vystavena do dubna v Rakouském kulturním centru v Praze.

>> Celý článek

International Conference European Roma Identity in 20th Century, MAY 15 - 16, 2018; BUDAPEST

19.4.2018

The final event of the Project European Roma Identity in 20th Century is the international conference called European Roma Identity in 20th Century through the lenses of the Holocaust Victims documentation, which follows the first conference of the project in Prague last May and three meetings with teachers and students in Brno, Prague and Heidelberg/Mannheim. We want to share with you, experts, researchers, educators, teachers, students, journalists and activists focused on the Holocaust history and memory and its consequences with European modern history, Roma, Jewish and majority identity today. We invite your to comment, share your experience with the topic and offer your ideas to open wide discussion about our collective future.

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa

14.3.2018

Letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhne ve čtvrtek 12. dubna 2018 od 14:00 a uskuteční se v 16 českých a moravských městech. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.

>> Celý článek

Omezení služeb Knihovny ITI - platí do odvolání!

12.3.2018

Vážení čtenáři, z důvodu reorganizace knihovny došlo k omezení našich výpůjčních služeb.

 

Pokud si chcete nějakou knížku vypůjčit, pošlete prosím nejprve mail na aneta.plzakova@terezinstudies.cz. Knihu vám připravíme a informujeme vás, kdy si ji můžete vyzvednout. Pro vyhledávání můžete využít náš knihovní katalog.


Vracení výpůjček nijak omezeno není.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci - seminář v dubnu

9.3.2018

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento akreditovaný kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 6. – 8. 4. 2018 a 27. – 29. 4. 2018

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 89 - leden 2018

8.2.2018

První letošní číslo se věnuje Dni památky obětí holocaustu jeho připomínce v Terezíně a v Senátu ČR. Svoji činnost za rok 2017 shrnuje Památník Terezín, Institut Terezínské iniciativy, Oddělení pro dějiny šoa a Oddělení pro vzdělávání a kulturu ŽMP. Číslo se vrací také ke Dni otevřené Jáchymky 2017. Součástí čísla je i obsah všech čísel zpravodaje za rok 2017. Bohužel i v tomto čísle je několik nekrologů – za Evu Štichovou, Ruth Bondy a Růženu Brösslerovou.

>> Celý článek

Projev Růženy Ďorďové v Senátu ČR, 26. ledna 2018

31.1.2018

26. ledna 2018 na vzpomínkovém setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu ČR přednesla svůj projev také Růžena Ďorďová, romská aktivistka, která v současnosti spolupracuje s Institutem Terezínské iniciativy v rámci vzdělávacích a dokumentačních projektů týkajících se romských obětí holocaustu. Její projev Vám přinášíme na našich stránkách.

>> Celý článek

archiv aktualit

Letní škola - Identita evropských Romů ve 20. století

Zveme české a slovenské pedagogické pracovníky se zaměřením na dějepis a společenské vědy a vysokoškolské studenty na letní školu "Identita evropských Romů ve 20. století", která se koná v Brně a Hodoníně u Kunštátu ve dnech 20. – 22. srpna 2017.

 

Zpráva z letní školy

 

Program letní školy ke stažení (pdf)

  

Letní školu pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Muzeem romské kultury v rámci evropského projektu "Identita evropských Romů ve 20. století".
Součástí letní školy bude komentovaná prohlídka expozic Muzea romské kultury, workshopy, diskuse, setkání s představitelem romské menšiny, sdílení příkladů dobré praxe, kulturní program. První den letní školy proběhne návštěva bývalého cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu s účastí na pietním aktu, následující dva dny se program uskuteční v Brně.

 

Výběr z témat, kterým se letní škola bude věnovat:

  • Známe historii Romů ve 20. století?
  • Otevíráme ve školách romská témata, včetně holocaustu Romů během 2. světové války?
  • Pokud ne, co nám brání učit o tématech spojených s Romy? V čem je romské téma konfliktní či kontroverzní?
  • Jak pracovat s předsudky?
  • Jak pracovat s kontroverzními tématy ve výuce?
  • Sdílení příkladů dobré praxe: co funguje?


Na letní škole pracujeme s metodou Facing History and Ourselves, které jsou využívány v projektech Naši nebo cizí. Židé v českém 20. století (www.nasinebocizi.cz) a Výchova k respektu a toleranci (www.vychovakrespektu.cz).

Jako doprovodná akce bude připravena komentovaná prohlídka brněnského Cejlu (Meeting Brno).
 
Účast (ubytování, stravování a materiály) na letní škole je bezplatná. Účastníci si hradí pouze cestovné.

 

Závaznou přihlášku vyplňujte zde.

 

Kurz ve výši 6.500 Kč je díky dotaci z fondu Evropa pro občany nabízen zdarma. V případě, že se po vyplnění závazné přihlášky na letní školu nedostavíte nebo za sebe nezajistíte náhradu, může být naúčtován storno poplatek ve výši 2500 Kč.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Pro úspěšné absolventy letní školy je připraven návazný mezinárodní program v Dokumentačním centru pro Romy a Sinty v Heidelbergu na počátku roku 2018 a účast na mezinárodní konferenci v Budapešti na jaře 2018.

24.5.2017