ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Den otevřené Jáchymky 2017

14.11.2017

Rok se s rokem sešel a my si vás opět s koncem roku dovolujeme co nejsrdečněji pozvat na Den otevřené Jáchymky, letos se uskuteční 13. prosince v odpoledních hodinách.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci - seminář v prosinci a lednu

19.10.2017

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento akreditovaný kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 8. – 10. 12. 2017 a 12. – 14. 1. 2018

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Zprávy z knihovny: Spouštíme nový online katalog!

9.10.2017

Využíváte služeb naší knihovny? Přemýšlíte, kde vlastně nejlíp najít knihy, které máme ve fondu? Právě dnes jsme spustili zbrusu nový katalog Jáchymka. Na adrese https://jachymka.jabok.cuni.cz nejdete fond knihovny ITI. Brzy do něj přibudou i knihy z Knihovny Židovské obce v Praze. Stávající čtenářská konta v něm zatím nenajdete, ale již můžete vyhledávat, co si chcete půjčit.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 87 - září 2017

20.9.2017

Zářijové číslo časopisu přináší rozhovor s pamětnicí Lisou Mikovou, ukázku prací z díla terezínského umělce Ericha Lichtblau-Leskly a ukázku oceněných prací ze studentské výtvarné a literární soutěže „Je minulost stále živá?“, kterou uspořádal Památník Terezín. Nechybí ani řada dílčích zpráv z aktuálního dění.

>> Celý článek

Výstava „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ v Hořicích

20.9.2017

4. října se v 17 hodin uskuteční slavnostní vernisáž výstavy „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ v Hořicích na zámku. Putovní výstavu, jejímž autorem je Anne Frank House v Amsterdamu, koordinuje Institut Terezínské iniciativy.
 

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci. Moderní vzdělávací kurz pro učitele pražských škol

23.8.2017

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 13. – 15. 10. 2017 a 3. – 5. 11. 2017

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Den romského holocaustu, 2. srpna 2017

19.7.2017

V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách poslední vězně tzv. Cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Celkem bylo v táboře během 17 měsíců jeho existence (od února 1943 do července 1944) vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 20 tisíc romských a sintských vězenkyň a vězňů bylo v táboře zavražděno v plynových komorách, hladem, nedostatečnou péčí a mučením.

Tento den ustanovil v roce 2011 polský sejm jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů. Roku 2013 bylo datum 2. srpna prohlášeno Radou Evropy mezinárodním dnem připomínky také na celoevropské úrovni.

Chceme tento den připomenout vyvěšením romských vlajek, společným setkáním, diskusí a kulturním programem.

 

Zpráva o akci.

>> Celý článek

archiv aktualit

Letní škola - Identita evropských Romů ve 20. století

Zveme české a slovenské pedagogické pracovníky se zaměřením na dějepis a společenské vědy a vysokoškolské studenty na letní školu "Identita evropských Romů ve 20. století", která se koná v Brně a Hodoníně u Kunštátu ve dnech 20. – 22. srpna 2017.

 

Zpráva z letní školy

 

Program letní školy ke stažení (pdf)

  

Letní školu pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Muzeem romské kultury v rámci evropského projektu "Identita evropských Romů ve 20. století".
Součástí letní školy bude komentovaná prohlídka expozic Muzea romské kultury, workshopy, diskuse, setkání s představitelem romské menšiny, sdílení příkladů dobré praxe, kulturní program. První den letní školy proběhne návštěva bývalého cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu s účastí na pietním aktu, následující dva dny se program uskuteční v Brně.

 

Výběr z témat, kterým se letní škola bude věnovat:

  • Známe historii Romů ve 20. století?
  • Otevíráme ve školách romská témata, včetně holocaustu Romů během 2. světové války?
  • Pokud ne, co nám brání učit o tématech spojených s Romy? V čem je romské téma konfliktní či kontroverzní?
  • Jak pracovat s předsudky?
  • Jak pracovat s kontroverzními tématy ve výuce?
  • Sdílení příkladů dobré praxe: co funguje?


Na letní škole pracujeme s metodou Facing History and Ourselves, které jsou využívány v projektech Naši nebo cizí. Židé v českém 20. století (www.nasinebocizi.cz) a Výchova k respektu a toleranci (www.vychovakrespektu.cz).

Jako doprovodná akce bude připravena komentovaná prohlídka brněnského Cejlu (Meeting Brno).
 
Účast (ubytování, stravování a materiály) na letní škole je bezplatná. Účastníci si hradí pouze cestovné.

 

Závaznou přihlášku vyplňujte zde.

 

Kurz ve výši 6.500 Kč je díky dotaci z fondu Evropa pro občany nabízen zdarma. V případě, že se po vyplnění závazné přihlášky na letní školu nedostavíte nebo za sebe nezajistíte náhradu, může být naúčtován storno poplatek ve výši 2500 Kč.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Pro úspěšné absolventy letní školy je připraven návazný mezinárodní program v Dokumentačním centru pro Romy a Sinty v Heidelbergu na počátku roku 2018 a účast na mezinárodní konferenci v Budapešti na jaře 2018.

24.5.2017