ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Mezinárodní setkání mládeže v Mannheimu a Heidelbergu, 18. - 20. února 2018

5.1.2018

Co znamená identita v současné Evropě pro příslušníky menšin a většiny? Je ovlivňována událostmi v minulosti, předchozími generacemi a jejich rodinnou pamětí? Jakým způsobem do naší společné identity zasáhla druhá světová válka a holocaust?

 

Akce je určena pro účastníky mezi 16 a 26 lety. Jednací řečí je angličtina (zájemcům pomůžeme s tlumočením). Ubytování a stravování je plně hrazeno, cestovní náklady pouze na základě podané žádosti.

>> Celý článek

Publikace Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století je stále k dispozici

5.1.2018

Vážení učitelé, dovolujeme si Vás upozornit, že publikace Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století se stále k dispozici. Publikace projektu přináší řadu nových pohledů, informací a podnětů pro výuku o moderních židovských a českých dějinách.

Učitelům publikaci rádi zdarma zašleme. V případě zájmu prosím napište na jiri.tejkal@jewishmuseum.cz a uveďte své pedagogické pracoviště.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci - seminář v lednu a únoru

3.1.2018

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento akreditovaný kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 19. – 21. 1. 2018 a 23. – 25. 2. 2018

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Studentská konference „Identita evropských Romů ve 20. století“

5.12.2017

Ve dnech 7. - 9. prosince 2017 se ve Skautském institutu v Praze uskuteční studentská konference s názvem Identita evropských Romů ve 20. století. Akci pořádá Institut Terezínské iniciativy a Antikomplex ve spolupráci s dalšími partnery projektu European Roma Identity in 20th Century (ERI20th). Studentská konference navazuje na předchozí akce: odbornou mezinárodní konferenci Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu, která se konala v květnu 2017 v Praze, a letní školu pro pedagogy, konanou v srpnu letošního roku v Muzeu romské kultury v Brně.

 

Zpráva z konference

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 88 - listopad 2017

21.11.2017

Poslední letošní číslo časopisu přináší fotografie z akce „Bubnování pro Bubny“, pokračování o práci terezínského umělce Ericha Lichtblau-Leskly (dokončení z čísla 87), rozhovor s kameramankou a pamětnicí Věrou Štinglovou, reportáž z Loštic, kde se letos na podzim poprvé pokládaly Stolpersteine, či zprávu o novém knihovním katalogu Jáchymka.

>> Celý článek

Den otevřené Jáchymky 2017

14.11.2017

Rok se s rokem sešel a my si vás opět s koncem roku dovolujeme co nejsrdečněji pozvat na Den otevřené Jáchymky, letos se uskuteční 13. prosince v odpoledních hodinách.

 

Zpráva a fotografie ze Dne otevřené Jáchymky

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci - seminář v prosinci a lednu

19.10.2017

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento akreditovaný kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 8. – 10. 12. 2017 a 12. – 14. 1. 2018

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

archiv aktualit

Letní škola - Identita evropských Romů ve 20. století

Zveme české a slovenské pedagogické pracovníky se zaměřením na dějepis a společenské vědy a vysokoškolské studenty na letní školu "Identita evropských Romů ve 20. století", která se koná v Brně a Hodoníně u Kunštátu ve dnech 20. – 22. srpna 2017.

 

Zpráva z letní školy

 

Program letní školy ke stažení (pdf)

  

Letní školu pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Muzeem romské kultury v rámci evropského projektu "Identita evropských Romů ve 20. století".
Součástí letní školy bude komentovaná prohlídka expozic Muzea romské kultury, workshopy, diskuse, setkání s představitelem romské menšiny, sdílení příkladů dobré praxe, kulturní program. První den letní školy proběhne návštěva bývalého cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu s účastí na pietním aktu, následující dva dny se program uskuteční v Brně.

 

Výběr z témat, kterým se letní škola bude věnovat:

  • Známe historii Romů ve 20. století?
  • Otevíráme ve školách romská témata, včetně holocaustu Romů během 2. světové války?
  • Pokud ne, co nám brání učit o tématech spojených s Romy? V čem je romské téma konfliktní či kontroverzní?
  • Jak pracovat s předsudky?
  • Jak pracovat s kontroverzními tématy ve výuce?
  • Sdílení příkladů dobré praxe: co funguje?


Na letní škole pracujeme s metodou Facing History and Ourselves, které jsou využívány v projektech Naši nebo cizí. Židé v českém 20. století (www.nasinebocizi.cz) a Výchova k respektu a toleranci (www.vychovakrespektu.cz).

Jako doprovodná akce bude připravena komentovaná prohlídka brněnského Cejlu (Meeting Brno).
 
Účast (ubytování, stravování a materiály) na letní škole je bezplatná. Účastníci si hradí pouze cestovné.

 

Závaznou přihlášku vyplňujte zde.

 

Kurz ve výši 6.500 Kč je díky dotaci z fondu Evropa pro občany nabízen zdarma. V případě, že se po vyplnění závazné přihlášky na letní školu nedostavíte nebo za sebe nezajistíte náhradu, může být naúčtován storno poplatek ve výši 2500 Kč.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Pro úspěšné absolventy letní školy je připraven návazný mezinárodní program v Dokumentačním centru pro Romy a Sinty v Heidelbergu na počátku roku 2018 a účast na mezinárodní konferenci v Budapešti na jaře 2018.

24.5.2017