ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Letní škola pro učitele: Lidé a místa. Síla příběhů ve vyprávění o moderních dějinách

28.6.2018

Srdečně zveme všechny pedagogické pracovníky na letní školu, kterou pořádáme 17. - 19. srpna 2018 ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně, na kterou vás tímto srdečně zveme. Pro účastníky jsou připraveny zajímavé workshopy, setkání s romskými osobnostmi a návštěva pietního aktu v Hodoníně u Kunštátu.

 

 

  • Kdy: 17. – 19. srpna 2018

  • Kde: Brno a Hodonín u Kunštátu

 

PŘIHLÁŠKY NA SEMINÁŘ VYPLŇUJETE ZDE

>> Celý článek

Výroční zpráva za rok 2017

28.6.2018

Na našich stránkách jsme zveřejnili výroční zprávu za rok 2017. Dočtete se v ní o našich projektech a akcích, které jsem realizovali v kalendářním roce 2017, a plány pro rok 2018.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 91 - červen 2018

21.6.2018

Červnové číslo zpravodaje se věnuje pietním aktům v Terezíně a Letech u Písku a akcí Kulturou proti antisemitismu. Dále přináší rozhovor s Dagmar Lieblovou z roku 2000 či oceněné práce ze studentské soutěže Památníku Terezín.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 90 - duben 2018

22.5.2018

Toto číslo je věnované vzpomínce na dlouholetou předsedkyni Terezínské iniciativy Dagmar Lieblovou, která zemřela v březnu tohoto roku. Dalšími tématy čísla jsou sněm Terezínské iniciativy, Veřejné čtení jmen obětí holocaustu a tryzna za oběti rodinného tábora. Dále zde najdeme rozhovor s Hanou Trávovou a Michaela Vidláková připravila text o Friedl Dicker-Brandeisové, jejíž díla byla vystavena do dubna v Rakouském kulturním centru v Praze.

>> Celý článek

International Conference European Roma Identity in 20th Century, MAY 15 - 16, 2018; BUDAPEST

19.4.2018

The final event of the Project European Roma Identity in 20th Century is the international conference called European Roma Identity in 20th Century through the lenses of the Holocaust Victims documentation, which follows the first conference of the project in Prague last May and three meetings with teachers and students in Brno, Prague and Heidelberg/Mannheim. We want to share with you, experts, researchers, educators, teachers, students, journalists and activists focused on the Holocaust history and memory and its consequences with European modern history, Roma, Jewish and majority identity today. We invite your to comment, share your experience with the topic and offer your ideas to open wide discussion about our collective future.

 

Zpráva z konference

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa

14.3.2018

Letošní veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhne ve čtvrtek 12. dubna 2018 od 14:00 a uskuteční se v 16 českých a moravských městech. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.

>> Celý článek

Omezení služeb Knihovny ITI - platí do odvolání!

12.3.2018

Vážení čtenáři, z důvodu reorganizace knihovny došlo k omezení našich výpůjčních služeb.

 

Pokud si chcete nějakou knížku vypůjčit, pošlete prosím nejprve mail na aneta.plzakova@terezinstudies.cz. Knihu vám připravíme a informujeme vás, kdy si ji můžete vyzvednout. Pro vyhledávání můžete využít náš knihovní katalog.


Vracení výpůjček nijak omezeno není.

>> Celý článek

archiv aktualit

Zprávy z knihovny: Spouštíme nový online katalog!

Využíváte služeb naší knihovny? Přemýšlíte, kde vlastně nejlíp najít knihy, které máme ve fondu? Právě dnes jsme spustili zbrusu nový katalog Jáchymka. Na adrese https://jachymka.jabok.cuni.cz nejdete fond knihovny ITI. Brzy do něj přibudou i knihy z Knihovny Židovské obce v Praze. Stávající čtenářská konta v něm zatím nenajdete, ale již můžete vyhledávat, co si chcete půjčit.

 

Od roku 1995 provozuje Institut Terezínské iniciativy odbornou knihovnu zaměřenou zejména na téma pronásledování a vyvraždění českých a evropských Židů a Romů a dějiny druhé světové války obecně, dějiny židovských komunit, problematiku antisemitismu a rasismu a vzdělávání o holocaustu a proti projevům rasové netolerance. Čtenářům nabízíme více než 6 500 svazků převážně odborných publikací se zaměřením na v jiných knihovnách obtížně dostupnou zahraniční literaturu.

Naším dlouhodobým cílem je zkvalitnit poskytované služby a knihovnu co nejvíce otevřít uživatelům. Od roku 2013 knihovna postupně prochází rozsáhlou reorganizací, která obnáší mj. úpravu fyzických prostor, obsahové revize knihovního fondu a jeho uspořádání a v neposlední řadě propojení informací o námi držených publikacích se Souborným katalogem ČR.

Nejvýznamnějším krokem z hlediska otevření knihovny uživatelům je spuštění nového online knihovního katalogu. Katalog v současné době pokrývá cca 80 % publikací, které se v naší knihovně nacházejí, a je stále doplňován o nové záznamy.

Do dlouho připravovaného projektu se rozhodla zapojit rovněž knihovna Židovské obce v Praze, jejíž záznamy jsou do katalogu postupně přidávány. Již brzy budou záznamy všech publikací, které si u nás v Jáchymce můžete vypůjčit, dostupné z jednoho místa.

Díky zapojení do společného katalogu knihoven využívajících knihovní software Evergreen je náš katalog dostupný ze subdomény zaštiťujícího pražského JABOKu (Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická) - https://jachymka.jabok.cuni.cz. Knihovně JABOK a její vedoucí paní Evě Cerniňákové patří náš velký dík za možnost připojit se ke společnému projektu a veškerou pomoc.

Případné dotazy ohledně provozu katalogu směřujte prosím na aneta.plzakova@terezinstudies.cz.

9.10.2017