ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Studentská konference „Identita evropských Romů ve 20. století“

5.12.2017

Ve dnech 7. - 9. prosince 2017 se ve Skautském institutu v Praze uskuteční studentská konference s názvem Identita evropských Romů ve 20. století. Akci pořádá Institut Terezínské iniciativy a Antikomplex ve spolupráci s dalšími partnery projektu European Roma Identity in 20th Century (ERI20th). Studentská konference navazuje na předchozí akce: odbornou mezinárodní konferenci Identita evropských Romů ve 20. století ve světle dokumentace obětí holocaustu, která se konala v květnu 2017 v Praze, a letní školu pro pedagogy, konanou v srpnu letošního roku v Muzeu romské kultury v Brně.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 88 - listopad 2017

21.11.2017

Poslední letošní číslo časopisu přináší fotografie z akce „Bubnování pro Bubny“, pokračování o práci terezínského umělce Ericha Lichtblau-Leskly (dokončení z čísla 87), rozhovor s kameramankou a pamětnicí Věrou Štinglovou, reportáž z Loštic, kde se letos na podzim poprvé pokládaly Stolpersteine, či zprávu o novém knihovním katalogu Jáchymka.

>> Celý článek

Den otevřené Jáchymky 2017

14.11.2017

Rok se s rokem sešel a my si vás opět s koncem roku dovolujeme co nejsrdečněji pozvat na Den otevřené Jáchymky, letos se uskuteční 13. prosince v odpoledních hodinách.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii. Výchova k respektu a toleranci - seminář v prosinci a lednu

19.10.2017

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Nevíte, jak uchopit problematická témata ve výuce? Chcete se seznámit s moderními metodami výuky a přístupu k informacím? Učíte na některé z pražských škol? Pokud ano, pak je tento akreditovaný kurz určen právě Vám.

 

  • Kdy? 8. – 10. 12. 2017 a 12. – 14. 1. 2018

  • Kde? Benešov, hotel Benica

 

Přihlášky na semináře vyplňujte prostřednictvím webového formuláře ZDE

>> Celý článek

Zprávy z knihovny: Spouštíme nový online katalog!

9.10.2017

Využíváte služeb naší knihovny? Přemýšlíte, kde vlastně nejlíp najít knihy, které máme ve fondu? Právě dnes jsme spustili zbrusu nový katalog Jáchymka. Na adrese https://jachymka.jabok.cuni.cz nejdete fond knihovny ITI. Brzy do něj přibudou i knihy z Knihovny Židovské obce v Praze. Stávající čtenářská konta v něm zatím nenajdete, ale již můžete vyhledávat, co si chcete půjčit.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 87 - září 2017

20.9.2017

Zářijové číslo časopisu přináší rozhovor s pamětnicí Lisou Mikovou, ukázku prací z díla terezínského umělce Ericha Lichtblau-Leskly a ukázku oceněných prací ze studentské výtvarné a literární soutěže „Je minulost stále živá?“, kterou uspořádal Památník Terezín. Nechybí ani řada dílčích zpráv z aktuálního dění.

>> Celý článek

Výstava „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ v Hořicích

20.9.2017

4. října se v 17 hodin uskuteční slavnostní vernisáž výstavy „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ v Hořicích na zámku. Putovní výstavu, jejímž autorem je Anne Frank House v Amsterdamu, koordinuje Institut Terezínské iniciativy.
 

>> Celý článek

archiv aktualit

Zprávy z knihovny: Spouštíme nový online katalog!

Využíváte služeb naší knihovny? Přemýšlíte, kde vlastně nejlíp najít knihy, které máme ve fondu? Právě dnes jsme spustili zbrusu nový katalog Jáchymka. Na adrese https://jachymka.jabok.cuni.cz nejdete fond knihovny ITI. Brzy do něj přibudou i knihy z Knihovny Židovské obce v Praze. Stávající čtenářská konta v něm zatím nenajdete, ale již můžete vyhledávat, co si chcete půjčit.

 

Od roku 1995 provozuje Institut Terezínské iniciativy odbornou knihovnu zaměřenou zejména na téma pronásledování a vyvraždění českých a evropských Židů a Romů a dějiny druhé světové války obecně, dějiny židovských komunit, problematiku antisemitismu a rasismu a vzdělávání o holocaustu a proti projevům rasové netolerance. Čtenářům nabízíme více než 6 500 svazků převážně odborných publikací se zaměřením na v jiných knihovnách obtížně dostupnou zahraniční literaturu.

Naším dlouhodobým cílem je zkvalitnit poskytované služby a knihovnu co nejvíce otevřít uživatelům. Od roku 2013 knihovna postupně prochází rozsáhlou reorganizací, která obnáší mj. úpravu fyzických prostor, obsahové revize knihovního fondu a jeho uspořádání a v neposlední řadě propojení informací o námi držených publikacích se Souborným katalogem ČR.

Nejvýznamnějším krokem z hlediska otevření knihovny uživatelům je spuštění nového online knihovního katalogu. Katalog v současné době pokrývá cca 80 % publikací, které se v naší knihovně nacházejí, a je stále doplňován o nové záznamy.

Do dlouho připravovaného projektu se rozhodla zapojit rovněž knihovna Židovské obce v Praze, jejíž záznamy jsou do katalogu postupně přidávány. Již brzy budou záznamy všech publikací, které si u nás v Jáchymce můžete vypůjčit, dostupné z jednoho místa.

Díky zapojení do společného katalogu knihoven využívajících knihovní software Evergreen je náš katalog dostupný ze subdomény zaštiťujícího pražského JABOKu (Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická) - https://jachymka.jabok.cuni.cz. Knihovně JABOK a její vedoucí paní Evě Cerniňákové patří náš velký dík za možnost připojit se ke společnému projektu a veškerou pomoc.

Případné dotazy ohledně provozu katalogu směřujte prosím na aneta.plzakova@terezinstudies.cz.

9.10.2017