ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Časopis Terezínská iniciativa č. 96 - červen 2019

16.7.2019

Červnové číslo zpravodaje se vrací ke dvou velkým připomínkovým akcím – k Veřejnému čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa a k Terezínské tryzně. Dále přináší rozhovor s velvyslancem státu Izrael v ČR Danielem Meronem a vzpomínky na nedávno zesnulého Michala Salomonoviče.

>> Celý článek

Výroční zpráva za rok 2018

28.6.2019

Na našich stránkách najdete Výroční zprávu za rok 2018. Dočtete se v ní o našich projektech a akcích, které jsme realizovali v kalendářním roce 2018, a plány pro rok 2019.

>> Celý článek

Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce.

11.6.2019

Srdečně vás zveme do Brna na mezinárodní letní školu pro pedagogy Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterdamu a Nadácií Milana Šimečku v Bratislavě. Lektoři těchto organizací a také Muzea romské kultury si pro vás připravili bohatý program, v jehož rámci vám představí různé výukové metody včetně těch, které využívají informační technologie.

 

Letní škola se uskuteční v termínu 18. až 21. srpna a je určena pedagogům z českých a slovenských škol.

 

Pozor: na letní škole zbývají 2 poslední místa rezervována přednostně pro účastníky ze Slovenska. Další zájemce můžeme evidovat pouze jako náhradníky.

 

  • Přihlášku vyplňujte ZDE do 21. července 2019.

>> Celý článek

„Nechte mě být, jaká jsem“. Životní příběh Anne Frankové. ZŠ Morkovice-Slížany

29.5.2019

Putovní výstava "Nechte mě být, jaká jsem." Životní příbeh Anne Frankové zavítala na základní školu v Morkovicích-Slížanech. K vidění je zde od 21. května do 21. června 2019.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 95 - duben 2019

21.5.2019

Dubnové vydání časopisu se věnuje dvěma velkým tématům – první je vzpomínka na terezínské rodinný tábor v Osvětimi-Birkenau, od jehož vyvraždění letos v březnu uplynulo 75 let. Toto výročí bylo připomenuto několika akcemi. Druhým stěžejním tématem je výroční sněm Terezínské iniciativy, který proběhl v dubnu.

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2019

2.4.2019

V letošním roce bude čtení jmen obětí holocaustu probíhat 2. května ve 21 městech celé České republiky. K nově zapojeným městům patří Karlovy Vary, Mikulov, Nýrsko, Prostějov a Teplice. Ve všech městech zahajujeme ve 14:00. Akce se koná pod záštitou velvyslance státu Izrael v České republice J. E. Daniela Merona a ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka.

 

Zpráva o akci

>> Celý článek

archiv aktualit

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem - 2. až 4. listopadu

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Přemýšlíte, jak uchopit obtížná témata ve výuce? Chcete se seznámit s programem Tváří v tvář historii a nám samým - originální metodou výuky moderních dějin, která umožňuje žákům pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti a v souvislostech?

Pokud ano, pak přijměte naši pozvánku na víkendový seminář, který se uskuteční o víkendu 2. až 4. listopadu 2018 v hotelu Benica v Benešově u Prahy. Seminář je určen pro pedagogy středních i základních škol z celé České republiky. V hotelu Benica bude pro Vás zajištěno ubytování, stravování a školící místnost.

 

 

Metoda Tváří v tvář historii je založena na dlouholetých zahraničních i tuzemských zkušenostech. V jejím středu stojí naše vlastní postoje ke klíčovým událostem moderních dějin a důsledků, které z nich plynou pro současnost, zabývá se postavením jedince ve společnosti a mírou jeho zodpovědnosti. Účastníci semináře si sami vyzkouší metodiky, které posléze mohou realizovat ve školách se svými žáky, nebo si vytvořit vlastní.


Začínat budeme v pátek odpoledne a končit v neděli po obědě. Seminář povedou naši zkušení lektoři Peter Sokol a Roman Anýž, můžete se ale též těšit na lektorky Danu Gabaľovou a Marii Smutnou, které představí téma Anne Frankové a jejího příběhu na pozadí dějinných událostí a nabídnou způsoby, jak téma zařadit do výuky, a co vše k tématu existuje v České republice.

Plná cena pro jednoho účastníka nebo účastnici semináře činí 4 970,- Kč. Díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci dotačního programu Podpora vzdělávacích aktivit národnostních menšin v roce 2018 a Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR můžeme stanovit účastnický poplatek na tomto semináři na 1400,- Kč, pokud se však přihlásíte ještě v průběhu měsíce září, zaplatíte pouze 1000 Kč.

Částka zahrnuje program, vzdělávací materiály, stravu, pronájem školící místnosti a ubytování. Informace o platbě obdržíte po uzavření přihlášek na email uvedený v přihlášce. Přihláška na seminář je závazná. Pokud se semináře nebudete moci zúčastnit, můžete za sebe poslat náhradníka či náhradnici.

Úspěšní absolventi obdrží osvědčení o absolvování semináře. Seminář je akreditován v rámci DVPP.

Předběžný program a informace ke stažení

Kapacita semináře je omezena, proto neváhejte a vyplňte přihlášku co nejdřív.

 

24.9.2018