ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem; 3. až 5. dubna 2020, Praha

17.2.2020

Znáte metodu Tváří v tvář historii a sobě samým (Facing history and ourselves)? Chcete se dozvědět, jak funguje a jaké jsou její výhody? Chcete získat novou inspiraci na práci ve svých hodinách? Využijte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

 

 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 98 - listopad 2019

12.12.2019

Listopadové číslo časopisu se zabývá připomínce prvních transportů z Prahy do Lodže. Dále zde najdeme zprávu se setkání v Národním muzeu z října tohoto roku, které bylo věnováno tématu Dánských Židů v Terezíně. 90. narozeniny Helgy Hoškové jsou připomenuty společně s její nedávnou výstavou v Jeruzalémské synagoze. Ti, kdo ji znali, vzpomínají na Věru Šlesingerovou, která nás opustila 21. října 2019.

>> Celý článek

SHKID: představení animovaného filmu v rámci nového mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019

16.10.2019

V pátek 18.10. a v neděli 20.10. proběhne v rámci mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019 prezentace filmového díla ve vývoji od španělského režiséra a producenta Fernanda Cortíza o dětech uvězněných v Terezině za 2. světové války. Promítání ukázky a následná beseda s režisérem i producentkou a malířkou Isabel Rey Sastre probíhá za participace bohemistky Kateřiny Vlasákové a Soni Králové a  dalších významných osobností a zástupců institucí.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 97 - září 2019

11.10.2019

Zářijové číslo časopisu je věnované Doris Grozdanovičové, která byla dlouholetou redaktorkou tohoto časopisu a která bohužel 21. srpna 2019 zemřela. Dále číslo shrnuje řadu zajímavých akcí, které se udály během letošního léta a září.

>> Celý článek

Česká premiéra filmu „Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.“

3.10.2019

Rádi bychom vás pozvali 15. října 2019 do Kina Pilotů, kde se uskuteční česká premiéra filmu režiséra Stefana Aucha Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.

Po promítání filmu proběhne beseda s režisérem.

Kapacita kina je omezena, rezervujte si místa ZDE prostřednictvím tohoto formuláře.

>> Celý článek

Vzpomínka na Doris

17.9.2019

Dne 21. srpna 2019 bohužel odešla naše milá Doris Grozdanovičová. Rádi bychom na ni spolu s Vámi zavzpomínali, a proto Vás srdečně zveme na vzpomínkový večer, který se uskuteční ve čtvrtek 26. 9. v 18h, Sloupový sál, Sněmovní 7.

>> Celý článek

archiv aktualit

Miroslav Kárný - setkání u příležitosti 100 let od narození

100. výročí narození Miroslava Kárného historika holocaustu, jednoho ze zakladatelů Terezínské iniciativy a jejího Institutu si připomeneme v úterý 10. září 2019 od 18 hodin. Setkání se koná v Rezidenci primátora hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 1, 1. patro.

 

SVOU ÚČAST PROSÍM POTVRĎTE DO 6. 9. 2019 NA ADRESE institute@terezinstudies.cz.
 

Součástí vzpomínkového setkání budou osobní vzpomínky spolupracovníků, kolegů, přátel i rodinných příslušníků. Vojtěch Blodig, Michal Frankl a Lisa Peschel zhodnotí jeho osobnost a význam odborné práce. Svou vzpomínkou na setkání s M. Kárným přispěje Michal Borges, tajemník Židovské obce v Praze.

 

V následné diskusi bude prostor pro osobní vzpomínky všech, kteří se s M. Kárným a paní Margitou setkali a chtějí s námi své vzpomínky sdílet!


Program večerního setkání je součástí Odborného workshopu k obnovení Terezínských studií a dokumentů - k poctě 100. výročí narození Miroslava Kárného, který je součástí stejnojmenného projektu podpořeného Nadačním fondem obětem holocaustu. V rámci worshopu budou předními zahraničními i tuzemskými odborníky prodiskutovány články, které připravují pro obnovené vydání Terezínských studií a dokumentů ve spolupráci s vídeňským Centrem Simona Wiesenthala a jeho časopisem S:I.M.O.N.

Program workshopu National, transnational, digital? Bohemian Lands in current Holocaust Studies začíná v úterý 10. září 2019 ve 13 hodin ve společenské místnosti Jáchymky - spolkového domu a bývalé židovské školy v Praze v Jáchymově ulici – Jáchymova 3, Praha 1. Workshop se koná v angličtině. Program workshopu zasíláme na vyžádání. Na workshop je nutná samostatná registrace na tereza.stepkova@terezinstudies.cz.
 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Tisková zpráva

4.9.2019