ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

SHKID: představení animovaného filmu v rámci nového mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019

16.10.2019

V pátek 18.10. a v neděli 20.10. proběhne v rámci mezinárodního festivalu PragueSpringFestival 2019 prezentace filmového díla ve vývoji od španělského režiséra a producenta Fernanda Cortíza o dětech uvězněných v Terezině za 2. světové války. Promítání ukázky a následná beseda s režisérem i producentkou a malířkou Isabel Rey Sastre probíhá za participace bohemistky Kateřiny Vlasákové a Soni Králové a  dalších významných osobností a zástupců institucí.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 97 - září 2019

11.10.2019

Zářijové číslo časopisu je věnované Doris Grozdanovičové, která byla dlouholetou redaktorkou tohoto časopisu a která bohužel 21. srpna 2019 zemřela. Dále číslo shrnuje řadu zajímavých akcí, které se udály během letošního léta a září.

>> Celý článek

Česká premiéra filmu „Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.“

3.10.2019

Rádi bychom vás pozvali 15. října 2019 do Kina Pilotů, kde se uskuteční česká premiéra filmu režiséra Stefana Aucha Předposlední svoboda. Krajiny Otty Dova Kulky.

Po promítání filmu proběhne beseda s režisérem.

Kapacita kina je omezena, rezervujte si místa ZDE prostřednictvím tohoto formuláře.

>> Celý článek

Vzpomínka na Doris

17.9.2019

Dne 21. srpna 2019 bohužel odešla naše milá Doris Grozdanovičová. Rádi bychom na ni spolu s Vámi zavzpomínali, a proto Vás srdečně zveme na vzpomínkový večer, který se uskuteční ve čtvrtek 26. 9. v 18h, Sloupový sál, Sněmovní 7.

>> Celý článek

Dánští Židé v Terezíně, 3. 10. 2019

17.9.2019

Srdečně zveme na prezentaaci vědecko-výzkumného projektu Dánští Židé v Terezíně, který v současnosti probíhá na Jihodánské univerzitě v Odense pod vedením prof. Therkela Strædeho.

Prezentace projektu bude součástí společenské setkání u příležitosti stého výročí diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Dánskem, který připravilo Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea a Velvyslanectví Dánska v České republice.

Setkání se uskuteční 3. října v 15.00 v přednáškovém sále v Historické budově Národního muzea (místnost č. 00.102).

 

Registrace nutná. Prosím v případě zájmu potvrďte svou účast na eliska.waageova@terezinstudies.cz do pondělí 30. září.

>> Celý článek

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem. - 18.-20. října 2019

11.9.2019

Zajímá vás otázka práv jednotlivce, boje s předsudky či moderní dějiny? Přemýšlíte, jak uchopit obtížná témata ve výuce? Chcete se seznámit s programem Tváří v tvář historii a nám samým - originální metodou výuky moderních dějin, která umožňuje žákům pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti a v souvislostech?

Pokud ano, pak přijměte naši pozvánku na víkendový seminář, který se uskuteční o víkendu 18. až 20. října v hotelu Benica v Benešově u Prahy.


Uvolnilo se nám několik míst na tomto semináři. Last minute přihlášky přijímáme do konce tohoto týdne. Pro přihlášené do 13.10. je účastnický poplatek 1000 Kč.

 

Absolventi tohoto semináře se budou moci zúčastnit celodenní exkurze do Letů v listopadu a výběrového semináře "Terezínské kabarety ve výuce o holocaustu" v prosinci 2019.


>> Celý článek

Miroslav Kárný - setkání u příležitosti 100 let od narození

4.9.2019

100. výročí narození Miroslava Kárného historika holocaustu, jednoho ze zakladatelů Terezínské iniciativy a jejího Institutu si připomeneme v úterý 10. září 2019 od 18 hodin. Setkání se koná v Rezidenci primátora hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 1, 1. patro.

 

SVOU ÚČAST PROSÍM POTVRĎTE DO 6. 9. 2019 NA ADRESE institute@terezinstudies.cz.
 

>> Celý článek

archiv aktualit

Dánští Židé v Terezíně, 3. 10. 2019

Srdečně zveme na prezentaaci vědecko-výzkumného projektu Dánští Židé v Terezíně, který v současnosti probíhá na Jihodánské univerzitě v Odense pod vedením prof. Therkela Strædeho.

Prezentace projektu bude součástí společenské setkání u příležitosti stého výročí diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Dánskem, který připravilo Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea a Velvyslanectví Dánska v České republice.

Setkání se uskuteční 3. října v 15.00 v přednáškovém sále v Historické budově Národního muzea (místnost č. 00.102).

 

Registrace nutná. Prosím v případě zájmu potvrďte svou účast na eliska.waageova@terezinstudies.cz do pondělí 30. září.

Program:

  • Úvodní slovo (J. E. Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánského králosvství v ČR, Tomáš Kavka, vedoucí ONČD, Judita Matyášová, publicistika, Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy)
  • Situace dánských Židů v době nacistické okupace - přednáška (prof. Therkel Stræde, historik, Jihodánská univerzita, Odense) 
  • Dánští Židé v Terezíně: topografie vzpomínek. Mapování terezínské zkušenosti - prezentace (Pelle Mose Hansen, MA, historik, Jihodánská univerzita, Odense)
  • Setkání s pamětníkem (Ib Katznelson, ekonom, bývalý ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj)
  • Diskuze
  • Číše vína
 

Večer probíhá pod záštitou dánského velvyslance v Praze pana J. E. Ole Frijs-Madsena, u příležitosti stého výročí diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

 

Pozvánka ke stažení (pdf) 

 

Projekt:
Téma 2. světové války v českém prostředí dlouhodobě rezonuje, tomuto zlomovému období novodobých dějin se věnuje nejen odborná, ale i laická veřejnost. Během války, která započala 1. 9. 1939, tedy před 80 lety, zemřelo v důsledku nacistické totalitní ideologie kolem padesáti miliónů osob, z toho šest miliónů evropských Židů. Na českém území nacisté vytvořili koncentrační tábor v Terezíně a sváženi tam byli Židé nejen z Protektorátu Čechy a Morava, ale i z Německa, Rakouska, Nizozemska, Slovenska, Maďarska nebo Dánska.

„Když nás převezli z Ravensbrücku do Terezína, pospíšili si naši příbuzní nás uvítat. Moji vyhublou matku, jíž se útrapami podivně zkřivila tvář, musel podpírat z jedné strany její otec, z druhé mladší sestra. Náš zubožený stav je nesmírně vyděsil,“ vzpomíná na příjezd do terezínského ghetta v roce 1944  Ib Katzelson ve své knize Nech hod odejít, dánské dítě v Ravensbrücku a Terezíně, jejíž anglická verze vyšla v letošním roce.
   
V českém povědomí ne příliš známé téma dějin dánských Židů deportovaných a vězněných v terezínském ghettu v letech 1943-45 a osvobozených díky stálému tlaku dánských úřadů přiblíží přednáška odborníka na dějiny nacismu a holokaustu prof. Therkela Strædeho.

V rámci Strædeho aktuálního výzkumu Dánští Židé v Terezíně (1943-1945), Topografie vzpomínek vznikla speciální interaktivní mapa reflektující subjektivní vzpomínky a emoce přeživších na místa nacistické perzekuce digitálně zapracované do plánů města. Aktuální výsledky projektu jsou zveřejněny prostřednictvím webové stránky www.danskejoederitheresienstadt.org, přinášející formou virtuálního průvodce městem informace o životě v ghettu a zkušenostech jejich obyvatel s holocaustem. Jednou z budov, kde se dánští Židé vyskytovali, jsou i Hamburská kasárna, kde jsou v současnosti umístěny depozitáře Historického muzea Národního muzea.


Národní muzeum chce prostřednictvím přednášky, která se bude věnovat právě pobytu dánských občanů židovského původu na území protektorátu a dalším společným otázkám českých a dánských dějin, ukázat příklad pozoruhodného jednání a postojů občanské společnosti v Dánsku, která dokázala vzdorovat bezpráví a brutalitě a přispět tak ke konfrontaci s českou dějinnou zkušeností.


Období totality, ať nacistické nebo komunistické, patří mezi významná témata výzkumu a reflexe předních paměťových institucí. Likvidace nežádoucích etnických, politických nebo náboženských skupin na okupovaných územích bylo v celé Evropě extrémním činem nacistické moci, na kterém lze ale mimo jiné sledovat rozdílný přístup ve vztahu nejen lokálních úřadů a obyvatelstva dané země k tomuto aktu totalitního režimu, ale i k lidským právům a lidské důstojnosti obecně.

V případě dotazů ohledně konání akce a její organizace, kontaktujte Olgu Vlčkovou – olga_vlckova@nm.cz.

 

Termín prezentace je symbolicky vybrán u příležitosti 76. výročí německé „Judenaktion“ v Dánsku, kdy nacisté v roce 1943 násilně odvlekli 470 Židů do Terezína Na příkladu postojů dánské společnosti k židovské menšině lze ukázat, jak se dalo během nacistické okupace v otázce ochrany židovských spoluobčanů zachovat. Většina občanů vyjádřila aktivní postoj během rasistických čistek a pomáhala Židům, kterých bylo v Dánsku kolem 7 000, se dostat do bezpečí. Nacistům se podařilo uvěznit pouze malé množství dánských občanů židovského původu, které intervenovali do terezínského ghetta.

17.9.2019