ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

„Jinak bychom tady nebyli.“ Příběh rodiny Dychovy z obce Hrušky

21.1.2021

Josef a Estera Dychovi byli v květnu 1943 i se svými osmi dětmi deportováni do tzv. cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Jediný z rodiny, kdo se vyhnul deportaci a přežil válku, byl nemanželský syn Damián. Důležitou roli při jeho záchraně sehráli tehdejší starosta obce Hrušky a jeho předchůdce, u nějž byl Damián zaměstnán.

Osud rodiny Dychovy z jihomoravské obce Hrušky nám 27. ledna 2021 představí historik Michal Schuster. On-line přednáška začíná v 16.30, pro přístup do místnosti na Zoom se registrujte zde.

 

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové; 12.-13. března 2021 (pátek-sobota), Benešov

19.1.2021

Na základě dlouholetých zkušeností s metodou Tváří v tvář historii otevíráme novou sérii vzdělávacích seminářů. První z nich proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. března 2021 v středočeském Benešově. Ústředním tématem tohoto dvoudenního semináře bude příběh Anny Frankové, její rodiny, zachránců a odkazu pro současnost.

 

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu a pojeďte s námi do Benešova.

>> Celý článek

Nabídka spolupráce: grafik / grafička

5.1.2021

Pro vzdělávací projekt Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání podpořeném v programu Active Citizens Fund hledáme grafičku/grafika.
 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 102 - listopad 2020

2.12.2020

Na titulní straně listopadového čísla nalezne čtenář unikátní fotografii židovského transportu, uvnitř reportáž z připomínky zahájení transportů, reportáž z trochu jiné Terezínské tryzny a několik studentských prací ze soutěže Památníku Terezín. Dostali jsme také smutné zprávy o úmrtí J. Krause a E. Bezdíčkové. Zveřejňujeme anonci nového filmu Zpráva (o slavném útěku A. Wetzlera a R. Vrby z pekla Osvětimi), který přijde do českých kin v lednu příštího roku.

>> Celý článek

Seminář Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace, Brémy, 23. až 25. ledna 2021

9.11.2020

Institut Terezínské iniciativy a Centropa připravili třídenní mezinárodní seminář pro pedagogy z České republiky, Slovenska a Německa s názvem Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace.

Seminář se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu v termínu 23. až 25. ledna 2021 v Brémách v Německu.

 

Přihlášku vyplňte do 30. 11. 2020 na http://bit.ly/bremen2021_CZ.

 

V případě nepříznivé epidemiologické situace se seminář uskuteční ve stejném termínu v online podobě.

>> Celý článek

Uzavření kanceláře a knihovny Institutu Terezínské iniciativy

15.10.2020

Z důvodu zhoršené epidemiologické situace a s ohledem na platná vládní nařízení je Knihovna Institutu Terezínské iniciativy a také naše kancelář až do odvolání uzavřena. Kdybyste něco potřebovali, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailů, buď přímo na osobní adresy nebo přes institute@terezinstudies.cz. Děkujeme za pochopení a přejeme všem pevné zdraví. Opatrujte se.

>> Celý článek

Spolkový kříž za zásluhy pro přeživšího holocaustu Tomana Broda

6.10.2020

Na Německém velvyslanectví v Praze byl dne 5. října předán Záslužný kříž se stuhou Záslužného řádu Spolkové republiky Německo historikovi a přeživšímu holocaustu Tomanu Brodovi. Vysoké vyznamenání mu propůjčil spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier za zásluhy o česko-německé usmíření.

 

Je nám ctí, že můžeme pana Tomana Broda zvát na besedy v rámci našich seminářů jak pro pedagogy, tak pro žáky. Děkujeme Německému velvyslanectví v Praze za pozvání při této příležitosti.

>> Celý článek

archiv aktualit

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu

Co je demokracie pro Vás? Jaký obraz demokracie byste namalovali Vy?

 

 

  • Myslíte si, že demokracii „umíme“? Nebo bychom se měli demokracii učit, kriticky jí zkoumat a porozumět jí? A když, jak bychom se jí měli učit a nebo ji dokonce trénovat?
  • Zajímá Vás, jak využít dějiny k tomu, abychom se učili moderní demokracii?
  • Můžeme se o demokracii něco naučit z historie holocaustu?
  • Chcete se naučit hledat příběhy ukryté v autentických dokumentech?


Hledáte cestu, jak o demokracii mluvit se žáky i rodiči, probírat kontroverzní témata a nepoškodit si přitom vzájemné vztahy?


Kurz proběhne od 13. října 2020 do února 2021 kombinovanou formou online výuky s možností účasti na offlinových setkáních kurzu.

Napište si o více informací lektorce Daně Gabaľové na dana.gabalova@terezinstudies.cz nebo se rovnou přihlaste: https://bit.ly/kompetenceITI.

 
Kurz Kompetencí pro demokratickou kulturu jsme vytvořili a poprvé vyzkoušeli ve školním roce 2018/2019. V tomto projektu se nám povedlo zjistit, že oblast „kompetencí pro demokratickou kulturu“ je i pro nás značně nejasná a nesrozumitelná, zároveň ale vytvořit pro atmosféru, ve které jsme principy demokratické kultury společně sdíleli a zažívali.  


„Když jsem sem přišla v říjnu poprvé, dívala se kolem sebe a poslouchala ostatní, říkala jsem si – proč tu jsem, co mám s těmito lidmi společného? Jsou na úplně jiných typech škol, řeší úplně jiné problémy, nerozumím tomu, co říkají, a nesouhlasím s jejich názory. Teď, po necelém roce vidím, kolik se toho můžeme od sebe naučit. Vidím, že nemusím souhlasit se vším, co říkáte nebo děláte, můžeme volit jiná řešení problémů a stejně si můžeme rozumět, inspirovat se a pomáhat si.“ řekla na konci Martina.

V roce 2019 jsme znovu uspěli v dotačním řízení Evropských sociálních fondů a Magistrátu hlavního města Prahy a naplánovali jsme dva další šestidílné kurzy pro pražské pedagogy, inovované podle zkušeností z prvního. Když jsme jeho letošní jarní běh museli kvůli pandemii COVID-19 zrušit a přesunout na podzim, nechtěli jsme si tehdy připustit, že se skutečně situace může na podzim opakovat.


Teď víme, že čekat „až to bude zase jako dřív“ nemá cenu a rozhodli jsme se celý první běh kurzu převést do online podoby. To neznamená jen „překliknout“ do virtuálního prostředí…
Ale to Vy jistě víte lépe než my! Víme, že máte s touto formou výuky z jara bohaté zkušenosti. A možná stejně jako my hledáte lepší programy a nástroje k její realizaci. Pojďme společně vyzkoušet nové postupy, vzájemně se učit  a vyměňovat si zkušenosti, které se nám budou v budoucnu určitě hodit.


Co Vám můžeme nabídnout:
    • Lekce a workshopy vedené zkušenými lektory. Využíváme ověřenou vzdělávací metodu Tváří tvář historii a sobě samým - využití metod kritického myšlení, zážitkového učení, debatních metod a rozvoj komunikačních dovedností
    • kvalitní a prověřené historické studie, materiály a informace, které jsme v Institutu TI vybádali a jejich využití ve výuce
    • setkání s lidmi, které označujeme jako příslušníky menšin, a jejich pohledy na naše moderní dějiny jako podnět k přemýšlení o tom, jak je vnímáme a vyprávíme
    • přednášky a diskuse s odborníky na dějiny holocaustu
    • aktivity, které můžete využít přímo při práci se žáky
    • zapojení se do komunity kolem Institutu Terezínské iniciativy včetně mezinárodních projektů a setkání
    • inspiraci a motivaci pro vytváření vlastních aktivit a projektů ve škole i v životě


Co očekáváme od Vás?
    • nasazení a chuť se učit novým věcem
    • aktivní a nelehké přemýšlení o naší společné historii i současnosti (a také budoucnosti)
    • aktivní zapojení a ochotu podělit se a námi o svoje zkušenosti a příběhy
    • ochotu trénovat věci, které společně probereme a sdílení dojmů i pocitů z procesu tréninku i aplikace v praxi  
    • sdílení zkušeností z Vaší výuky, nápady, návody a podněty pro všechny účastníky kurzu

Nebude to jednoduché! Pokud máte odvahu do toho s námi jít, napište si o více informací lektorce Daně Gabaľové na dana.gabalova@terezinstudies.cz nebo se rovnou přihlaste: https://bit.ly/kompetenceITI.

 

Program kurzu


Celý kurz je rozdělen do pěti vzdělávacích celků a závěrečné prezentace. Bude probíhat formou interaktivních webinářů, které budou až na první blok začínat ve 14.30. Z důvodu změny na on-line kurz a pevných termínů lektora, začínáme seminářem věnovaným komunikaci. Kontext demokracie, demokratické kultury a školy získáme v rámci druhého vzdělávacího celku. V rámci webinářů jsou samozřejmostí přestávky.

Rovná komunikace a řešení konfliktů, lektor Michal Dubec

  • jednodenní blok formou webináře, úterý 13. října 2020, začátek 9.00, délka 9 vyučovacích hodin

Proč jednáme a komunikujeme způsoby, které nás zraňují. Jak to udělat tak, abychom při komunikaci se žáky, s rodiči, s kolegy předešli konfliktům a dosáhli přijatelných výsledků. To a mnohem víc si vysvětlíme a na příkladech z praxe vyzkoušíme s lektorem komunikace Michalem Dubcem.

Kompetence pro demokratickou kulturu – (Demokracie a škola), lektorky Dana Gabaľová a Marie Smutná

  • blok je rozdělen na 3 půldenní webináře: úterý 27. října (5 hodin), čtvrtek 5. listopadu (5 hodin) a čtvrtek 12. listopadu (6 hodin), začátek vždy ve 14.30

Jak funguje demokracie? Jak se to projevuje ve škole? Můžeme se demokracii naučit? A co jsou to ty kompetence pro demokratickou kulturu, jak souvisí s obsahem kurzu a jak nám mohou při vzdělávání pomoct.

Historická paměť a vyrovnání s minulostí, lektoři Peter Sokol a Roman Anýž

  • blok původně plánovaný jako víkendový je rozdělen do 4 půldenních webinářů: pátek a sobota 20. a 21. listopadu, pátek a sobota 27. a 28. listopadu, začátek vždy ve 14.30 a délka vždy 5 hodin

Jak využít historické události k porozumění dnešnímu světu? Budeme pracovat s autentickými dokumenty a vzpomínkami. Zamyslíme se nad tím, proč je dobré při práci s kontroverzními tématy začít historickou studií. Pomocí metody Tváří v tvář historii a sobě samým nás vzdělávacím celkem provedou Roman Anýž a Peter Sokol.

Debatní metody, lektorky Dana Gabaľová a Marie Smutná

  • blok rozdělen na dva půldenní webináře: středa 6. ledna a středa 13. ledna 2021, začátek vždy ve 14.30, délka vždy 4 hodiny

Co všechno může být kontroverzním tématem? Existují témata, která vaši třídu rozdělují do nesmiřitelných táborů? Jak debatovat a nesklouznout k argumentačním faulům? Několik způsobů, jak tato témata otevírat a jak s nimi dále pracovat prostřednictvím metod deep democracy a kritického myšlení, si v rámci webinářů ukážeme a vyzkoušíme na konkrétních příkladech.

Rozhodnutí angažovat se, lektorky Dana Gabaľová, Marie Smutná a hosté (budou upřesněni)

  • blok rozdělen na dva půldenní webináře: středa 27. ledna a úterý 2. února, začátek vždy ve 14.30, délka vždy 4 hodiny

Jak může jednotlivec měnit svět kolem sebe? Jak malá akce nebo kolik hlasů je potřeba, aby mohla nastat změna? Jak vnímají svoje postavení ve společnosti menšiny? Setkání s hostem a úvaha nad tím, jak se angažovat, je také součástí přípravy na závěrečnou prezentaci.

Závěrečné setkání, lektorky Dana Gabaľová a Marie Smutná, host

  • blok rozdělen na dva půldenní webináře: pátek a sobota 12. a 13. února, začátek vždy ve 14.30, délka vždy 5 hodin

Závěrečné dva webináře budou věnovány vašim prezentacím. Podělíte se o své zkušenosti s využitím aktivit a principů kompetencí pro demokratickou kulturu.
 

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Program ke stažení (pdf)

 

Kurz je akreditovaný v rámci DVPP (č. akreditace MSMT11407/20202264).
Kurz Kompetencí pro demokratickou kulturu je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).

24.9.2020