ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Procházka při příležitosti Veřejného čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021

7.4.2021

Nebýt pandemických okolností, rádi bychom vás na tuto procházku připomínající oběti holocaustu pozvali osobně.  Ale rozhodli jsme se zpracovat archivní materiály tak, abyste si trasu mohli projít sami a podklady mít ve svém mobilu, tabletu či si je doma vytisknout.

Kromě materiálů budou vašimi průvodci i kameny zmizelých – Stolpersteine, unikátní celosvětový projekt, který pomocí bronzových destiček připomíná poslední místa pobytu obětí holocaustu.

V okolí jednoho bloku na Starém Městě se seznámíte s tvářemi a osudy čtyř židovských rodin. Všichni se snažili uniknout svému osudu a vycestovat, ale bohužel neúspěšně a zahynuli v nacistických ghettech a vyhlazovacích táborech.

 

Procházku si můžete stáhnout zde (pdf)


 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 104 - březen 2021

25.3.2021

Březnové číslo přináší projevy v Senátu při příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti vysílané na ČT 24. Vzpomněli jsme na P. Stránského při příležitosti jeho nedožitých stých narozenin. Tryzna za oběti rodinného tábora se letos konala v on-line přenosu. Logo Googlu upozornilo na nedožité 105. narozeniny F. Hirsche. Transgeneračnímu přenosu traumatu se věnuje příspěvek Covid a generace po holocaustu. Michal Stránský, šéfredaktor.

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu prostřednictvím metody Facing History and Ourselves / Tváří v tvář historii

11.3.2021

V květnu otevíráme nový běh kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.


Vyzkoušíte si, jak pracovat s kontroverzními tématy a jak pro diskusi o nich vytvořit bezpečné prostředí. K tomu, abychom lépe rozuměli současnému světu a fungování demokratické společnosti, využíváme postupy a metody Facing History and Ourselves (Tváří v tvář historii). Tato metoda pomáhá pochopit dějinné události v jejich komplikovanosti. Připomíná hodnotu lidského života, podporuje diskusi o odpovědnosti, a napomáhá vyrovnávání se s traumatickou a bolestnou minulostí. Jednotlivé aktivity vytvářejí logický celek.  

I v online prostředí je většina lekcí interaktivních a umožňuje setkávání ve dvojicích a malých skupinkách.
 

 • Kurz probíhá od 13. května do konce listopadu 2021.
 • Účast je díky podpoře OP PPR ZDARMA.
 • Přihlašte se.
 • Hlásit se můžete do 19. dubna.
   

>> Celý článek

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa 2021, 8. dubna

8.3.2021

16. ročník připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa proběhne 8. dubna 2021 od 14.00 do 17.00.

Bohužel stejně jako v loňském roce se s Vámi i letos můžeme setkat pouze ve virtuálním světě.

 

Jak se můžete připojit – co udělat jako první krok?


Do živého čtení se prosím registrujte prostřednictvím tohoto krátkého formuláře.


Pokud si nebudete s vyplněním formuláře vědět rady, napište nám na e-mail jomhasoa@terezinstudies.cz a my se s Vámi rádi domluvíme individuálně.

 

Živé vysílání letošního Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa sledujte od 14.00 do 17.00 na tomto odkazu.

 

 

>> Celý článek

Nikdy nesmíme zapomenout, že jsme posly!

19.2.2021

Pavel Stránský se narodil 20. února 1921 v Praze. Do let jeho dospívání postupně vstoupila nacistická okupace Československa a postupující diskriminace židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. 1. prosince 1941 jsem byl zařazen do transportu jednoho tisíce mladých mužů a odvezen do Terezína – jednalo se o transport s označením AK II – tzv. Aufbaukomando (komando výstavby). K jeho nedožitým stým narozeninám jsme připravili na našem vzdělávacím portálu holocaust.cz životopisný článek.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti, kurz lektorských dovedností

12.2.2021

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA

Uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021

 

Informace a program kurzu

Více informací o projektu

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 103 - leden 2021

3.2.2021

V listopadu 2020 tomu bylo 80 let, co se v Haifě potopil parník Patria. Uplynulý rok v Památníku Terezín, v Institutu Terezínské iniciativy, v Židovském muzeu v Praze a v Památníku ticha byl námětem zpráv z těchto organizací, reportáž ze zapálení prvního chanukového světla v Praze – Bubnech. Nad 5 fotografiemi jsme vzpomněli na vznik a první léta Terezínské iniciativy, otištění několika studentských výtvarných i literárních prací zakončilo první vydání letošního roku.

>> Celý článek

archiv aktualit

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu

Co je demokracie pro Vás? Jaký obraz demokracie byste namalovali Vy?

 

 

 • Myslíte si, že demokracii „umíme“? Nebo bychom se měli demokracii učit, kriticky jí zkoumat a porozumět jí? A když, jak bychom se jí měli učit a nebo ji dokonce trénovat?
 • Zajímá Vás, jak využít dějiny k tomu, abychom se učili moderní demokracii?
 • Můžeme se o demokracii něco naučit z historie holocaustu?
 • Chcete se naučit hledat příběhy ukryté v autentických dokumentech?


Hledáte cestu, jak o demokracii mluvit se žáky i rodiči, probírat kontroverzní témata a nepoškodit si přitom vzájemné vztahy?


Kurz proběhne od 13. října 2020 do února 2021 kombinovanou formou online výuky s možností účasti na offlinových setkáních kurzu.

Napište si o více informací lektorce Daně Gabaľové na dana.gabalova@terezinstudies.cz nebo se rovnou přihlaste: https://bit.ly/kompetenceITI.

 
Kurz Kompetencí pro demokratickou kulturu jsme vytvořili a poprvé vyzkoušeli ve školním roce 2018/2019. V tomto projektu se nám povedlo zjistit, že oblast „kompetencí pro demokratickou kulturu“ je i pro nás značně nejasná a nesrozumitelná, zároveň ale vytvořit pro atmosféru, ve které jsme principy demokratické kultury společně sdíleli a zažívali.  


„Když jsem sem přišla v říjnu poprvé, dívala se kolem sebe a poslouchala ostatní, říkala jsem si – proč tu jsem, co mám s těmito lidmi společného? Jsou na úplně jiných typech škol, řeší úplně jiné problémy, nerozumím tomu, co říkají, a nesouhlasím s jejich názory. Teď, po necelém roce vidím, kolik se toho můžeme od sebe naučit. Vidím, že nemusím souhlasit se vším, co říkáte nebo děláte, můžeme volit jiná řešení problémů a stejně si můžeme rozumět, inspirovat se a pomáhat si.“ řekla na konci Martina.

V roce 2019 jsme znovu uspěli v dotačním řízení Evropských sociálních fondů a Magistrátu hlavního města Prahy a naplánovali jsme dva další šestidílné kurzy pro pražské pedagogy, inovované podle zkušeností z prvního. Když jsme jeho letošní jarní běh museli kvůli pandemii COVID-19 zrušit a přesunout na podzim, nechtěli jsme si tehdy připustit, že se skutečně situace může na podzim opakovat.


Teď víme, že čekat „až to bude zase jako dřív“ nemá cenu a rozhodli jsme se celý první běh kurzu převést do online podoby. To neznamená jen „překliknout“ do virtuálního prostředí…
Ale to Vy jistě víte lépe než my! Víme, že máte s touto formou výuky z jara bohaté zkušenosti. A možná stejně jako my hledáte lepší programy a nástroje k její realizaci. Pojďme společně vyzkoušet nové postupy, vzájemně se učit  a vyměňovat si zkušenosti, které se nám budou v budoucnu určitě hodit.


Co Vám můžeme nabídnout:
    • Lekce a workshopy vedené zkušenými lektory. Využíváme ověřenou vzdělávací metodu Tváří tvář historii a sobě samým - využití metod kritického myšlení, zážitkového učení, debatních metod a rozvoj komunikačních dovedností
    • kvalitní a prověřené historické studie, materiály a informace, které jsme v Institutu TI vybádali a jejich využití ve výuce
    • setkání s lidmi, které označujeme jako příslušníky menšin, a jejich pohledy na naše moderní dějiny jako podnět k přemýšlení o tom, jak je vnímáme a vyprávíme
    • přednášky a diskuse s odborníky na dějiny holocaustu
    • aktivity, které můžete využít přímo při práci se žáky
    • zapojení se do komunity kolem Institutu Terezínské iniciativy včetně mezinárodních projektů a setkání
    • inspiraci a motivaci pro vytváření vlastních aktivit a projektů ve škole i v životě


Co očekáváme od Vás?
    • nasazení a chuť se učit novým věcem
    • aktivní a nelehké přemýšlení o naší společné historii i současnosti (a také budoucnosti)
    • aktivní zapojení a ochotu podělit se a námi o svoje zkušenosti a příběhy
    • ochotu trénovat věci, které společně probereme a sdílení dojmů i pocitů z procesu tréninku i aplikace v praxi  
    • sdílení zkušeností z Vaší výuky, nápady, návody a podněty pro všechny účastníky kurzu

Nebude to jednoduché! Pokud máte odvahu do toho s námi jít, napište si o více informací lektorce Daně Gabaľové na dana.gabalova@terezinstudies.cz nebo se rovnou přihlaste: https://bit.ly/kompetenceITI.

 

Program kurzu


Celý kurz je rozdělen do pěti vzdělávacích celků a závěrečné prezentace. Bude probíhat formou interaktivních webinářů, které budou až na první blok začínat ve 14.30. Z důvodu změny na on-line kurz a pevných termínů lektora, začínáme seminářem věnovaným komunikaci. Kontext demokracie, demokratické kultury a školy získáme v rámci druhého vzdělávacího celku. V rámci webinářů jsou samozřejmostí přestávky.

Rovná komunikace a řešení konfliktů, lektor Michal Dubec

 • jednodenní blok formou webináře, úterý 13. října 2020, začátek 9.00, délka 9 vyučovacích hodin

Proč jednáme a komunikujeme způsoby, které nás zraňují. Jak to udělat tak, abychom při komunikaci se žáky, s rodiči, s kolegy předešli konfliktům a dosáhli přijatelných výsledků. To a mnohem víc si vysvětlíme a na příkladech z praxe vyzkoušíme s lektorem komunikace Michalem Dubcem.

Kompetence pro demokratickou kulturu – (Demokracie a škola), lektorky Dana Gabaľová a Marie Smutná

 • blok je rozdělen na 3 půldenní webináře: úterý 27. října (5 hodin), čtvrtek 5. listopadu (5 hodin) a čtvrtek 12. listopadu (6 hodin), začátek vždy ve 14.30

Jak funguje demokracie? Jak se to projevuje ve škole? Můžeme se demokracii naučit? A co jsou to ty kompetence pro demokratickou kulturu, jak souvisí s obsahem kurzu a jak nám mohou při vzdělávání pomoct.

Historická paměť a vyrovnání s minulostí, lektoři Peter Sokol a Roman Anýž

 • blok původně plánovaný jako víkendový je rozdělen do 4 půldenních webinářů: pátek a sobota 20. a 21. listopadu, pátek a sobota 27. a 28. listopadu, začátek vždy ve 14.30 a délka vždy 5 hodin

Jak využít historické události k porozumění dnešnímu světu? Budeme pracovat s autentickými dokumenty a vzpomínkami. Zamyslíme se nad tím, proč je dobré při práci s kontroverzními tématy začít historickou studií. Pomocí metody Tváří v tvář historii a sobě samým nás vzdělávacím celkem provedou Roman Anýž a Peter Sokol.

Debatní metody, lektorky Dana Gabaľová a Marie Smutná

 • blok rozdělen na dva půldenní webináře: středa 6. ledna a středa 13. ledna 2021, začátek vždy ve 14.30, délka vždy 4 hodiny

Co všechno může být kontroverzním tématem? Existují témata, která vaši třídu rozdělují do nesmiřitelných táborů? Jak debatovat a nesklouznout k argumentačním faulům? Několik způsobů, jak tato témata otevírat a jak s nimi dále pracovat prostřednictvím metod deep democracy a kritického myšlení, si v rámci webinářů ukážeme a vyzkoušíme na konkrétních příkladech.

Rozhodnutí angažovat se, lektorky Dana Gabaľová, Marie Smutná a hosté (budou upřesněni)

 • blok rozdělen na dva půldenní webináře: středa 27. ledna a úterý 2. února, začátek vždy ve 14.30, délka vždy 4 hodiny

Jak může jednotlivec měnit svět kolem sebe? Jak malá akce nebo kolik hlasů je potřeba, aby mohla nastat změna? Jak vnímají svoje postavení ve společnosti menšiny? Setkání s hostem a úvaha nad tím, jak se angažovat, je také součástí přípravy na závěrečnou prezentaci.

Závěrečné setkání, lektorky Dana Gabaľová a Marie Smutná, host

 • blok rozdělen na dva půldenní webináře: pátek a sobota 12. a 13. února, začátek vždy ve 14.30, délka vždy 5 hodin

Závěrečné dva webináře budou věnovány vašim prezentacím. Podělíte se o své zkušenosti s využitím aktivit a principů kompetencí pro demokratickou kulturu.
 

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

Program ke stažení (pdf)

 

Kurz je akreditovaný v rámci DVPP (č. akreditace MSMT11407/20202264).
Kurz je součástí projektu Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu, který je spolufinancován Evropskou unií a probíhá v rámci Operačního programu Praha - pól růstu (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001435).

 

logolink-OP-PPR 2020

24.9.2020