ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu

24.9.2020

Co je demokracie pro Vás? Jaký obraz demokracie byste namalovali Vy?

 

 

 • Myslíte si, že demokracii „umíme“? Nebo bychom se měli demokracii učit, kriticky jí zkoumat a porozumět jí? A když, jak bychom se jí měli učit a nebo ji dokonce trénovat?
 • Zajímá Vás, jak využít dějiny k tomu, abychom se učili moderní demokracii?
 • Můžeme se o demokracii něco naučit z historie holocaustu?
 • Chcete se naučit hledat příběhy ukryté v autentických dokumentech?


Hledáte cestu, jak o demokracii mluvit se žáky i rodiči, probírat kontroverzní témata a nepoškodit si přitom vzájemné vztahy?


Kurz proběhne od 13. října 2020 do února 2021 kombinovanou formou online výuky s možností účasti na offlinových setkáních kurzu.

Napište si o více informací lektorce Daně Gabaľové na dana.gabalova@terezinstudies.cz nebo se rovnou přihlaste: https://bit.ly/kompetenceITI.

>> Celý článek

Výchova k respektu a toleranci. Anne Franková: Nechte mě být, jaká jsem; 16. až 18. října 2020, Praha

7.8.2020

Začátkem dubna se měl konat náš tradiční a velmi oblíbený víkendový seminář vedený Petrem Sokolem a Romanem Anýžem. Seminář jsme museli v souvislosti s epidemií koronaviru přesunout na podzimní termín. Proběhne tedy o víkendu 16. až 18. října v pražském hotelu Villa a uvolnily se nám několik míst.

 


Nejen, že si osvojíte nové metody pro svou výuku, ale jako absolventi našich kurzů získáte možnost zúčastnit se spolu s námi řady zajímavých akcí v České republice i v zahraničí.

>> Celý článek

Podpořte činnost památníku Beit Theresienstadt

25.6.2020

Bejt Terezín - Beit Theresienstadt - Dům Terezína je organizace založená v 70. letech svědky holocaustu, kteří museli emigrovat z Československa. Od svého založení úzce spolupracovali s Terezínskou iniciativou i Institutem TI v dokumentačních projektech - zj. ve sdílení informací o bývalých vězních Terezína.


V době celosvětové epidemie koronavirem letos na jaře přišla organizace, která provozuje nejen unikátní archiv, ale také unikátní muzeum a dělá mnoho vzdělávacích projektů, o většinu svých příjmů. Její ředitelka společně s kolegyní chodily do práce zadarmo a podařilo se jim postupně získat finanční zdroje alespoň na základní provoz.

>> Celý článek

Výroční zpráva Institutu Terezínské iniciaitivy za rok 2019

24.6.2020

Jaký byl rok 2019, si můžete připomenout spolu s námi prostřednictvím Výroční zprávy za rok 2019.

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti. Letní škola pro pedagogy, 18.-21. 8. 2020

12.6.2020

Ve společnosti jsou přítomna témata, která nás názorově rozdělují, při kterých převládají emoce nad argumenty, o kterých raději mlčíme, než bychom o nich mluvili. Čtvrtý ročník Letní školy se věnuje právě těmto tématům a také tomu, jak s nimi pracovat.


Institut Terezínské iniciativy připravil ve spolupráci s Anne Frank House z Amsterodamu, Nadací Milana Šimečky z Bratislavy, Anne Frank Zentrum v Berlíně a Muzeem romské kultury a dalšími čtvrtý ročník Letní školy.

 

Letní škola se uskuteční v termínu 18. až 21. srpna 2020 v Brně.

 

Letní škola je akreditovaná Ministerstvem školství (MŠMT 11407/2020-2-264) a absolventi získají osvědčení.

>> Celý článek

Výstava „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ míří do Jevíčka

9.6.2020

Putovní výstava „Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“ přerušila kvůli epidemii koronaviru své putování po českých školách. Nyní se vrací – v červenci bude k vidění v synagoze v Jevíčku. Výstava je zde součástí akcí Roku židovské paměti, které město pro tento rok připravilo.

>> Celý článek

Databáze obětí na holocaust.cz má novou část: Údaje o obětech rasového pronásledování Romů, Sintů a dalších osob označených za “cikány” na území ČR během druhé světové války

13.5.2020

Na portálu holocaust.cz jsme v rámci Databáze obětí zveřejnili údaje o 329 obětech nacistické genocidy „cikánů” z území dnešní ČR. Jedná se o lidi, kteří zahynuli v protektorátním "cikánském táboře" Lety u Písku. Nacistická rasistická perzekuce lidí označených za „cikány“ se za druhé světové války dotkla většiny Romů a Sintů na území dnešní ČR. Veřejně přístupná část databáze zobrazuje základní údaje o jednotlivých vězních zemřelých v tomto táboře v době jeho trvání od srpna 1942 do srpna 1943, tj. jméno a příjmení, datum a místo narození, datum příchodu do tábora, datum odchodu z tábora, datum a místo úmrtí. Větší část zjištěných údajů je uložena z důvodu ochrany osobních údajů v neveřejné části databáze, která je určena pro registrované badatele a pozůstalé. Zájemci mohou své dotazy směřovat také přímo na pracovníky ITI na email database@terezinstudies.cz.
 

>> Celý článek

archiv aktualit

Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti. Letní škola pro pedagogy, 18.-21. 8. 2020

Ve společnosti jsou přítomna témata, která nás názorově rozdělují, při kterých převládají emoce nad argumenty, o kterých raději mlčíme, než bychom o nich mluvili. Čtvrtý ročník Letní školy se věnuje právě těmto tématům a také tomu, jak s nimi pracovat.


Institut Terezínské iniciativy připravil ve spolupráci s Anne Frank House z Amsterodamu, Nadací Milana Šimečky z Bratislavy, Anne Frank Zentrum v Berlíně a Muzeem romské kultury a dalšími čtvrtý ročník Letní školy.

 

Letní škola se uskuteční v termínu 18. až 21. srpna 2020 v Brně.

 

Letní škola je akreditovaná Ministerstvem školství (MŠMT 11407/2020-2-264) a absolventi získají osvědčení.

 

V rámci Letní školy absolvujete workshopy a diskuse vedené lektory Institutu Terezínské iniciativy a partnerských organizací, budete mít možnost účastnit se komentované prohlídky expozice Muzea romské kultury, navštívíte sídlo Židovské obce v Brně a dostanete prostor představit své vlastní projekty a aktivity. Tradičně se společně zúčastníme pietního aktu u památníku v místě bývalého tzv. „cikánského tábora“ v Hodoníně u Kunštátu.


Letní škola 2020 je součástí projektu „ Nechte mě být, jaká jsem. Hledání konstruktivního dialogu v polarizované společnosti”, který vznikl na základě sdílení zkušeností se vzděláváním čtyř organizací ze čtyř zemí. Společně hledáme cesty, jak vést diskusi o složitých a polarizujících tématech tak, aby nevedla k projevům nenávisti, ale ke konstruktivnímu dialogu.


Pracujeme metodou Tváří v tvář historii (Facing history and Ourselves), kterou můžete znát z našich dalších vzdělávacích projektů. Využíváme mnohaletých zkušeností, které partneři projektu získali při práci s výstavou " Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové", a s tématy, které příběh Anne otvírá jako je diskriminace a porušování rovných práv jednotlivců a skupin.
 

V rámci programu si budeme pokládat otázky

 • Jaké témata rozdělují společnost, skupiny nebo třeba vaši třídu?
 • Jak pracovat s historickými tématy, abychom otevírali dialog o současném dění?
 • Jak mluvit o polarizačních tématech s respektem k jiným hodnotám, názorům a postojům?

Při hledání odpovědí na tyto otázky

 • se zaměříme na situace, které v minulosti rozdělovali nebo dnes rozdělují společnost,
 • představíme různé metody práce s polarizujícímí tématy,
 • na příkladech z minulosti si ukážeme, jak polarizace společnosti vede k diskriminaci, porušování lidských práv jednotlivců i skupin a vzniku autoritářských a totalitních společností,
 • zúčastníme se pietního aktu u památníku v místě bývalého tzv. „ cikánského tábora“ v Hodoníně u Kunštátu,
 • vyzkoušíme si, jak využít příběhy z historie k tomu, abychom kontroverzní témata aktivně a bezpečně přinesli do výuky a mohli o nich diskutovat s žáky.
 

Letní škola proběhne v kongresovém sálu hotelu eFi, v prostorách Muzea romské kultury v Brně a v brněnské pobočky Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. Ubytování účastníků letní školy je zajištěno v hotelu eFi, na dvojlůžkových pokojích. Dále je pro vás zajištěna strava, materiály a doprava na pietní akt do Hodonína a zpět.


Semináře budou probíhat převážně v češtině a slovenštině. Anglicky vedené semináře budou tlumočeny do češtiny.


Letní škola začíná 18. 8. v 16.00, pokoje pro vás budou připraveny standardně od 14.00. Program končí 21. 8. v odpoledních hodinách.


Účastnický poplatek je 1200 Kč při vyplnění přihlášky do 23. 6. 2020 Pro přihlášené po tomto datu je poplatek 1500 Kč. V odůvodněných případech vám můžeme po individuální domluvě přispět na cestovní výdaje.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)

 

Kontakty:
Organizace: Eliška Waageová, eliska.waageova@terezinstudies.cz, 00420 737 432 233
Program: Dana Gabaľová, dana.gabalova@terezinstudies.cz, tel.: 00420 739 058 008

 

Spolufinancováno v rámci programu Evropské unie "Evropa pro občany".
 

12.6.2020