ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Konference "Facing Holocaust Today"

26.7.2021

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

>> Celý článek

K čemu jsou nám dějiny? - letní škola ÚSTRu

15.7.2021

"Podle čeho rozhodujeme, co považujeme v historii za důležité? Můžeme se z dějin poučit? Má školní dějepis sloužit k tomu, abychom někoho poučovali? A jak vlastně máme minulost využívat k tomu, abychom lépe žili současné životy?
Naší lektorku Marie Smutnou potkají účastníci letní školy "K čemu jsou nám dějiny?", kterou pořádá Ústav pro studium totalitních režimů.

>> Celý článek

Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace

13.7.2021

Mezinárodní letní škola pro pedagogy a studenty


Letní škola od 29. 7. do 2. 8. je určena pro vzdělavatele z České republiky, Slovenska a Rakouska. Vytvoříme mezinárodní pracovní skupinu učitelů, lektorů, historiků a studentů a budeme společně připravovat vzdělávací program, který žáky a studenty připraví a provede návštěvou místa paměti.

>> Celý článek

Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy po devíti letech odvolána ze dne na den

12.7.2021

Nezisková organizace Institut Terezínské iniciativy (ITI) dvacet let vytváří unikátní databázi 175 tisíc obětí holocaustu z celého Československa. Kromě toho organizuje celorepublikovou akci – Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Tato akce byla zřejmě důvodem odvolání ředitelky Terezy Štěpkové. Správní rada ji odvolala ze dne na den bez udání důvodu. Předseda rady Pavel Štingl na její místo dosadil právníka Martina Thiela. Pracovníci ITI se obávají, že databáze obětí i další projekty budou pozastaveny nebo zrušeny.

>> Celý článek

Výroční zpráva za rok 2020

28.6.2021

Rok 2020 byl pro všechny z nás výjimečný. Změny, které vyvolala světová pandemie nemoci Covid-19, nikdo nečekal a vyrovnávali jsme se s nimi tzv. za pochodu. A jak, to si můžete přečíst v naší výroční zprávě za rok 2020.

>> Celý článek

Skryté dědictví holocaustu. Diskuse s Věrou Roubalovou Kostlánovou, 28. června 2021

9.6.2021

Od dokumentů k příběhům – odraz holocaustu v životě poválečných generací


Pro přeživší ani pro jejich potomky trauma holocaustu neskončilo 8. května 1945. Jeho následky si nesou dodnes.


Jak trauma generace lidí, kteří prožili holocaust, ovlivnilo jejich děti i vnoučata? Jak lidé poznamenaní holocaustem žili za komunistického režimu? Jaké aspekty v sobě nese téma tak zvané „druhé generace“ a jaké otázky pro vzdělávání otevírá?


Svědectví pamětníků se stalo jednou ze stěžejních součástí předávání informací a vzdělávání o hrůzách holocaustu. Aktuální otázkou je, co budeme dělat, až mezi námi již nebudou přímí svědci, a jak budeme předávat "příběh holocaustu" dalším generacím.


Zveme vás na diskuzi s paní Věrou Roubalovou Kostlánovou, psychoterapeutkou, která se ve své dlouholeté praxi věnuje mimo jiné lidem z rodin nesoucích paměť holocaustu, ale také lidem na útěku ze zemí, které jsou v současné době postiženy válečnými konflikty. Spolupracuje s organizací Rafael Institut a InBase.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 105 - květen 2021

3.6.2021

Květnové číslo oznamuje čtenářům, že letošní Terezínská tryzna se uskuteční 5. září. Vyprávíme o mimořádných osobnostech, které zachraňovaly židy před a během šoa, další stránky věnujeme životním vzpomínkám Maxe M. Livniho. V Památníku Terezín oceněné studentské literární a výtvarné práce otiskujeme na konci tohoto čísla.

>> Celý článek

archiv aktualit

Seminář Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace, Brémy, 23. až 25. ledna 2021

Institut Terezínské iniciativy a Centropa připravili třídenní mezinárodní seminář pro pedagogy z České republiky, Slovenska a Německa s názvem Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace.

Seminář se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu v termínu 23. až 25. ledna 2021 v Brémách v Německu.

 

Zpráva o akci

 

V případě nepříznivé epidemiologické situace se seminář uskuteční ve stejném termínu v online podobě.

 

Centropa disponuje rozsáhlou databází židovských biografií a rodinných fotografií, nabízí řadu krátkých videí v různých jazycích, které lze dobře použít ve výuce. Během semináře vám představíme:

  • multimediální zdroje, které můžete použít při výuce i ve školních projektech
  • v mezinárodních skupinách si budete prezentovat příklady vlastní dobré praxe a budete mít možnost připravit bilaterální školní projekty
  • budeme se věnovat vzpomínkové kultuře v Německu, ČR a SR
  • seznámíte se se vzdělávací výstavou Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR, kterou vás provede její autor, historik Alfons Adam, a zúčastníme se její vernisáže v památníku Bunker Valentin v Brémách-Farge
  • prostřednictvím online přenosu se setkáme s pamětníkem holocaustu
  • představíme studentskou soutěž, v níž mladí lidé vytvářejí videa, fotopříběhy nebo grafické romány na téma „Židovské dějiny 20. století“


Pokud se chcete semináře zúčastnit, vyplňte do 30. 11. 2020 přihlášku na http://bit.ly/bremen2021_CZ.

 

Seminář se uskuteční v češtině a němčině, tlumočení bude zajištěno, znalost němčiny, případně angličtiny jakožto komunikačních jazyků je vítána, ne však nutná.
Pro české a slovenské účastníky bude vypraven autobus z Prahy. Ubytování bude zajištěno v hotelu Ibis v Brémách, a to na dvojlůžkových pokojích (samostatný pokoj za příplatek).


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k situaci vyvolané epidemií nemoci covid-19 je možné, že se akce bude konat ONLINE. Doufáme v uskutečnění naživo – v tomto případě budeme místo registračního poplatku požadovat při odjezdu negativní test na c-19 starý maximálně 48 hodin. Náklady na pořízení testu si účastníci budou hradit sami, všechny ostatní náklady jim budou hrazeny.


Bližší informace k obsahu semináře i jeho organizaci Vám zodpoví Marie Smutná z Institutu Terezínské iniciativy (marie.smutna@terezinstudie.cz) a Magda Farnesi z Centropy (farnesi@centropa.org).


Akce je hrazena z prostředků programu Evropa pro občany s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)
 

9.11.2020