ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

„Jinak bychom tady nebyli.“ Příběh rodiny Dychovy z obce Hrušky

21.1.2021

Josef a Estera Dychovi byli v květnu 1943 i se svými osmi dětmi deportováni do tzv. cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Jediný z rodiny, kdo se vyhnul deportaci a přežil válku, byl nemanželský syn Damián. Důležitou roli při jeho záchraně sehráli tehdejší starosta obce Hrušky a jeho předchůdce, u nějž byl Damián zaměstnán.

Osud rodiny Dychovy z jihomoravské obce Hrušky nám 27. ledna 2021 představí historik Michal Schuster. On-line přednáška začíná v 16.30, pro přístup do místnosti na Zoom se registrujte zde.

 

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové; 12.-13. března 2021 (pátek-sobota), Benešov

19.1.2021

Na základě dlouholetých zkušeností s metodou Tváří v tvář historii otevíráme novou sérii vzdělávacích seminářů. První z nich proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. března 2021 v středočeském Benešově. Ústředním tématem tohoto dvoudenního semináře bude příběh Anny Frankové, její rodiny, zachránců a odkazu pro současnost.

 

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu a pojeďte s námi do Benešova.

>> Celý článek

Nabídka spolupráce: grafik / grafička

5.1.2021

Pro vzdělávací projekt Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání podpořeném v programu Active Citizens Fund hledáme grafičku/grafika.
 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 102 - listopad 2020

2.12.2020

Na titulní straně listopadového čísla nalezne čtenář unikátní fotografii židovského transportu, uvnitř reportáž z připomínky zahájení transportů, reportáž z trochu jiné Terezínské tryzny a několik studentských prací ze soutěže Památníku Terezín. Dostali jsme také smutné zprávy o úmrtí J. Krause a E. Bezdíčkové. Zveřejňujeme anonci nového filmu Zpráva (o slavném útěku A. Wetzlera a R. Vrby z pekla Osvětimi), který přijde do českých kin v lednu příštího roku.

>> Celý článek

Seminář Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace, Brémy, 23. až 25. ledna 2021

9.11.2020

Institut Terezínské iniciativy a Centropa připravili třídenní mezinárodní seminář pro pedagogy z České republiky, Slovenska a Německa s názvem Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace.

Seminář se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu v termínu 23. až 25. ledna 2021 v Brémách v Německu.

 

Přihlášku vyplňte do 30. 11. 2020 na http://bit.ly/bremen2021_CZ.

 

V případě nepříznivé epidemiologické situace se seminář uskuteční ve stejném termínu v online podobě.

>> Celý článek

Uzavření kanceláře a knihovny Institutu Terezínské iniciativy

15.10.2020

Z důvodu zhoršené epidemiologické situace a s ohledem na platná vládní nařízení je Knihovna Institutu Terezínské iniciativy a také naše kancelář až do odvolání uzavřena. Kdybyste něco potřebovali, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailů, buď přímo na osobní adresy nebo přes institute@terezinstudies.cz. Děkujeme za pochopení a přejeme všem pevné zdraví. Opatrujte se.

>> Celý článek

Spolkový kříž za zásluhy pro přeživšího holocaustu Tomana Broda

6.10.2020

Na Německém velvyslanectví v Praze byl dne 5. října předán Záslužný kříž se stuhou Záslužného řádu Spolkové republiky Německo historikovi a přeživšímu holocaustu Tomanu Brodovi. Vysoké vyznamenání mu propůjčil spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier za zásluhy o česko-německé usmíření.

 

Je nám ctí, že můžeme pana Tomana Broda zvát na besedy v rámci našich seminářů jak pro pedagogy, tak pro žáky. Děkujeme Německému velvyslanectví v Praze za pozvání při této příležitosti.

>> Celý článek

archiv aktualit

Seminář Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace, Brémy, 23. až 25. ledna 2021

Institut Terezínské iniciativy a Centropa připravili třídenní mezinárodní seminář pro pedagogy z České republiky, Slovenska a Německa s názvem Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace.

Seminář se koná u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu v termínu 23. až 25. ledna 2021 v Brémách v Německu.

 

Přihlášku vyplňte do 30. 11. 2020 na http://bit.ly/bremen2021_CZ.

 

V případě nepříznivé epidemiologické situace se seminář uskuteční ve stejném termínu v online podobě.

 

Centropa disponuje rozsáhlou databází židovských biografií a rodinných fotografií, nabízí řadu krátkých videí v různých jazycích, které lze dobře použít ve výuce. Během semináře vám představíme:

  • multimediální zdroje, které můžete použít při výuce i ve školních projektech
  • v mezinárodních skupinách si budete prezentovat příklady vlastní dobré praxe a budete mít možnost připravit bilaterální školní projekty
  • budeme se věnovat vzpomínkové kultuře v Německu, ČR a SR
  • seznámíte se se vzdělávací výstavou Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR, kterou vás provede její autor, historik Alfons Adam, a zúčastníme se její vernisáže v památníku Bunker Valentin v Brémách-Farge
  • prostřednictvím online přenosu se setkáme s pamětníkem holocaustu
  • představíme studentskou soutěž, v níž mladí lidé vytvářejí videa, fotopříběhy nebo grafické romány na téma „Židovské dějiny 20. století“


Pokud se chcete semináře zúčastnit, vyplňte do 30. 11. 2020 přihlášku na http://bit.ly/bremen2021_CZ.

 

Seminář se uskuteční v češtině a němčině, tlumočení bude zajištěno, znalost němčiny, případně angličtiny jakožto komunikačních jazyků je vítána, ne však nutná.
Pro české a slovenské účastníky bude vypraven autobus z Prahy. Ubytování bude zajištěno v hotelu Ibis v Brémách, a to na dvojlůžkových pokojích (samostatný pokoj za příplatek).


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k situaci vyvolané epidemií nemoci covid-19 je možné, že se akce bude konat ONLINE. Doufáme v uskutečnění naživo – v tomto případě budeme místo registračního poplatku požadovat při odjezdu negativní test na c-19 starý maximálně 48 hodin. Náklady na pořízení testu si účastníci budou hradit sami, všechny ostatní náklady jim budou hrazeny.


Bližší informace k obsahu semináře i jeho organizaci Vám zodpoví Marie Smutná z Institutu Terezínské iniciativy (marie.smutna@terezinstudie.cz) a Magda Farnesi z Centropy (farnesi@centropa.org).


Akce je hrazena z prostředků programu Evropa pro občany s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

 

Pozvánka ke stažení (pdf)
 

9.11.2020