ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Nikdy nesmíme zapomenout, že jsme posly!

19.2.2021

Pavel Stránský se narodil 20. února 1921 v Praze. Do let jeho dospívání postupně vstoupila nacistická okupace Československa a postupující diskriminace židovských obyvatel Protektorátu Čechy a Morava. 1. prosince 1941 jsem byl zařazen do transportu jednoho tisíce mladých mužů a odvezen do Terezína – jednalo se o transport s označením AK II – tzv. Aufbaukomando (komando výstavby). K jeho nedožitým stým narozeninám jsme připravili na našem vzdělávacím portálu holocaust.cz životopisný článek.

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti, kurz lektorských dovedností

12.2.2021

Zahajujeme kurz lektorských dovedností pro pedagogické pracovníky, studenty pedagogických oborů, ale i veřejnost se zájmem o moderní dějiny. Kurz má akreditaci MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

V kurzu si vyzkoušíte, jak pracovat s kontroverzními tématy při výuce i mimo ni. Přiblížíme vám, jak je možné skrze poznávání historie nastartovat občanskou angažovanost v současnosti. Naučíte se, jak vést diskusi či debatu ve skupině, jak pro ni vytvořit bezpečné prostředí a jak řešit případné konflikty.

 

PŘIHLÁŠKA

Uzávěrka přihlášek: 28. února 2021, pro studenty vysokých škol do 5. března 2021

 

Informace a program kurzu

Více informací o projektu

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 103 - leden 2021

3.2.2021

V listopadu 2020 tomu bylo 80 let, co se v Haifě potopil parník Patria. Uplynulý rok v Památníku Terezín, v Institutu Terezínské iniciativy, v Židovském muzeu v Praze a v Památníku ticha byl námětem zpráv z těchto organizací, reportáž ze zapálení prvního chanukového světla v Praze – Bubnech. Nad 5 fotografiemi jsme vzpomněli na vznik a první léta Terezínské iniciativy, otištění několika studentských výtvarných i literárních prací zakončilo první vydání letošního roku.

>> Celý článek

„Jinak bychom tady nebyli.“ Příběh rodiny Dychovy z obce Hrušky

21.1.2021

Josef a Estera Dychovi byli v květnu 1943 i se svými osmi dětmi deportováni do tzv. cikánského rodinného tábora v Auschwitz-Birkenau. Jediný z rodiny, kdo se vyhnul deportaci a přežil válku, byl nemanželský syn Damián. Důležitou roli při jeho záchraně sehráli tehdejší starosta obce Hrušky a jeho předchůdce, u nějž byl Damián zaměstnán.

Osud rodiny Dychovy z jihomoravské obce Hrušky nám 27. ledna 2021 představí historik Michal Schuster. On-line přednáška začíná v 16.30, pro přístup do místnosti na Zoom se registrujte zde.

 

>> Celý článek

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové; 12.-13. března 2021 (pátek-sobota), online

19.1.2021

Na základě dlouholetých zkušeností s metodou Tváří v tvář historii otevíráme novou sérii vzdělávacích seminářů. První z nich proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. března 2021 online prostřednictvím platformy zoom. Ústředním tématem tohoto dvoudenního semináře bude příběh Anny Frankové, její rodiny, zachránců a odkazu pro současnost.

 

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu.

 

Uvolnila se nám 4 místa, neváhejte se v případě zájmu přihlásit.

>> Celý článek

Nabídka spolupráce: grafik / grafička

5.1.2021

Pro vzdělávací projekt Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání podpořeném v programu Active Citizens Fund hledáme grafičku/grafika.
 

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 102 - listopad 2020

2.12.2020

Na titulní straně listopadového čísla nalezne čtenář unikátní fotografii židovského transportu, uvnitř reportáž z připomínky zahájení transportů, reportáž z trochu jiné Terezínské tryzny a několik studentských prací ze soutěže Památníku Terezín. Dostali jsme také smutné zprávy o úmrtí J. Krause a E. Bezdíčkové. Zveřejňujeme anonci nového filmu Zpráva (o slavném útěku A. Wetzlera a R. Vrby z pekla Osvětimi), který přijde do českých kin v lednu příštího roku.

>> Celý článek

archiv aktualit

Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové; 12.-13. března 2021 (pátek-sobota), online

Na základě dlouholetých zkušeností s metodou Tváří v tvář historii otevíráme novou sérii vzdělávacích seminářů. První z nich proběhne v pátek a v sobotu 12. a 13. března 2021 online prostřednictvím platformy zoom. Ústředním tématem tohoto dvoudenního semináře bude příběh Anny Frankové, její rodiny, zachránců a odkazu pro současnost.

 

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu.

 

Uvolnila se nám 4 místa, neváhejte se v případě zájmu přihlásit.

  

Časový rámec webináře:

Začínat budeme oba dny v 8.30 a dopolední program skončíme ve 12.00, pak si dáme přestávku na oběd a opět se sejdeme ve 14.00, předpokládaný konec bude v 17.00.

  


V roce 2016 vytvořil Anne Frank House v Amsterodamu českou verzi úspěšné putovní výstavy „ Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové“. Výstava vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Druhou část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří se ve svých životech setkávají z různých důvodů s předsudky a diskriminací.
V červnu roku 2017 získal tuto českou verzi Institut Terezínské iniciativy, který koordinuje její putování po českých školách. S výstavou je spojen vzdělávací koncept vrstevnického vzdělávání, díky čemuž si práci s výstavou žáci skutečně užívají.

Chcete tento zážitek dopřát i svým žákům? Máte odvahu pustit se do něčeho nového? Hledáte nové podněty pro svoji výuku? Máte odvahu se vcítit do kůže svých žáků a vyzkoušet si práci s výstavou na vlastní kůži?

Přihlaste se na seminář pomocí tohoto odkazu.


Na našem semináři se seznámíte s prací s výstavou, příběh Anne Frankové si projdeme za pomoci metody Tváří v tvář historii / Facing History and Ourselves, vše si aktivně vyzkoušíte a vyměníte si zkušenosti se svými kolegy z celé republiky.

V hotelu Benica je pro vás zajištěno ubytování, strava i školící místnost. Účastnický poplatek pro online verzi je 1000 Kč. Seminář je akreditovaný v systému DVVP MŠMT.

Uzávěrka přihlášek je 12. února Kapacita semináře je 15 účastníků.

Po absolvování semináře od nás získáte osvědčení o absolvování a odnesete si nové materiály pro svou výuku. Výstavu si budete moci objednat pro svou školu.

V případě přetrvávajících vládních opatření souvisejících s epidemiologickou situací proběhne seminář on-line formou webináře, a to ve stejném termínu. O případných změnách vás budeme včas informovat.

Z ohlasů na výstavu a vrstevnické vzdělávání:
„Jestli mám mluvit konkrétně o dopadu uskutečnění výstavy na naší škole, stalo se to, že společně s dalšími průvodkyněmi jsme dostaly odvahu a chuť „něco dělat“, a tak jsme uspořádaly akci pro vyšší gymnázium, která měla velký úspěch, jak mezi studenty, tak mezi profesory. Přemýšlím teď už delší dobu nad dalším projektem, který by pomohl vzdělávat a zároveň otevřít diskuzi mezi profesory a studenty. Zmiňuji to proto, že jisté kroky bych bez zkušenosti s vrstevnickým vzděláváním nikdy neměla odvahu a šanci udělat.“
Studentka-průvodkyně


„Z pozice pedagoga jsem s velkou radostí sledovala, jak přijali téma za vlastní, jak nadšeně prohlídky probíhaly, i vývoj průvodců po stránce vyjadřovací, komunikační i hluboce lidské. Nezapomenutelný byl okamžik, kdy se jednomu z průvodců podařilo třídu svým výkladem rozplakat. Celý měsíc se na chodbách návštěvy střídaly, výstava se stala součástí interiéru školy, studenti se u panelů zastavovali i o přestávkách, téma komentovala bez nadsázky celá škola. Jako přínos hodnotím i návštěvy okolních škol, se kterými jsme tak navázali kontakt.“
Pedagožka koordinující výstavu na škole

Storno podmínky:
Přihláška na seminář je závazná. Účastnický poplatek zahrnuje program, vzdělávací materiály, stravu a pronájem školící místnosti. Ubytování je plně hrazeno z grantu. Pokud se semináře nebudete moci zúčastnit, můžete za sebe poslat náhradníka či náhradnici. Pokud se ze semináře omluvíte nejpozději 10 dní před zahájením, bude vám vráceno 75 % účastnického poplatku. Pozdější omluvy bohužel nemůžeme s ohledem na ubytovací zařízení kompenzovat vrácením poplatku.
V případě doložení potvrzení o vaši pracovní neschopnosti vás samozřejmě omluvíme a poplatek vrátíme v plné výši. V každém případě je nutné o neúčasti informovat koordinátora, stejně tak v případě, že za sebe budete posílat náhradníka. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.


Kontakt:
Institut Terezínské iniciativy
+420 222 317 013
eliska.waageova@terezinstudies.cz


POZVÁNKA A PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM KE STAŽENÍ (pdf)

 

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

19.1.2021