ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Tváří v tvář historii i současnosti – seminář pro učitele k 80. výročí zahájení transportů z Protektorátu Čechy a Morava

20.9.2021

14. až 15. října 2021, Praha

Akreditovaný seminář se koná v rámci projektů Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání a Nechte mě být, jaká jsem - vrstevnické vzdělávání a historická gramotnost.

 

 

KAPACITA JE NAPLNĚNA. DALŠÍ PŘIHLÁŠENÉ BUDEME POČÍTAT MEZI NÁHRADNÍKY.

 

Hlásit se můžete do 30. září. Kapacita kurzu je omezena.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 106 - srpen 2021

27.8.2021

Srpnové číslo přináší reportáž z koncertu Ivy Bittové v Praze, upozornění na divadelní hru Jeden německý život a životopisnou knihu o Ročkových, důležité připomenutí 80. výročí zahájení transportů a zbudování ghetta Terezín, pokračování vzpomínek na ty, kteří pomáhali židům, pokračování a dokončení vzpomínek Max M. Livniho a ukázku literární a výtvarné práce studentů na téma Válka skončila, můžeme zapomenout?

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu, podzimní běh

18.8.2021

Díky tomu, že lze již semináře konat naživo, nabízíme vám možnost připojit se k našim účastníkům na podzimní část kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.

Nové tváře v kurzu poprvé uvítáme 15. září na odpoledním semináři v Praze, kde vám představíme, co to ty kompetence pro demokratickou kulturu jsou, jak s nimi souvisí celý náš kurz a jak je budete moci využít ve své praxi. 23. a 24. září se již potkáte se stávajícími účastníky v Benešově u Prahy.

 

Počet míst na kurzu je limitován, s vyplněním přihlášky neváhejte.

PŘIHLÁŠKA
Hlásit se můžete až do 6. září.

>> Celý článek

Konference "Facing Holocaust Today"

26.7.2021

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

 

>> Celý článek

K čemu jsou nám dějiny? - letní škola ÚSTRu

15.7.2021

"Podle čeho rozhodujeme, co považujeme v historii za důležité? Můžeme se z dějin poučit? Má školní dějepis sloužit k tomu, abychom někoho poučovali? A jak vlastně máme minulost využívat k tomu, abychom lépe žili současné životy?
Naší lektorku Marie Smutnou potkají účastníci letní školy "K čemu jsou nám dějiny?", kterou pořádá Ústav pro studium totalitních režimů.

>> Celý článek

Holocaust a my. Proč je důležité uchovat vzpomínky Židů a Romů pro další generace

13.7.2021

Mezinárodní letní škola pro pedagogy a studenty


Letní škola od 29. 7. do 2. 8. je určena pro vzdělavatele z České republiky, Slovenska a Rakouska. Vytvoříme mezinárodní pracovní skupinu učitelů, lektorů, historiků a studentů a budeme společně připravovat vzdělávací program, který žáky a studenty připraví a provede návštěvou místa paměti.

>> Celý článek

Ředitelka Institutu Terezínské iniciativy po devíti letech odvolána ze dne na den

12.7.2021

Nezisková organizace Institut Terezínské iniciativy (ITI) dvacet let vytváří unikátní databázi 175 tisíc obětí holocaustu z celého Československa. Kromě toho organizuje celorepublikovou akci – Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Tato akce byla zřejmě důvodem odvolání ředitelky Terezy Štěpkové. Správní rada ji odvolala ze dne na den bez udání důvodu. Předseda rady Pavel Štingl na její místo dosadil právníka Martina Thiela. Pracovníci ITI se obávají, že databáze obětí i další projekty budou pozastaveny nebo zrušeny.

>> Celý článek

archiv aktualit

Konference "Facing Holocaust Today"

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

 

 

Cieľom našej konferencie je inšpirovať, zdieľať dobrú prax, predstaviť inovatívne nástroje vo výučbe dejepisu, ale aj možnosti, ako pracovať v triede s témami diskriminácie, ľudských práv a kritického myslenia. Hostia z Česka, Maďarska, USA a Slovenska budú viesť workshopy, diskusie a prezentácie.


Ako bude prebiehať konferencia?

 • každý deň 15:00 - 18:00 vysielame online stream z Bratislavy
 • celá konferencia bude tlmočená do/z slovenčiny a angličtiny
 • viete sa zúčastniť celej konferencie, alebo vybraných tém
 • konferencia je bezplatná
 • link na prihlasovanie
 • prihlasovanie na konkrétne témy spustíme začiatkom augusta
 

Pre koho je konferencia určená?

 • učitelia posledných ročníkov základných škôl
 • učitelia stredných škôl
 • učitelia dejepisu, občianskej náuky alebo etickej výchovy
 

Témy a hostia:

 • "Antisemitizmus vtedy a dnes" - Miloslav Szabó, Univerzita Komenského, Slovensko
 • "Židovský kódex a jeho odkaz dnešku" - Pavol Makyna, Ústav pamäti národa, Slovensko
 • "Metóda oral history" - Monika Vrzgulová, etnologický ústav SAV, Slovensko
 • "Holokaust v neformálnom vzdelávaní a zdieľanie dobrej praxe" - Tomáš Filip, učiteľ gymnázia sv. Edity Steinovej Košice, Slovensko
 • "Hoaxy, dezinformácie a konšpirátori" - Vladimír Šnídl, Denník N, Slovensko
 • "Rozvoj kritického myslenia u seba a v triede" - Hana Skljarszka,  Akadémia kritického myslenia, Slovensko
 • "Inkluzívne dejiny" - Michala Lônčíková, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR & Tereza Štepková, International Holocaust Remembrance Alliance
 • "Databáza obětí holokaustu" - Michal Frankl, Masarykov ústav a archív AV ČR, Česko
 • "Vzdelávanie, digitálne technológie a osobné dejiny" - Andrea Szőnyi, Zachor, Maďarsko
 • "Slovutný pán prezident - čítanie a pramene ako nástroj učiteľa" - Madeline Vadkerty, USA
 • "Rómsky holokaust" - Michal Schuster,  Institut Terezínske Iniciativy, Česko
 • "Preživší holokaustu dnes" - Eva Mosnáková, Klub preživších holokaustu, Slovensko
 

Prihlasovanie


Kontakt:

Michal Keim,  michal@nadaciams.sk, 0903 434 282
 

Spolufinancováno v rámci programu Evropské unie "Evropa pro občany".

26.7.2021