ČESKY   ENGLISH   DEUTSCH

Změna ředitele Institutu Terezínské iniciativy

22.10.2021

Z důvodu náhlé hospitalizace ředitele ITI Martina Thiela byl do funkce ředitele dočasně jmenován Tomáš Kraus. Jeho hlavním úkolem je zajištění administrativního chodu Institutu TI. Martinu Thielovi přejeme brzké uzdravení.

>> Celý článek

Facing Holocaust Today — Rescuing European Jewish and Roma Memories, 25.–28. 10. 2021

1.10.2021

Mezinárodní seminář a setkání pro pedagogy a studenty z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska konaný v Lublinu a Belzeci se uskuteční u příležitosti uctění památky Romů a Sintů zavražděných ve vyhlazovacím táboře v Belzeci roku 1940 ve dnech 25.–28. 10. 2021.

Přihlášku vyplňte do 15. 10. 2021 zde.

Jelikož je o seminář velký zájem, který jsme ani neočekávali, můžeme účastníkům z ČR nabídnout u jen místa náhradníků, pro zájemce se Slovenska máme ještě několik volných míst.


Seminář v polštině bude tlumočen do češtiny a maďarštiny, znalost angličtiny jakožto komunikačního jazyka je vítána, ne však nutná.

>> Celý článek

Vyhlášení výběrového řízení na ředitele/ ředitelku Institutu Terezínské iniciativy

30.9.2021

Správní rada Institutu Terezínské iniciativy se sídlem Jáchymova 63/3, 110 00, Praha 1 (dále jen ITI) vyhlašuje dne 1. října 2021 výběrové řízení na funkci ředitele/ředitelky ITI.

Předpokládaný nástup do funkce a vznik pracovního poměru 1. ledna 2022 Písemné přihlášky do výběrového řízení doručte osobně či poštou na adresu ITI nejpozději do 15. listopadu 2021. Obálku označte nápisem: SPRÁVNÍ RADA ITI.

 

 

>> Celý článek

Tváří v tvář historii i současnosti – seminář pro učitele k 80. výročí zahájení transportů z Protektorátu Čechy a Morava

20.9.2021

14. až 15. října 2021, Praha

Akreditovaný seminář se koná v rámci projektů Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání a Nechte mě být, jaká jsem - vrstevnické vzdělávání a historická gramotnost.

 

 

KAPACITA JE NAPLNĚNA. DALŠÍ PŘIHLÁŠENÉ BUDEME POČÍTAT MEZI NÁHRADNÍKY.

 

Hlásit se můžete do 30. září. Kapacita kurzu je omezena.

>> Celý článek

Časopis Terezínská iniciativa č. 106 - srpen 2021

27.8.2021

Srpnové číslo přináší reportáž z koncertu Ivy Bittové v Praze, upozornění na divadelní hru Jeden německý život a životopisnou knihu o Ročkových, důležité připomenutí 80. výročí zahájení transportů a zbudování ghetta Terezín, pokračování vzpomínek na ty, kteří pomáhali židům, pokračování a dokončení vzpomínek Max M. Livniho a ukázku literární a výtvarné práce studentů na téma Válka skončila, můžeme zapomenout?

>> Celý článek

Od dokumentů k příběhům. Kurz kompetencí pro demokratickou kulturu, podzimní běh

18.8.2021

Díky tomu, že lze již semináře konat naživo, nabízíme vám možnost připojit se k našim účastníkům na podzimní část kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze.

Nové tváře v kurzu poprvé uvítáme 15. září na odpoledním semináři v Praze, kde vám představíme, co to ty kompetence pro demokratickou kulturu jsou, jak s nimi souvisí celý náš kurz a jak je budete moci využít ve své praxi. 23. a 24. září se již potkáte se stávajícími účastníky v Benešově u Prahy.

 

Počet míst na kurzu je limitován, s vyplněním přihlášky neváhejte.

PŘIHLÁŠKA
Hlásit se můžete až do 6. září.

>> Celý článek

Konference "Facing Holocaust Today"

26.7.2021

Od 9. do 11. září bude probíhat mezinárodní online konference "Facing Holocaust Today", která je určena pro pedagogy druhého stupně základních škol a středních škol, na kterou vás srdečně zveme. Konferenci, která se koná při příležitosti 80. výročí vydání tzv. Židovského kodexu na Slovensku, organizuje Nadace Milana Šimečky v Bratislavě ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, a to v rámci projektu Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories.

 

>> Celý článek

archiv aktualit

Tváří v tvář historii i současnosti – seminář pro učitele k 80. výročí zahájení transportů z Protektorátu Čechy a Morava

14. až 15. října 2021, Praha

Akreditovaný seminář se koná v rámci projektů Tváří v tvář historii i současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání a Nechte mě být, jaká jsem - vrstevnické vzdělávání a historická gramotnost.

 

 

KAPACITA JE NAPLNĚNA. DALŠÍ PŘIHLÁŠENÉ BUDEME POČÍTAT MEZI NÁHRADNÍKY.

 

Hlásit se můžete do 30. září. Kapacita kurzu je omezena.

 

Znáte metodu Facing History and Ourselves? Chcete si vyzkoušet, jak funguje a jaké jsou její výhody? Chcete získat novou inspiraci na práci ve svých hodinách? Využijte možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži.

Pokud vás zajímají moderní dějiny, téma holocaustu, otázka práv jednotlivce a boj s předsudky a hledáte nové cesty, jak tato obtížná témata předat svým žákům, pojeďte s námi na seminář.
 

  • 14. – 15. října 2021
  • v Praze, Hotel Villa, Praha 10


Seminář je určen pro pedagogy středních i základních škol z celé České republiky. V hotelu Villa je pro vás zajištěno ubytování, stravování a školící místnost.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska. Díky této podpoře a dotaci MŠMT je seminář pro účastníky zdarma.

   

Pozvánka a program ke stažení (pdf)


Metodu Facing History and Ourselves využíváme v našich vzdělávacích programech od roku 2012. Naši špičkoví lektoři Roman Anýž a Peter Sokol mají s touto metodou bohaté zkušenosti a sami ji též využívají při své pedagogické praxi na základní, respektive střední škole.


Nedílnou součástí našich seminářů je též setkání a beseda s pamětníkem. Při tom si vyzkoušíte metodický postup, jak své žáky na besedu připravit. Účast přislíbila paní Evelina Merová, která se vzhledem k okolnostem účastní besedy online.
Čekají vás nabité dva dny, kdy se vše aktivně vyzkoušíte, vyměníte si zkušenosti se svými kolegy z celé republiky a odnesete si nové materiály, které budete moci použít ve své výuce.

Z ohlasů spokojených absolventů:
„Velkým přínosem je pestrost jednotlivých aktivit a zároveň provázanost. Ohromnou přidanou hodnotou je diskuze s pamětníkem.“

„Líbí se mi promyšlený navazující koncept semináře, kdy se ‚kruh‘ postupně uzavírá. Zároveň byli lektoři ochotni v průběhu semináře udělat ‚vsuvku‘ a reagovali tak na aktuální podněty a otázky, což považuji za velmi důležité. Na druhou stranu si nenechali ‚rozbourat stavbu‘ a vedli nás k stanovenému cíli.“

„Ačkoliv nejsem historik a dějepis neučím, děkuji za nakopnutí k propojení tohoto tématu do mých vyučovacích hodin (ČJ, AJ, HV).“


Storno podmínky:
Přihláška na seminář je závazná. Pokud se semináře nebudete moci zúčastnit, můžete za sebe poslat náhradníka či náhradnici.
Nezapomeňte včas kontaktovat koordinátora, v případě, že se nebudete moci zúčastnit, stejně tak v případě, že za sebe budete posílat náhradníka. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Seminář se bude konat v souladu s aktuálními epidemiologickými nařízeními. O případných změnách vás budeme včas informovat.

Kontakt:
Marie Smutná
+420 608 611 787
marie.smutna@terezinstudies.cz

20.9.2021