Zahlavi

Archiv Dění v akademii

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
06. 10. 2022

Patří k vědeckým špičkám, jejich výzkumy jsou originální a přinášejí zásadní poznatky do svých oborů. Charakteristika, jež spojuje všechny badatele, kteří od Akademie věd ČR obdrželi titul doktor věd. Seznam nositelů jednoho z nejvýznamnějších vědeckých titulů doctor scientiarum, zkráceně DSc., se 5. října 2022 rozrostl o deset členů. Mezi nimi je zástupce Národního muzea, Univerzity obrany a osm badatelů z pracovišť Akademie věd ČR.

03. 10. 2022

Podrobné analýzy, validní informace a vědecké výzkumy by měly být hlavním podkladem pro tvorbu zákonů a politických rozhodnutí. Velká část veřejnosti i politiků u nás si přesto stále myslí, že důležitější než vědecké poznání je takzvaný selský rozum. O způsobech, jak podpořit znalostmi a evidencí podložené vládnutí a jak politikům a úředníkům umožnit využívat analýzy a modely, se diskutovalo 29. září 2022 v CERGE-EI, společném pracovišti Národohospodářského ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy. Panelová diskuze byla součástí třídenní konference projektu EUROMOD a pořádal ji akademický think tank IDEA v rámci programu Strategie AV21 Společnost v pohybu a veřejné politiky.

30. 09. 2022

Letošní Ceny předsedy Grantové agentury České republiky znamenaly velký úspěch pro vědce z Akademie věd ČR. Z pěti laureátů mají čtyři své domovské působiště právě na jejích ústavech. Ocenění si 29. 9. 2022 převzali Filip Šroubek z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR, Václav Veverka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Petr Plecháč z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Martin Reichard z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

26. 09. 2022

Vysoká škola chemicko-technologická spojila oslavy sedmdesáti let své samostatné existence s předáváním čestných doktorátů a Medailí Emila Votočka. Mezi oceněnými se 23. září 2022 na ceremoniálu ve Strahovském klášteře skloňovala i jména vědců z Akademie věd ČR. Titul doctor honoris causa získali předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a bývalý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský. Medaili Emila Votočka převzal z rukou rektora univerzity ředitel Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR Martin Hof.

15. 09. 2022

Skleníkové plyny v půdě, algebra, ekologie ryb či moderní historie. Jen stručný výběr z badatelských oblastí, kterým se věnují někteří z jedenáctky nově oceněných vědců. Čestné medaile Akademie věd ČR si od její předsedkyně Evy Zažímalové převzali 14. září 2022 v sídle AV ČR na Národní. Svého nového nositele získalo i nejvyšší ocenění, které Akademie věd uděluje – medaili De scientia et humanitate optime meritis – obdržel mikrobiolog Miloslav Šimek.

13. 09. 2022

Knihou roku 2021, vyhlášenou Nakladatelstvím Academia, se stala monografie Jiřího Hrbka a kolektivu autorů Panovnický majestát. Publikace reflektuje Habsburky jako české krále v 17. a 18. století. Cenu poroty získal filozof Tomáš Hříbek za Obranu asistované smrti. Slavnostní předávání se uskutečnilo 12. září 2022 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

03. 08. 2022

Česká republika se 1. července 2022 ujala předsednictví Rady Evropské unie, na kterém se podílí také Akademie věd ČR. Mezi hlavní úkoly patří udržení jednoty v přístupu k válce na Ukrajině a k řešení energetické krize sedmadvacítky členských zemí. Do českého předsednictví se zapojí také Akademie věd ČR a její pracoviště. Tématu jsme se podrobně věnovali v časopise AB / Akademický bulletin

21. 07. 2022

Vědci z Akademie věd ČR odstartovali v letošním roce jedinečnou sérii přednášek v Domově pro seniory Chodov. Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová seniorům přiblížila vědecký život, Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR zase téma světelného smogu a nedostatku tmy. Na podzim se mohou zájemci s historičkou Evou Doležalovou vydat do dob Jana Husa a s ředitelem nakladatelství Academia zase do roku 1945. 

20. 07. 2022

Akademie věd ČR se připojuje k prohlášení České konference rektorů a Učené společnosti, kterým odsuzují útok ruských raket na dvě univerzity v ukrajinském Mykolajivu v pátek 15. července. Chování vojsk Ruské federace považuje předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová za naprosto nepřijatelné.

29. 06. 2022

Vědci z českých výzkumných a akademických institucí na straně jedné a jejich partneři z Massachusettského technologického institutu (MIT) na straně druhé. Pojítkem mezinárodní spolupráce je program MIT-Czech Republic Seed Fund, který v letošním roce finančně podpoří čtyři vybrané výzkumné projekty z Česka částkou v celkové výši 100 000 amerických dolarů.