Zahlavi

Tradiční festival Týden mozku nabídne přes 50 akcí ve čtyřech městech

09. 03. 2023

Již v pondělí 13. března 2023 začíná Týden mozku, festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week. Jak vzniká bolest? Jak se učíme? Co a proč si pamatujeme? Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou přednášky, workshopy, výstavy a další akce, které pro veřejnost přichystala Akademie věd ČR. Jako tradičně je vstup zdarma.

Po třech letech, kdy se Týden mozku odehrával v online prostoru, se vrací do osobní roviny. Ve čtyřech městech České republiky – Praze, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě – můžou zájemci navštívit přednášky, besedy, workshopy či výstavy nebo si zahrát hry a vyzkoušet virtuální realitu.

„Mám radost, že se festival Týden mozku každým rokem rozrůstá – třeba ne vždy co do počtu akcí, ale vždy do šíře nabízeného programu. Dokážeme tak mozek, nesmírně fascinující orgán, přiblížit všem věkovým skupinám,“ říká zakladatel festivalu Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Festival představí mozek jako metropoli, vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť, a to včetně vizuální. Přiblíží závažné nemoci, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či schizofrenie. Návštěvníci se také dozvědí, že záleží na rytmu v těle, i jak neuronová síť mozku inspiruje informační technologie. Jedna z přednášek se zaměří na extrémní prostředí – jak se lidský mozek přizpůsobí třeba pobytu v kosmu.


Přednáška Ivy Poláčkové Šolcové z Psychologického ústavu AV ČR nazvaná Adaptace člověka na extrémně nepříznivé a náročné prostředí, odolnost mozku se koná v pátek 17. března v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze.

Fobie, optické klamy, logické hádanky
Součástí festivalu je pestrý doprovodný program. V hlavní budově Akademie věd na Národní třídě v Praze bude k vidění výstava věnovaná optickým iluzím, zájemci si budou moct vyzkoušet virtuální realitu. Národní ústav duševního zdraví přichystal trénink paměti nebo ovládnutí strachu. Na zbavení se fobií dokonce existují kurzy, které představí ZOO Praha.

Chybět nebudou ani workshopy a besedy. V Hradci Králové například lektoři poradí, jak na bolest, v Olomouci připravila Pevnost poznání tři interaktivní akce. Nachystané budou také vědecké pokusy, řešení logických úloh včetně Einsteinovy hádanky a mnoho dalších zajímavých aktivit.

Týden mozku pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Zúčastní se ho nejen jednotlivá pracoviště AV ČR, ale také externí vystavovatelé včetně univerzit, nemocnic či soukromých firem.


Workshop Optické iluze nejen před a za zrcadlem se uskuteční o víkendu 18. a 19. března v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze.

Součástí programu bude i nahrávání podcastu Akademie věd Věda na dosah. Hostem bude Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu AV ČR, který pohovoří o fungování lidské paměti a poradí i několik tipů, jak ji trénovat. 

Hlavními partnery 24. ročníku Týdne mozku jsou společnosti Bioinova a M.G.P., spol s r. o., přičemž poslední zmíněný si pro návštěvníky připravil přednášku o speciální technologii, která pomáhá odhalovat Parkinsonovu chorobu ještě dříve, než se objeví první příznaky.

Hlavní přednáškový cyklus nabídne čtyři až pět přednášek každý den od pondělí do pátku. Protože se konají prezenčně, je nutné si je rezervovat.

Kompletní program je k dispozici na webu www.tydenmozku.cz.

Tisková zpráva je k dispozici na webových stránkách Akademie věd ČR.

Text: Markéta Wernerová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy Akademie věd ČR
Foto: Shutterstock; Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative CommonsText je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také