Zahlavi

Úvodní stránka

Všem dětem, rodičům, učitelům a fanouškům vědy přinášíme tipy, jak trávit čas s vědou. Projekt Věda na doma vznikl v době karantény počínající pandemie nemoci covid-19 na jaře 2020. Vše najdete na sociálních sítích AV ČR pod hashtagem #veda_na_doma a také zde na této stránce.

Streamy aktuálních přednášek

Přednášky z„obýváku“ vědců jsou určené pro všechny fanoušky vědy, pro každého, kdo se chce něco nového dozvědět. Některá videa směrují na malé děti, jiná na středoškoláky a dospělé. Pro lepší orientaci v tématech a mluvčích přijměte naše doporučení v rubrice Aktuální přednášky.

 

Záznamy dalších přednášek a videí

V rubrice Archiv starších videí jsme pro vás přichystali souhrn online přednášek a pořadů s vědeckou tematikou. Najdete tam například záznamy z přednášek Týdne mozku a Týdne vědy a techniky, ale i odkaz na Zvěda – alias youtubera Vojty Klingera.  Jako ochutnávku nabízíme seriál o exoplanetách.

Lovci exoplanet

Série videí o výzkumu planet mimo naši Sluneční soustavu. Kolik nových světů už známe? Odpovídá „lovec exoplanet“ Petr Kabáth z Astronomického ústavu AV ČR.

 

Podcasty a audionahrávky

Připravujeme pro vás aktuální podcasty – rozhovory s vědci a vědkyněmi z různých pracovišť Akademie věd ČR. Natáčíme zatím v provizorních experimentálních podmínkách, buď přes telefon nebo i naživo, ale samozřejmě v rouškách a s odstupem. Omluvte proto, prosím, sníženou kvalitu zvuku. Věříme, že i tak vám naše podcasty zpříjemní současné nelehké období. Přejeme příjemný poslech!

Online zdroje ke čtení

V rubrice Online čtení najdete odkazy na e-publikace Nakladatelství Academia, zdroje z Knihovny Akademie věd ČR a také naše časopisy. Akademie věd ČR vydává dva časopisy pro veřejnost. Pro děti, teenagery a všechny čtenáře mladé duchem píšeme AΩ / Věda pro každého. A pro ty, kteří se o vědu a výzkum zajímají hlouběji a nebojí se delších textů, nabízíme čtvrtletník A / Věda a výzkum. Oba časopisy jsou online a zdarma!  


1/2020 (verze k listování)
1/2020 (verze ke stažení)

Pokusy

Akademii věd ČR tvoří více než padesátka ústavů a vědeckých pracovišť. Pokusíme se pro vás seskupit zajímavé tipy na domácí pokusy z různých vědeckých oblastí. Podívejte se na rubriku Pokusy.

Testy a kvízy

Je libo test či kvíz s vědeckou tematikou? Chcete prověřit třeba své astronomické nebo matematické schopnosti? Zkuste se podívat na rubriku Testy a kvízy.

Virtuální prohlídky laboratoří

Chcete se podívat, jak se pracuje například v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) nebo zjistit, jak to vypadá v observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově? Více v rubrice Virtuální prohlídky.

 

Online výstavy

Fascinující svět rostlinných látek z pohledu chemika. Více v rubrice Online výstavy.

Astronomové dětem

Na webu Astronomického ústavu AV ČR najdete různé aktivity pro děti. Pexeso, komiks i kvízy s astronomickou tematikou. 

Sledujte nás

Pro další tipy prosím sledujte sítě Akademie věd pod hashtagem #veda_na_doma!

Přejeme vám pevné nervy a hodně zdraví!

Přidejte se

Jste vědec nebo vědkyně Akademie věd ČR a chcete se zapojit? Kontaktujte nás:

Viktor Černoch (cernoch@ssc.cas.cz, 776 792 474)

Petr Cieslar (cieslar@ssc.cas.cz, 703 466 651)

Připomínky k obsahu webové stránky Věda na doma: Leona Matušková, matuskova@ssc.cas.cz

 

Všechna pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.