Uprostřed Koruny české

Přeneste se do Muzea východních Čech v Hradci Králové a užijte si online komentovanou prohlídku výstavy Uprostřed Koruny české, která přibližuje gotické a raně renesanční umění východních Čech mezi lety 1250–1550. Provedou vás autorky expozice, Helena Dáňová z Ústavu dějin umění AV ČR a Markéta Pražáková z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Online výstava v Národní galerii

Projděte si (alespoň virtuálně) výstavu Stanislav Sucharda 1866–1916 ve Veletržním paláci Národní galerie. Výstavou významného českého sochaře přelomu 19. a 20. století vás provede historik umění Martin Krummholz z Ústavu dějin umění AV ČR

 

Konfiskované památky - konfiskované osudy

V roce 1945 vyvlastnil československý stát na základě dekretů prezidenta republiky majetek přibližně 2,6 milionů německých obyvatel země. Většina z nich byla následně vysídlena za hranice. Součástí konfiskovaného majetku byly také movité památky, knihy a historické dokumenty. Jejich záchranu před devastací a přesun do veřejných sbírkových a dalších odborných institucí komplikovala kromě poválečného chaosu i silná vlna antiněmectví. Více se dozvíte z virtuální výstavy s názvem Konfiskované památky - konfiskované osudy, která volně navazuje na loňskou expozici ve Window Gallery v Ústavu dějin umění AV ČR.

V krajině lovců a sběračů

Archeologický ústav AV ČR, Brno si pro vás připravil online výstavu s názvem Pavlov: v krajině lovců a sběračů. Projděte si zhruba půlhodinovou virtuální expozici a zjistěte více o životě lidí v době gravettienu, o oblasti Pavlovských vrchů, Archeoparku Pavlov či historii výzkumů na Pálavě.

Fascinující svět rostlinných látek z pohledu chemika

Výstavní panely vás seznámí s rostlinnými jedy alkaloidy působícími obvykle na nervový systém nebo se strukturou terpenů zodpovědných za vůni i biologické účinky celé řady rostlin. Dozvíte se také něco o kardioglykosidech obsažených v rostlinných lécích na srdce i o hořčinách a tříslovinách, kvůli nimž jsou rostliny nepoživatelně hořké nebo pálivé. A mnoho dalšího! Autorem je Martin Hrubý z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.

Jednotlivé výstavní listy ke stažení:
Fascinující svět rostlinných látek
Barvy okem viditelné i neviditelné: Flavonoidy a antokyany
Být nechutný se občas vyplatí: Hořčiny, třísloviny a příbuzné látky
Jak se neotrávit vlastní zbraní: Binární obranné systémy
Rostlinné jedy které léčí: Alkaloidy
Malá změna struktury a z léku na srdce je mýdlo: Kardioglykosidy a saponiny
Terpeny: Rozmanité jako příroda sama

V hlavní roli česká literatura

Ústav pro českou literaturu AV ČR zveřejnil na svém webu sérii aktuálních výstav. Například tyto:

Četba dětí Otce vlasti. Staročeská literatura za králů Karla a Václava (1346–1419)


Literární kronika první republiky. Události a díla literatur ČSR 1918–1928


Rukopisy královédvorský a zelenohorský jako příběh české kultury


Přepisovat a šířit výslovně zakázáno! Český literární samizdat 1949–1989

100 let Archeologického ústavu

Archeologický ústav AV ČR, Praha existuje již celé jedno století. Prozkoumejte v rámci online výstavy nejvýznamnější témata, kterými se jeho pracovníci zabývali.

 

V další online výstavě vědci seznámí zájemce se zaniklými expoziturami pražského Archeologického ústavu AV ČR v Mostě a Plzni.