Zahlavi

Světlo je život

11. 6. - 2. 7. 2015

Organizace spojených národů oficiálně vyhlásila rok 2015 Mezinárodním rokem světla a technologií založených na světle, aby občanům celého světa připomněla významnou roli světla a optických technologií nejen v každodenním životě, ale při rozvoji celé společnosti. Akademie věd České republiky k této příležitosti připravila výstavu „Světlo je život“, která se uskuteční od 11. června do 2. července 2015 v jejím sídle na Národní 3 v Praze 1.

Mezi exponáty vás nejspíš zaujme obrazovka s technologií Ambilight, která dokáže přenést obraz i na stěnu. Seznámíte se s nejzajímavějšími světelnými úkazy či s využitím světla ve vědě, pobavíte se u kreativních mezinárodních posterů vytvořených právě při příležitosti Mezinárodního roku světla.
Prostřednictvím videí se podíváte do srdce superlaseru, seznámíte se s jednotlivými projekty zúčastněných pracovišť Akademie věd. V improvizované observatoři si díky profesionálnímu dalekohledu a s trochou nadsázky prohlédnete Saturn, aniž byste opustili budovu Akademie věd, dozvíte se, jak vypadá kondenzovaná tma či co je světelné znečištění.

Expozice je společným projektem Střediska společných činností AV ČR, v. v. i., Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i., projektů HiLASE a ELI Beamlines, Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i., a partnerské společnosti Philips