ARKS - Začínáme od nuly / Starting At Zero

02. 07. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

Nadace ARKS Foundation, spolu s Institutem Terezínské iniciativy a dalšími partnery, zde zorganizovala již druhé výroční setkání škol z několika evropských zemí, které se na projektu přípravy muzea podílejí. Během celého roku si studenti a jejich pedagogové měli možnost připravit prezentaci, ve které uváděli, jaká by měla být koncepce připravované instituce a co by měly její expozice obsahovat. Setkání prvního dne se konalo přímo v areálu továrny, který nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí a zúčastnila se ho i paní Erika Rosenberg, která byla blízkou přítelkyní Emilie Schindler, o které napsala několik významných knížek.

Program druhý den pokračoval v Brně, v ikonickém prostředí vily Tugendhat (Löw-Beerovi a Tugendhatovi jsou stejná rodina), kde proběhla m. j.  vernisáž výstavy Začínáme od nuly / Starting At Zero. Ta představuje díla výjimečných umělkyň období Bauhausu, textilních výtvarnic Anni Albers, Otti Berger, Lilly Reich a keramičky Lucii Rie, spojené s pracemi právě na interiéru vily Tugendhat. Jejich díla dnes patří k nejvýraznějším a nejtrvalejším odkazům uměleckého průmyslu 20. století.

Vrcholným zážitkem byla instalace repliky původního koberce z dílny Lilly Reich. Doprovodný program zahrnoval prezentace studentů, módní přehlídku oděvů, jejichž materiály byly vytvořeny podle technologií zmíněných textilních výtvarnic, ale také koncert a další společenská setkání.

Arks Foundation a náš Institut nyní jednají o možnosti předvést výstavu na podzim rovněž pražskému publiku.