Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa
Historie projektu
Připomínková akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa vychází z konceptu významného dne vzpomínání na oběti holocaustu – šoa, který byl od 50. let 20. století připomínán v prostředí bývalých vězňů nacistického ghetta ve Varšavě a odkazuje na účastníky povstání, ke kterému došlo v dubnu roku 1943. V roce 1951 byl tento den ustanoven izraelským senátem (Knesetem) jako den vzpomínky na hrdiny povstání i všechny oběti nacistického „konečného řešení židovské otázky“. V českých zemích se tento den připomínal v prostředí židovských komunit po roce 1989, později také v Památníku Terezín.
V roce 2006 se konala první veřejná akce Jom ha-šoa v Praze na náměstí Míru, kterou pořádala Česká unie židovské mládeže a Institut Terezínské iniciativy. V letech 2007 - 2014 pořádali akci Institut Terezínské iniciativy a Nadační fond obětem holocaustu ve spolupráci s Českou unií židovské mládeže.
Od roku 2014 se akce koná také v dalších městech ČR – Brně, Liberci, Olomouci, Kutné Hoře, Sušici. Postupně se přidávají další města a obce.
Odkazy na další informace
Souhrnné informace o akci na webu Institutu Terezínské iniciativy
Stránka Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa na FACEBOOKU
Idea a cíl projektu
Hlavní ideou projektu je šířit povědomí o události holocaustu jako významné historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti, a zároveň ukazuje krajní důsledky projevů rasismu, ke kterým vedla nacistická politika. Zásadním motivem akce je propojovat historické vědomí se současným děním ve společnosti a upozorňovat na stav dodržování lidských práv a působit formou osvětové veřejné akce preventivně proti šíření a projevům antisemitismu a rasismu zejména mezi mladou generací.
Cílem projektu a pořádání připomínkové akce je
- přizvat nejširší veřejnost k uctění památky obětí rasového pronásledování a bezpráví během druhé světové války a motivovat ji k aktivní účasti na čtení jmen jednotlivých obětí holocaustu, které pocházely z jejich místa, regionu, ale i dalších míst České republiky a Evropy,
- šířit povědomí o historii holocaustu – nacistické perzekuce Židů a Romů – u nás a zařadit tento den vedle Mezinárodního dne památky obětí holocaustu mezi významné dny kulturního kalendáře celé společnosti,
- prosazovat tématiku lidských práv jako téma diskuse široké veřejnosti,
- propojovat témata historická se současnými a upozorňovat na signifikantní projevy netolerance vůči odlišnosti a hledat témata, o kterých je žádoucí v současnosti diskutovat,
- umožnit setkávání příslušníků většinové společnosti a menšin, různých generací – pamětníků holocaustu a mladých lidí, příslušníků různých etnických, náboženských a kulturních skupin apod.
Popis realizace akce
KDE se akce má konat?
Akce se tradičně koná v odpoledních hodinách ve veřejném prostoru v centru města - v místech, která jsou přirozeným centrem, místem setkávání místních obyvatel (nikoli turistická centra). Například hlavní náměstí, prostor před knihovnou, muzeem apod. Důležitá je jeho dostupnost.
KDY se má akce konat?
Závazný začátek pro všechna místa je ve 14 hodin. Regionální partner si v každém místě volí, kolik hodin bude maraton čtení trvat - od 1 do 3 hodin. Toto rozhodnutí je pak závazné a je cílem organizátorů je ve svém místě dodržet.
Co se během akce děje?
Hlavní programovou náplň akce představuje kontinuální nepřetržité člení jmen obětí holocaustu. Data obětí pochází z Databáze obětí, kterou vytvořil a provozuje Institut Terezínské iniciativy jako jeden ze svých hlavních projektů. Každý účastník akce obdrží seznam cca 6 osob – každý záznam obsahuje jméno, příjmení, rok narození a místa – ghetta a koncentrační tábory, ve kterých byla dotyčná osoba vězněna. Podklady pro čtení jmen obětí romského holocaustu připravujeme ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně. Jednotliví účastníci na sebe ve čtení kontinuálně navazují.
Další linií programu je možnost nahlédnout do pamětních knih obětí holocaustu a dalších publikací, které se k tématu vztahují a jsou dostupné v odborné knihovně Institutu Terezínské iniciativy a Židovské obce v Praze.
Dále distribuujeme během akce informační letáky/brožury, které obsahují informace o akci a jejím významu společně s materiály a texty vztahujícími se k tématu ročníku.
Další doprovodné akce, např. vzdělávací programy před Jom ha-šoa ve školách, muzeích a pod., pokládání Stolpersteinů nebo péče o již položené (čištění), večerní besedy, přednášky, filmové projekce apod. vztahující se k tématu jsou dobrovolné a zcela v kompetenci regionálních organizátorů.
Co zajišťuje hlavní koordinátor akce Institut Terezínské iniciativy?
- vizuál celého ročníku akce a grafické návrhy a podklady pro propagační materiály (plakáty, pozvánky, letáky apod.),
- přípravu seznamů jmen a stručných osudů obětí holocaustu - Židů a Romů - pro čtení,
- inzerci a propagaci celorepublikové akce,
- zajištění záštity pro akci v celorepublikovém měřítku - "hlavní záštita",
- zajištění a realizaci akce v Praze.
Co je nutné zajistit ze strany regionálního organizátora?
- spolupráce na přípravě grafických návrhů a propagačních materiálů, zaslání podkladů pro přípravu regionálních mutací (loga regionálních partnerů, sponzorů a pod.),
- zajištění tisku a distribuce ("výlep") propagačních materiálů - plakátů, pozvánek, letáků a pod.,
- zajištění místní regionální inzerce,
- zajištění čtecího pultíku, zvučícího zařízení (mikrofon, reproduktory, apod.), případně zajištění „párty stanu“ pro případ deště, pódia apod.,
- zajištění spolupracovníků - dobrovolníků na práci na místě čtení - aktivní informování kolemjdoucích, poskytování informací o akci, holocaustu apod., motivování lidí k zapojení se do čtení,
- zajištění záboru místa pro konání akce,
- zajištění fotografické a video dokumentace průběhu akce, případně doprovodných programů a pod.,
- Zasílání informací o akci, hl. doprovodných programech, pro účely celorepublikové propagace – facebook, web ITI apod. A to jak v době přípravy akce, tak i po jejím skončení.
RÁMCOVÝ HARMONOGRAM
LEDEN
- příprava vizuálu akce
- zajištění akce v místě - zajištění místa pro konání akce
- zajištění záštity
ÚNOR
- příprava propagačních materiálů (plakáty, pozvánky)
- příprava inzerce (informační články s využitím grafických inzerátů, apod.) a její distribuce do tiskovin
- zajištění místa pro konání akce
- rozesílání pozvánek VIP hostům
BŘEZEN
- distribuce ("výlep") propagačních materiálů, rozesílání
- elektronických pozvánek, informování veřejnosti o akci
DUBEN/KVĚTEN
- ze strany ITI - distribuce připravených seznamů pro čtení, distribuce vytištěných informačních letáků
- komunikace s médii a pod.
- REALIZACE AKCE
DUBEN/KVĚTEN
- zpracování zprávy a foto/video dokumentace z konání akce
Seminář se posouvá na prosinec, datum upřesníme v průběhu příštího týdne.
Vážení a milí učitelé, školitelé, přátelé,
Rádi bychom Vás pozvali na dva semináře – Antisemitismus a my, který pořádá Institut Terezínské iniciativy, a druhý pořádaný našimi partnery z Centropy.
Níže najdete anotace a přihlášky k oběma akcím.
V sobotu 14. září 2024 proběhl v Institutu Terezínské iniciativy workshop „Umění proti smrti“ zaměřený na učitele a edukátory. Navzdory povodňové situaci účastníci dorazili. Workshop vedli Roman Ferstl, Barbora Tocháčková a Dana Gabaľová. Program se zaměřil na roli umění v Terezíně a jeho význam při posílení vůle přežít ghetto i koncentrační tábory.
Ve středu 11. září se v Terezíně uskutečnil fotografický workshop, pořádaný Institutem Terezínské iniciativy, vedený profesorem fotografie Karlem Cudlínem. Program byl zahájen starostou Terezína p. René Tomáškem a pokračoval focením v celém areálu města, jak v Malé pevnosti, tak v bývalém ghettu, jehož prohlídku vedl ředitel ITI Tomáš Kraus. Studenti tak měli možnost zachytit jedinečnou atmosféru tohoto místa, ale také se dozvědět něco z jeho pohnuté historie.
Na konci léta, těsně před začátkem školního roku, 27.–28. srpna, pořádala Nadace Milana Šimečky v Bratislavě učitelskou konferenci „Smutek a radost z dějin“. Konference byla zaměřena na paměťové a badatelské vzdělávání a pomohla edukátorům připravit se na nový školní rok, zejména na téma holocaustu v kurikulu.
V úterý 3. září 2024 se koncipienti právníků Zemského soudu v Lipsku zúčastnili prohlídky pražské židovské čtvrti. Exkurzi zorganizoval a vedl náš pedagog Thomas, kterému pomáhal náš nový dobrovolník Laurenz.
Thomas seznámil účastníky s historií židovského života v Praze a v České republice a hovořil také o historii antisemitismu na našem území. Během exkurze kocipienti měli příležitost využít webové aplikace MemoGIS, na jejímž vývoji se institut podílel.
Mnoho zločinů spáchaných během okupace bylo právně ošetřeno zákony a nařízeními. O to důležitější je, aby se historií národněsocialistických zločinů zabývaly budoucí generace právníků a soudců. Jsme rádi, že koncipienti Okresního soudu v Lipsku využili této příležitosti, a rádi bychom jim poděkovali za jejich živý zájem.
Minulý čtvrtek jsme měli v institutu malou oslavu, kde jsme se smáli a plakali.
Rozloučili jsme se s Lenou. Společně jsme se ohlédli za uplynulým rokem a mnoha zážitky a vzpomínkami, které jsme spolu sdíleli. V očích se nám objevilo několik slz.
Zároveň jsme přivítali Laurenze, který nás bude od nynějška podporovat jako dobrovolník pro GEDENKDIENST.
Milá Leno, děkujeme ti za tvou skvělou práci a za to, že jsi nám dovolila doprovázet tě na malé části tvé životní cesty. Přejeme ti do budoucna vše nejlepší!
Milý Laurenzi, vítáme tě v Institutu. Těšíme se na tvoji podporu v týmu a na mnoho skvělých dojmů a zážitků, které s námi během roku prožiješ.
Přikládáme rozhovor jak s Lenou tak s Laurenzem.
21. srpna se naše dobrovolnice Lena vydala do Terezína, aby pomohla dobrovolnické kanceláři v Terezíně s první realizací nového workshopu s názvem „Mezi dobrem a zlem: role a šedé zóny“, kde se účastníci diskutovali a zkoumali různé role a kategorie během druhé světové války.