Databáze romských obětí holocaustu

CÍLE PROJEKTU

 

droh_baner


Cílem projektu je přispět k rozvoji dokumentace romských obětí holocaustu, jejichž životní osudy jsou jakýmkoli způsobem spojeny s územím dnešní České republiky, shromáždit a systematizovat údaje jednotlivých lidí pronásledovaných a perzekvovaných kvůli svému romskému původu během druhé světové války, poskytnout a využít shromážděné údaje a materiály k výzkumu, bádání a vzdělávání a zvýšit tak povědomí o holocaustu Romů jako součásti moderních dějin středoevropského regionu. Součástí projektu je také podnítit širší diskusi o významu připomínání událostí druhé světové války, zejména jejích příčin a důsledků pro utváření identity členů všech skupin obyvatel našeho regionu - příslušníků většiny a menšin a budování jejich vzájemných vztahů.

 

1. FÁZE

 

DOBA TRVÁNÍ:

1. 6. 2016 – 31. 5. 2018


AKTIVITY PROJEKTU

 

  1. Zpracování dosavadních materiálů týkajících se romských obětí holocaustu - materiály historika Ctibora Nečase.
  2. Průzkum relevantních archivních fondů v ČR (Národní archiv v Praze, Moravský zemský archiv v Brně a Státní oblastní archiv v Třeboni).
  3. Nastavení metodologie dokumentace romských obětí holocaustu - ve spolupráci se členy poradní expertní skupiny.
  4. Vytvoření základní struktury databáze romských obětí - implementace výsledků konzultací s odborníky poradní expertní skupiny, partnerů projektu: MRK a DÖW - s přesnou strukturou práv a přístupů k údajům, pramenům apod.
  5. Systematický archivní výzkum, zpracovávání nalezených materiálů a zahájení jejich integrace do databáze.

 

VÝSTUPY PROJEKTU
 

  1. Vytvořená základní struktura databáze romských obětí holocaustu, obsahující vzorek dat obětí a archivních materiálů (dokumentů a fotografií).
  2. Databáze archivních fondů obsahujících materiály vztahující se k tématu projektu.
  3. Vytvořená pracovní expertní skupina složená z odborníků a konzultantů, která přispívá ke kvalitě projektu a naplňování jeho cílů, rozvíjí jej ve prospěch osvěty v prostředí většinové společnosti i směrem dovnitř romské komunity.

 

2. FÁZE


DOBA TRVÁNÍ:
1. 6. 2018 – 31. 5. 2020


AKTIVITY PROJEKTU

 

  1. Pokračování systematického výzkumu v Národním archivu v Praze, Moravském zemském archivu v Brně a Státním oblastním archivu v Třeboni.
  2. Zahájení systematického výzkumu v dalších archivech v ČR a zahraničí (Státní okresní archiv v Liberci, Státní okresní archiv Břeclav v Mikulově, Archiv Muzea Auschwitz-Birkenau v Osvětimi, Spolkový archiv v Berlíně).
  3. Digitalizace archivního fondu CT Lety ve Státním oblastním archivu v Třeboni.
  4. Implementace publikovaných seznamů historika C. Nečase obsahujících údaje o vězních „cikánských táborů“ Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu a Auschwitz-Birkenau do databáze.
  5. Selektivní výzkum rodinných historií prostřednictvím osobních výpovědí potomků obětí a pozůstalých.


OČEKÁVANÉ VÝSTUPY PROJEKTU

 

  1. Databáze s osobními záznamy o romských obětech holocaustu obsahujících základní údaje o jménu, příjmení, datu a místu narození, datu a místu věznění, datu a místu úmrtí atd.
  2. Digitalizovaný archivní fond CT Lety ve Státním oblastním archivu v Třeboni.
  3. Několik zpracovaných nosných příběhů o rodinách romských obětí holocaustu, pomocí nichž budou přiblíženy jejich osudy široké veřejnosti.

 

Žadatel

  • Institut Terezínské iniciativy, Praha - ČR

 

Partneři

 

Spolupracující organizace a  jednotlivci

 

Členové poradní expertní skupiny

  • Karel Holomek, Společenství Romů na Moravě, ČR
  • PhDr. Jana Horváthová, Muzeum romské kultury, ČR
  • Dr hab. Slawomir Kapralski, Prof. UP, Pedagogical University of Krakow - Institute of Philosophy and Sociology, Polsko
  • Mirjam-Angela Karoly, OSCE ODIHR, Polsko
  • Petr Lhotka, historik, ČR
  • Rudolf Murka, příslušník druhé generace, ČR
  • Dr. Jörg Osterloh, Fritz Bauer Institut, Německo
  • Frank Reuter, Zentralrat deutscher Sinti und Roma, Německo
  • Čeněk Růžička, Výbor pro odškodnění romského holocaustu, ČR
  • Helena Sadílková, Ph.D., Seminář romistiky, Katedra středoevropských studií, FFUK Praha, ČR
  • Marek Szilvási, European Roma Rights Centre, Maďarsko
     

 

Projekt finančně podpořili:

baderphilanthropies

 

 

   

 

16. 9. 2024

Ve středu 11. září se v Terezíně uskutečnil fotografický workshop, pořádaný Institutem Terezínské iniciativy, vedený profesorem fotografie Karlem Cudlínem. Program byl zahájen starostou Terezína p. René Tomáškem a pokračoval focením v celém areálu města, jak v Malé pevnosti, tak v bývalém ghettu, jehož prohlídku vedl ředitel ITI Tomáš Kraus. Studenti tak měli možnost zachytit jedinečnou atmosféru tohoto místa, ale také se dozvědět něco z jeho pohnuté historie.

10. 9. 2024

Na konci léta, těsně před začátkem školního roku, 27.–28. srpna, pořádala Nadace Milana Šimečky v Bratislavě učitelskou konferenci „Smutek a radost z dějin“. Konference byla zaměřena na paměťové a badatelské vzdělávání a pomohla edukátorům připravit se na nový školní rok, zejména na téma holocaustu v kurikulu.

5. 9. 2024

V úterý 3. září 2024 se koncipienti právníků Zemského soudu v Lipsku zúčastnili prohlídky pražské židovské čtvrti. Exkurzi zorganizoval a vedl náš pedagog Thomas, kterému pomáhal náš nový dobrovolník Laurenz.

Thomas seznámil účastníky s historií židovského života v Praze a v České republice a hovořil také o historii antisemitismu na našem území. Během exkurze kocipienti měli příležitost využít webové aplikace MemoGIS, na jejímž vývoji se institut podílel.

Mnoho zločinů spáchaných během okupace bylo právně ošetřeno zákony a nařízeními. O to důležitější je, aby se historií národněsocialistických zločinů zabývaly budoucí generace právníků a soudců. Jsme rádi, že koncipienti Okresního soudu v Lipsku využili této příležitosti, a rádi bychom jim poděkovali za jejich živý zájem.

4. 9. 2024

Minulý čtvrtek jsme měli v institutu malou oslavu, kde jsme se smáli a plakali.

Rozloučili jsme se s Lenou. Společně jsme se ohlédli za uplynulým rokem a mnoha zážitky a vzpomínkami, které jsme spolu sdíleli. V očích se nám objevilo několik slz.

Zároveň jsme přivítali Laurenze, který nás bude od nynějška podporovat jako dobrovolník pro GEDENKDIENST.

Milá Leno, děkujeme ti za tvou skvělou práci a za to, že jsi nám dovolila doprovázet tě na malé části tvé životní cesty. Přejeme ti do budoucna vše nejlepší!

Milý Laurenzi, vítáme tě v Institutu. Těšíme se na tvoji podporu v týmu a na mnoho skvělých dojmů a zážitků, které s námi během roku prožiješ.

 

Přikládáme rozhovor jak s Lenou tak s Laurenzem.

28. 8. 2024

21. srpna se naše dobrovolnice Lena vydala do Terezína, aby pomohla dobrovolnické kanceláři v Terezíně s první realizací nového workshopu s názvem „Mezi dobrem a zlem: role a šedé zóny“, kde se účastníci diskutovali a zkoumali různé role a kategorie během druhé světové války.

21. 8. 2024

Včera, v úterý 20. srpna, u Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě, Hodonín u Kunštátu, proběhl pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů, organizované Muzeem romské kultury.

19. 8. 2024

Jednotně a neochvějně podporujeme organizaci Nadácia Milana Šimečku, která již více než 30 let ztělesňuje ducha lidských práv, kulturního porozumění a demokratických hodnot na Slovensku. Nadace, pojmenovaná na počest respektovaného filozofa a disidenta Milana Šimečky, neúnavně pracuje na podpoře inkluzivity, konfrontování předsudků a podpoře důstojnosti každého jednotlivce ve slovenské společnosti.