Databáze romských obětí holocaustu

CÍLE PROJEKTU

 

droh_baner


Cílem projektu je přispět k rozvoji dokumentace romských obětí holocaustu, jejichž životní osudy jsou jakýmkoli způsobem spojeny s územím dnešní České republiky, shromáždit a systematizovat údaje jednotlivých lidí pronásledovaných a perzekvovaných kvůli svému romskému původu během druhé světové války, poskytnout a využít shromážděné údaje a materiály k výzkumu, bádání a vzdělávání a zvýšit tak povědomí o holocaustu Romů jako součásti moderních dějin středoevropského regionu. Součástí projektu je také podnítit širší diskusi o významu připomínání událostí druhé světové války, zejména jejích příčin a důsledků pro utváření identity členů všech skupin obyvatel našeho regionu - příslušníků většiny a menšin a budování jejich vzájemných vztahů.

 

1. FÁZE

 

DOBA TRVÁNÍ:

1. 6. 2016 – 31. 5. 2018


AKTIVITY PROJEKTU

 

  1. Zpracování dosavadních materiálů týkajících se romských obětí holocaustu - materiály historika Ctibora Nečase.
  2. Průzkum relevantních archivních fondů v ČR (Národní archiv v Praze, Moravský zemský archiv v Brně a Státní oblastní archiv v Třeboni).
  3. Nastavení metodologie dokumentace romských obětí holocaustu - ve spolupráci se členy poradní expertní skupiny.
  4. Vytvoření základní struktury databáze romských obětí - implementace výsledků konzultací s odborníky poradní expertní skupiny, partnerů projektu: MRK a DÖW - s přesnou strukturou práv a přístupů k údajům, pramenům apod.
  5. Systematický archivní výzkum, zpracovávání nalezených materiálů a zahájení jejich integrace do databáze.

 

VÝSTUPY PROJEKTU
 

  1. Vytvořená základní struktura databáze romských obětí holocaustu, obsahující vzorek dat obětí a archivních materiálů (dokumentů a fotografií).
  2. Databáze archivních fondů obsahujících materiály vztahující se k tématu projektu.
  3. Vytvořená pracovní expertní skupina složená z odborníků a konzultantů, která přispívá ke kvalitě projektu a naplňování jeho cílů, rozvíjí jej ve prospěch osvěty v prostředí většinové společnosti i směrem dovnitř romské komunity.

 

2. FÁZE


DOBA TRVÁNÍ:
1. 6. 2018 – 31. 5. 2020


AKTIVITY PROJEKTU

 

  1. Pokračování systematického výzkumu v Národním archivu v Praze, Moravském zemském archivu v Brně a Státním oblastním archivu v Třeboni.
  2. Zahájení systematického výzkumu v dalších archivech v ČR a zahraničí (Státní okresní archiv v Liberci, Státní okresní archiv Břeclav v Mikulově, Archiv Muzea Auschwitz-Birkenau v Osvětimi, Spolkový archiv v Berlíně).
  3. Digitalizace archivního fondu CT Lety ve Státním oblastním archivu v Třeboni.
  4. Implementace publikovaných seznamů historika C. Nečase obsahujících údaje o vězních „cikánských táborů“ Lety u Písku, Hodonín u Kunštátu a Auschwitz-Birkenau do databáze.
  5. Selektivní výzkum rodinných historií prostřednictvím osobních výpovědí potomků obětí a pozůstalých.


OČEKÁVANÉ VÝSTUPY PROJEKTU

 

  1. Databáze s osobními záznamy o romských obětech holocaustu obsahujících základní údaje o jménu, příjmení, datu a místu narození, datu a místu věznění, datu a místu úmrtí atd.
  2. Digitalizovaný archivní fond CT Lety ve Státním oblastním archivu v Třeboni.
  3. Několik zpracovaných nosných příběhů o rodinách romských obětí holocaustu, pomocí nichž budou přiblíženy jejich osudy široké veřejnosti.

 

Žadatel

  • Institut Terezínské iniciativy, Praha - ČR

 

Partneři

 

Spolupracující organizace a  jednotlivci

 

Členové poradní expertní skupiny

  • Karel Holomek, Společenství Romů na Moravě, ČR
  • PhDr. Jana Horváthová, Muzeum romské kultury, ČR
  • Dr hab. Slawomir Kapralski, Prof. UP, Pedagogical University of Krakow - Institute of Philosophy and Sociology, Polsko
  • Mirjam-Angela Karoly, OSCE ODIHR, Polsko
  • Petr Lhotka, historik, ČR
  • Rudolf Murka, příslušník druhé generace, ČR
  • Dr. Jörg Osterloh, Fritz Bauer Institut, Německo
  • Frank Reuter, Zentralrat deutscher Sinti und Roma, Německo
  • Čeněk Růžička, Výbor pro odškodnění romského holocaustu, ČR
  • Helena Sadílková, Ph.D., Seminář romistiky, Katedra středoevropských studií, FFUK Praha, ČR
  • Marek Szilvási, European Roma Rights Centre, Maďarsko
     

 

Projekt finančně podpořili:

baderphilanthropies

 

 

   

 

24. 7. 2024

Tuto středu Thomas a naše dobrovolnice Lena přijali pozvání Bejt Terezín a Memosu na závěrečnou akci projektu „Z Prahy do Prahy - Po stopách Maxe Livniho v Česku, Polsku a Německu“. Během dvoutýdenní cesty se skupina, zahrnující účastníky z Izraele a Německa, vydala po stopách Maxe Livniho, který přežil holocaust - z Terezína přes Osvětim až do bavorského Kauferingu.

23. 7. 2024

Institut Terezínské iniciativy s potěšením oznamuje vydání nového čtvrtletního zpravodaje, který přináší aktuální informace o našich aktivitách, projektech a událostech. V tomto vydání se dozvíte více o našich vzdělávacích programech, vzpomínkových akcích a nových publikacích, které přispívají k uchovávání paměti na oběti holokaustu a podporují historické povědomí ve společnosti.

17. 7. 2024

24.-27. června 2024 se v Brně konal první ze tří workshopů věnovaných připomenutí si holocaustu Romů a Sintů. Součástí programu byla návštěva Památníku holocaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu a jediného společného památníku Židů a Romů, který se nachází v Brně. Workshop se konal v Muzeu romské kultury. Další semináře proběhnou v Berlíně a ve Varšavě. Cílem je připravit učitele a muzejní profesionály pracovat s tímto tématem, a dál vzdělávat společnost. Za Institut Terezínské iniciativy se workshopů účastní Dana Gabaľová, která s touto tématikou již dlouhou dobu zabývá, mimo jiné jako kurátorka a spoluautorka první verze výstavy „Lety – příběh zapomenuté genocidy“.

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.