EHRI – European Holocaust Research Infrastructure

Český uzel EHRI  

(European Holocaust Research Infrastructure) 

Špičkový výzkum o holokaustu je předpokladem pro informovanou diskusi o českých, evropských i světových moderních dějinách a pro pochopení rizik a mechanismů rasismu a genocidy v jejich různých formách. Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu (EHRI) propojuje sbírky a prameny rozdělené hranicemi a jazyky, prosazuje digitální metody a podporuje badatele. Český uzel EHRI je bránou ke službám a komunitě EHRI zároveň rozcestníkem pro výzkum o holokaustu v České republice. 

 

Český uzel EHRI je od roku 2023 stal součástí výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. 

EHRI je financována Evropskou komisí pod rámcovými programy FP7, Horizont 2020 a Horizont Evropa. 

Od roku 2018 je EHRI na cestovní mapě evropských výzkumných infrastruktur a v současnosti se EHRI transformuje do podoby permanentní organizace - European Research Infrastructure Consortium (ERIC). Česká republika tento proces prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podporuje a je zastoupena v EHRI v prozatímním valném shromáždění. 

 

Hlavní cíle a služby 

EHRI-CZ poskytuje zejména tyto typy služeb: 

 • Zpřístupňuje data a služby EHRI, mezi něž patří například EHRI Portál, EHRI Dokumentový blog, EHRI edice, EHRI Geospatial Repository, Stipendia Conny Kristel a další. 
 • Vytváří data o pramenech k dějinám holokaustu v českých zemích a vkládá je do EHRI Portálu. 
 • Propojuje a rozšiřuje databáze obětí a metodologicky podporuje jejich další rozvoj. 
 • Na digitalizované prameny aplikuje digitální metody, mezi něž náleží například automatické rozpoznávání textu a řeči, identifikace míst, historických aktérů, klíčových slov a další. 
 • Podporuje bádání za pomoci prostorových metod a interaktivních map, mj. skrze interaktivní webovou stránku MemoGIS. 

 

Přehled všech 27 partnerů EHRI naleznete na této stránce. 

EHRI Logo

 

INSTITUT TERZÍNSKÉ INICIATIVY 

V roce 2023 ITI vytipoval dokumenty obsažené v Databázi obětí holocaustu pro výzkum automatizovaného čtení archiválií. Databáze ke konci roku 2023 obsahovala 185.166 dokumentů, které se vztahují k 176.239 osobám. 

Obsahový rozvoj Databáze obětí holocaustu obnáší výzkum v Státním okresním archivu v Mladé Boleslavi. Naskenováno bylo kolem 2000 dokumentů. Získané digitalizáty jsou postupně zpracovávány a připravovány k importu do databáze a k následnému zveřejnění na portálu Holocaust.cz. Vzhledem k tomu, že se část dokumentů vztahuje k lidem, kteří přežili rok 1945, může ITI k tomuto kroku přistoupit až po vyjasnění otázek ochrany osobních údajů (GDPR). 

29. 2. 2024

Příští týden, 8. a 9. března nás čeká připomínka 80. výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz II - Birkenau. S Institutem Terezínské iniciativy pořádáme pietní akci na místě, kterého se zúčastní i ředitel Památníku Terezín, PhDr. Jan Roubínek.

26. 2. 2024

23. února jsme prostřednictvím Verto Education navázali další spolupráci se studenty z University of New York in Prague. Uspořádali jsme workshop o tom, jak život Židů v Praze ovlivnily protižidovské zákony v době nacistické okupace.

23. 2. 2024

Koncem loňského roku jsme si připomněli 30. výročí vzniku Nadace Terezínské iniciativy, která se o pár let později transformovala v náš dnešní Institut. Vrcholem vzpomínkových akcí k tomuto jubileu bylo setkání, které se koncem února odehrálo ve slavnostních prostorách residence rakouského velvyslanectví v Praze. Byli jsme poctěni tím, že naše pozvání přijal předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, jakož i místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová.

8. 2. 2024

8. března 2024 značí 80. výročí zavraždění 3792 vězňů tzv. Terezínského rodinného tábora, který se koná 8. března 2024 v 15.00 v areálu bývalého koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau.

26. 1. 2024
Od roku 2005 si celý svět připomíná oběti hrůzného nacistického programu, který měl lidstvo připravit m. j. o komunitu, která byla jeho součástí po celé kulturní dějiny, od jejich vzniku, až po současnost. ...

22. 12. 2023

Institut Terezínské iniciativy je - stejně jako česká, ale i světová veřejnost - šokován neuvěřitelným brutálním útokem, který se stal 21. prosince na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v centru Prahy.

Je nám nesmírně líto obětí tohoto útoku a jen těžko hledáme slova, kterými bychom vyjádřili naši soustrast a solidaritu s jejich rodinami.

Incident nás zasáhl i proto, že se odehrál doslova jen několik desítek metrů od budovy, kde náš Institut sídlí, v místech, kterými jsme zvyklí denně procházet.

Celá naše činnost vždy směřovala k tomu, abychom se poučili z historie, abychom předcházeli atmosféře, ve které se daří zlu, situacím, kdy jsme vystaveni násilí, na které neumíme reagovat. A právě tohle se stalo. Je jedno, zda se jednalo o vyšinutého jedince, mohl to být zrovna tak někdo s politickou motivací, či s konkrétní nenávistí vůči jednotlivci či skupině. Výsledek je každopádně tragický a otřásl námi všemi.

Nezbývá, než doufat, že vysoká cena, kterou jsme my všichni za toto memento zaplatili, bude mít smysl. I v tomto případě platí heslo, které neustále opakovali ti, kteří přežili nacistické peklo a jejichž poselství neseme dále - NIKDY VÍC!

 

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy

 

20. 12. 2023

Obsahuje pozdrav našeho ředitele Tomáše Krause k 30. výročí založení ITI a informace o našich nesčetných aktivitách:

 • Změny v ITI
 • Konference a seminář Holocaust a My v Praze
 • Lidské osudy ve stínu holocaustu
 • Mezinárodní kooperace 
  • Anne Frank Youth Network
  • University of New York in Prague
  • European Pracitioners Network against Antisemitism

Newsletter si můžete přečíst zde.

Tým Institutu Terezínské iniciativy Vám přeje šťastnou Chanuku a veselé Vánoce!