Monografie

V této knize autor popisuje fenomén nacistické nucená práce v kontextu dobových ekonomických poměrů, vztahu mezi firmami a státem (včetně ekonomické činnosti SS), s odkazem na organizaci a správu táborů a využívání nucených prací pro válečný průmysl.

Cena: 250,- Kč

Katalog ke stejnojmenné unikátní putovní výstavě. Publikace Vás provede 18 místy – městy, obcemi i opuštěnými oblastmi, na kterých byli během druhé světové války lidé z mnoha evropských zemí – Židé, Romové, Poláci ze Slezska, naverbovaní nebo zavlečení tzv. východní dělníci (Ostarbeiter), západoevropští civilní pracovníci a váleční zajatci – nuceni pracovat pro nacistickou Třetí říši. Publikace je česko-německá.

Cena: 175,- Kč (€ 7)

Katalog stejnojmenné výstavy, která pojednává o dějinách obecné židovské školy v Praze  v letech 1920-1942 a dějinách budovy v Jáchymově ulici 63/3, kde tato škola sídlila. Jedinečná historie školy se naplnila během druhé světové války, kdy byla využita jako poslední útočiště pro židovské pedagogy i žáky v české části protektorátu. Publikace je dostupná v českém, německém i anglickém znění.

Cena: 70,- Kč (€ 3)

Unlawful Infringement of Property Rights and its Scope; Subsequent Fate of the Jewish Assets affected by this Infringement. Report by a Team of Experts Created by the Joint Task Force based on Decision No. 773 of the Czech Government of November 25, 1998.

Cena: 30,- CZK

Monografie představuje významnou postavu terezínského vychovatele a vedoucího sportovních aktivit Terezína v celé jeho komplexnosti i rozporuplnosti.

VYPRODÁNO

Protiprávní zásahy do majetkových práv, jejich rozsah a následné osudy tohoto majetku. Zpráva expertního týmu zřízeného Smíšenou pracovní komisí na základě usnesení vlády České republiky č. 773 ze dne 25. 11. 1998.

VYPRODÁNO

Publikace mapuje různorodost židovských organizací v předválečném období, během Protektorátu Čechy a Morava i po skončení druhé světové války a osvobození. Po vzniku samostatného Československa se v rámci tolerantního prostředí mladého státu rozvinulo v nebývalé míře také chuť židovských obyvatel českých zemí zapojit se do společenského a spolkového života. Po období rozkvětu však s nástupem nacismu dochází k omezování těchto snah, jejichž definitivním koncem je okupace Československa.

VYPRODÁNO

Původní vydání přelomové práce shrnující protižidovskou legislativu přijímanou po vzniku Protektorátu Čechy a Morava až do roku 1942. Zákony a nařízení omezující postupně život židovských obyvatel Protektorátu autorka tematicky shrnula a rozčlenila.

VYPRODÁNO

9. 11. 2023

Během úvodního semináře "Training of Trainers", který se konal 3. a 4. listopadu v Praze, nám kolegové z Amsterdamu poskytli informace o Anne Frank Youth Network (AFYN), o motivaci této sítě, jejích cílech a různých stránkách sítě.

11. 10. 2023

Letos to bude 30 let, kdy se ti, kteří přežili hrůzy nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů rozhodli založit instituci, která bude připomínat památku zavražděných českých Židů a varovat před další katastrofou. Takto vznikla Nadace Terezínské iniciativy, tedy náš dnešní Institut.

8. 10. 2023

Jak se proměňoval veřejný prostor protektorátních měst v souvislosti se zaváděním protižidovských opatření? A jak se měnil každodenní život přímo v Nymburce?

6. 9. 2023

V rámci přednášky Lidské osudy ve stínu holocaustu Radana Rutová a Hana Čadová z Institutu Terezínské iniciativy přiblíží osudy mladoboleslavských Židů za druhé světové války a po jejím skončení.

Přednáška proběhne v přednáškovém sále Státního okresního archivu v Mladé Boleslavi dne 20. září od 16.30.

28. 6. 2023

Rádi bychom vás pozvali na podzimní opakování  kurzu „Holocaust a my. Stopy dějin ve veřejném prostoru“. V jarní termínu byl o seminář velký zájem a jsme rádi, že se nám jej podaří v zopakovat, a to v termínu 28. 9. až 1. 10. 2023. Konat se bude opět v Praze v Hotelu Baroko. Využijte jedinečné možnosti sdílet své zkušenosti s kolegy a kolegyněmi ze Slovenska. Součástí programu je také exkurze do Terezína.

6. 6. 2023

V rámci Mezinárodního dne archivů představíme ve spolupráci se SOkA Mladá Boleslav putovní verzi výstavy MemoMap – dějiny holocaustu v Praze. Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Danou Gabaľovou proběhne v pátek 9. června ve 14 a 16 hodin.

2. 5. 2023

Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou  jsme připravili ve spolupráci s organizacemi  Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK). 

Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.