Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové

Koordinace výstavy pod hlavičkou ITI byla v ČR ukončena k červnu 2021. Děkujeme všem, kteří se do putování výstavy zapojili a také všem návštěvníkům!

Obrázek1

Záměrem Anne Frank House v Amsterodamu je věnovat se odkazu Anne v dnešním světě a poukazovat na to, že i dnes má řada lidí zkušenosti s předsudky a předpojatostí druhých. Vede návštěvníky výstavy k přemýšlení nad tím, jak přistupovat k jevům, které se nám nelíbí, a jak lze být v každém věku aktivní.

S výstavou pracujeme formou vrstevnického vzdělávání (peer education). Během dvoudenního semináře proškolí naše lektorky průvodce z řad žáků a ti pak výstavou provádějí své spolužáky, ale i veřejnost. A funguje to skvěle (více o tom a reflexe žáků - průvodců).

K dispozici je také komiksový životopis – Anne Franková a metodické materiály k němu, dokumentární film „Krátký život Anny Frankové“, Deník Anne Frankové a další doprovodné materiály.

Putovní vzdělávací výstava

„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“
Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944
 

banner_AFA
 

Česká verze vzdělávací výstavy o Anne Frankové, kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu, vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Druhou část výstavy tvoří příběhy současných mladých lidí, kteří se ve svých životech setkávají z různých důvodů s předsudky a diskriminací.

 

Putování výstavy po českých školách 2020 až 2022

 

Harmonogram putování


2022

 

2021

 

2020

 

2019

 

2018

   
2017

 

Napsali o nás:

Správci Krkonoš otevřeli nevšední výstavu. Připomíná historii. Krkonošský deník, 2. srpna 2017

Pavel Kubíček: “Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové”, 25. října 2017

Petr Soukal: „Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové“, 6. prosince 2021

Lenka Proschková: Vrstevnické učení v praxi aneb Výstava o Anně Frankové v ZŠ Vorlina, 6. dubna 2022

 

 

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava.