Tváří v tvář historii a současnosti. Využití historie v občanském vzdělávání

Pro porozumění současnosti, ukotvení v ní a rozhodnutí se angažovat ve společnosti je nutné zvnitřnění demokratických hodnot, vůle získávat informace a dovednosti s nimi pracovat. Projekt Tváří v tvář historii i současnosti nabízí navzájem provázané aktivity, které metodou Facing History and Ourselves a natáčením videoklipů vedou k pochopení vlastní identity a vlivu obrazu dějin na naše vnímání dneška. Spoluprací s organizacemi působícími ve strukturálně postižených regionech přímo s příslušníky romské komunity umožňuje propojení většinové a romské komunity, zohlednění jejích postojů a potřeb.


Dvouletý projekt, který realizuje Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s partnery Romano jasnica a Kharomo Chodov o.p.s.


Doba realizace:

  • 1. října 2020 až 31. ledna 2022

 

Harmonogram kurzu


Cílové skupiny:

  • lektoři, kteří po absolvování kurzu budou moci lektorovat lekce metodou Tváří v tvář historii i současnosti (Facing History and Ourselves) ve školách; včetně romských lektorů a studentů pedagogických oborů VŠ
  • učitelé všech typů škol, lektoři, studenti pedagogických fakult nebo didaktiky dějepisu  - absolvují seminář pro učitele, následně vyučují podle metody FHAO a za využití metodik ze seminářů ve svých školách, na aktivitě 5 se podílí účastí svojí a studentů a pomocí studentům s realizací navržených aktivit   
  • mladí lidé: studenti SŠ, SOŠ, gymnázií a učňovských oborů, klienti nízkoprahových zařízení – absolvují vzdělávací programy vedené lektory ITI a následně proškolenými lektory z kurzu, natáčejí videoklipy, účastní se studentské konference a následně realizují projekt, který navrhli


Cíl projektu:

  • Co? Prostřednictvím historie vést k přemýšlení o naší současnosti, osobní i skupinové identitě, našem místě ve světě a čeho můžeme dosáhnout vlastní aktivitou.
  • Jak? Prostřednictvím kurzu pro lektory, programů pro školy, natáčení klipů s mladými lidmi a veřejnými debatami k nim a studentskou konferencí, která spojí všechny tři naše cílové skupiny dát možnost a prostor těm, na které cílíme.
  • Proč? Pokud chápeme souvislosti, dovedeme aplikovat naše vědomosti v reálném světě, rozumíme příčinám svých postojů a jsme ochotni je měnit, jsme silnější, sebevědomější a nepůsobí na nás tolik strach.


Největší výzva projektu:

Sladit cílové skupiny projektu tak, aby účastníci měli možnost se vzájemně poznat, pochopit rozdílné startovní podmínky i motivace a navzájem se inspirovat a posilovat v úsilí o změnu k lepšímu.


Největší přínos projektu:

Pracujeme s lektory a mladými lidmi z regionů, kde je tíživá sociální situace, často podmínky sociálního vyloučení. Věříme, že díky novým znalostem a hlavně kritickému porozumění je projekt schopen zvýšit toleranci a respekt ke kulturní rozmanitosti. Máme se od sebe navzájem hodně co učit.
 

Soulad se strategií Institutu Terezínské iniciativy:

Strategie ITI spočívá na třech pilířích: 1. bádání o nacistické perzekuci v českých zemích a v Evropě a dokumentace jejích obětí, 2. připomínání a 3. vzdělávání proti projevům rasismu, antisemitismu a xenofobie. Od r. 2015 se věnujeme romskému holocaustu, jeho příčinám a důsledkům. Ze studia procesů vedoucích k holocaustu vyplývá, že předsudky a nenávist spolu s neinformovaností a neochotou informace zjišťovat a kriticky vyhodnocovat informace vede k tragickým důsledkům. Důsledkem je znejistění lidí příslušících do marginalizovaných vyloučených skupin, narušení důvěry v jejich vlastní kulturu a tradice, ke ztrátě identity. V projektu se proto zaměřujeme na znalosti, ale především na hodnoty, postoje, dovednosti, aktivitu, komunikaci a sebedůvěru.


Aktivity projektu:

 

V projektu proběhly dva semináře pro učitele: v březnu seminář Nechte mě být, jaká jsem. Životní příběh Anne Frankové, který musel být kvůli epidemiologické situaci realizován online, v říjnu 2021 proběhl druhý seminář Tváří v tvář historii i současnosti, který se uskutečnil naživo v Praze. 

IMG_20211015_161634

 

  • Vzdělávací programy pro žáky
  • Natáčení klipů s mládeží a veřejné debaty k nim
  • Závěrečná studentská konference pro všechny cílové skupiny projektu

 

Partneři projektu:

 

Logo_Romano jasnica Logo_Khamoro

 

 

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

 

ACF_slogan_1

 

16. 9. 2024

Ve středu 11. září se v Terezíně uskutečnil fotografický workshop, pořádaný Institutem Terezínské iniciativy, vedený profesorem fotografie Karlem Cudlínem. Program byl zahájen starostou Terezína p. René Tomáškem a pokračoval focením v celém areálu města, jak v Malé pevnosti, tak v bývalém ghettu, jehož prohlídku vedl ředitel ITI Tomáš Kraus. Studenti tak měli možnost zachytit jedinečnou atmosféru tohoto místa, ale také se dozvědět něco z jeho pohnuté historie.

10. 9. 2024

Na konci léta, těsně před začátkem školního roku, 27.–28. srpna, pořádala Nadace Milana Šimečky v Bratislavě učitelskou konferenci „Smutek a radost z dějin“. Konference byla zaměřena na paměťové a badatelské vzdělávání a pomohla edukátorům připravit se na nový školní rok, zejména na téma holocaustu v kurikulu.

5. 9. 2024

V úterý 3. září 2024 se koncipienti právníků Zemského soudu v Lipsku zúčastnili prohlídky pražské židovské čtvrti. Exkurzi zorganizoval a vedl náš pedagog Thomas, kterému pomáhal náš nový dobrovolník Laurenz.

Thomas seznámil účastníky s historií židovského života v Praze a v České republice a hovořil také o historii antisemitismu na našem území. Během exkurze kocipienti měli příležitost využít webové aplikace MemoGIS, na jejímž vývoji se institut podílel.

Mnoho zločinů spáchaných během okupace bylo právně ošetřeno zákony a nařízeními. O to důležitější je, aby se historií národněsocialistických zločinů zabývaly budoucí generace právníků a soudců. Jsme rádi, že koncipienti Okresního soudu v Lipsku využili této příležitosti, a rádi bychom jim poděkovali za jejich živý zájem.

4. 9. 2024

Minulý čtvrtek jsme měli v institutu malou oslavu, kde jsme se smáli a plakali.

Rozloučili jsme se s Lenou. Společně jsme se ohlédli za uplynulým rokem a mnoha zážitky a vzpomínkami, které jsme spolu sdíleli. V očích se nám objevilo několik slz.

Zároveň jsme přivítali Laurenze, který nás bude od nynějška podporovat jako dobrovolník pro GEDENKDIENST.

Milá Leno, děkujeme ti za tvou skvělou práci a za to, že jsi nám dovolila doprovázet tě na malé části tvé životní cesty. Přejeme ti do budoucna vše nejlepší!

Milý Laurenzi, vítáme tě v Institutu. Těšíme se na tvoji podporu v týmu a na mnoho skvělých dojmů a zážitků, které s námi během roku prožiješ.

 

Přikládáme rozhovor jak s Lenou tak s Laurenzem.

28. 8. 2024

21. srpna se naše dobrovolnice Lena vydala do Terezína, aby pomohla dobrovolnické kanceláři v Terezíně s první realizací nového workshopu s názvem „Mezi dobrem a zlem: role a šedé zóny“, kde se účastníci diskutovali a zkoumali různé role a kategorie během druhé světové války.

21. 8. 2024

Včera, v úterý 20. srpna, u Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě, Hodonín u Kunštátu, proběhl pietní akt k uctění památky obětí holokaustu Romů a Sintů, organizované Muzeem romské kultury.

19. 8. 2024

Jednotně a neochvějně podporujeme organizaci Nadácia Milana Šimečku, která již více než 30 let ztělesňuje ducha lidských práv, kulturního porozumění a demokratických hodnot na Slovensku. Nadace, pojmenovaná na počest respektovaného filozofa a disidenta Milana Šimečky, neúnavně pracuje na podpoře inkluzivity, konfrontování předsudků a podpoře důstojnosti každého jednotlivce ve slovenské společnosti.