Přispěvatelé projektů Databáze obětí a Terezínské album
Významní přispěvatelé do projektu Databáze obětí a Terezínské album, kteří nám poskytli své autentické dokumenty a fotografie obětí holocaustu-šoa. Všem velice děkujeme!
Jednotlivci:
Ivan Čech
Maud Michal Beerová
Eva Herrmannová
Alena Vlčková
Helen Epstein
Petr Papoušek
Věra Baumová
Susan Waite
Věra Rovenská
Zdeněk Pošusta
Marie Löwitová
Věra Navrátilová
Patricia Berman
Tomáš Maier
Jaroslava Rybová
Hana Weingarten
Edna Becková
Jan Dítko
Eva Malá
Bohumila Urbachová
Dagmar Bálintová
Anna Kofferová
Joanie Schirm
Jana Witthed
Michael Rund
Ludmila Lázničková
Pavel Uri Bass
Zuzana Rousová
Pavel Fröhlich
Svatoň Skládal
Ilse Paschová
Anna Lorencová
Božena Ferjancová
Hana Cherynová
Kamil Rodan
Lenka Buchbergerová
Štěpána Piskláková
Dagmar Pavelková
Anna Matoušková
Renata Wohlgemuthová
Libor Haltmar
Libuše Gebauerová
Judith E. Elam
Štěpán Holzner
Arnošt Líbezný
Ol Rappaport
Martin Vigner
Barbara Hofmann Yerby
Anna Zatloukalová
Organizace:
Nadační fond obětem holocaustu
Muzeum Prostějovska
Židovská obec Olomouc
Městské muzeum Týn nad Vltavou
Židovská obec Brno
Obecní úřad Senožaty
Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou jsme připravili ve spolupráci s organizacemi Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK).
Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.
- Kdy: 27.5. - 30.5. 2023
- Kde: Praha 2, hotel Marianeum
- Přihláška pro pedagogy
- Přihláška pro studenty
- Přihlášky vyplňujete do pondělí 13. 5. 2023!
- Předběžný program (pdf)
Letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-Šoa proběhne v úterý 18. dubna od 14:00 ve 24 českých a moravských městech.
Vážené dámy a pánové,
rádi bychom Vás informovali, že Národní fond Rakouské republiky upravil své směrnice pro podporu obětí nacionálního socialismu.
Všechny důležité informace naleznete v přiloženém dokumentu ve formátu PDF.
Ve spolupráci s organizací Centropa jsme pro pedagogy z Česka, Slovenska, Německa a Rakouska připravili prodloužený víkendový seminář, v rámci něhož se budeme věnovat práci s videomateriály, navštívíme Terezín a ukážeme si, jak pracovat s online nástroji přímo v terénu.
Praha, Hotel Baroko
16. - 19. března 2023
Přihlášky vyplňujete zde do 28. února!
Stejně jako mnoho dalších, i nás velmi zasáhlo, když jsme se dozvěděli, že v pátek 9. prosince náhle zemřel pan Čeněk Růžička. Ještě ve čtvrtek jsme se spolu s ním setkali na besedě s deváťáky ze základní školy Ohradní v Praze 4. Mluvil o své rodině, vzpomínal na dětství a také na to, jaké pocity zděšení zažíval, když zjistil, že na místě, kde v koncentračním táboře umírali jeho příbuzní, stojí vepřín.
Čeněk Růžička v roce 1997 spoluzaložil a také vedl Výbor pro odškodnění romského holocaustu, v rámci kterého do poslední chvíle usiloval o důstojnou připomínku romských obětí a odškodnění přeživších.
Patřil do rodiny původních českých Romů žijících v českých zemích několik staletí, kteří byli tragicky zasaženi rasovou perzekucí během druhé světové války. Matka Alžběta Růžičková byla internována v koncentračním táboře v Letech u Písku odkud pak byla deportovaná do Auschwitz Birkenau. Velká část rodiny zahynula.
Byl dlouholetým bojovníkem za odstranění vepřína z místa koncentračního tábora v Letech u Písku a vybudování důstojného památníku na tomto místě.
Čeňku, budete nám chybět.
V listopadovém vydání si přečtete reportáž ze sněmu TI, ze zasedání Mezinárodního osvětimského výboru v Osvětimi, úvahu o Izraeli a dnešním antisemitismu v Evropě, připomenutí 81. výročí zahájení transportů z protektorátu, o spolku Synagoga Klatovy a o spolku pro obnovu synagogy v Pacově a recenze tří divadelních představení.
Také máte už delší dobu pocit, že se témata z historie propisují do současného života? Pozorujete polarizaci společnosti podobnou té, kterou znáte z hodin dějepisu?
Kdy: 2. - 3. prosince
Kde: Praha 10