Anne Frank Youth Network

Your voice against discrimination, prejudice and racism

Celosvětová síť mladých lidí, kteří konají 

Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete ovlivnit dění na místní i celosvětové úrovni? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu? Připojte se k Anne Frank Youth Network. 

Anne Frank Youth Network je rostoucí globální síť postavená na dobrovolnictví, která existuje proto, aby vás aktivně zapojila a podpořila v práci, kterou považujete za důležitou. Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Budete působit jako vrstevnický učitel; to je když mladí lidé učí jiné mladé lidi. Společně tak pozitivně přispějete společnosti! 

Poskytneme vám nástroje potřebné k tomu, abyste mohli jednat a něco změnit. 

AFYN pro mě znamená místo skvělých příležitostí a inspirace a lidí, kteří jsou zapálení do své práce. Mojí motivací být součástí je pocit potřeby sdílet důležité informace s ostatními. 
Anička, Náchod 

Co se naučím? 

  • Členství v Anne Frank Youth Network vám umožní nejen poznat historii a její význam pro současnost, ale také, 
  • naučit se novým dovednostem, jako je řízení projektů a týmová práce. 
  • prostřednictvím aktivit a školení čelit diskriminaci, rasismu a předsudkům 
  • mít vliv na místní komunitu vytvářením a realizací vlastních vzdělávacích aktivit 
  • Uspořádat kampaně na sociálních sítích, abyste vyvolali angažovanost mezi svými vrstevníky 
  • Buďte součástí rostoucí globální komunity 

Do Anne Frank Youth Network jsem se zapojila, abych se dozvěděla více o tématech, která jsou mi blízká - o Anne Frank, holocaustu, demokracii, ale i o lidských právech obecně. Celý projekt mi již od začátku listopadu přináší spoustu skvělých zážitků a zkušeností - ať už propojení s mladými lidmi po celé Evropě, komunikaci v angličtině nebo přípravu a vedení workshopů pro základní školu. 
Antonie, Nymburk 

Jak se mohu zapojit? 

Pokud máte zájem stát se součástí sítě Anne Frank Youth Network v České republice, neváhejte a kontaktujte nás. Napište nám e-mail na adresu koordinátora - Thomase Elmeckera -   nebo nám napište na naše sociální média - Instagram a Facebook. 

Můžeme vám poskytnout další informace, propojit vás s dalšími zájemci z řad mladých lidí z České republiky a účastníky předchozích ročníků. 

Více informací naleznete také na oficiálních webových stránkách Anne Frank Youth Network a na jejich sociálních médiích.

AFYN pro mě znamená nové příležitosti a budoucnost. Díky AFYNu překonávám svůj strach z mluvení před mnoha lidmi a dokonce mě to baví. Pevně doufám, že v budoucnu toho budu moci dokázat ještě víc.

Kája, Nymburk

Co bude dál? 

Po absolvování první aktivity ve své zemi dostanete příležitost zúčastnit se dvoudenního národního školení. Naučíte se vyučovat o významu příběhů druhé světové války a holocaustu. Společně prozkoumáme, proč jsou tyto příběhy aktuální i dnes, a budeme diskutovat o identitě, předsudcích, diskriminaci a demokracii. Společně s dalšími peer pedagogy budete moci zorganizovat vlastní projekt. 

Chcete dělat ještě více? 

Po absolvování dvoudenního kurzu a vlastního projektu zůstanete zapojeni do sítě Anne Frank Youth Network. Dostanete příležitost být mentorem nových členů a samostatně organizovat další vzdělávací projekty. Kromě toho získáte přístup k dalším zkušenostním a vzdělávacím příležitostem, jako jsou stáže v Domě Anne Frankové a partnerských organizacích. 

Těšíme se na vaše nápady a podněty.

 

 AFYN_Logo_Boxed_Horizontal_Purple

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.
25. 6. 2024

Dne 16. června se konala v prostorách ITI přednáška T. Krause o historii holocaustu. Studenti gymnázia Wilhelma Ostwalda v Lipsku se mimo jiné dozvěděli i o projektu Arks Foundation, rekonstrující bývalou textilní továrnu v Brněnci na muzeum Oskara Schindlera, muzeum původních majitelů, rodiny Löw-Beerů a místo setkávání. Zasvěcený výklad totiž přednesl předseda představenstva Nadace Arks Daniel Löw-Beer, který byl v té době shodou okolností na jednání v Praze.

25. 6. 2024

JUDr. Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské inciativy včera, 24. června, přednášel na téma Židovské osobnosti.

21. 6. 2024

A mámě podám ruku, usměju se na ni a řeknu jí:
„My to vydržíme viď, moje zlatá mámo!“