Výstava Jáchymka
V samém závěru roku 2014 jsme otevřeli výstavu „Jáchymka – židovská škola v Praze“, kterou naleznete ve vstupním prostoru budovy, kde sídlí Terezínská iniciativa, Institut Terezínské iniciativy a další organizace. Výstava je přístupná zdarma ve všední dny – pondělí až pátek od 9.00 do 16.00 hodin. Pokud Vás výstava nebo téma židovského školství zaujme, můžete si u nás v kanceláři zakoupit katalog Jáchymka.
Výstava je určena široké veřejnosti. Máte-li přátele, příbuzné a známé, kteří nemluví česky, ale chcete jim ukázat něco zajímavého a neokoukaného z Prahy, máte možnost: výstava je dvojjazyčná – texty na panelech jsou v češtině a angličtině a katalog je vydán také v němčině. Po domluvě je možné zajistit zdarma komentovanou prohlídku v češtině, němčině nebo angličtině (pouze ve všední dny). Ve dnech, kdy se v Jáchymce konají akce pro veřejnost, je výstava pro účastníky otevřena po dobu konání akce.
Výstava pojednává o dějinách židovské školy v Praze, která zde fungovala v letech 1908-1942 a v období nacistické okupace se stala jedinou školou, ve které mohli působit židovští pedagogové a učit se židovské děti. Do školy chodili sourozenci Petr a Eva Ginzovi či historik Toman Brod, o školu projevovali zájem i Franz Kafka s Maxem Brodem. Více informací o dějinách školy a o osudech lidí, kteří ji navštěvovali, najdete nejen v katalogu výstavy, ale také na stránkách holocaust.cz, kde je v sekci Prezentace věnovaná právě Židovské škole v Praze. Vzdělávání židovských a romských dětí za první republiky a Protektorátu bylo tématem připomínkové akce Jom ha-Šoa v roce 2014 a první studii o židovské škole jste mohli nalézt i v dnes již rozebrané informační a vzdělávací brožuře Jom ha-šoa - Mít své místo.
Z příběhu židovské školy vychází i vzdělávací program pro školy Jáchymka a Užhorod – jak si Židé a Romové založili školu. V rámci tohoto programu, odehrává-li se na půdě Jáchymky, absolvují studenti rovněž komentovanou prohlídku výstavy.
K výstavě byl vydán katalog Jáchymka v české, německé a anglické verzi. Publikace je k zakoupení v kanceláři Institututu Terezínské iniciativy.
Cena katalogu: 70,- Kč
Kontakt:
e-mail: institute@terezinstudies.cz
telefon: +420 222 317 013
Kde nás najdete: Jáchymova 63/3, Praha 1 - asi 5 minut od stanice metra Staroměstská
Projekt finančně podporují:
Nadace židovské obce v Praze
Odkazy:
Krátká historie židovské školy v Jáchymce
Během úvodního semináře "Training of Trainers", který se konal 3. a 4. listopadu v Praze, nám kolegové z Amsterdamu poskytli informace o Anne Frank Youth Network (AFYN), o motivaci této sítě, jejích cílech a různých stránkách sítě.
Letos to bude 30 let, kdy se ti, kteří přežili hrůzy nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů rozhodli založit instituci, která bude připomínat památku zavražděných českých Židů a varovat před další katastrofou. Takto vznikla Nadace Terezínské iniciativy, tedy náš dnešní Institut.
Jak se proměňoval veřejný prostor protektorátních měst v souvislosti se zaváděním protižidovských opatření? A jak se měnil každodenní život přímo v Nymburce?
V rámci přednášky Lidské osudy ve stínu holocaustu Radana Rutová a Hana Čadová z Institutu Terezínské iniciativy přiblíží osudy mladoboleslavských Židů za druhé světové války a po jejím skončení.
Přednáška proběhne v přednáškovém sále Státního okresního archivu v Mladé Boleslavi dne 20. září od 16.30.
Rádi bychom vás pozvali na podzimní opakování kurzu „Holocaust a my. Stopy dějin ve veřejném prostoru“. V jarní termínu byl o seminář velký zájem a jsme rádi, že se nám jej podaří v zopakovat, a to v termínu 28. 9. až 1. 10. 2023. Konat se bude opět v Praze v Hotelu Baroko. Využijte jedinečné možnosti sdílet své zkušenosti s kolegy a kolegyněmi ze Slovenska. Součástí programu je také exkurze do Terezína.
V rámci Mezinárodního dne archivů představíme ve spolupráci se SOkA Mladá Boleslav putovní verzi výstavy MemoMap – dějiny holocaustu v Praze. Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Danou Gabaľovou proběhne v pátek 9. června ve 14 a 16 hodin.
Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou jsme připravili ve spolupráci s organizacemi Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK).
Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.
- Kdy: 27.5. - 30.5. 2023
- Kde: Praha 2, hotel Marianeum
- Přihláška pro pedagogy
- Přihláška pro studenty
- Přihlášky vyplňujete do pondělí 13. 5. 2023!
- Předběžný program (pdf)