Výstava Jáchymka

Workshop pro pedagogy Skola_pozvanka_mala

 

V samém závěru roku 2014 jsme otevřeli výstavu „Jáchymka – židovská škola v Praze“, kterou naleznete ve vstupním prostoru budovy, kde sídlí Terezínská iniciativa, Institut Terezínské iniciativy a další organizace. Výstava je přístupná zdarma ve všední dny – pondělí až pátek od 9.00 do 16.00 hodin. Pokud Vás výstava nebo téma židovského školství zaujme, můžete si u nás v kanceláři zakoupit katalog Jáchymka.


Výstava je určena široké veřejnosti. Máte-li přátele, příbuzné a známé, kteří nemluví česky, ale chcete jim ukázat něco zajímavého a neokoukaného z Prahy, máte možnost: výstava je dvojjazyčná – texty na panelech jsou v češtině a angličtině a katalog je vydán také v němčině. Po domluvě je možné zajistit zdarma komentovanou prohlídku v češtině, němčině nebo angličtině (pouze ve všední dny). Ve dnech, kdy se v Jáchymce konají akce pro veřejnost, je výstava pro účastníky otevřena po dobu konání akce.

 

jachymka-foto-ilustracni


Výstava pojednává o dějinách židovské školy v Praze, která zde fungovala v letech 1908-1942 a v období nacistické okupace se stala jedinou školou, ve které mohli působit židovští pedagogové a učit se židovské děti. Do školy chodili sourozenci Petr a Eva Ginzovi či historik Toman Brod, o školu projevovali zájem i Franz Kafka s Maxem Brodem. Více informací o dějinách školy a o osudech lidí, kteří ji navštěvovali, najdete nejen v katalogu výstavy, ale také na stránkách holocaust.cz, kde je v sekci Prezentace věnovaná právě Židovské škole v Praze. Vzdělávání židovských a romských dětí za první republiky a Protektorátu bylo tématem připomínkové akce Jom ha-Šoa v roce 2014 a první studii o židovské škole jste mohli nalézt i v dnes již rozebrané informační a vzdělávací brožuře Jom ha-šoa - Mít své místo.

Z příběhu židovské školy vychází i vzdělávací program pro školy Jáchymka a Užhorod – jak si Židé a Romové založili školu. V rámci tohoto programu, odehrává-li se na půdě Jáchymky, absolvují studenti rovněž komentovanou prohlídku výstavy.

 

jachymka-foto-ilustracni-workshop

K výstavě byl vydán katalog Jáchymka v české, německé a anglické verzi. Publikace je k zakoupení v kanceláři Institututu Terezínské iniciativy.

Cena katalogu: 70,- Kč

jáchymka

      

Kontakt:

e-mail: institute@terezinstudies.cz

telefon: +420 222 317 013

 

Kde nás najdete: Jáchymova 63/3,  Praha 1 - asi 5 minut od stanice metra Staroměstská

 

 

Projekt finančně podporují:

 

Nadace židovské obce v Praze

nemecke vyslanectvi logo

cnfb_logo-1

 

MSMT_logotyp_text_RGB_cz

 

Odkazy:

Informace o projektu Jáchymka

Krátká historie židovské školy v Jáchymce

 

12. 4. 2024

Obsahuje pozvánku na Jom ha-šoa v Praze a dalších městech České republiky, článek k 30. výročí ITI a informace o našich četných aktivitách:

  1. Pietní akt v Auschwitz-Birkenau

  2. Výstava MemoMap: dějiny holocaust v Praze

  3. Mezinárodní kooperace

    1. Anne Frank Youth Network
    2. Workshop MemoGIS
    3. Rakouské stopy v Terezíně
9. 4. 2024

Letošní, již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” proběhne 6. května 2024. Ve 31 městech České republiky zazní jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

22. 3. 2024

Před měsícem jsme na pozvání rakouské velvyslankyně Bettiny Kirnbauer oslavili 30. výročí založení Institutu Terezínské iniciativy. O akci informoval také Till Janzer z Radio Prague International. Článek si můžete přečíst nebo poslechnout pod následujícím odkazem (pouze v Němčině).

21. 3. 2024

Rádi bychom Vás pozvali na vzdělávací workshop s názvem "Umění proti smrti", který pořádáme. Tento workshop se bude konat dne 13. dubna 2024 od 9:30 do 18:00 v Praze.

15. 3. 2024

Poslední akční projekt Anne Frank Youth Network je dokončen!


9. 3. 2024
V pátek 8. března proběhl v sekci BIIb v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Auschwitz II - Birkenau, kde se nacházel takzvaný Terezínský rodinný tábor, pietní akt a uctění památky lidí, kteří byli zavražděni v noci z 8. na 9. března 1944. Akce se kromě ředitele Institutu Terezínské iniciativy, Tomáše Krause zúčastnili i ředitel Památníku Terezín, Jan Roubínek, ředitelka Beit Terezín (Izrael), Tami Kinberg, předsedkyně správní rady Institutu Terezínské iniciativy, Michaela Rozov, a za Židovské muzeum v Praze Jana Šplíchalová.
Děkujeme také Památníku Auschwitz za záštitu, a v neposlední řadě všem zúčastněným, že spolu s námi uctili jejich památku.
7. 3. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava.