Výstava Ztracená paměť?
Výstava, katalog a web "Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice" vůbec poprvé poukazují na fakt, že se nucená práce nevztahuje jen na území Třetí říše, ale také na území československého pohraničí a protektorátu Čechy a Morava.
VÝSTAVA
Putovní výstavu s názvem „Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v České republice“ připravil Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s organizacemi Živá paměť, Antikomplex a Památník Flossenbürg. Autorem výstavy a celého konceptu projektu je německý historik Alfons Adam (Institut Terezínské iniciativy), na textech se dále podíleli Viola Jakschová (Živá paměť), Terezie Vávrová (Antikomplex) a Ivan Rous (Severočeské muzeum v Liberci). Výstava, jejíž příprava zabrala téměř dva roky, provede na 20 panelech návštěvníka 18 místy – městy, obcemi i opuštěnými oblastmi, na kterých byli během druhé světové války nuceni pracovat pro Třetí říši lidé z mnoha evropských zemí – Židé, Romové, Poláci ze Slezska, naverbovaní nebo zavlečení tzv. východní dělníci (Ostarbeiter), západoevropští civilní pracovníci, váleční zajatci. Nuceně nasazené pracovníky bylo možné nalézt v továrnách, na polích i na výstavbě silnic. Aktuální podoba míst je doprovozena výpověďmi pamětníků a původními historickými fotografiemi.
KATALOG
Výstava i stejnojmenný katalog, který byl vydán u příležitosti české vernisáže výstavy v Praze v dubnu 2016, jsou psány dvojjazyčně – česky a německy. Otevírá se tak možnost výstavu představit i v německy hovořících zemích – světovou premiéru měla v bavorském Flossenbürgu. Katalog je možno zakoupit jak v sídle Institutu Terezínské iniciativy (Jáchymova 3, Praha 1), tak i na místě, kde je výstava aktuálně k vidění. Čtenář v něm najde ke každému místu doplňující informace, které se na panely již nevešly.
WEBOVÉ STRÁNKY
Součástí celého konceptu výstavy jsou i webové stránky s multimediálním obsahem – zájemci zde najdou vedle fotografií současné podoby míst, jak je pro projekt zdokumentoval fotograf Ondřej Bouška, také rozhovory a vzpomínky pamětníků, kteří se stali obětmi systému nacistické nucené práce. Jednotlivé panely jsou s webovými stránkami propojeny pomocí QR kodů - pokud návštěvník na výstavu zavítá s chytrým telefonem nebo tabletem, má tak příležitost si výpovědi pamětníků poslechnout přímo na místě.
VZDĚLÁVÁNÍ
Výstava nemá pouze informativní charakter, ale je doplněna i o vzdělávací rovinu – k výstavě jsou připraveny metodické materiály a pracovní listy, které byly představeny českým učitelům na vzdělávacím semináři před pražskou vernisáží 13. dubna 2016. Někteří čeští i němečtí studenti si práci s nimi vyzkoušeli již o měsíc dříve během česko-německého setkání mládeže ve Flossenbürgu v březnu téhož roku. Autory metodických materiálů jsou lektoři Institutu TI Peter Sokol a Marie Zahradníková. Učitelé představené metodické materiály hodnotili kladně, ale podotýkali, že jsou určeny spíše pro straší žáky (střední škola, omezeně druhý stupeň ZŠ), a to pro vyšší obsahovou a časovou náročnost. Záleží však pouze na konkrétním pedagogovi, jaké otázky a části metodických listů využije při případné návštěvě výstavy se studenty.
PUTOVÁNÍ
Výstava je putovní a variabilní – systém malířských stojanů, na které se umísťují výstavní panely, nabízí nepřeberné množství možností architektonického řešení expozice. Nicméně minimální prostor pro instalaci výstavy je 80 m2 nebo chodba o délce 50 m. Výstava je určena pro vnitřní expozici. Zájemcům o zapůjčení se ze strany Institutu TI dostane podpora v podobě šablon propagačních materiálů – plakátů. Výstava je k zapůjčení zdarma, transport si zájemce o výstavu zajišťuje sám. Panely se transportují v ochranné skříni, stojany jednotlivě. Vše se vejde do auta řady Octavia Kombi (se sklopenými zadními sedadly) a vyšší.
V případě zájmu o zapůjčení výstavy nás prosím kontaktujte:
education@terezinstudies.cz
tel.:+420 222 317 013.
OHLASY V MÉDIÍCH
Flossenbürg
Praha
Josef Füllenbach: „Für die Deutschen waren wir Nummern“, Prager Zeitung, 27.4.2016
Ztracená paměť. Česká televize - Události v kultuře, 13.4.2016
Sousedé, Český rozhlas Sever, 22.4.2016
Odry
Ivan Pavelek: Tábor nucených prací byl také v Odrách. Novojičínský deník.cz, 28.5.2016
Mnichov
Liberec
Holýšov
Jan Čapek: Ztracená paměť?. Protestant, 7/2017.
AKCE SPOJENÉ S VÝSTAVOU
Česko-německé setkání mládeže, Flossenbürg 16.-18. března 2016
Vzdělávací seminář spojený s vernisáží výstavy Ztracená paměť?
Tisková zpráva k slavnostnímu zahájení výstavy
Realizováno v rámci projektu podpořeného z programu Evropa pro občany. Za podporu projektu děkujeme:
Partneři projektu:
📚 Vzdělávat. ✊ Podporovat. 🔁 Opakovat.
Je vám mezi 16 a 26 lety a chcete se stát součástí celosvětové sítě mladých lidí, kteří se zapojují do akce? Chcete zvýšit povědomí o nebezpečí předsudků, diskriminace, rasismu a antisemitismu?
Připojte se k Anne Frank Youth Network a staňte se členem globálního společenství!
Všechny aktivity, inspirované deníkem Anny Frankové a jejím životním příběhem, mají za cíl zvyšovat informovanost, zvyšovat aktivní občanství, podporovat dialog a demokratické hodnoty v dnešní době. Společně se svými vrstevníky pozitivně přispějete společnosti a své komunitě!
Do našeho plánovaného semináře pro učitele s workshopem se nám podařilo zařadit více do programu! Rozhodli jsme se zařadit perspektivu z pohledu mládeže. Můžete tedy sebou vzít i aktivního studenta, který má potenciál se zapojit ve vzdělávání. Pro studenta je seminář hrazen z grantu. Poprosíme vyplnit pro něj také přihlášku.
Minulý pátek nás v Jáchymce navštívila skupina výměnných studentů z USA na workshopu, který jsme pořádali ve spolupráci s @VertoEducation. Během společně stráveného času jsme diskutovali o represích a nařízeních, která postupně oklešťovala práva Židů v Protektorátu Čechy a Morava, a o tom, jak je ovlivňovala. V rámci jedné aktivity jsme diskutovali o tom, jak by mohl vypadat běžný den, a pak jsme viděli, jak se postupem času stále více omezoval osobní život a zakazovala účast ve společnosti.
Jedním z úkolů našeho Institutu je poukazovat na historické události a souvislosti fenoménu, pro který se vžil název holocaust. Jedna z nejtragičtějších událostí, která oficiálně spustila nacistické řádění a perzekuci židovského obyvatelstva Evropy, se stala přesně před 86 lety, v noci z 9. na 10. listopadu. Sami nacisté ji nazvali Křišťálovou nocí, podle rozbitých výloh židovských obchodů, domácností a synagog. Poválečná historie jí zná také pod pojmem Říšský pogrom.
Minulou sobotu se sešli členové afyn.cz a uspořádali vlastní zinový workshop.
Historie zinů (což jsou malé DIY časopisy) je charakteristická tím, že je využívaly zejména marginalizované skupiny k tomu, aby se levně a rychle umělecky vyjadřovaly k tématům, na kterých jim záleží. Poté, co jsme se seznámili s bohatou historií zinů, jsme se pustili do výroby vlastních. Na konci workshopu jsme si navzájem představili své malé výtvory a viděli jsme, jakými krásnými způsoby lze ziny využít: Od vytvoření vlastního malého komiksu až po informační brožuru, všechno je možné.
Při příležitosti německého vydání knihy F. R. Krause Plyn, plyn, pak oheň, jedné z úplně prvních reportáží o holocaustu, se uskuteční setkání s autorovým synem, a ředitelem ITI Tomášem Krausem. Akce se koná m.j. ve spolupráci s naším dlouholetým partnerem Brücke-Most-Stiftung.
Antisemitismus je jako virus, který neustále mutuje a čeká, kdy bude společnost oslabena, aby se projevil. (Rabbi Sacks, Evropský parlament 2016)