Facing Holocaust Today – Rescuing European Jewish and Roma Memories

Ve spolupráci s organizacemi Centropa – Zentrum für Jüdische Geschichte des 20. Jahrhundert (Německo), Foundation Towards a Dialogue (Polsko, FTD) a Nadácia Milana Šimečku (Slovenská republika, NMŠ) připravil Institut Terezínské iniciativy téměř dvouletý projekt, jehož součástí jsou nejen semináře pro učitele, ale také pro mládež z řad středoškolských studentů a příslušníků menšin ze strukturálně postižených regionů České republiky (především Ústecka a Karlovarska).


Cílem projektu je dozvědět se více o evropské minulosti prostřednictvím osobních příběhů lidí, kteří byli kvůli svému původu, židovskému nebo romskému, vyloučeni ze společnosti a během druhé světové války pronásledováni nacistickou rasistickou politikou, a následně kriticky přemýšlet o důsledcích tohoto vyloučení.


Jednotlivé aktivity projektu jsou vztaženy k významným výročím a k místům spojených s nacistickou genocidou.

 

Aktivity projektu

Centropa a Institut Terezínské iniciativy připravily společně mezinárodní seminář pro pedagogy z Česka, Slovenska a Německa, který se měl konat 23. až 25. ledna v Brémách. O seminář byl velký zájem, místa se zaplnila během několika dní. Kvůli pandemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními se akce musela konat online. Webinář tak proběhl ve pouze ve dnech 23. a 24. ledna. Celkem se jej zúčastnilo 47 pedagogů ze všech tří zemí: 15 z Česka, 10 ze Slovenka a 21 z Německa a dobrovolník ITI z Rakouska. Hlavním tématem semináře byla otázka, jakým způsobem využít vzpomínky druhé generace přeživších, když přímí svědci odcházejí. Na tuto otázku hledali odpověď zástupci ITI a Centropy a představitelé druhé generace, kteří se zúčastnili kulatého stolu, jenž semináři předcházel. Součástí interaktivního semináře pro učitele bylo setkání s pamětníkem Hanušem Hronem, narozeným v Československu v r. 1925. (Více)

 

Ve dnech 29. 7. do 2. 8. pořádal Institut Terezínské iniciativy netradiční mezinárodní letní školu pro vzdělavatele a studenty v Osvětimi, které se zúčastnilo celkem 20 účastníků z České republiky, Slovenska a Rakouska Účastníci nejprve absolvovali komentovanou i samostatnou prohlídku Muzea Auschwitz I. a Auschwitz – Birkenau, aby poté ve skupinkách připravovali vlastní vzdělávací program pro žáky a studenty. (Více)

 

  • 3. Mezinárodní seminář pro učitele – výročí 80 let od vydání tzv. židovského kodexu na Slovensku

V září 2021 proběhne v Bratislavě třídenní seminář, během kterého prostřednictvím metod pedagogického konstruktivismu se seznámí učitelé s tím, jak pracovat s významnými výročími ve vzdělávání a jak nakládat s polarizačními tématy mezi žáky. Akci zajišťuje Nadácia Milana Šimečku. (Více)

 

Dvoudenní seminář „Společná minulost, společná budoucnost“ pro učitele z Polska, Česka, Slovenska a Německa se uskuteční v září 2021 a bude spojen s návštěvou Státního muzea v Majdanku a Belžeci. Paralelně k tomuto semináři bude probíhat také seminář pro mládež ze zapojených zemí zemí. Akci zajišťuje Fundation Towards a Dialogue. (o průběhu akce, V4 projekt)

 

  • 5. Seminář pro učitele u příležitosti Jom ha-šoa

V dubnu 2022 proběhne v Praze třídenní seminář Centropy pro učitele ze zúčastněných zemí. Centropa představí své inovativní multimediální zdroje a workshopy, které mohou učitelé použít ve třídě a ve školních projektech a dalších vzdělávacích aktivitách. Během semináře budou učitelé seznámeni s těmito zdroji a v menších mezinárodních skupinách si navzájem představí své vlastní nápady na výuku a případné bilaterální školní projekty a nakonec je představí svým kolegům. Tyto plány do výuky budou po skončení semináře k dispozici všem zúčastněným pedagogům.

 

  • 6. Letní škola pro mládež u příležitosti výročí 2. srpna (likvidace tzv. cikánského tábora v Osvětimi)

Letní škola se v srpnu 2022 uskuteční v Osvětimi a je určena pro romskou mládež ze strukturálně postižených regionů v ČR.

 

  • 7. Mezinárodní studentská konference – u příležitosti výročí masové vraždy vězňů z Terezínského rodinného tábora v Osvětimi dne 8. března 1944

Tato konference určená jak pedagogům, tak studentům proběhne v září 2022 v ČR a součástí programu bude workshop pod vedením lektorů z Centropy, kde bude publiku představena možnosti práce s databází a filmy, které má organizace k dispozici.

 

 

 

Partneři projektu:

MNS-logo  Centropa_allw_strone_dialogu

 

 

 

eacea_2015_00550000_cs_web    cnfb_logo-1  visegrad_fund_logo_blue_800px-1

6. 9. 2023

V rámci přednášky Lidské osudy ve stínu holocaustu Radana Rutová a Hana Čadová z Institutu Terezínské iniciativy přiblíží osudy mladoboleslavských Židů za druhé světové války a po jejím skončení.

Přednáška proběhne v přednáškovém sále Státního okresního archivu v Mladé Boleslavi dne 20. září od 16.30.

28. 6. 2023

Rádi bychom vás pozvali na podzimní opakování  kurzu „Holocaust a my. Stopy dějin ve veřejném prostoru“. V jarní termínu byl o seminář velký zájem a jsme rádi, že se nám jej podaří v zopakovat, a to v termínu 28. 9. až 1. 10. 2023. Konat se bude opět v Praze v Hotelu Baroko. Využijte jedinečné možnosti sdílet své zkušenosti s kolegy a kolegyněmi ze Slovenska. Součástí programu je také exkurze do Terezína.

6. 6. 2023

V rámci Mezinárodního dne archivů představíme ve spolupráci se SOkA Mladá Boleslav putovní verzi výstavy MemoMap – dějiny holocaustu v Praze. Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Danou Gabaľovou proběhne v pátek 9. června ve 14 a 16 hodin.

2. 5. 2023

Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou  jsme připravili ve spolupráci s organizacemi  Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK). 

Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.

4. 4. 2023

Letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-Šoa proběhne v úterý 18. dubna od 14:00 ve 24 českých a moravských městech. 

23. 3. 2023

Vážené dámy a pánové,

rádi bychom Vás informovali, že Národní fond Rakouské republiky upravil své směrnice pro podporu obětí nacionálního socialismu.

Všechny důležité informace naleznete v přiloženém dokumentu ve formátu PDF.

27. 1. 2023

Ve spolupráci s organizací Centropa jsme pro pedagogy z Česka, Slovenska, Německa a Rakouska připravili prodloužený víkendový seminář, v rámci něhož se budeme věnovat práci s videomateriály, navštívíme Terezín a ukážeme si, jak pracovat s online nástroji přímo v terénu. 

Praha, Hotel Baroko
16. - 19. března 2023

Přihlášky vyplňujete zde do 28. února!