Vzdělávací portál holocaust.cz

Portál holocaust.cz představuje obsáhlý a unikátní zdroj informací k tématu holocaustu, rasismu a antisemitismu. Jeho cílem je poskytnout spolehlivé a ověřené informace. Editoři portálu kladou důraz na to, aby události holocaustu byly především podnětem k přemýšlení o dějinách i současnosti. Portál byl spuštěn v roce 2001 a od té doby patří k nejrozsáhlejším zdrojům informací o holocaustu v češtině. Tematicky se soustřeďuje zejména na oblast českých zemí, zasazuje však události v této oblasti do celkového evropského kontextu.

 

holocaustCZ_zahlavi


Na portálu je možné najít:

  • souborné texty k dějinám nacistického rasového pronásledování v českých zemích i v Evropě
  • pramenné materiály - vzpomínky pamětníků, dokumenty, odborné texty i obrazové dokumentární materiály, vztahující se k historii nacistického pronásledování Židů a Romů na našem území i v Německu a dalších evropských zemích
  • metodické návody k využití výše uvedených dokumentů ve výuce a vzdělávání o holocaustu
  • online verzi Databáze obětí a Databáze dokumentů

 

 

Obsahový rozvoj portálu podpořili:

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 

19. 10. 2024

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí profesora Yehudy Bauera, jednoho z nejvýznamnějších světových historiků holocaustu a antisemitismu. Jeho výzkum a pedagogická činnost zásadně přispěly k pochopení tragických událostí 20. století a jejich důsledků pro současnou společnost. Jeho odhodlání vést nás k hlubšímu porozumění lidské přirozenosti a k nutnosti bojovat proti nenávisti a intoleranci zůstane navždy inspirací.

Institut Terezínské iniciativy vyjadřuje hlubokou soustrast rodině a všem, kteří byli jeho životem a dílem ovlivněni.

V profesorovi Bauerovi ztrácíme nejen na slovo vzatého odborníka, jehož názor byl pro nás vždy nesmírně cenný, ale také krajana a blízkého přítele.

18. 10. 2024
Srdečně vás zveme na seminář s workshopem „Antisemitismus a my“, který se bude konat od pátku 6. 12. 2024 do neděle 8. 12. 2024 v Terezíně. Budeme se zabývat antisemitismem a jeho projevy v ČR a okolních zemích a jak s tím pracovat na školách.
 
Témata semináře zahrnují:

• Co je antisemitismus a jak se projevuje ve školním prostředí?
• Jak aktuální dění ovlivňuje postoj k Židům a dalším menšinám?
• Jaká je situace v Česku a v zahraničí?
18. 10. 2024

Včera měli naši kolegové Thomas a Laurenz příležitost setkat se s rakouskou velvyslankyní v Praze, Bettinou Kirnbauer, během setkání s novými rakouskými dobrovolníky, které se konalo na Rakouské ambasádě. Náš nový dobrovolník z organizace Gedenkdienst, Laurenz Neureiter, se k nám přidal již na začátku září a okamžitě se stal oblíbeným a produktivním členem našeho týmu.

16. 10. 2024

Tento týden Thomas a Laurenz navštívili Školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze-Nuslích a vedli workshop se studenty z tříd A-level. Pomocí aktivity „Obyčejný den“ ilustrovali dopady protižidovských zákonů a nařízení v době nacismu. Při skupinové práci měli účastníci možnost sestavit a analyzovat informace o skutečných poměrech s využitím originálních dokumentů.


Děkujeme za pozvání a živou diskusi se studenty.

9. 10. 2024

Jako institut, naše práce je založená na třech hlavních pilířích:

 

  • Institut zkoumá historii nacistické perzekuce v Českých zemích a Evropě.

 

  • Připomíná a dokumentuje její oběti.

 

  • Vzdělává proti projevům rasismu, antisemitismu, a xenofobie.

 

Vzdělávání je klíčovým nástrojem pro prevenci antisemitismu, rasismu, xenofobie, a dalších forem nenávisti, které vedly k tragédiím, jako byl holocaust. Podstatné elementy ve vzdělávání zahrnují:

9. 10. 2024

Minulou sobotu se v Ústí nad Labem uskutečnil networkingový workshop na téma nacistické nucené práce v sasko-českém pohraničí. Zúčastnili se ho zástupci různých organizací a institucí, které se tímto tématem zabývají z různých úhlů pohledu.

9. 10. 2024

Anne Frank Youth Network vás srdečně zve na workshop "Objevte umění zinů: Tvořivost s posláním".