Partneři

Za podporu našich projektů a naší činnosti děkujeme následujícím partnerům:

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 MSMT_logotyp_text_RGB_czcnfb_logo-1US_Emb_logo_150px BAder logo webTACR_dopln_invZOP_blueRGB_web1Nadace Židovské obce v PrazeLogolink OP PPR     eu_flag_europe_for_citizens_cs erasmus pluslogo botschaftevz_logo

 

 

Databáze obětí holocaustu-šoa a Terezínské album

Židovské muzeum v Praze

 mza_logoSOA Třeboňnu-horizontallogo60logo-narodni-archivsoa plzen_logo

 

  

 

 

 

Holocaust.cz a Online učebnice o dějinách holocaustu

 

Židovské muzeum v Praze

 MRK_logo smallRomea-biga2larm-logo-blackorange

 

Identita evropských Romů ve 20. století

logo_antikomplex Romea-bigMRK_logo smallLogo DokuzentrumPlural logoternype color small 300x212

 

Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové

Anne-Frank-logo  MNS-logo

 

 

Realizace projektu Téma Anne Franková byla podpořena prostřednictvím Projektu mobility osob Erassmus+.
erasmus-plus

  

 

 

 

Zapomenutá místa nucené práce:

logo_sm Liberec flossenbuerg logo

 


NAŠI NEBO CIZÍ? Židé v českém 20. století

 Židovské muzeum v Praze

 

 

 

 

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom-ha šoa

V roce 2019 se k organizaci a podpoře připojily tyto organizace:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitivP3_final_obdelnik_6logo ŽO OlomoucMRK_logo smalllogo_olomoucbrno-stredknihovna kolinKolin_logo-RGB-jpegLogo ZOBLOGO - středLogo-synagogaZOLlogo_Plzen_mesto-RGBKutna_Hora_logo-var1-colorhranicar_logo_1ZCM logo_velke_barevnerašelina logalogo_MuzeumSumavyZŠ Trmice3357_b_2741_s_Logo SIRKUS LOGO muzeaMEKUC logo barevné bez adresykraj vysocina logologo3-k_lipnik Logo_Echo mesto_melnik_logoSEDLCANY_LOGO_BARVA logologo_usti nad orlicilogo olomoucky krajMuzeum UL logo modrermm_horizontalMěstská knihovna KT logologo barevnékv_logo_rgbprostejov

logo-A4-modráLogo_8_red-blackArtis fontesulpan_teplicelogo_hd_krivky  teplice_znak  logo  logo_KosovkaPB_logo_sRGB2.Logo Hanácký Jeruzalém - b1   logo_kalich Kaveeska_logo_RGB_colorznak mikulovznak_Horazdovice

 

 

Školákem ve válečných letech

  

logo-pt-big  logo-npmk logo-nidv

 

Festival Ze stínu

2000px-University_of_Leeds_Logo.svg

 

 aisis

 logoMUA_cerna mkc praha deep vision

 

 

Grafika

Jana Dolanská

make missing element

 

 

 

24. 7. 2024

Tuto středu Thomas a naše dobrovolnice Lena přijali pozvání Bejt Terezín a Memosu na závěrečnou akci projektu „Z Prahy do Prahy - Po stopách Maxe Livniho v Česku, Polsku a Německu“. Během dvoutýdenní cesty se skupina, zahrnující účastníky z Izraele a Německa, vydala po stopách Maxe Livniho, který přežil holocaust - z Terezína přes Osvětim až do bavorského Kauferingu.

23. 7. 2024

Institut Terezínské iniciativy s potěšením oznamuje vydání nového čtvrtletního zpravodaje, který přináší aktuální informace o našich aktivitách, projektech a událostech. V tomto vydání se dozvíte více o našich vzdělávacích programech, vzpomínkových akcích a nových publikacích, které přispívají k uchovávání paměti na oběti holokaustu a podporují historické povědomí ve společnosti.

17. 7. 2024

24.-27. června 2024 se v Brně konal první ze tří workshopů věnovaných připomenutí si holocaustu Romů a Sintů. Součástí programu byla návštěva Památníku holocaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu a jediného společného památníku Židů a Romů, který se nachází v Brně. Workshop se konal v Muzeu romské kultury. Další semináře proběhnou v Berlíně a ve Varšavě. Cílem je připravit učitele a muzejní profesionály pracovat s tímto tématem, a dál vzdělávat společnost. Za Institut Terezínské iniciativy se workshopů účastní Dana Gabaľová, která s touto tématikou již dlouhou dobu zabývá, mimo jiné jako kurátorka a spoluautorka první verze výstavy „Lety – příběh zapomenuté genocidy“.

2. 7. 2024

Poslední dva dny letošního června byly věnovány projektu záchrany a revitalizace původní textilní továrny rodiny Löw-Beerů v Brněnci, známé z příběhu Oskara Schindlera a jeho ženy Emilie, kteří zde v době holocaustu zachránili více jak 1300 Židů. V bývalé továrně vznikne muzeum a centrum vzdělávacích programů.

28. 6. 2024

Ve čtvrtek 27. června 2024 jsme se sešli v Literární kavárně Academia na slavnostním uvedení knihy Tomáše Krause, která přináší svědectví o naší nedávné minulosti. Kniha pojednává o životě v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust. Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?

Slavnostního uvedení se zúčastnilo mnoho hostů, včetně Jiřího Drahoše, prvního místopředsedy Senátu PČR, a Tomáše Töpfera, herce, režiséra, scénáristy, bývalého divadelního ředitele a senátora.

Knihu lze zakoupit v knihkupectvích, i online.

26. 6. 2024

28. června uplyne 56 let od Stonewallských nepokojů. Od roku 1970 se v červnu slaví Pride Month. Ten slouží k podpoře a oslavě queer lidí. Připomíná vzpouru, která se odehrála v USA a která byla klíčovým momentem v hnutí za práva LGBTQ+. Je to čas vzpomínek a oslav a připomínka pokračujícího boje proti diskriminaci a potřeby dalšího pokroku na cestě k úplné rovnoprávnosti.

Naším posláním v Institutu Terezínské iniciativy je připomínat oběti holocaustu, zkoumat dobové dokumenty, abychom obětem vrátili jejich tváře a příběhy, a získané znalosti a porozumění využili k podpoře tolerance, rovnoprávnosti a pomoci udržet pluralitní společnost prostřednictvím vzdělávání.

26. 6. 2024
Ředitel Institutu Terezínské iniciativy, Tomáš Kraus, zítra slavnostně uvede svoji knihu, Další, prosím. Literární událost se koná ve čtvrtek 27. června 2024 v 17 hodin v Literární kavárně Academia, na Václavském náměstí 24, na Praze 1.
Kniha Tomáše Krause je svědectvím o naší nedávné minulosti. Jaký byl život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století z pohledu někoho, jehož oba rodiče přežili holokaust? Jak vypadala tehdejší kulturní a společenská scéna?
 
Všichni jste srdečně zváni.