Partneři

Za podporu našich projektů a naší činnosti děkujeme následujícím partnerům:

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitiv

 MSMT_logotyp_text_RGB_czcnfb_logo-1US_Emb_logo_150px BAder logo webTACR_dopln_invZOP_blueRGB_web1Nadace Židovské obce v PrazeLogolink OP PPR     eu_flag_europe_for_citizens_cs erasmus pluslogo botschaftevz_logo

 

 

Databáze obětí holocaustu-šoa a Terezínské album

Židovské muzeum v Praze

 mza_logoSOA Třeboňnu-horizontallogo60logo-narodni-archivsoa plzen_logo

 

  

 

 

 

Holocaust.cz a Online učebnice o dějinách holocaustu

 

Židovské muzeum v Praze

 MRK_logo smallRomea-biga2larm-logo-blackorange

 

Identita evropských Romů ve 20. století

logo_antikomplex Romea-bigMRK_logo smallLogo DokuzentrumPlural logoternype color small 300x212

 

Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové

Anne-Frank-logo  MNS-logo

 

 

Realizace projektu Téma Anne Franková byla podpořena prostřednictvím Projektu mobility osob Erassmus+.
erasmus-plus

  

 

 

 

Zapomenutá místa nucené práce:

logo_sm Liberec flossenbuerg logo

 


NAŠI NEBO CIZÍ? Židé v českém 20. století

 Židovské muzeum v Praze

 

 

 

 

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom-ha šoa

V roce 2019 se k organizaci a podpoře připojily tyto organizace:

 

NFOH_logo_CZE_RGB_pozitivP3_final_obdelnik_6logo ŽO OlomoucMRK_logo smalllogo_olomoucbrno-stredknihovna kolinKolin_logo-RGB-jpegLogo ZOBLOGO - středLogo-synagogaZOLlogo_Plzen_mesto-RGBKutna_Hora_logo-var1-colorhranicar_logo_1ZCM logo_velke_barevnerašelina logalogo_MuzeumSumavyZŠ Trmice3357_b_2741_s_Logo SIRKUS LOGO muzeaMEKUC logo barevné bez adresykraj vysocina logologo3-k_lipnik Logo_Echo mesto_melnik_logoSEDLCANY_LOGO_BARVA logologo_usti nad orlicilogo olomoucky krajMuzeum UL logo modrermm_horizontalMěstská knihovna KT logologo barevnékv_logo_rgbprostejov

logo-A4-modráLogo_8_red-blackArtis fontesulpan_teplicelogo_hd_krivky  teplice_znak  logo  logo_KosovkaPB_logo_sRGB2.Logo Hanácký Jeruzalém - b1   logo_kalich Kaveeska_logo_RGB_colorznak mikulovznak_Horazdovice

 

 

Školákem ve válečných letech

  

logo-pt-big  logo-npmk logo-nidv

 

Festival Ze stínu

2000px-University_of_Leeds_Logo.svg

 

 aisis

 logoMUA_cerna mkc praha deep vision

 

 

Grafika

Jana Dolanská

make missing element

 

 

 

2. 5. 2023

Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou  jsme připravili ve spolupráci s organizacemi  Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK). 

Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.

4. 4. 2023

Letošní Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-Šoa proběhne v úterý 18. dubna od 14:00 ve 24 českých a moravských městech. 

23. 3. 2023

Vážené dámy a pánové,

rádi bychom Vás informovali, že Národní fond Rakouské republiky upravil své směrnice pro podporu obětí nacionálního socialismu.

Všechny důležité informace naleznete v přiloženém dokumentu ve formátu PDF.

27. 1. 2023

Ve spolupráci s organizací Centropa jsme pro pedagogy z Česka, Slovenska, Německa a Rakouska připravili prodloužený víkendový seminář, v rámci něhož se budeme věnovat práci s videomateriály, navštívíme Terezín a ukážeme si, jak pracovat s online nástroji přímo v terénu. 

Praha, Hotel Baroko
16. - 19. března 2023

Přihlášky vyplňujete zde do 28. února!

14. 12. 2022

Stejně jako mnoho dalších, i nás velmi zasáhlo, když jsme se dozvěděli, že v pátek 9. prosince náhle zemřel pan Čeněk Růžička. Ještě ve čtvrtek jsme se spolu s ním setkali na besedě s deváťáky ze základní školy Ohradní v Praze 4. Mluvil o své rodině, vzpomínal na dětství a také na to, jaké pocity zděšení zažíval, když zjistil, že na místě, kde v koncentračním táboře umírali jeho příbuzní, stojí vepřín.

Čeněk Růžička v roce 1997 spoluzaložil a také vedl Výbor pro odškodnění romského holocaustu, v rámci kterého do poslední chvíle usiloval o důstojnou připomínku romských obětí a odškodnění přeživších.

Patřil do rodiny původních českých Romů žijících v českých zemích několik staletí, kteří byli tragicky zasaženi rasovou perzekucí během druhé světové války. Matka Alžběta Růžičková byla internována v koncentračním táboře v Letech u Písku odkud pak byla deportovaná do Auschwitz Birkenau. Velká část rodiny zahynula.

Byl dlouholetým bojovníkem za odstranění vepřína z místa koncentračního tábora v Letech u Písku a vybudování důstojného památníku na tomto místě.

Čeňku, budete nám chybět.

7. 12. 2022

V listopadovém vydání si přečtete reportáž ze sněmu TI, ze zasedání Mezinárodního osvětimského výboru v Osvětimi, úvahu o Izraeli a dnešním antisemitismu v Evropě, připomenutí 81. výročí zahájení transportů z protektorátu, o spolku Synagoga Klatovy a o spolku pro obnovu synagogy v Pacově a recenze tří divadelních představení.

8. 11. 2022

Také máte už delší dobu pocit, že se témata z historie propisují do současného života? Pozorujete polarizaci společnosti podobnou té, kterou znáte z hodin dějepisu?

 

Kdy: 2. - 3. prosince

Kde: Praha 10

Přihláška zde