20 let od vydání Terezínských pamětních knih
V listopadu roku 1995 byly vydány první dva svazky edice Terezínských pamětních knih. Přinášely poprvé v České republice ucelený soupis jmen lidí pronásledovaných kvůli svému židovskému původu během druhé světové války.
K připomenutí tohoto významného jubilea jsme připravili následující prezentaci materiálů, které vznik a historii pamětních knih přibližují.
E. Waageová: K historii Terezínských pamětních knih
Úvodní slovo Václava Havla k českému vydání Terezínských pamětních knih
Vzpomínka Margity Kárné na práce na Terezínské pamětní knize:
(zdroj: http://www.nasinebocizi.cz/dokumenty/vypovedi_usc_sf/pamet/)
Kniha jmen. Nic nemůže být v této chvíli víc. Jména, ke kterým si můžeme přimýšlet silou fantazie tváře, oči, ústa, hrdla, těla, ruce, nadání. To, čím každý byl, čím mohl být. Čím je svět už nenapravitelně chudší. Jména, která končí touto knihou, protože mrtvá už nezačínají nový život. Jména, těhotná jinými jmény, těch, kteří už se nikdy nenarodí. Je to nádherná, mrazivá, důležitá kniha. Mám před sebou oba svazky, dílo oddaných, vytrvalých a pilných, inspirovaných. Dívám se na jména svých bližních i neznámých, a chvěju se a pláču.
Arnošt Lustig (Roš chodeš, duben 1996)
Abychom si nemuseli u všech jmen pouze přimýšlet tváře, navazuje na projekt Terezínských pamětních knih Databáze obětí dostupná online na portálu holocaust.cz a projekt Terezínské album.
Během úvodního semináře "Training of Trainers", který se konal 3. a 4. listopadu v Praze, nám kolegové z Amsterdamu poskytli informace o Anne Frank Youth Network (AFYN), o motivaci této sítě, jejích cílech a různých stránkách sítě.
Letos to bude 30 let, kdy se ti, kteří přežili hrůzy nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů rozhodli založit instituci, která bude připomínat památku zavražděných českých Židů a varovat před další katastrofou. Takto vznikla Nadace Terezínské iniciativy, tedy náš dnešní Institut.
Jak se proměňoval veřejný prostor protektorátních měst v souvislosti se zaváděním protižidovských opatření? A jak se měnil každodenní život přímo v Nymburce?
V rámci přednášky Lidské osudy ve stínu holocaustu Radana Rutová a Hana Čadová z Institutu Terezínské iniciativy přiblíží osudy mladoboleslavských Židů za druhé světové války a po jejím skončení.
Přednáška proběhne v přednáškovém sále Státního okresního archivu v Mladé Boleslavi dne 20. září od 16.30.
Rádi bychom vás pozvali na podzimní opakování kurzu „Holocaust a my. Stopy dějin ve veřejném prostoru“. V jarní termínu byl o seminář velký zájem a jsme rádi, že se nám jej podaří v zopakovat, a to v termínu 28. 9. až 1. 10. 2023. Konat se bude opět v Praze v Hotelu Baroko. Využijte jedinečné možnosti sdílet své zkušenosti s kolegy a kolegyněmi ze Slovenska. Součástí programu je také exkurze do Terezína.
V rámci Mezinárodního dne archivů představíme ve spolupráci se SOkA Mladá Boleslav putovní verzi výstavy MemoMap – dějiny holocaustu v Praze. Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Danou Gabaľovou proběhne v pátek 9. června ve 14 a 16 hodin.
Rádi bychom Vás pozvali na konferenci pro pedagogy a jejich studenty, kterou jsme připravili ve spolupráci s organizacemi Centropa (DE) a Nadácia Milana Šimečku (SK).
Jaký je svět pohledem utlačovaných? Co víme o těch, jejichž život vyhasl v průběhu holocaustu? Jak si tuto minulost připomínáme a jak o ní učíme? O své zkušenosti se podělí hosté z Česka, Slovenska a Německa.
- Kdy: 27.5. - 30.5. 2023
- Kde: Praha 2, hotel Marianeum
- Přihláška pro pedagogy
- Přihláška pro studenty
- Přihlášky vyplňujete do pondělí 13. 5. 2023!
- Předběžný program (pdf)