Právě probíhá výzkum k antisemitismu na školách

Milí učitelé,

V souvislosti s probíhajícím projektem European Practitioners Network against Antisemitism Institut Terezínské iniciativy připravil informativní průzkum, v rámci kterého zjišťujeme jak se v uplynulém roce změnil vztah žáků, studentů, ale i učitelů k menšinám. Rádi bychom zjistili, jak se projevily v myšlení a chování vašich žáků významné geopolitické události, zejména vztah k Židům po 7. říjnu 2023 a následném Izraelsko-palestinském konfliktu. Zajímají nás však i další menšiny a změny v tom, jak je vnímají vaši žáci a studenti v porovnání s předchozím obdobím.

 

Protože se s žáky a studenty denně setkáváte, můžete si všimnout, jak se jejich postoje mění, nakolik jsou jejich postoje ovlivněny společenským děním a tím jakým způsobem média včetně sociálních sítí informují o dění doma i ve světě.  

Kromě zjištění, jaké předsudeční projevy jste mezi žáky a studenty zaznamenali nás zajímá, které aktivity podle vás pomáhají k respektu a toleranci a jestli některé vzdělávací aktivity považujete za rizikovější než jiné.  

Antisemitismem přitom rozumíme (zkráceně podle definice IHRA): 

 

Antisemitismus je takový způsob vnímání Židů, který lze vyjádřit jako nenávist vůči nim. Slovní a fyzické projevy antisemitismu mohou být zaměřeny proti židovským i nežidovským osobám nebo jejich majetku, proti institucím židovské komunity a náboženským zařízením.“ 

Podobné projevy mohou být namířeny také proti Státu Izrael. Antisemitský charakter mají, pokud je Stát Izrael napadán jako představitel židovské pospolitosti. Jiná kritika Státu Izrael podobně jako kritika jakéhokoli jiného státu není být považována za antisemitismus. 

Rétorika běžná pro antisemitismus obviňuje Židy ze spiknutí s cílem poškodit lidstvo a je často používána k obviňování Židů z aktuálních problémů. Antisemitismus se objevuje v mluveném slovu, v textech, vyobrazeních i v dalších aktivitách, přičemž využívá zlovolné stereotypy a údajně záporné charakteristické vlastnosti Židů. 

 

Dotazník se skládá ze čtyř částí 

1) Obecné anonymní informace o Vás 

2) Otázky ohledně vašich zkušeností s projevy antisemitismu, anticikanismu, rasismu a xenofobie 

3) Ptáme se na některé výroky, které jsme opakovaně zaznamenali na sociálních médiích, v diskusích k článkům, v tisku nebo televizi 

4) Ptáme se, jak se s předsudečným chováním vypořádáváte ve své pedagogické praxi. 

 

Vyplnění zaškrtávací části dotazníku Vám bude trvat méně než 10 minut. Textová část dotazníku není povinná, avšak uvítáme vaše odpovědi – pomůže nám to porozumět výsledkům. 

 

Výsledky budeme publikovat v listopadu 2024 a jejich prezentace bude součástí podzimního semináře, který proběhne 31.10. – 3. 11. 2024. 

Dotazník proto prosím vyplňte co nejdříve, abychom mohli vaši odpověď zahrnout do výstupů.  

 

Prosím přepošlete dotazník svým kolegům. 

 

S jakýmikoliv dotazy se prosím obraťte na education@terezinstudies.cz nebo přímo na řešitelku projektu: dana.gabalova@terezinstudies.cz.

 

Projekt financovaný European Practitioners Network Against Antisemitism (EPNA).

EPNA logo

___

 

MemoGIS Praha: webová aplikace přibližuje, jak byli za války židé omezováni

animace_MG_02

 

 

Pokud si přejete dostávat novinky e-mailem, přihlaste se k jejich odběru na této adrese: institute@terezinstudies.cz (do předmětu uveďte "Chci dostávat novinky").

Doufáme, že se s Vámi budeme moci již brzy setkat osobně.

Knihovna i kancelář jsou pro zatím pro veřejnost uzavřeny. Pokud potřebujete vrátit knihy do knihovny, domluvte si prosím termín na: library@terezinstudies.cz.

Pokud máte dotazy, otázky, nebo byste si rádi zakoupili knihy z naší produkce, kontaktujte nás prosím prostřednictvím našeho e-mailu: institute@terezinstudies.cz.

Naši činnost můžete též podpořit pomocí portálu Darujme.cz nebo služby Givt.cz.

 

 

 

23. 9. 2024

Seminář se posouvá na prosinec, datum upřesníme v průběhu příštího týdne.

 

Vážení a milí učitelé, školitelé, přátelé,

Rádi bychom Vás pozvali na dva semináře – Antisemitismus a my, který pořádá Institut Terezínské iniciativy, a druhý pořádaný našimi partnery z Centropy.

Níže najdete anotace a přihlášky k oběma akcím.

23. 9. 2024

V sobotu 14. září 2024 proběhl v Institutu Terezínské iniciativy workshop „Umění proti smrti“ zaměřený na učitele a edukátory. Navzdory povodňové situaci účastníci dorazili. Workshop vedli Roman Ferstl, Barbora Tocháčková a Dana Gabaľová. Program se zaměřil na roli umění v Terezíně a jeho význam při posílení vůle přežít ghetto i koncentrační tábory.

16. 9. 2024

Ve středu 11. září se v Terezíně uskutečnil fotografický workshop, pořádaný Institutem Terezínské iniciativy, vedený profesorem fotografie Karlem Cudlínem. Program byl zahájen starostou Terezína p. René Tomáškem a pokračoval focením v celém areálu města, jak v Malé pevnosti, tak v bývalém ghettu, jehož prohlídku vedl ředitel ITI Tomáš Kraus. Studenti tak měli možnost zachytit jedinečnou atmosféru tohoto místa, ale také se dozvědět něco z jeho pohnuté historie.

10. 9. 2024

Na konci léta, těsně před začátkem školního roku, 27.–28. srpna, pořádala Nadace Milana Šimečky v Bratislavě učitelskou konferenci „Smutek a radost z dějin“. Konference byla zaměřena na paměťové a badatelské vzdělávání a pomohla edukátorům připravit se na nový školní rok, zejména na téma holocaustu v kurikulu.

5. 9. 2024

V úterý 3. září 2024 se koncipienti právníků Zemského soudu v Lipsku zúčastnili prohlídky pražské židovské čtvrti. Exkurzi zorganizoval a vedl náš pedagog Thomas, kterému pomáhal náš nový dobrovolník Laurenz.

Thomas seznámil účastníky s historií židovského života v Praze a v České republice a hovořil také o historii antisemitismu na našem území. Během exkurze kocipienti měli příležitost využít webové aplikace MemoGIS, na jejímž vývoji se institut podílel.

Mnoho zločinů spáchaných během okupace bylo právně ošetřeno zákony a nařízeními. O to důležitější je, aby se historií národněsocialistických zločinů zabývaly budoucí generace právníků a soudců. Jsme rádi, že koncipienti Okresního soudu v Lipsku využili této příležitosti, a rádi bychom jim poděkovali za jejich živý zájem.

4. 9. 2024

Minulý čtvrtek jsme měli v institutu malou oslavu, kde jsme se smáli a plakali.

Rozloučili jsme se s Lenou. Společně jsme se ohlédli za uplynulým rokem a mnoha zážitky a vzpomínkami, které jsme spolu sdíleli. V očích se nám objevilo několik slz.

Zároveň jsme přivítali Laurenze, který nás bude od nynějška podporovat jako dobrovolník pro GEDENKDIENST.

Milá Leno, děkujeme ti za tvou skvělou práci a za to, že jsi nám dovolila doprovázet tě na malé části tvé životní cesty. Přejeme ti do budoucna vše nejlepší!

Milý Laurenzi, vítáme tě v Institutu. Těšíme se na tvoji podporu v týmu a na mnoho skvělých dojmů a zážitků, které s námi během roku prožiješ.

 

Přikládáme rozhovor jak s Lenou tak s Laurenzem.

28. 8. 2024

21. srpna se naše dobrovolnice Lena vydala do Terezína, aby pomohla dobrovolnické kanceláři v Terezíně s první realizací nového workshopu s názvem „Mezi dobrem a zlem: role a šedé zóny“, kde se účastníci diskutovali a zkoumali různé role a kategorie během druhé světové války.