EPNA workshop v Lodži

17. 06. 2024

„Jestli odvrátíš pohled, jestli nepomůžeš, když můžeš, stáváš se spolupachatelem” – tato slova Marka Edelmana rezonovala během třetího workshopu EPNA (European Practitioners Network against Antisemitism), který se konal od 10. do 12. června v Lodži, v Centru Dialogu Marka Edelmana.

První workshop EPNA proběhl v prosinci v Berlíně, druhý v dubnu v Budapešti, a nyní jsme se sešli v Lodži, abychom se věnovali dvěma hlavním tématům:

1. Projevy antisemitismu nejen v Polsku.
2. Tvorba ideálních projektů, které by mohly fungovat napříč EU. V Budapešti jsme analyzovali situaci v jednotlivých zemích, nyní jsme se zaměřili na osvědčené praxe členů jednotlivých pracovních skupin:
   - Antisemitismus ve školách a univerzitách; antisemitismus mezi mladými lidmi (spojené s vzděláváním o holocaustu, boj proti zkreslování/popírání holocaustu) – členkou této skupiny za Institut Terezínské iniciativy je Dana Gabaľová.
   - Prolínání antisemitismu, rasismu, konspirační ideologie a misogynie.
   - Online antisemitismus, fake news, online-radikalizace.

Součástí programu byla i prohlídka Lodže.

Poslední den jsme se setkali se zástupci polských neziskových organizací, které se věnují boji proti diskriminaci od práce s mládeží až po lobbing na úrovni EU.

Z workshopu si odnášíme spoustu insporativních podnětů, a těšíme se na další společnou práci!