Institut Terezínské iniciativy si připomene výročí největší hromadné vraždy československých občanů

07. 03. 2024

V září 1943 bylo z terezínského koncentračního tábora do vyhlazovacího tábora v Auschwitz- Birkenau z doposud neobjasněných důvodů vypraveno ve dvou  transportech  pět tisíc Židů, pocházejících z tzv. Protektorátu Čechy a Morava. 

Na rozdíl od všech dřívějších transportů nebyli tito vězňové a vězeňkyně po strastiplné cestě na místě příjezdu podrobeni selekci, ani nebyli rozděleni, nýbrž ponecháni pohromadě. Takto vznikl terezínský „rodinný“ tábor, který byl dislokován v části vězeňského komplexu, označené jako BIIb. V sice nelidských podmínkách, ale s nadějí na přežití zde tyto rodiny strávili půl roku. Z historických pramenů nevyplývá, jaký úmysl mělo nacistické velení tábora s těmito lidmi, spekulovalo se o možné výměně za blíže nespecifikované dodávky, možná prostřednictvím Švýcarska, což se nikdy nepotvrdilo, svou roli sehrála pravděpodobně i avizovaná návštěva Mezinárodního Červeného kříže v Terezíně. Po šesti měsících bylo terezínským vězňům oznámeno, že pojedou do jiného pracovního tábora. Místo toho však byli převezeni k plynovým komorám, kde bylo v noci z 8. na 9. března 1944 zavražděno 3 792 mužů, žen a dětí..

Stalo se tak přesně před 80 lety.

Institut Terezínské iniciativy se rozhodl, že si toto výročí připomene přímo na místě, kde se tragédie odehrála. Delegace, v níž bude i ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, ředitelka izraelského památníku Bejt Terezín Tami Kinberg, předsedkyně Správní rady ITI Michaela Rozov, jakož i profesoři a studenti škol, se kterými Institut dlouhodobě spolupracuje, uspořádá pietní akt přímo v areálu Muzea Auschwitz-Birkenau, na místě bývalé sekce BIIb. Slavnostní akt se odehraje 8. března 2024 od 15.00. Událost bude možné sledovat i na streamovacích platformách Institutu.