Máme nové knihy!
20. 05. 2025

Díky štědré podpoře různých dárců jsme mohli doplnit náš knihovní fond o nové knihy. Je mezi nimi široká nabídka odborné literatury v němčině, angličtině a češtině, která doplňuje náš stávající fond.
Rádi bychom zde našim čtenářům představili několik zajímavostí. Kompletní seznam nových přírůstků naleznete v níže uvedeném dokumentu PDF.
Osudy rodiny Roubíčkových na pozadí události holokaustu
Kateřina Nejedlá (autorka), vydal samostatně Institut Terezínské iniciativy (2024), česky
Kniha je věnována Martinovi, Tomášovi a Doris Roubíčkovým, jejichž osudy sleduje. Pojednává o osudech všech členů rodiny za druhé světové války, se zaměřením na pobyt Martina Roubíčka v terezínském ghettu. Vzpomínky jsou doplněny dobovými dokumenty z archivů a paměťových institucí.
'Právě svědectví přeživších mohou běžnému člověku zprostředkovat význam šoa mnohem lépe než chladná fakta a mohou jím spíše pohnout.' - Kateřina Nejedlá
Výtisk lze zakoupit také u nás za 349 Kč za kus.
Digital Memory – Neue perspektiven für die Erinnerungsarbeit
Vydala Stiftung Hamburger Gedenkstätten und Lernorte zur Erinnerung an die Opfer der Ns-Verbrechen, nakladatelství Wallstein Verlag (2023), německy
Jaké příležitosti a výzvy nabízejí procesy digitální transformace pro práci pamětníků v 21. století? Toto číslo představuje otázky, přístupy a koncepty k tomuto tématu. Cílem je přispět k aktivnímu utváření nové hybridity, která vzniká interakcí mezi pamětními místy na historických místech národního socialismu a digitálními světy. Diskuse se týká jak rámcových podmínek procesu digitální transformace v interakci mezi digitálními médii a historickým učením, tak reprezentací holocaustu ve světech VR a počítačových her. Kromě toho číslo představuje konkrétní příklady aplikací z oblasti pamětních míst, jako jsou crowdsourcingové kampaně a nejrůznější interaktivní prvky v expozicích. Diskutuje se o možnostech sociálních médií, zejména v oblasti vzdělávání, od (ne)vhodnosti „selfies“ až po rozvoj participativní paměti.
S příspěvky Henninga Borggräfeho, Tobiase Ebbrechta-Hartmanna, Caroly Fings, Swenja Granzow-Rauwald, Christiana Günthera, Nataschy Höhn, Steffi de Jong, Juhi Kulshrestha, Thomase Lutze, Mykola Makhortykha, Alexandry Reuter, Jana Schencka, Pii Schlechter, Martiny Staats, Roberta Ulloa, Aleksandry Urman a Felixe Zimmermanna.
The Mittens – The Personal History of Yvonne Koch
Yvonne Koch (autorka), vydala Stiftung niedersächsischer Gedenkstätten (2020), anglicky
Pár barevných pletených vlněných rukavic ve stálé expozici Památníku Bergen-Belsen připomíná příběh Yvonne Kochové, která byla na podzim roku 1944 jako desetiletá deportována ze Slovenska a 15. dubna 1945 osvobozena v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Yvonne Kochová vypráví svůj životní příběh, Thomas Rahe vysvětluje historické pozadí a Diana Gringová hovoří o významu rukavic jako exponátu.
Wir und Österreich. Austria and us. 15 Stimmen - 15 voices
Vydalo Bundesministerium für europäische und internationale Angelegenheiten a Israelitische Kultusgemeinde Wien (2023), německy a anglicky.
V roce 2019 přijal rakouský parlament přelomové rozhodnutí, které usnadnilo potomkům obětí nacionálního socialismu získat zpět rakouské občanství (§ 58c zákona o občanství/StbG: „Prohlášení o občanství osob pronásledovaných režimem NS a jejich potomků“). Od té doby tisíce lidí obnovily své spojení s Rakouskem. Umělecky zpracovaná dvojjazyčná (DE/EN) publikace „Wir und Österreich - Rakousko a my“, která vznikla ve spolupráci BMEIA a Židovské obce Vídeň (IKG Wien), ilustruje na patnácti konkrétních případech na základě patnácti rozhovorů vedených po celém světě motivy, naděje, sny, očekávání a citové vazby k Rakousku, které vedly k rozhodnutí znovu získat rakouské občanství na základě § 58c StbG.
Kompletní seznam naleznete zde.
Máte-li jakékoli dotazy týkající se knihovny a naší výpůjční politiky, neváhejte nám poslat e-mail na adresu library@terezinstudies.cz nebo se podívejte na informace na našich webových stránkách.
Těšíme se na vás v Jáchymce! Otevřeno máme každé pondělí (kromě státních svátků) od 13:00 do 15:00 hodin nebo po předchozí domluvě.
Přečtěte si také
- Pozvánka na vernisáž uměleckých děl o Anně Frankové
- Workshop pro učitele/ky: Popírání a zkreslování holocaustu, rozdíly a historie
- Uctění památky obětí holocaustu v pracovním táboře Treblinka
- Pietní akt v Letech u Písku
- Slavnostní otevření Muzea přeživších v Brněnci
- Výstava (ne)Návraty, Mladá Boleslav
- Civil Society Forum on Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life (Boj proti antisemitismu a podpora židovského života)
- Přijetí na Britské ambasádě k výročí osvobození Bergen-Belsenu
- Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-Šoa 2025
- „Je to naše odpovědnost připomínat si jejich osud.“ – Josef Rosensaft: Exkurze do Bergen-Belsen